wibako

ZM 13B Silnik kopci na czarno

ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez Przemek1985 » 14 Gru 2014 17:32

Marka i model maszyny: Zeppelin ZM13B
Rok produkcji: 1988

Witam forumowiczów. Koparkę posiadam już kilka lat i problem występuje praktycznie od jej zakupu. Na co dzień wykorzystuję ją do załadunku drzewa na tory traka taśmowego i sprawdza się doskonale. Pracuje parę minut nie ma czasu się nagrzać. Sporadycznie wykonuję jakąś usługę. Tydzień temu zacząłem kopać staw. I przez kilka dni kiedy temperatura powietrza była poniżej zera sprzęt sprawował się bardzo dobrze. Problem pojawił się kiedy się ociepliło kilka stopni na plusie. Koparka po załadowaniu kilku wywrotek w czasie obciążenia zaczyna schodzić z obrotów i kopcic czarnym dymem jak lokomotywa. Po odpuszczeniu dżojstików obroty szybko wracają do nastawionej wysokości. Praca bez filtra powietrza wygląda tak samo. Silnik DEUTZ czterocylindrowy chłodzony powietrzem. Czy zimny czy ciepły pali na dotyk, nie bierze oleju, sprężanie zmierzyłem 1-2-3 po 25 bar, 4 23 bary. Olej hydrauliczny nie rozgrzewa się zbyt mocno (wentylator chłodnicy mam zawsze właczony gdy koparka pracuje) Proszę o podpowiedzi co może być przyczyna takich objawów. Pozdrawiam Przemek.

Przemek1985
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 13 Sty 2013 08:29

Maszyna: Długo wymieniać

Firma: TOTAL TRANS


Reklama

simmet

ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez bastekwa » 14 Gru 2014 18:55

ja zawsze się śmieję, że jak kopci to żyje hahahaha.gorsza sprawa jest jak nie dymi. :faja:
http://xat.com/Kopaczka
Nie lejemy wody tylko PIWO Zapraszamy.
zapoznałem się z tematem P.I.W.K.O.

Awatar użytkownika
bastekwa
Fachoperator

  • Posty: 564
  • Rejestracja: 28 Gru 2008 17:34
  • Miejscowość: Nakło nad Notecią
  • Pochwały: 19

Maszyna: zbyt długa lista

Firma: made in


ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez puszek_ZGY » 14 Gru 2014 23:13

Kolego Przemek1985;

- czy po rozgrzaniu silnika wszystkie funkcje oraz sama jazda tak obciążają silnik?
- maszyna z turbo czy wolnossąca?
- pisząc: "Praca bez filtra powietrza wygląda tak samo", mam rozumieć, iż po wyjęciu filtra powietrza koparka również "dusi się" pod obciążeniem?
- olej i filtr hydrauliczny jak dawno (mtg) temu był wymieniany?
Jeśli pomogłem ---> Kliknij "pochwała" ;)

Mój kanał YouTube https://www.youtube.com/channel/UCnu2d_ ... Qbz8agHLXw

Awatar użytkownika
puszek_ZGY
Fachoperator

Maszyna: VOLVO EW140C

Firma: -


ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez Coval » 15 Gru 2014 01:39

Przemek1985 napisał(a):Koparka po załadowaniu kilku wywrotek w czasie obciążenia zaczyna schodzić z obrotów i kopcic czarnym dymem jak lokomotywa


Ze strony silnika:
Układ wtryskowy do sprawdzenia.(pompa wtryskowa oraz wtryskiwacze). Zacznij od sprawdzenia filtra paliwa. Sprawdź luz zaworowy. Powinien wynosić 0.15 mm dla serii 912/913 dla zaworu ssącego jak i wydechowego.

Ze strony hydrauliki :
Sterowanie pompy głównej ( warto sprawdzić blok sterujący zmienną wydajnością pompy, pod kątem odpowiednich wartości ciśnień) .

Tu masz podobny temat:

viewtopic.php?f=32&t=15883&start=20
Diagnoza i naprawa elektroniki, hydrauliki siłowej oraz silników diesla. Info na PW

Zamiast "Dzięki ", kliknij Pochwała!

Coval
Fachoperator

Maszyna: Żółta

Firma: .


Re: ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez Przemek1985 » 19 Gru 2014 21:12

Ustawiłem zawory, wtryski dałem do sprawdzenia (nie rozpylaja tak jak powinny, ale przyczyną takiego zachowania silnika nie mogą być - opinia sprawdzającego). Wymieniłem filtr paliwa, wyczyściłem zbiornik i pompkę zasilającą. Olej hydrauliczny wymieniałem około 300 mth temu( hl 46), filtra nie wymieniłem, bo wizualnie nie wyglądał jakby tego wymagał. Wydaje mi się, że wina bedzie lezała po stronie hydrauliki. Ciśnienie na obydwu rozdzielaczach zdecydowanie za niskie - na zimnym oleju maksymalnie 280 bar, po okolo 20 minutach pracy dochodzi max do 220. Sterowanie na rozgrzanym około 30 bar. W czasie kiedy zaczyna dusić, cisnienie oleju jest takie samo jak w momencie kiedy pracuje prawidlowo (przy podnoszeniu pełnej łyzki ziemi dochodzi do okolo 120 bar) Skąd bierze sie takie obciążenie silnika?

Przemek1985
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 13 Sty 2013 08:29

Maszyna: Długo wymieniać

Firma: TOTAL TRANS


ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Gru 2014 21:17

Wymień ten filtr hydrauliczny, tego gołym okiem nie określisz czy wymienić czy nie wymienić
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez Przemek1985 » 29 Gru 2014 21:58

Filtr wymieniony, poprawy brak. Czy ktoś mógłby polecić firmę lub osobę najlepiej z podlasia, która naprawiłaby maszynę? Gdzie najlepiej oddać pompę hydrauliczną do regeneracji?

Przemek1985
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 13 Sty 2013 08:29

Maszyna: Długo wymieniać

Firma: TOTAL TRANS


ZM 13B Silnik kopci na czarno

Postprzez peckiel » 29 Gru 2014 22:03

Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej