wibako

BENMAC 3.08R warto coś napisać

Moderator: MARIO/MECALAC

BENMAC 3.08R warto coś napisać

Postprzez wojtas4327 » 19 Mar 2014 22:57

Marka i model maszyny: BENMAC 3.08R
Rok produkcji: 1990

Witam, szukając w internecie nie znalazłem wiele na temat tej maszyny, a na forum jest tylko określana jako "wynalazek" albo "egzotyczna". Mimo tego postanowiłem zaryzykować i kupić ponad roku temu taką maszynę. W tym poście chcę sie podzielić swoimi wrażeniami z pracy benmakiem. Zacznijmy od tego że jest to maszyna 1991r i porównywać jej do nowszych maszyn nie zamierzam, ale jak na swój wiek jest naprawdę nowoczesna, sprytna i kompaktowa. Pisząc nowoczesna mam na myśli wszystkie koła skrętne również w raka, ramie skrętne przy kabinie, skosowana łyżka i trochę "komfortu" w kabinie. Maszyną przepracowałem około 700mtg na usługach głównie kanalizacja, czyszczenie rowów, karczowanie itp. Przez ten rok musiałem zrobić (pisze w 100% szczerze): rozrusznik lucas cav zmieniłem na nowy, sworznie tylnej osi wraz z łożyskami, pęknięta tylna łapa od silnika, tyleje w łyżce ale wyjechane już były, pompka paliwa taka sama jak ursusie 3p i TYLKO JEDEN wąż hydrauliczny. Sądzę że to i tak nie dużo jak na tak leciwą maszynę. teraz podsumowanie "+" i "-".

Plusy:
- spalanie (perkins A4?) 3-4l a czasem i mniej choć nie wiem jakim cudem
- skrętne obie osie
- ramie skrętne przy kabinie
- wygodna kabina
- waga i mobilność (jak na kołówkę) po naprawdę niezłym bagnie czasem przeszła
- prostota ( może poza sterowaniem hydrauliką bo to dla mnie czarna magia)

Minusy:
- CHOLERNIE wolna jazda max 18-22 km/h ale to max
- czasami szkoda że to nie 12-15 ton


Mam nadzieje że trochę przedstawiłem BENMACA i jeśli ktoś coś chce wiedzieć to śmiało pisać.

Pozdrawiam

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Reklama

simmet

BENMAC 3.08R warto coś napisać

Postprzez Rabe » 26 Mar 2014 00:09

Interesowałem się kiedyś tą koparką choć egzemplarz który oglądałem był dość zużytą mechanicznie ale nie wizualnie miała 21000 h. Ogólnie koparka odpowiadała mi ale ze względu na małą popularność przestałem je oglądać podczas szukania sprzętu. Posiadam Schaeff HML 30 starszy egzemplarz wagowo podobny do tego Benmaca. Nie którzy się śmieją że koparka 8 tonowa to malutka i ma ramię skręcane niewiadaomo po co ale to piszą osoby które na takim czymś nie pracowali. Ma swoje plusy i minusy. Np w ciężkim terenie nie siada tak szybko w porównaniu do ładowarko koparki ramię obraca się wokół własnej oś więc w niektórych zadaniach ją pobije. Doszedłem ogólnie do wniosku iż w koparce sam silnik to najmniejszy problem ponieważ są to seryjne jednostki części dostępne wszystko do zrobienia. Ramię tuleje i wszystko ze stali idzie pospawać, tulejować na nowo itp. wąż jak strzeli to nie problem, regeneracja siłownika też nie. Rozdzielacz są firmy które go zregenerują. Ale pompy i silnik jazdy mogą narobić nie lada problemów i kosztów. Same osie napędowe też bo można trafić na jakieś w tym przypadku bym to nazwał niedopasowanie (za słabe) dlatego niektórzy przestrzegają na kupnem takich mniej znanych koparek np. Benmac i np Schaeff (bo o nich też tu bardzo mało na forum jest).

Rabe
Młodszy operator

  • Posty: 134
  • Rejestracja: 10 Paź 2013 22:03

Maszyna: Atlas 1104

Firma: KRUK


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej