wibako

Eder- wyciek oleju z obrotu

Moderator: MARIO/MECALAC

Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez nijo » 20 Sie 2011 19:53

Marka i model maszyny: Eder 805
Rok produkcji: 1992

Witam. W czasie pracy koparką zobaczyłem na rami wielką plame oleju... Olej wydostawał się z pod kapturka pewnego rodzaju zaworu bezpieczeństwa (tak sądze że to jakiś zaworek bezpieczeństwa) umieszczonego na gornej pokrywie silnika obrotu dzieje sie tak nie zaleznie czy koparka jedzie czy pracuje ramie tylko w momencie gdy stoi i nie robi sie nic przy odpalonym silniku to nie wycieka... Wykręciłem to zdjąłem ten kapturek a pod nim jest sprezynka zakonczona kulka ktora zamyka otwor wylotowy i wydaje sie byc ok... Pytanie brzmi czy ktoś juz sie z czyms takim spodkal co moze byc powodem takiego wycieku, czy to moze wada tego "zaworka" czy moze jakaś inna przyczyna? Nadmienie ze w czasie pracy nie bylo zadnych problemow, żadna kontrolka sie nie zapalala ktora moze moglaby ostrzec przed jakims moze nadmiernym cisnieniem czy cos w tym rodzaju. Manometr wskazywal caly czas stale cisnienie (ok. 370psi). Pozdrawiam

nijo
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 18:51
  • Miejscowość: Namysłów

Reklama

simmet

Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez mechanior » 24 Sie 2011 23:49

wymień uszczelki (o-ringi) uszczelniające zawór w obudowie
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez nijo » 27 Wrz 2011 13:21

Witam Dzieki za podpowiedz... W sumie sprawdzalem to z tymi oringami i jak sie okazalo nie ma tam zadnych elementow gumowych. Problem powrocil w podobnej postaci ale tym razem olej wywalilo przez plastikowy dekielek oslaniajacy lozyska chyba jakiejs przekladni zębatej albo cos w tym rodzaju. Mechanik zasugerował mi bym zregenerował hydromotor obrotu bo na 100% przepuszczają uszczelnienia na hydromotorze i olej przedostaje sie do obudowy przekladni obrotu gdzie wzrasta cisnienie i zwyczajnie wywala olej... Co Wy o tym sadzicie??? moze ktos miala podobna przygode??

nijo
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 18:51
  • Miejscowość: Namysłów

Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez mechanior » 27 Wrz 2011 18:44

na początek zanim zregenerujesz hydromotor (kilka tysięcy złotych) to wymień uszczelnienie na wałku hydromotoru
bo to może być bezpośrednia przyczyna wycieku
tak samo jeśli uszkodzone są uszczelnienia na tłoku hamulca obrotu
znam te przekładnie bardzo dobrze z CATa 206/212 BFT...

zaślepkę plastikową łożyska osi trzeba wkleić na silikon lub inny uszczelniacz
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez nijo » 30 Wrz 2011 18:32

No i chyba w tym przypadku bedzie to wina hamulca obrotu bo mimo wymienionych uszczelnień w hydromotorze sytuacja sie powtarza... Wystarczy ze sie odpali maszyne i po chwili wywala dekielek lozyska i leje sie olej... Czy skomplikowana jest wymiana uszczelnien tego hamulca?? Czy mozna to w miare mozliwosci zrobic na "miejscu"?? Mam nadzieje ze juz jutro to naprawie... Dzieki za podpowiedzi i pozdrawiam

nijo
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 18:51
  • Miejscowość: Namysłów

Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez mechanior » 01 Paź 2011 01:36

wykręć korek miarki to nie wywali dekla, to nie sposób na problem tylko na sprawdzenie czy udało się naprawić bez rozwalania zaslepki
jak nie masz uszczelnień to nie naprawisz na miejscu, są nietypowe a oryginały nie są tanie (około 1000 pln)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20870
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Eder- wyciek oleju z obrotu

Postprzez nijo » 01 Paź 2011 22:40

Jak sie okazało po rozebraniu hamulca obrotu to zostal uszkodzony zimering uszczelniajacy walek od przekladni obrotu... I w sumie pewnie gdybym mial kupic orgionalny zestaw plus naprawa w wyspecjalizowanym warsztacie to kwota moglaby siegnac 1000 zł a moze i wiecej... Mnie na chwile obecna cena napray wynosla jakies 10 zl ( koszt zimeringu) Naprawe wykonałem sam bo to nic skomplikowanego jak sie okazalo... W czasie prob wszystko sie spisywalo jak nalezy zero wyciekow i maszyna kreci i hamuje:) Mam nadzieje ze nic sie nie zmieni...:) Bardzo dziekuje za podpowiedzi byly bardzo pomocne pozdrawiam

nijo
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 18:51
  • Miejscowość: Namysłów

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej