wibako

Bobcat 322 montaż obrotomierza?

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Bobcat 322 montaż obrotomierza?

Postprzez Ash » 10 Kwi 2011 20:57

Witam serdecznie.
Chciał bym założyć obrotomierz do mojej minikoparki bobcat 322. Wiem ze to możne nie jest
jakoś wybitnie potrzebne ale chciał bym przy pracy wiedzieć na jakich obrotach pracuje maszyna.
Chodziło by mi bardziej o wstawienie jakiejś uniwersalnej obrotki np auto guage. Nie pytam
gdzie zamontować ani jak dac zasilanie tylko gdzie wpiac sygnał obrotów? Z tego co mi wiadomo
to jedną opcją to chyba tylko alternator? czy gdzies juz jest fabrycznie wyprowadzony taki impuls? A może ktos ma jakiś schemat? Z altka wychodzą cztery przewody i albo tam bedzie sygnał albo trzeba bedzie w mostek sie wpinac. Proszę o pomoc bo może ktoś juz temat przerabiał i znacznie ułatwilo by to "tuning" bobcata.

Ash
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 10 Kwi 2011 20:41

Maszyna: bobcat 322


Reklama

simmet

Re: Bobcat 322 montaż obrotomierz?

Postprzez mariuszgtv » 11 Kwi 2011 10:00

ten obrotomierz to bajer. W autach obrotomierz w większosci podłączony jest do alternatora. Ja obroty ustawiam zależnie od danej sytuacji nie za duże nie za niskie.
Image
10[v]
100 [v]
500 [x]

mariuszgtv
Młodszy operator

  • Posty: 157
  • Rejestracja: 21 Sty 2011 14:09
  • Miejscowość: Bieszczady

Maszyna: JCB 804

Firma: N/D


Re: Bobcat 322 montaż obrotomierz?

Postprzez Ash » 11 Kwi 2011 12:43

ja rozumiem ale mam tez Cat-a i dwie inne maszyny i tam wszedzie jest obrotka. Dlatego mysle ze dobrze bylo by wiedziec jakie obroty ma silnik. niby to nie jest takie istotne ale ustwianie na słuch raczej mi sie nie podoba a koszt zalozenia nie przekroczy 100zl wiec w sumie zaden koszt. Co do tego jak juz napisalem wczesniej wiem ze do alternatora tylko moje pytanie brzmi: czy sygnał poleci przez te cztery przewody co wychodzą z altka czy trzeba go wyciagac i w mostek sie lutowac? Myslalem ze moze gdzies jest jakies wyprowadzenie fabryczne ale na to bym nie liczył bardzo. No ale warto zawsze zapytac. Reausumując czy ktos wie lub juz zaimplementował któryś z czterech przewodów z altka do podłączenia obrotomierza?

Ash
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 10 Kwi 2011 20:41

Maszyna: bobcat 322


Re: Bobcat 322 montaż obrotomierz?

Postprzez AdamN » 11 Kwi 2011 20:11

W Bobcacie powinien pracować alternator Nippondenso jeśli u Ciebie też tak jest to pin „P” jest połączony z jedną końcówką uzwojenia i może posłużyć za sygnał dla obrotomierza. Oznaczeń szukaj na blaszanym deklu lub naklejce z rysunkiem kostki na boku alternatora. Inni producenci stosują oznaczenia „W”, „STA”, „S”, „R”. Możesz też wpiąć się w jedną końcówkę uzwojenia w Nippondenso sprawa jest prosta bo końcówki są przykręcane do mostka prostowniczego, w pozostałych raczej trzeba lutować. Nie miałem przyjemności montować obrotomierza w koparce ale przypuszczam że takie uniwersalne urządzenia trzeba skalibrować.

AdamN
Fizol

  • Posty: 46
  • Rejestracja: 09 Maj 2010 00:00
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 1

Re: Bobcat 322 montaż obrotomierz?

Postprzez Ash » 12 Kwi 2011 21:03

dziekuje za podpowiedź. w czwartek a moze i jutro jak zdąze zobacze jaki tam jest alternator i opisze dokladniej jak to wygląda. Jesli faktycznie taki ma oznaczenia to bedzie tak jak mowisz i nie bedzie problemu. tak czy inaczej jade po obrotke i do dzieła. dam znac jak to idzie i czy dziala. przy okazji porobie jakies fotki moze na przyszłość komuś sie przyda...

Ash
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 10 Kwi 2011 20:41

Maszyna: bobcat 322


Re: Bobcat 322 montaż obrotomierza?

Postprzez lukaszzbro » 13 Kwi 2011 22:48

Obrotomierz to tylko czestotliwościomierz odpowiednio wyskalowany.
Do każdego alternatora można podłączyć obrotomierz. Obrotomierz działa na zasadzie zliczania impulsów czyli częstotliwości. Alternator jest generatorem prądu trójfazowego przemiennego wytwarzanego na 3 uzwojeniach dalej są diody i mamy prąd stały, (do jednego z tych uzwojeń należy podpiąć kabel tkz, W, którym popłynie sygnał do obrotomierza.)
Ten obrotomierz nie będzie pokazywał obrotów silnika lecz obroty na alternatorze. Przeważnie alternator ma mniejsze koło pasowe w porównaniu z kołem wału, bo do prawidłowej pracy musi mieć wysokie obroty. Więc nie wiem czy ten obrotomierz który kupisz uwzględnia przełożenie na kołach pasowych.

lukaszzbro
Operator

  • Posty: 495
  • Rejestracja: 02 Lut 2007 20:00
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 10

Maszyna: CAT 428C, Kubota kx 41-3V, kx 019-4, Hanix H15B plus-2.

Firma: .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej