wibako

CAT 315M jaka to maszyna??

Moderator: mechanior

CAT 315M jaka to maszyna??

Postprzez tomekjs160 » 24 Lut 2010 16:33

Witam wszystkich zainteresowanych i posiadaczy koparki kolowej CAT 315 M. Chce zaopatrzyc sie w ta maszyna ale nie wiela o niej wiem a mianowicie jej obsluga, osiagi zywotnosc,spalanie, jaki silnik czy CAT czy PERKINS, bo taki chyba tez jest w tej maszynie,bardzo prosze o wszystkie porady lub odradzanie zakupu tej maszyny, jestem nowy na forum ale maszynami pracuje ponad 6 lat. Moj ostatni zakup to JCB 160 JS gasienicowa chwale ta maszyna ,czy porownywalne sa koparki JCB i CAT. prosze o porady . pozdrawiam i dzieki. Tomek
spookssss

tomekjs160
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 23:55
  • Miejscowość: wisznice

Reklama

simmet

Postprzez Koparka » 24 Lut 2010 23:23

dobry temat chetnie sie dowiem na ten temat cos:)

Koparka
Operator

  • Posty: 215
  • Rejestracja: 28 Lut 2007 21:13
  • Miejscowość: okolice Krakowa
  • Pochwały: 1

Postprzez mechanior » 24 Lut 2010 23:50

silnik Perkins ser 1000 4cyl Turbo, (dopiero w M318 jest mocniejszy CAT 4.4L na pompowtryskach)
hydraulika Linde, Hydromatik, Rexroth z kontrolerem elektronicznym (ECM) regulującym wydatek pompy zależnie od obciążenia silnika (3 tryby pracy/obciążenia)
występuje opcja ramienia dzielonego 3 krotnie (boom - foreboom - stick) lub ramię monoblock (boom - stick) istnieje też odmiana łamana w osi pionowej (skręt lewo -prawo na boomie) czyli tzw offset, w pełni wyposażone ramię posiada instalację dodatkową wysokiego przepływu (młot/nożyce/chwytak), niskiego przepływu (obrót nożyc/chwytaka/skarpówki) i niskiego ciśnienia (szybkozłącze hydrauliczne łyżki)
podwozie ZF (1 główny silnik hydrauliczny 2 biegi hydr., skrzynia 2 biegi mechaniczne) wał między mostami, most ruchomy blokowany hydraulicznie, hamulce hydrauliczne na 4 koła mokre wielotarczowe w zwolnicach
na podwoziu zamocowany może być lemiesz spychający (przód/tył lub obydwa) podpory (przeciwnie do lemiesza czyli 2 lub przód i tył czyli 4 razem z jednym lemieszem)
najczęściej występuje odmiana z lemieszem z tyłu i 2 podporami z przodu...
występuje opcja na pojedynczych kołach balonowych zamiast bliźniaków (10x20`) ale nie polecam, jest mało stabilna i wcale nie lepsza w terenie...

w maszynach serii C zmodyfikowany przez CAT silnik Perkins 1004.4T

ogólnie maszyna solidna, udana konstrukcyjnie i w miarę niezawodna (nie odstaje od konkurencji), posiada kilka mankamentów w postaci zbyt słabego silnika i nieco "upierdliwej" instalacji elektrycznej, elektronika silnika/pompy sprawuje się poprawnie rzadko ulegając awarii, znacznie częściej jest "mordowana" przez nieumiejętny serwis i próby "drutowania" usterek których fachowe usunięcie kosztuje nawet w autoryzowanym serwisie "logiczne" pieniądze (czujnik obrotów koła zamachowego silnika ok 800 pln, jego prawidłowe działanie jest niezbędne elektronice, jeśli padnie to maszyna jest słaba i bywa diagnozowana śmierć silnika czyli remont główny, a Perkinsy dożywają 15-20 tyś mth bez większego problemu...)

przy zakupie należy sprawdzić działanie funkcji AEC (automatyczna regulacja obrotów silnika przy obciążeniu hydrauliką - podnosi obroty po wykonaniu funkcji), regulatora obrotów silnika (pokrętło w prawej konsoli), położenie przycisku MAN (praca bez elektroniki - MA BYĆ WYŁĄCZONY) to świadczy o sprawnej elektronice, warto sprawdzić historię maszyny w BM, ostatnio miałem przykład z maszyną 313 która po przewrotce leżała na plecach "na chodzie" (zatarty silnik został naprawiony ale pęknięty blok już nie...) a została sprzedana jako w 100% sprawna przez serwis CAT-Zeppelin w Niemczech
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez ZAND » 25 Lut 2010 21:17

Witam ! Od pięciu lat pracuję na 315 , dla mnie super maszyna . Teraz zamierzam działać na ,, swój rachunek " i też zakupiłem CATA , tylko, że 312 (chyba mała różnica). Porównanie z innymi maszynami - ceny koparek odzwierciedlają to najlepiej .

ZAND
Młodszy operator

  • Posty: 139
  • Rejestracja: 17 Sty 2010 12:16
  • Miejscowość: PODLASKIE
  • Pochwały: 5

Maszyna: Caterpillar M314F

Firma: XyZ


Postprzez tomekjs160 » 25 Lut 2010 22:32

witam Mechaniora i dzieki bardzo za ta informacje bardzo mi pomogles i jezeli nie bylo by to klopotliwe to prosze o informacje blizsze na temat silnika czy to dobry motor i jakie sa jego normy spalania . Dzieki jeszcze raz i pozdr. Tomek
spookssss

tomekjs160
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 21 Lut 2010 23:55
  • Miejscowość: wisznice

Postprzez mechanior » 26 Lut 2010 02:21

napisałem :faja:
Perkinsy dożywają 15-20 tyś mth bez większego problemu
najczęstsze awarie?
wycieki płynu chłodzącego z okolic rozrządu, termostatu i z pompy wody (konieczna wymiana pompy), czasem pada turbina (wyciek oleju widoczny w postaci tłustej firanki pod kolektorem lub zaolejonych przewodów powietrza za turbiną), warto mieć w zapasie wstępną pompkę paliwa
uszkodzenie czujnika obrotów silnika (koła zamachowego), uszkodzenie wiązki aktuatora hydraulicznego (automat gazu), zużycie pompy wtryskowej lub jej regulatora ciśnieniowego
pęknięcia obudowy rozrządu w okolicy pomp dodatkowych (ukł. kier. i pilota) czyli pod pompą wtryskową, sporadyczne uszkodzenia cewek sterowania hydrauliką i czujników ciśnień

nie znam norm zużycia paliwa na M315, ale silnik jest ekonomiczny i trwały a także bardzo popularny w innych maszynach, nie tylko CAT....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Postprzez jerzyok » 22 Maj 2010 18:51

ja pracuję rok na takiej koparce i tak na moje oko to można zaoszczędzić do 4l na mth ale to wszystko zależy co robisz i jaką łyżką bo potrafi też spalić 10 a nawet 11 l na mth (skarpówka , młot , wynajem) ale średnia to myślę że 7 l ON
jerzyok

Awatar użytkownika
jerzyok
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 19 Mar 2008 18:53
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej