wibako

O&K MH 4 obracanie wieży

Moderator: MARIO/MECALAC

O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez fyrdek » 28 Mar 2011 08:45

Vitam!
Drodzy koledzy bardzo proszę o pomoc! W koparce kołowej O&K mam problem z obracaniem się wieży. Gdy silnik jest zimny obraca się bez problemu, gdy się rozgrzeje przestaje się obracać wieża. Bardzo proszę o radę.

fyrdek
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 28 Mar 2011 08:37

Maszyna: O&K MH 4


Reklama

simmet

Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez keating » 29 Mar 2011 22:01

jeżeli pozostałe funkcje działają normalnie (tzn na zimnym i na gorącym funkcjonują tak samo) to są właściwie dwie możliwości pompa obrotu lub silnik padają. pomiary ciśnień powinny wyjaśnić powód.
gdyby zaś pozostałe funkcje też słabły to oznaka starego oleju, który po zagrzaniu traci swoje właściwości.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez mechanior » 01 Kwi 2011 01:58

pozostaje tylko koledze keating pogratulować uproszczenia systemu hydraulicznego do pompy i silnika/siłownika oraz czynnika czyli oleju...
a mnie rozsądek podpowiada jeszcze jeden zajebiście ważny element: STEROWANIE
czyli rozdzielacz, zawory liniowe, sterujące, elektrozawory, czujniki ciśnienia itp...
tam zazwyczaj tkwi problem... ale ja się mogę oczywiście mylić
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez keating » 01 Kwi 2011 08:10

jak napisałem powyżej
keating napisał(a): pomiary ciśnień powinny wyjaśnić powód.

w niektórych maszynach nawet złącze obrotowe może być przyczyną słabego obrotu. konkluzją mojej wypowiedzi jest/powinno być zdanie: "pomiary ciśnień powinny wyjaśnić powód". bez względu na to czy będziemy upraszczać, czy komplikować problem.
nie jest moim zamierzeniem upraszczanie układu hydraulicznego do pompy, silnika i czynnika ... zawsze zalecam najpierw pomiary celem zdiagnozowania usterki, a potem działanie.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez mechanior » 01 Kwi 2011 09:55

oczywiście że pomiar ciśnień jest podstawowym działaniem diagnostycznym, ale z twojej wypowiedzi użytkownik wyciągnie następujący wniosek: "zepsuta jest pompa albo napęd obrotu" i, co nie daj boże, zabierze się do wymieniania po kolei uszkodzonych jego zdaniem (na podstawie porad z forum) elementów...

hydrauliczne złącze obrotowe moim zdaniem nie ma nic wspólnego z zasilaniem obrotu, no chyba że silnik obrotu znajduje się pod maszyną w co szczerze wątpię (nie spotkałem)
jeśli spadek siły obrotu jest w miarę płynny tzn im cieplejszy olej tym słabiej działa powiązałbym to z przeciekiem w pompie lub silniku obrotu a nawet z hamulcem obrotu bo być może to on "trzyma" wieżyczkę
jeśli funkcja znika nagle to zapewne uszkodzone jest sterowanie, i w tym przypadku problem może tkwić np w cewce elektrozaworu hamulca bądź odcięcia funkcji, miałem takie przypadki, na zimno cewka działa a jak się zagrzeje pojawia się przerwa

więc czy funkcja znika nagle czy jej działanie ustaje płynnie w miarę nagrzewania maszyny?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez keating » 01 Kwi 2011 11:29

nigdy nie powinno się wymieniać na nowy, regenerować, a nawet demontować pomp/rozdzielaczy/silników hydraulicznych bez wcześniejszych pomiarów, przynajmniej ciśnień. jeżeli inaczej wyniknęło z mojej wypowiedzi to faktycznie zbytnio uprościłem problem. zawsze należy zaczynać od najprostszych/najtańszych działań.
doświadczenie mnie nauczyło, że bardzo często padał silnik obrotu lub pompa. choć sporadycznie (1 raz w ciągu ostatnich 4 lat) zdarzyło się zabrudzenie na zaworze zwalniającym hamulec obrotu.

hydrauliczne złącze obrotowe w niektórych maszynach ma bardzo wiele z zasilaniem obrotu i wcale silnik obrotu nie znajduje się tam pod maszyną. jedną z najczęściej spotykanych tego typu maszyn jest Mecalac we wszystkich modelach 11, 12, 14. w tych maszynach to pompa hydrauliczna obrotu znajduje się na dole maszyny, a silnik obrotu oczywiście na górze. tam po prostu silnik spalinowy wraz ze wszystkimi pompami jest umiejscowiony w podwoziu maszyny.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez mechanior » 01 Kwi 2011 16:25

wybacz ale Mecalac to nie O&K ani inna "normalna" koparka kołowa, może słowo "normalna" nie jest na miejscu bo Mecalac nie jest "nienormalny" lecz po prostu inny więc użyjmy sformułowania "klasycznej konstrukcji", gdyby klient pytał o Mecalaca nawet bym się nie odezwał bo to dla mnie czarna magia a tych maszyn w mojej okolicy jest dosłownie kilka z czego JEDNĄ ma mój dobry klient (oprócz 4ech CATów i Liebherra) i nawet do niej nie podchodzę, w tematach o których nie mam pojęcia raczej nie podejmuję dyskusji...
moje doświadczenie dotyczące "klasycznych" kołówek głównie CAT, VOLVO czy HYUNDAI podpowiada że pompy i hydromotory padają niezwykle rzadko a awarie zazwyczaj dotyczą drobnostek: elektrozaworów, cewek, przewodów elektrycznych czy zaworów sterujących i w tym bym poszukiwał problemu, oczywiście stwierdzenie stanu hydromotoru, jego przekładni czy pompy w przypadku całkowitego ustania pracy jest konieczne i zazwyczaj łatwe, wystarczy tam zajrzeć, jeśli nie ujrzymy złomu, sieczki czy miazgi to należy wnioskować że są sprawne
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez keating » 01 Kwi 2011 17:34

na Dolnym Śląsku Mecalac to bardzo popularna maszyna. sam naprawiłem kilkadziesiąt egzemplarzy w swojej karierze. z ciekawostek mogę powiedzieć, że istnieje nawet Mecalac 16, choć do niego to nawet producent się nie przyznaje :) wyszło tego podobno około 300 szt.
ale nie tylko Mecalac ma to rozwiązanie, o którym pisałem, również w Gallmac'u WMW115 pompa hydrauliczna jest "na dole", a silnik obrotu "na górze" ... w tego typu maszynach złącza obrotowe są mocno rozbudowane (elektryczne, hydrauliczne, a nawet wodne - np w niektórych egzemplarzach Mecalac'a jest ogrzewanie wodne z silnika).
pojęcie "normalności" maszyny jest moim zdaniem wysoce subiektywne :) we Wrocławiu to chyba na każdej budowie jest przynajmniej jeden Mecalac.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Re: O&K MH 4 obracanie wieży

Postprzez mechanior » 01 Kwi 2011 19:21

Gallmac i Mecalac mają prawie identyczną konstrukcję i to właśnie te "klasyczne inaczej" maszyny :wink: , u nas na Górnym Śląsku powoli się pojawiają, właśnie ze względu na popularność regionalną nie będę używał terminów "normalny" lub "nienormalny" :faja:
a ty na forum jesteś jednym z niewielu specy od takich właśnie sprzętów...

co do złączy obrotowych to chyba najpojebanniejsze mają Atlasy bo z pneumatyką...

ale my tu gadu-gadu a pan od OKejki milczy...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej