wibako

313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Moderator: mechanior

313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez digidy » 11 Cze 2023 04:47

Marka i model maszyny: Cat 313C
Rok produkcji: 2003

Witam. Maszyna ma dość duży luz na łożysku koła skrętnego, po dolaniu oleju do zwolnicy szybko ucieka, uszczelniacz już wybity. Czy ktoś to naprawiał? Dużo pracy i czasu? Potrzebne jakieś specjalistyczne narzędzia? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Dziękuję za podpowiedzi!

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Reklama

simmet

Re: 313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez mechanior » 14 Cze 2023 14:36

klucz do nakrętki specjalny, jak się uprzesz to przecinakiem i młotkiem odkręcisz, roboty na 4-6 h, łożyska kup OEM (dobrej jakości: KOYO, TIMKEN, NTN itp) bo tanie zamienniki padną najwyżej po kilkuset godzinach, wymień uszczelnienia na piaście i hamulcach, po części zapraszam do nas

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez digidy » 15 Cze 2023 22:54

Dziękuję za odpowiedź, będę dzwonił do Was ale dopiero gdy rozbiorę, czy ten klucz można u Was też kupić, jeśli nie jest bardzo skomplikowany to dorobimy.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Re: 313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez mechanior » 16 Cze 2023 13:15

nie mam klucza na sprzedaż, nie jest kosmiczny, można zrobić lub kupić na allegro choć te standardowe są zbyt płytkie i trzeba przerabiać
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez digidy » 28 Cze 2023 23:14

mechanior napisał(a):klucz do nakrętki specjalny, jak się uprzesz to przecinakiem i młotkiem odkręcisz, roboty na 4-6 h, łożyska kup OEM (dobrej jakości: KOYO, TIMKEN, NTN itp) bo tanie zamienniki padną najwyżej po kilkuset godzinach, wymień uszczelnienia na piaście i hamulcach, po części zapraszam do nas


Rozebrane, o części dzwoniłem, macie CVA ale sprzedawdca sprawdzi mi jeszcze jutro dostępność TIMKENA, czy CVA w miarę? Termin realizacji 3-4dni, ale może jakoś uda się to przyspieszyć.
Uszczelnienia hamulca masz na myśli te żółte oringi czy także same uszczelnienia tłoka oznaczone na niebiesko? Wyglądają dobrze, ale nie mam pojęcia czy nie puszczały.

Tarczki mają grubość 3-4mm, nie wiem ile mają nowe i czy powinienem wymieniać... Nie zwróciłem szczególnej uwagi na kilka szczegółów i mnie teraz dręczą. Czy koła zębate pomiędzy tarczckami muszą być wszystkie razem zgrane "brakującymi zębami" jak je ustawiłem na zdjęciu nr4? I druga sprawa to śruby trzymające tłok i sprężyny. Nie wiem na ile wkręcić je w tłok, były tyle ile na zdjęciu nr5 czyli długość nakrętki i jeszcze troszkę, ale gwintu jest na nich dużo i gdybym wkręcił je do końca to sprężyny będą ściśnięte i śruby będzie poza nakrętkę wystawało o wiele więcej. Do jakiego momentu wkręcać śrubę w tłok? Sądzę, że tyle aż zacznie sprężyna wchodzić w pracę, czyli aby podczasz zwolnionego tłoka sprężyna leżała swobodnie lecz bez luzu. Na czerwono to oznaczyłem. Wpusty w tłoku są na ok 2mm, ale to się pewnie nie wyrabia za bardzo (oznaczone na zielono).

Image

Image

Image


Image


Image


Image


Image

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Re: 313C '03 Luz łożyska koła skrętnego

Postprzez mechanior » 28 Cze 2023 23:32

- ja montuję tylko łożyska wysokiej jakości, mamy w ofercie podzespoły rozsądnej jakości i ceny ... ty decydujesz, ja doradzam
- wymień absolutnie wszystkie uszczelnienia
- tarcze są dobre jeśli widać na nich wyraźnie kratkę nacięć a metalowe przekładki nie są widocznie wytarte , jest cała technologia sprawdzania/pomiarów skoku hamulców przez korek wlewu oleju ale wystarczy to co napisałem
- tarcze mają być złożone razem przerwami tą większą w dół by łatwiej spływał olej przy wymianie
- śruby mają być wkręcone do końca gwintu nakrętki z niewielkim zapasem 1-2 mm
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej