wibako

O&K '95 sprawdzenie PMS 2

Moderator: MARIO/MECALAC

O&K '95 sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 27 Paź 2015 22:44

Marka i model maszyny: O&K Rh6-22
Rok produkcji: 1995

Witam, jak na wstępie podejrzewam uszkodzony komputer PMS2. Czy któryś z kolegów miałby możliwość włożenia go do swojej działającej maszyny i potwierdzenie mojej diagnozy.

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


Reklama

simmet

Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez PiatyElement » 28 Paź 2015 00:22

Jak chcesz coś sprawdzać u kogoś i wkładać to może zdradź wielką tajemnicę skąd jesteś.
I napisz co się dzieje, że podejrzewasz sterownik, bo może źle podejrzewasz i narobisz sobie niepotrzebnej roboty i innym fatygi. Nie wiedząc nic o twojej usterce, nie wiem czy Ci ktoś by pozwolił na podmianę sterownika, nie bojąc się o swoją maszynę - w końcu nie wiadomo co się dzieje z Twoją.
Mam dostęp do kilku O&K ( sterowniki też naprawiałem ) ale..... czytaj pierwsze zdania powyżej.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 28 Paź 2015 21:42

Kolego Piaty dzieki za zainteresowaniem moim postem więc tłumacze i wyjaśniam jak umiem. Moja maszyna O&K rh6-22 nie pracuje płynie tj. przydusza silnik podczas gwłtowniejszych ruchów lub włączenie dwóch funkcji jednocześnie. Nabyłem ją ok. rok temu i od początku był ten sam objaw. Sprawdziłem wszystko, od ciśnien po czujniki po alternator i wychodzi, że wszystko jest ok. Praca w takim stanie nie bardzo mi przeszkadzała gdyż nie było jej zbyt wiele lecz teraz mam kilka propozycji wykopania stawów i chciałbym aby maszyna pracowała tak jak powinna. Nadmieniam, że na wyświetlaczu miga mi kontrolka koloru czerwonego i to mnie skłania (przeczytałem wszystkie posty na kopaczce) do stwierdzenia, ze problem leży w sterowniku PMS. Nie wiem co jeszcze chcesz wiedzieć jak coś to pytaj. Nigdy nie chciałem komuś stworzyć problemów zamianą PMS więc zapytałem o tą możliwość bo zakup w ciemno jest ryzykiem (a nóż jakiś bezpiecznik czy przekażnik). Jestem z woj. Lubelskiego ok. Chełma

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


sprawdzenie PMS 2

Postprzez raudek » 28 Paź 2015 22:02

Witam.
Jesteś pewny, że to PMS.
Jak wygląda uklad paliwowy: zbiornik, smok, przewody, pompka zasilająca, filtr. 20 lat... Zacznij może od kroplówki.
Pozdrawiam.

raudek
Operator

  • Posty: 387
  • Rejestracja: 21 Sty 2014 21:14
  • Miejscowość: Wrcław
  • Pochwały: 25

Maszyna: Mecalac mxt12,O&K MH4 Plus,O&K RH6

Firma: Mar-Bud


sprawdzenie PMS 2

Postprzez TRANSKOP81 » 29 Paź 2015 00:28

odepnij wtykę od sterownika i zobacz czy jest różnica w pracy maszyny .lub wepnij miernik przy zaworze proporcjonalnym w obwód powinno być chyba coś około 600mA

TRANSKOP81
Fachoperator

Maszyna: zeppelin 19 ,case1288,MAN 8x8,tatra 815 ,HANOMAG 60E

Firma: ROBOTY ZIEMNE I DROGOWE


sprawdzenie PMS 2

Postprzez PiatyElement » 29 Paź 2015 01:46

jacekoli napisał(a):Nigdy nie chciałem komuś stworzyć problemów zamianą PMS

Tu nie chodzi o stwarzanie problemów, tylko o to, że forum jest od tego aby opisać swój problem i szukać usterki. A Ty nic nie napisałeś o usterce, tylko od razu swoją diagnozę.

TRANSKOP81 napisał(a):odepnij wtykę od sterownika i zobacz czy jest różnica w pracy maszyny

Będzie różnica - silnik od razu po odpaleniu wejdzie na max obroty.

Rozumiem że regulacja obrotów potencjometrem jest.
Czy automat działa? Czy schodzi w automacie z obrotów na minimalne gdy nic nie robisz i czy wkręca się na zadane obroty po ruszeniu joysticków?
Na każdej funkcji zadusza silnik?
Jak w trakcie jazdy - również dusi silnik ?
Która czerwona kontrolka Ci miga ???
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 29 Paź 2015 08:48

Miga czerona duża kontrolka na panelu, z pracą i jazdą nie jest tragicznie lecz nie jest to praca płynna.Silnik raczej wykluczam gdyż jest po remoncie kapitalnym. Co do potencjometru to nie działa .Sprawdzę zawór miernikiem i dam znać

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


sprawdzenie PMS 2

Postprzez raudek » 29 Paź 2015 09:08

Witam.
Silnik może być dobry, ale jak ma za mało paliwa to będzie słaby. Prawda.
Pozdrawiam.

raudek
Operator

  • Posty: 387
  • Rejestracja: 21 Sty 2014 21:14
  • Miejscowość: Wrcław
  • Pochwały: 25

Maszyna: Mecalac mxt12,O&K MH4 Plus,O&K RH6

Firma: Mar-Bud


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez PiatyElement » 29 Paź 2015 09:53

Po remoncie nie znaczy sprawny - różnie to bywa co widać w niektórych postach na forum.
Fakt, może być problem z układem paliwowym - trzeba by sprawdzić. Ale to bym na razie zostawił bo widać jest problem elektryczny z regulacją obrotami itp ......
Tylko pytanie - skoro nie działa potencjometr, to jak ty zwiększasz obroty ? Aktuator nic nie reaguje na ręczne dodawanie gazu. potencjometrem?
No i trzeba znaleźć przyczynę czerwonej kontrolki.

jacekoli napisał(a): z pracą i jazdą nie jest tragicznie lecz nie jest to praca płynna

Nie pytałem czy jest tragicznie, tylko czy przy każdej funkcji i jeździe dusi silnik.

jacekoli napisał(a): Sprawdzę zawór miernikiem i dam znać

Jaki zawór? chcesz sprawdzać aktuator?
Zdajesz sobie sprawę, że jest tam silnik i potencjometr. Jeśli go rozbierzesz, to później będziesz musiał idealnie go ustawić do obrotów, bo komputer będzie wariował z obrotami. Wierz mi z doświadczenia, bo rozbierałem do naprawy. Wykonalne, aczkolwiek męczące.
Zadzwoń do mnie - masz numer w podpisie. ( na forum będziemy kontynuować dyskusję, ale na telefon szybciej wyjaśnimy sobie kilka rzeczy)
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 29 Paź 2015 21:32

Zawór propocjonany( z tyłu kabiny), n ie rozumiem słowa aktuator lecz nie o to chodzi. Gaz jest dodawany ręcznie przez linkę.

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez PiatyElement » 29 Paź 2015 22:10

Linkę?
Tzn jest po przeróbce? Pytam, bo twierdzisz że jest potencjometr od gazu na pulpicie (tylko ne reaguje), a gaz dodajesz ręcznie linką ???
Jak chcesz pomocy to powinieneś opisać przeróbki jakie były robione, bo jeśli to jest przeróbka to co się dziwisz, że ci dusi silnik. komputer pominięty, nie reguluje wydajności pomp, adekwatnie do obrotów silnika i obciążenia pracą.
Jeśli nie reaguje na potencjometr to:
walnięty sterownik ( ale to ostatecznie )
uszkodzone przewody
uszkodzony aktuator
uszkodzony potencjometr
Dlatego też, sugerowałem telefon.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 30 Paź 2015 09:02

Tak jest przerobiony, potencjometr po zakupie jakieś 2miesiące działał i dało nim się regulować obroty silnika lecz i tak koparka nie pracowała tak jak powinna, nie dodawała i zmniejszała gazu pod obciążeniem lub bez.Potem gdzieś na robocie silnik zwariował i wszedł na max obroty (POTENCJOMETR PRZESTAŁ REAGOWAĆ) , po sprawdzeniu bezpieczników , kostek, przewodów i nie mogąc znaleść przyczyny takiego zachowania w celu dokończenia roboty zostało odłączone połączenie listwy z regulatorem i zastąpione linką. Niestety tak zostało ,aż do teraz.Kolego Piąty zadzwonię.

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez PiatyElement » 30 Paź 2015 14:23

Tak jak wcześniej wspominałem. Odpięcie sterownika sprawi, że silnik wejdzie na max. obroty. Albo brak zasilania na sterowniku, albo jest uszkodzony. A nie stało wam się to na budowie po odpaleniu z kabli, że silnik wszedł na max obroty ???

Regulator jak to nazywasz to właśnie aktuator.

Żeby zająć się duszeniem silnika, to najpierw trzeba do ładu doprowadzić elektronikę i sterowanie.
tel 502-273-455, e-mail: semabud@vp.pl
Pomogłem? Wciśnij POCHWAŁA. To nie boli.
Elektryka / Elektronika Maszyn Budowlanych - LIEBHERR, Inne - usterki elektryczne i elektroniczne, diagnostyka, odbudowa instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
PiatyElement
Fachoperator

  • Posty: 688
  • Rejestracja: 20 Lut 2009 17:10
  • Miejscowość: Płock
  • Pochwały: 41

Maszyna: Żółta

Firma: SEMABUD


sprawdzenie PMS 2

Postprzez mechanior » 30 Paź 2015 22:02

Nie do wiary: PMS nie działa ale gaz NA LINKĘ... TO JAK MA DZIAŁAĆ? Telepatycznie?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


sprawdzenie PMS 2

Postprzez MARIO/MECALAC » 30 Paź 2015 22:20

Romek bezprzewodowo. :banan: :banan: :winko: :winko:
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


sprawdzenie PMS 2

Postprzez mechanior » 30 Paź 2015 22:47

Linka to też przewód...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 31 Paź 2015 19:28

Zamykam temat, wiedziałem, że kolega Mechanior (czytając posty nawet go szanowałem) nie omieszka wtrącić swoich pięć groszy.Dziękuję za zainteresowanie koledze Piąty Element.Widzę ,że na tym forum bardzo ciężko uzyskać pomoc i najkorzystniej by było wzywać od razu sewis żeby nie narażać się n komentarze typu "linka ha,ha,ha".Pozdrawiam

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


sprawdzenie PMS 2

Postprzez MARIO/MECALAC » 31 Paź 2015 19:40

PiatyElement napisał(a):Jak chcesz pomocy to powinieneś opisać przeróbki jakie były robione, bo jeśli to jest przeróbka to co się dziwisz, że ci dusi silnik. komputer pominięty, nie reguluje wydajności pomp, adekwatnie do obrotów silnika i obciążenia pracą.
Jeśli nie reaguje na potencjometr to:
walnięty sterownik ( ale to ostatecznie )
uszkodzone przewody
uszkodzony aktuator
uszkodzony potencjometr



Przeanalizuj to zamiast pisać to :


jacekoli napisał(a):Widzę ,że na tym forum bardzo ciężko uzyskać pomoc i najkorzystniej by było wzywać od razu sewis żeby nie narażać się n komentarze typu "linka ha,ha,ha".Pozdrawiam



Dostałeś odpowiedź co należy zrobić by maszyna odżyła.
Nadal nie widzisz że pomoc uzyskałeś?
Już się uniosłeś dumą?

Na koniec dodam tylko to :


PiatyElement napisał(a):Żeby zająć się duszeniem silnika, to najpierw trzeba do ładu doprowadzić elektronikę i sterowanie.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


sprawdzenie PMS 2

Postprzez mechanior » 31 Paź 2015 19:59

Normalnie pochlastam się z żalu że przestałeś mnie szanować mimo że wcześniej łaskawie "nawet mnie szanowałeś", gdyby mi zależało to normalnie już dawno bym się zamknął w sobie i nic nie pisał na forum...
Jeszcze raz wylazło że "szacunek" mamy tylko wtedy jak nie komentujemy waszego "druciarstwa" które - pośrednio lub bez - wpływa na pracę maszyny tylko prowadzimy za rączkę krok po kroku opisując jak rozwiązać problem... a jak się nie da naprawić "zdalnie" przez forum czy telefon bo maszyna jest ZDEWASTOWANA to wtedy normalnie obraza majestatu...
Powtórzę po raz SETNY i będę powtarzał jeszcze TYSIĄC razy - nasza pomoc jest tak dobra jak wasz opis problemu!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20865
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: sprawdzenie PMS 2

Postprzez jacekoli » 31 Paź 2015 20:09

Baz komentarza.

jacekoli
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 27 Paź 2015 22:32

Maszyna: O&K,Hanomag

Firma: Piast


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej