wibako

Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Moderator: MARIO/MECALAC

Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez master123 » 09 Lip 2011 14:07

Marka i model maszyny: Eder M 815 B
Rok produkcji: 1992

Witam. Dzisiaj pozwoliłem sobie sprawdzić poziom oleju w zwolnicach i wydaję się być go za mało. W każdej zwolnicy jest tyle samo tego oleju a więc prawdopodobnie ktoś tyle zalał kiedyś i tak zostało bo żadnych wycieków ze zwolnic nie ma. Na fotce poniżej zaznaczyłem poziom tego oleju. Czy należy go uzupełnić, zalać nowym czy zostawić jak jest na razie ? Podczas jazdy nie mam żadnych dziwnych odgłosów, koparka sobie normalnie pomyka :wink:

Image
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Reklama

simmet

poziom oleju w zwolnicach

Postprzez pokor » 09 Lip 2011 14:59

Najlepiej było by zajrzeć w DTR-kę czy czasem niema być tak ustawione koło aby napis oil level był w poziomie

pokor
Pomocnik operatora

  • Posty: 63
  • Rejestracja: 07 Cze 2011 23:19

Maszyna: Takeuchi TB-014


poziom oleju w zwolnicach

Postprzez korba71 » 09 Lip 2011 18:42

Ja wymieniłem sobie w poniedziałek nie dolewałem tylko wymieniłem w zwolnicach i obrocie, w zwolnicach był czarny i gesty jak smoła wylałem i nalałem moze litr ropy zakreciłem pare razy kołem zeby przepłukać podparłem sie, przechyliłem i wylałem znowu wszystko, nalałem do poziomu troszke przekreciłem kołem i dolałem jeszcze troche. W obrocie to samo tylko ze nie płukałem ropą tam olej był czysty ale bardzo wolno sie wylewał tez przechyliłem koparke, troszke przesadziłem wlewając mam nad stan ale mechanicy twierdza ze spoko. Warto sie pomeczyc masz pewnosc ze jest tak jak powinno byc. Nie powinno sie oszczedzac na olejach nawet w starszych maszynach. Jaki olej pewnie powie ci kazdy mechanik. W zwolnicy nie moze byc za mało oleju zwłaszcza w kop kołowych pewnie bedzie sie grzac przekładnia i zużywać, widziałem jak w gąsienicówce pekła półoś w zwolnicy mnóstwo pieniędzy i czasu to kosztowało.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez mechanior » 14 Lip 2011 00:53

w gąskach raczej nie ma półosi, chyba piszesz o wałku centralnym
używanie ropy do płukania grozi uszkodzeniem uszczelnień piasty i tłoków hamulca
ABSOLUTNIE NIE NALEŻY z niej korzystać, natomiast spokojnie można użyć oleju SAE10 ,silnikowego a nawet HLa32 lub 46

stan ma być taki jak pokazuje kreska OIL LEVEL czyli masz za mało
w twojej maszynie ma to być 80W90, 85W90 lub 90LS
wymień albo jeśli zmieniałeś niedawno to tylko dolej, jak uważasz...

btw, za dużo też nie można dolać bo w układzie bez odpowietrznika musi zostać zachowana "poduszka powietrzna" kompensująca cieplną rozszerzalność oleju, powietrza i samego mostu... w przeciwnym wypadku dojdzie do "przebicia" uszczelnienia przez olej i jego zniszczenia przez gromadzące się na mokrym uszczelnieniu zanieczyszczenia...

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez master123 » 14 Lip 2011 10:19

ok dzięki :wink: Nie wymieniałem tego oleju tylko sprawdziłem kontrolnie a jaki tam jest to nie wiem więc najlepiej będzie wymienić na nowy
A STATE OF TRANCE
http://xat.com/Kopaczka - zapraszam na pierdo lamento....

Awatar użytkownika
master123
Fachoperator

  • Posty: 1255
  • Rejestracja: 20 Lut 2010 21:41
  • Miejscowość: Łódż
  • Pochwały: 14

Maszyna: Eder M 815 B,
Gallmac WMW 100L,
Doosan DX 225

Firma: prywatna


Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez korba71 » 14 Lip 2011 19:53

Kolego mechanior małe pytanko jak pisałem wyżej wlałem jakis centymetr powyzej znaku na bagnecie czy zostawic tak czy odlac, pisze o kolumnie obrotu,
prosze o rade w kwestii tej ropy kolega pisał ze to niewskazane uzyłem jej tylko przez chwile moga byc jakies konsekwencje, zrobiłem to za rada mechanika.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez mechanior » 14 Lip 2011 22:24

zbyt wysoki poziom w obrocie nie przeszkadza, najwyżej wyrzuci jak się spieni na zimno
w kwestii płukania olejem napędowym to nie powinno być konsekwencji ale tak nie wolno robić, nigdy nie da się wylać dokładnie wszystkiego, a wiadomo jak ON wpływa na uszczelnienia, wystarczy wrzucić kawałek gumy z dętki czy wycieraczki do paliwa, co innego mycie zdemontowanych poszczególnych elementów, to nie grozi uszkodzeniem uszczelnień
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Poziom oleju w zwolnicach Eder M815B

Postprzez digidy » 08 Mar 2019 23:20

Sprawdzam w ustawieniu koła tak, aby linia widoczna nad napisaem "OIL" była pozioma, ale jakoś wosoki poziom tego oleju się wydaje...
Image

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej