wibako

13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 20 Lis 2013 23:29

Marka i model maszyny: Zeppelin ZM13B
Rok produkcji: 1992

Witam koledzy. Chciałem powiedzieć że zakupilem w zeszłym tygodniu Zeppelina ZM13B. Dziękuje wielu kolegom z forum za pomoc telefoniczną. Są jeszcze ludzie którzy bezinteresownie potrafią pomóc drugiemu człowiekowi. Wystarczyło że zadzwoniłem i powiedzieliście co sprawdzić co i dlaczego właśnie tak a nie inaczej, jeszcze raz wielkie dzięki.

Jako że maszyna nie z salonu i już trochę latek ma to trapi ja kilka usterek. Myślę że z wasza pomocą dojdę z nią całkowicie do ładu.
W tym temacie będe zamieszczał pytania i myślę że pomożecie.

Pierwsza sprawa to przy przekręceniu kluczyka i włączeniu zapłonu włącza się odrazu wentylator od chłodnicy oleju hydraulicznego. jak otwieram korek oleju na górze maszyny obok wlewu paliwa to oleju jest około 10 cm poniżej sitka. Oczka na zbiorniku oleju nie można odczytać gdyż poprzedniemu właścicielowi zapalił sie akumulator i opaliły się oczko, wąż od odpowietrzenia zbiornika paliwowego( taki gruby przeźroczysty) oraz troche izolacji przewodów.

Drugi problem, to paląca się kontrolka od temperatury silnika, od razu po złączeniu maszyny na zimnym silniku sie pali i później przy pracy sie żarzy dość intensywnie.

No i trzeci problem, nie ma hamulców, w ogóle nie działa pedał. Dodam tez że wspomaganie dziwnie się zachowuje, nieraz kierownica pulsuje, nieraz lżej się kręci innym razem już ciężej. Wiem że hamulce i pompa to jedna pompa sterownicza taka mała chyba ale i tak nie wiem gdzie jej szukać.
Ma ktoś na to jakiś pomysł ??

Pozdrawiam Damian
w razie co to podam telefon i email.
boryczewski@poczta.fm
694 218 229
Ostatnio edytowany przez Boro 24 Lis 2013 01:01, edytowano w sumie 2 razy

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Re: Usterki Zeppelin 13 B BORO

Postprzez PIOTR777 » 21 Lis 2013 13:44

kolego gdzie kupiles tego zeppelina i jak możesz napisac ile teraz trzeba dac za takiego.
Ostatnio edytowany przez peckiel, 21 Lis 2013 17:39, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Proszę o używanie polskich znaków. Popraw post.

PIOTR777
Pomocnik operatora

  • Posty: 85
  • Rejestracja: 05 Gru 2011 19:38

Maszyna: zeppelin zm13b


Usterki Zeppelin 13 B BORO

Postprzez mechanior » 23 Lis 2013 18:23

nie zakładamy tematów ogólnych dotyczących jednego właściciela czy jednego tylko egzemplarza maszyny
w tytule tematu masz podać model i prostą informacje dotyczącą usterki np
13B - wyciek z siłownika ramienia bo wiadomo że piszesz w dziale koparek Zeppelina
tytuł tematu ma umożliwiać identyfikację problemu nie tylko tym którzy chcą ci pomóc ale również tym co później będą z tej informacji korzystać
dlatego też preferujemy zakładanie tematu dla każdego problemu osobno albo przynajmniej dla grupy problemów, wg zasady NOWY PROBLEM = NOWY TEMAT
wiadomo że przychodzicie tutaj po pomoc więc umieszczanie w tytule słów USTERKA, POMOCY, PROŚBA, AWARIA itp nic nie daje jeśli nie ma określenia układu którego dotyczy

oczka na zbiorniku wymień bo nie można pracować nie wiedząc ile jest w maszynie oleju
wentylator chłodnicy włącza się bo pewnie jest uszkodzony jest czujnik który nim steruje więc staropolskim zwyczajem poszło "na krótko"
sprawdź czy sprawny jest czujnik temperatury
jeśli silnik to Perkins to powinny być dwa w podstawie termostatu, jeden od zegara a drugi od kontrolki

jak można kupić maszynę bez hamulców? :wall:
zawór jest pod podłogą, a pompa rzeczywiście wspólna dla układów hamulca, kierowniczego i ukosowania skarpówki, powinna być zamontowana w rozrządzie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 24 Lis 2013 01:07

Już zmieniłem, pomyślałem że nie powinienem zaśmiecać forum kilkoma tematami, z drugiej strony logiczne jest że jeśli ktoś będzie miał podobny problem łatwiej znajdzie temat z odpowiedziami.
Jeśli chodzi o wskaźnik oleju musze gdzieś takiego poszukać, a jeśli już jesteśmy przy oleju to czy praca ze zbyt dużym poziomem oleju może być szkodliwa. Dopiero przywiozłem tą maszynę i chcę ją przygotować do sezonu.

Jeśli chodzi o silnik do Deutz 913, lampka żarzy się tak jak kontrolka od ładowania gdy alternator słabo ładuje. nie świeci sie ciągle tylko wariuje.

Kupiłem go koło Łodzi i dałem 44k 2 łyżki w zestawie.

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez TRANSKOP81 » 24 Lis 2013 13:44

w okolicach filtra oleju jest dwa czujniki jeden od ciśnienia oleju drugi od temperatury ,być może zleciał kabel i masuje lub kabel po trasie przetarł się na masę ,być może uszkodzony czujnik wystarczy zdjąć kabel z czujnika jeżeli kontrolka przestanie świecić to wskazuje na czujnik ,troszkę mi tu nierobstwem zajeżdza :wink:

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 24 Lis 2013 18:30

Po prostu pytam, to moja pierwsza duża maszyna, do tej pory miałem 2 mini. Jeśli mówisz że jestem nierobem bo pytam jak sobie poradzić z problemem (może dla wielu błachym) to sory,...
Nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Chciałem kupić dtr-kę, nie chciałem jej za darmo ale jak pewnie się orientujesz raniczy to z cudem. :evil:

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez mechanior » 24 Lis 2013 19:38

może niekoniecznie chodzi o twoje uchybienia tylko poprzedniego właściciela...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 24 Lis 2013 22:41

W sumie,... może to ironiczne oczko mnie zmyliło :)
Powiem wam ze maszynka ma pare niewyjaśnionych "PATENTÓW".

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez KK72 » 25 Lis 2013 01:50

Witam.
Kolego odniosę się tylko do braku hamulców.
Jeśli będziesz miał komplet do pomiaru ciśnienia, to podepnij się na listwie pod BBR lub jeśli masz zamontowane punkty to na dole złącza obrotowego.Jest to ciśnienie układu hamulcowego, które występuje wtedy kiedy naciskasz na pedał i powinno wynosić około 70-80bar.
Jest jeszcze jeden punkt na listwie pomiarowej, SP (wszystko zależy od tego czy punkty są czynne).
Pokazuje on ciśnienie ładowania akumulatorów hydraulicznych układu hamulcowego, powinno się wahać w granicach 120-150bar z cyklicznym przebiegiem ładowania o częstotliwości odpowiedniej do szczelności bloku i aku.(im większa nieszczelność w układzie tym częstotliwość większa)
W twoim przypadku powinieneś sprawdzić ciśnienie zasilania (jedna z sekcji pompy zębatej) podpinając się pod P3 i kręcąc kierownicą w jedną stronę do oporu (około 140bar) tylko wtedy proponuje w celach diagnostycznych ominąć blok hamulcowy (pod kabiną) i wtedy kontrolować ciśnienie przy zimnym i ciepłym oleju.
Hydraulika siłowa, mechanika maszyn

Awatar użytkownika
KK72
Młodszy operator

  • Posty: 156
  • Rejestracja: 09 Lut 2012 13:29
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Pochwały: 12

Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 25 Lis 2013 23:56

KK72 napisał(a):
Jeśli będziesz miał komplet do pomiaru ciśnienia.


Wydzwoniłem tą firmę w Tucholi ( jest HYDROBIG i HYDROTOR) powiedzieli że mają na miejscu manometry ( bo mówiłeś mi przez telefon że potrzebne mi 2 prawda ??) jeden do 60 Bar a drugi do 400 Bar. Do tego mają przewody i te złączki MINIMES więc złoże cały komplet. w tygodniu kiepsko z czasem, nie mogę moich ludzi zostawić, pojade chyba w piątek.


Widziałem też takie gotowe zestawy manometrów w internecie w walizkach, czy jest to przydatne dla mnie czy to sprzęt bardziej dla typowego serwisanta/mechanika a mi wystarczą zwykłe 2 manometry??

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez mechanior » 26 Lis 2013 00:23

wystarczą ci dwa i tylko taka złączka jak masz w maszynie, po co ci cały komplet?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez KK72 » 26 Lis 2013 00:33

Witam.
Oczywiście że dwa manometry wystarczą do podstawowych pomiarów, ale najlepiej mieć jeszcze trzeci pośredni 250bar do badania ciśnień średnich np.układ hamulcowy, kierowniczy, skarpówka itp. 400-setka też pokaże, ale nie z taką dokładnością jeśli chodzi o kalibracje.
Oczywiście musisz pamiętać jakiego ciśnienia możesz się spodziewać przed podłączeniem odpowiedniego manometru, można zacząć od manometru z największym zakresem. Jeżeli ciśnienie będzie zbyt duże to uszkodzisz manometr, i możesz go wyrzucić.
Proponuje zaopatrzyć się w manometry wyskalowane w jednostkach "bar", bez zbędnych skal dodatkowych typu; PSI czy MPa.
Jedno skalowe są bardziej czytelne i podczas pulsacji wynik jest bardziej widoczny i obrazowo lepszy do zapamiętania.

pozdrawiam.

Autor postu otrzymał pochwałę
Hydraulika siłowa, mechanika maszyn

Awatar użytkownika
KK72
Młodszy operator

  • Posty: 156
  • Rejestracja: 09 Lut 2012 13:29
  • Miejscowość: Wielkopolska
  • Pochwały: 12

Re: 13B Brak hamulców, świecąca kontrolka, chlodnica oleju

Postprzez Boro » 27 Lis 2013 23:03

Nie chodzilo mi o jakiś wielki komplet, myślalem właśnie o zestawie 2 manometrów z przewodami :)

Boro
Fizol

  • Posty: 32
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 22:53
  • Miejscowość: Kamień
  • Pochwały: 1

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej