wibako

Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez mechanior » 24 Wrz 2015 13:05

Marka i model maszyny: ZM13
Rok produkcji: 1992
Numer seryjny: 5131406

Po zagrzaniu oleju (ok 20-30 minut pracy) podniesieniu maksymalnym ramienia do oporu i puszczeniu joysticka ciśnienie na prawej pompie (to jest ta co zasila prawą stronę rozdzielacza) pozostaje na poziomie 280 bar, słychać również wyraźnie że jest obciążenie na hydraulice. Próby wykonania ponownie tej funkcji powodują że ciśnienie spada do 200-220 bar, objaw ustaje dopiero po energicznym opuszczeniu ramienia lub wysięgu (sticku).
Po zagrzaniu oleju występuje za każdym razem gdy podnosimy ramię do góry i tylko na tej funkcji pojawia się problem aczkolwiek wpływa to na pracę pomp przez co cała hydraulika słabnie po zaistnieniu usterki, wszystkie inne funkcje działają w miarę prawidłowo (nie wywołują tego zablokowania pompy i spadku ciśnienia) acz maksymalne ciśnienie pomp osiąga najwyżej 280-300 bar, na zimnym oleju objaw nie występuje a maksymalne ciśnienie pomp to do 320 bar.

Nie widzę linii LS na pompach, słyszałem gdzieś że to system z wewnętrznym LSem w pompach. Wg tego wydaje mi się że problem tkwi w układzie regulacji wydajności pomp a właściwie tej prawej...
Zastanawiam się czy rozdzielacz może mieć coś z tym wspólnego, dodatkowo czuję wyraźnie skoki ciśnienia na joystickach zwłaszcza w krańcowych położeniach i głównie na funkcji podnoszenia, nie wiem czy ma to jakiś związek ale właśnie pod koniec tego ruchu joysticka dołącza się druga pompa...

EDIT:
Chodzi jednak o LEWY rozdzielacz i LEWĄ pompę.
Nie posiadam dokumentacji ale doszedłem do wniosku że problem powoduje system który niejako "dokłada" drugą pompę w trakcie podnoszenia ramienia, odpowiedzialny za to jest zawór na prawym końcu lewego rozdzielacza w formie kości z tłoczkiem i tzw "szklanką" do której podpięty jest przewód z joysticka od funkcji podnoszenia, w odróżnieniu od reszty funkcji i ich "szklanek" które są pionowo na rozdzielaczach ta jedna jest w poziomie w kierunku przodu maszyny.
Tłoczek nosi wyraźne ślady przytarcia, na początek delikatnie go przepoleruję i ograduję ostre krawędzie...
Nie wiem czy problemem nie jest przypadkiem nieszczelność ww tłoczka na styku głównej linii zasilania i sterowania z joysticka...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Reklama

simmet

Re: Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez TRANSKOP81 » 25 Wrz 2015 09:43

Przyczyna faktycznie może leżeć w zaworze przy rozdzielaczu który dokłada drugą pompę do funkcji ,ostatnio grzebałem trochę u kolegi przy zm13 ,przy zablokowaniu ramienia na dokladanym rozdzielaczu ciśnienie max 120 a na roboczym 250 ,zapewne dlatego aby nie obciążać silnika

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez mechanior » 25 Wrz 2015 19:28

Rozmawiałem dzisiaj z jednym "telefonicznym" klientem czyli z osobą której udzielam porad. Mają ZM15 i przy podobnych objawach przyczyną była nieszczelność na ww tłoczku... po wymianie uszczelnień problem zniknął, jutro spróbuję i zamelduję o wynikach....

Transkop - dokładany czyli ten od funkcji skarpówki?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez TRANSKOP81 » 25 Wrz 2015 20:23

Nie nie od skarpówki tylko drugi rozdzielacz główny czyli z drugiej głowicy pompy

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez mechanior » 25 Wrz 2015 20:57

Acha, ale tam powinno być równe ciśnienie na obydwu pompach i rozdzielaczach.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez mechanior » 02 Paź 2015 15:01

Po wymianie oringa na tłoczku problem pozostawania obciążenia na jednej z pomp ustąpił.
Zaobserwowałem jednak znaczny spadek ciśnienia po około 20-30 minutach pracy na funkcji podnoszenia ramienia mam ledwie 200-220 bar, na przyciąganiu ramienia i łyżce jest to 250-260, powyższe funkcje pracują wykorzystując 2 pompy natomiast na łamaniu ramienia (foreboom) które chodzi tylko z lewej pompy mam 320!
Podejrzewam zawory liniowe ale nie zauważyłem nadmiernego ich nagrzewania, czyżby rozdzielacz miłą już takie nieszczelności?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez WN-TECH » 08 Paź 2015 18:41

spadek ciśnienia to uszkodzony suwak rozdzielacza na sekcji od podnoszenia ramienia.u mnie spadek był po 10 min na 80 bar z 340.
ramie podnosiło się tylko na pomocniczej sekcji drugiego rozdzielacza.
rozebrany suwak na drobne-i nic nie widać zużycia.wymiana suwaka z innego rozdzielacza ze złomu na warsztacie załatwiła sprawę.
niestety nie można go podmienić na sprawdzenie z innej sekcji z tej samej maszyny ponieważ jest kurde nie powtażalny :D


ciśnienie pozostaje na rozdzielaczu rozdzielaczu z sekcją podnoszenia ramienia,czy na rozdzielaczu z sekcją podnoszenia głównego ramienia pomocniczą????
serwis maszyn budowlanych.
tel 785939252

WN-TECH
Operator

  • Posty: 315
  • Rejestracja: 08 Sie 2013 21:13
  • Miejscowość: kielce
  • Pochwały: 12

Blokowanie się jednej z pomp hyd.

Postprzez mechanior » 08 Paź 2015 21:10

mechanior napisał(a):Po wymianie oringa na tłoczku problem pozostawania obciążenia na jednej z pomp ustąpił.

Więc to już jest z głowy, chodziło o tą jednostronną pomocniczą sekcję od podnoszenia całego ramienia, która jest w poziomie na lewym rozdzielaczu.

Kurde, nie wpadłem na to żeby do ciebie przekręcić w tej sprawie :wall:

Najgorzej jest z podnoszeniem bo ciśnienie spada do 200 bar ale tylko łamanie ramienia pracuje w miare OK bo osiąga 320.
Reszta jak napisałem wyżej, podmieniłem na próbę zawór szokowy na podnoszeniu ramienia ale to nic nie dało.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej