wibako

ZM12 zawory przy pompie

ZM12 zawory przy pompie

Postprzez Jamar » 16 Kwi 2013 22:06

Marka i model maszyny: Zeppelin ZM12
Rok produkcji: 1995

Czy może ktoś mi podpowiedzieć za co odpowiedzialny jest środkowy zawór przy pompie hydraulicznej?
Image
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

Reklama

simmet

Re: ZM12 zawory przy pompie

Postprzez Jamar » 29 Kwi 2013 14:17

Witam podaję więcej informacji i proszę o pomoc, mianowicie:
Maszyna miała problem z szybką jazdą, było kilku mechaników, wymieniono uszczelnienia kolumny obrotu (nie pomogło), każdy kolejny mechanik regulował ciśnienia robocze w efekcie czego wszelki ruch joystick'ów powodował duszenie silnika. Maszyna należy do znajomego, wyłożył już sporo kasy na kolejne naprawy bez skutku, postanowiłem doprowadzić tą maszynę do stanu używalności. Jeśli chodzi o jazdę to problem tkwił w hydromotorze, zatarł się suwak w głowicy regulujący wydatek, po wymianie silnika napędowego jazda zyskała na mocy i prędkości, pozostał jednak problem dławienia silnika. nie byłem w stanie zdobyć schematów do tej maszyny więc rozregulowałem wszystkie zawory przy pompie, wpiąłem zegary i zacząłem je kolejno wkręcać. doszedłem do tego że pierwszy zawór od pompy to MRV, zdania na forum co do ciśnień są podzielone więc ustawiłem 280bar (wyjście pomiarowe P1), trzeci zawór od pompy to ciśnienie sterowania pompą, tu ustawiłem 30bar. Nie jestem w stanie dojść za co odpowiedzialny jest środkowy zawór, dochodzi do niego przewód 3/8cala z rozdzielacza, z tej samej sekcji co zasilanie główne z pompy, przewód rozgałęziony jest na wyjście PST/LS i tu po załączeniu jakiejkolwiek funkcji jest 280bar jak na P1. Zauważyłem że wkręcając ten zawór obciążam silnik, jest on nawet w stanie zgasić silnik pracujący na wolnych obrotach. w tej chwili efekt jest taki że ramie chodzi płynnie nie dusi silnika natomiast ruchy są bardzo powolne, a połączenie łyżki i ramienia zatrzymuje ruch ramienia do momentu aż łyżka się nie domknie, podobna sytuacja jest z jazdą która mocno spowolniła jakby brakowało litrażu. Proszę o pomoc lub schemat.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

ZM12 zawory przy pompie

Postprzez KK72 » 01 Maj 2013 20:42

Witam!
Kolego czy masz jakieś dane z tabliczki pompy?
PST/LS to sygnał sterowania pompą hydrauliczną, pojawia się podczas wykonywania funkcji i powoduje zwiększenie wydatku pompy hydraulicznej.
Hydraulika siłowa, mechanika maszyn

Awatar użytkownika
KK72
Młodszy operator

  • Posty: 156
  • Rejestracja: 09 Lut 2012 13:29
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Pochwały: 12

Re: ZM12 zawory przy pompie

Postprzez Jamar » 01 Maj 2013 21:42

Dane z pompy musiałbym spisać, dwie pompy w tandemie, pierwsza większa druga mniejsza. Jeśli chodzi o sterowanie pompą to od trzeciego zaworu licząc od pompy odchodzi metalowy przewód z wyjściem pomiarowym który wraca na pompę (widoczne na zdjęciu), tam jest około 20bar i skacze do 30bar (tyle ustawiłem) po załączeniu funkcji, sądzę że tu jest sterowanie aczkolwiek może jestem w błędzie.
Skoncentrowałem się na jednej pompie, przy drugiej jest podobna sytuacja jeśli chodzi o zawory. Zastanawiam się czy druga pompa nie wymaga również regulacji, jak już pisałem nie mam schematu, a z tego co widzę po wężach to większość funkcji prawdopodobnie mostkuje dwie pompy.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1386
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

ZM12 zawory przy pompie

Postprzez mechanior » 10 Maj 2013 01:40

to jest pompa REXROTH/HYDROMATIKz rodziny A10VO
cały zawór po lewej to regulator ciśnienia i przepływu
w dolnym lewym rogu widać regulator momentu

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej