wibako

Pomiary ciśnień w hydraulice

Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 24 Lut 2012 23:17

Witam,mam zamiar dokonać pomiarów ciśnień i przepływu (układ hydrauliki podnoszenia ramienia ) w mojej maszynie Zeppelin ZM12 rok 1992 w związku z tym mam pytanie do Znawców przedmiotu jakie typy złączek są potrzedne do sprzetu pomiarowego i jaki typ przepływomierza jest zalecany przez Was. Wiem tyko że potrzebne są dwa manometry do ukł ster 60 MPa i do napędów 400 MPa. Jakie mogę napotkać trudności w tym temacie? Gdzie można zakupić w dostępnych cenach taki sprzęt i gdzie można zdobyć schemat hydrauliczny tej maszyny?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za każde słowo w tym temacie :roll: distar@poczta.fm

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Reklama

simmet

Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 06 Mar 2012 11:21

z tymi manometrami to coś ci się poprzestawiało bo 400 Mpa to 4000 BAR, po co ci takie zakres skoro maksymalne ciśnienie oscyluje w granicach 400?
ja mam kilka manometrów
10 bar - ciśnienie smarowania silnika
30, 60 bar oraz 100 bar - układ sterowania
400 bar 2 szt - układ roboczy, sterowanie pompą, układ hamulcowy i kierowniczy
przydałby się jeszcze 600 bar bo w niektórych maszynach skoki ciśnienia wykraczają poza 400 i jak wiadomo najdokładniejsze wskazania sprzętu to okolice jego połowy zakresu pomiarowego, im bliżej granic tym większe rozbieżności
najpopularniejszym typem złączek pomiarowych jest system niemiecki MINIMES (i taki jest w ZEPPELINie)
można takie dostać w większości sklepów z hydrauliką siłową, ja się zaopatruje w sieci HANSA-FLEX
mają nawet w sprzedaży gotowe zestawy w walizkach
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 07 Mar 2012 18:37

Serdecznie dziękuję za szybką i konkretną odpowiedz Mechaniorowi. Oświadczam też że przekażę 1% z podatku na fundację Jaśka Meli
Pozdrawiam :)

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 08 Mar 2012 00:30

będę wdzięczny, na pewno rodzina kolegi też... :D
pozdrawiam

a tak btw możesz podac swoją lokalizację? tak w przybliżeniu...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 10 Mar 2012 17:02

Witam,
Dzięki poradą kolegi Pan Mechanior zaopatrzyłem się w dwa manometry z odpowiednimi złączkami i oto efekty moich ustaleń. Maszyna ZM12
Po dokonaniu pomiarów w mojej ocenie wyniki nie odbiegają strasznie od normy na P1 w ustawieniu skrajnym łyżki ciśnienie 280bar na P2 w ustawieniach skrajnych ramienia też 280 do 285bar na sterowaniu PV ciśnienie do 40bar ruchy łyżki są spowolnione tak samo jazda. Uszkodzenie nie pojawiło się nagle tyko stopniowo, jest wymieniony filtr obiegu roboczego (duży) w zbiorniku i filtr (mały) obiegu sterowania zauważyłem też że ktoś się znęcał nad regulatorem ciśnienia znajdującym się pod zespołem z elektrozaworami i akumulatorem ciśnienia (umieszczone to wszystko jest na ściance za złączami pomiarowymi. Przy ruszeniu z miejsca na płaskim (jazda ustawiona na zając) pierwsze 5mb. normalnie potem dalsza jazda znaczne zwolnienie znacznie przeciążony silnik (dusi obroty). Podczas próby podnoszenia wypełnionej łyżki kamieniem na wyprostowanym ramieniu może nawet zgasić silnik. W mojej ocenie przyczyna takiego stanu może być zła praca (zatarcie) regulatorów wydatku w obu sekcjach pompy wysokiego ciśnienia. Niestety nie wiem jak to dokładniej zdiagnozować bez pomiaru wydatku pompy na obu sekcjach i jakie są jej parametry graniczne . Zastanawiam się też czy jest to do ustawienia na maszynie (bez stołu diagnostycznego) a jeżeli tak to jak wygląda procedura. Niestety jeszcze nie udało się zdobyć mnie dokumentacji do tej maszyny. Bardzo proszę forumowiczów o wygłoszenie własnych wniosków i ocenę tego co udał się mnie ustalić zaznaczam że moje doświadczenie w hydraulice koparek Zeppelin jest żadne.
Pozdrawiam :!:

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 12 Mar 2012 00:39

urządzenia rzadko psują się parami, wątpię że uszkodzeniu uległy obydwa regulatory...
jaki silnik jest w maszynie, dymi pod obciążeniem?
jaki symbol nosi pompa
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 12 Mar 2012 14:31

Silnik startuje i pracuje normalnie, oczywiście pod dużym obciążeniem dymi. Pompa typu tandem (dwie w szeregu na wspólnym wałku) oznaczenie 5120100

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 12 Mar 2012 23:34

jeśli to ZM 12 to pompa ma oznakowanie np A10VO71 (REXROTH, LINDE lub HYDROMATIK)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez ut_krk » 13 Mar 2012 19:15

to zm12 jak w tytule, pozdrawiam Pana profesora oraz życzę rozwojowego toku sprawy.

ut_krk
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 03 Sty 2009 13:52
  • Miejscowość: krak

Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 13 Mar 2012 20:07

Witam i dziękuję Koledze ut_krk za pozdrowienia. Faktycznie podałem numer pozycji pompa z katalogu a nie z tabliczki znamionowej Przepraszam :oops: .Ostatnio zastanawiam się nad przyrządem do badania przepływu po obejrzeniu kilku pozycji na Google.pl i Alledrogo twierdzę że można pokusić się o budowę własnej konstrukcji tj. przepływomierza w oparciu o zwężkę i manometr różnicowy. Cały problem to skalowanie z uwzględnieniem temperatury oleju i opracowanie diagramu przeliczeniowego. Śmiem twierdzić że dokładność pomiaru była by w granicach 5-8% a cena wielokrotnie niższa. Pozdrawiam

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 13 Mar 2012 23:33

tylko kto ma na to czas? :mrgreen: a przede wszystkim niezbędną wiedzę...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 28 Mar 2012 17:21

Maszyna naprawiona w niepełnym zakresie tj. praca maszyna wróciła do normy w ustawieniu hydrauliki na manual. W ustawieniu na automat maszyna pracuje zmulona i w skrajnych wychyleniach są dalej przeciążenia silnika, natomiast w obu ustawieniach występuje spadek prędkości jazdy. Dotychczasowy wynik jest uzyskany przez wyczyszczenie regulatorów hydraulicznych i wypolerowanie tłoczków: wydatku i ciśnienia w obu sekcjach pompy głównej. Natomiast po przeprowadzeniu pomiarów elektronicznej jednostki sterującej hydrauliką okazało się że wysyła ona na elektrozawór stałe nie modulowane napięcie 23,85V Co ciekawe to w tej maszynie na masie znajduje się plus (jak pamiętnej Syrence) co nie zgadza się z schematem. I tu mam prośbę bo pomimo że dostałem schemat elektryczny maszyny to i tak brakuje mi do dalszej naprawy schematu hydrauliki i elektroniki tej maszyny
(Zeppelin ZM12) :roll:

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 28 Mar 2012 19:02

do elektroniki raczej nie dostaniesz nigdzie bo takie informacje są zastrzeżone przez producentów
serwisy fabryczne nie naprawiają takich rzeczy - wymieniają na nowe
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 29 Mar 2012 14:07

I tu jest problem,
nie mniej jednak do rozwiązania. Rozebrałem ustrojstwo i okazało się że są uwalone; końcówka mocy, diody zabezpieczenia indukcyjnego, stabilizator zasilacza. Poprzednik zmienił bezpiecznik z 2,5A na 4A i takie skutki. Ciekawe czy jednostki (bo są dwie Z80 - zabytek) procesorowe ożyją. Dziwi mnie tylko jedno że jest to sterowanie w układzie otwartym – co jak wiadomo się nie sprawdza za bardzo w praktyce. Może ktoś mi podpowie jakie sygnały mogą dochodzić do tego komputera oprócz obrotów silnika (z alternatora) i położenie nastawnika pompy wtryskowej (potencjometr)

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 29 Mar 2012 23:04

obroty silnika z czujnika na wale korbowym (indukcja), więcej czujników raczej nie ma
układ może sterować proporcjonalnym zaworem sterowania wydajnością hydrauliki lub cewką przełączającą tryby pracy HI-LO
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 07 Kwi 2012 20:59

Komp działa i steruje wydatkiem pompy hydraulicznej .Na poczatku jak pisałem okaząło się że jest uwalony stopień mocy (BD650 ),dioda zabezpieczająca, potem stablizator (L7805 ) a na końcu jeden z dwu procków (Z80) Teraz na wyjścu jest ładny przebieg PWM napięcie 26,7 V Kąt wypełnienia PWM 20% na stojącym silniku. Na zapalonym zależnie od prędkości obrotowej i obciążenia wypełnienie do 100% na oscyloskopie ciągła linia 27,6V :)

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 08 Kwi 2012 18:31

na tym się nie znam :mrgreen:
ale w końcu działa ta maszyna czy nie?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 08 Kwi 2012 18:44

Owszem działa i tylko mam jeden problem - martwy panel z przełącznikami za łokciem prawym operatora. Nie udało mi się doszukać jakie powinien realizować funkcje. Na niemieckim forum znalazłem informację że ma wpływ na ekonomikę zużycia paliwa? :woot:
Ostatnio edytowany przez Mechatronik, 09 Kwi 2012 19:23, edytowano w sumie 1 raz

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez mechanior » 09 Kwi 2012 11:10

lindebox? chyba to sterownik wydajności pompy...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Pomiary ciśnień w hydraulice

Postprzez Mechatronik » 15 Kwi 2012 21:58

Pytanie dla znawców tego typu maszyny co oznaczają literki M,E,F, nad zakreślonym kółeczkiem przełącznikiem ,jakie czynności robocze są przypisane do tego przełącznika ?



Image

Kliknięcie powiększa fotkę
Ostatnio edytowany przez Mechatronik 16 Kwi 2012 10:06, edytowano w sumie 4 razy

Mechatronik
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 21 Lut 2012 00:08
  • Miejscowość: KRK

Maszyna: Locus Mobilis


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej