wibako

Słabnące ramie w koparce

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Słabnące ramie w koparce

Postprzez masonry » 10 Sie 2011 21:03

Marka i model maszyny: Neuson 2700RDV
Rok produkcji: 1998

Witam
Od kilku dni mam problem z powolnym podnoszeniem ramienia (chodzi o to większe ramie, bliżej kabiny).
Właściwie nigdy ruchy tej koparki nie były zbyt szybkie, ale od jakiegoś czasu miałem wrażenie że ruchy stają się jeszcze wolniejsze.
Teraz mam pewność, że ramię zwolniło. Szczególnie przy podnoszeniu z pełną łyżką, gdy w tym samym czasie jeszcze zacznę zamykać łyżkę to ramie się prawie zatrzymuje. Ruchy bez obciążenie są normalne.
Nie pomaga zwiększanie obrotów. Zawsze było tak że przy zwiększaniu obrotów silnika tak do 2000obr. ruchy stawały się szybsze, ale dodawanie gazu jeszcze więcej już nie przyspieszało ruchów.
Zastanawiam się czy to nie są objawy padającej pompy?
Dzisiaj w desperacji dokręciłem o półtora obrotu śrubkę na imbus na pompie (śruba na górze pompy na imbus kontrowana nakrętką, na takiej jakby płytce przykręconej na dwie śruby do korpusu pompy).
Po dokręceniu tej śruby jest lepiej, ale bez szału. Czy wkręcić ją jeszcze mocniej?
Pompa prawdopodobnie zębata typu Uchida- Hydromatic model- AP2D14LV1RS6.
Czy takie pompy się regeneruje? Może są jakieś zamienniki tych pomp, lub ktoś sprzedaje nowe?
Może ktoś z kolegów posiada jakiś rysunek złorzeniowy takiej pompy?
Wiem że trzeba zacząć od sprawdzenia ciśnienia jakie daje pompa.
Manometry mam tylko nie bardzo wiem gdzie trzeba je wkręcić, czy są jakieś gotowe miejsca do sprawdzania ciśnień w tej koparce, czy trzeba kombinować jakieś trójniki?
Jakie powinno być ciśnienie?
Zapomniałem dodać że pojawiło się pulsowanie lewego dżojstika. Gdy silnik pracuje i nic nie robię, to gdy oprę lekko rękę o lewy dżojstik i go przechylę to czuję pulsowanie. Gdy uruchomię jakąś funkcję z prawego dżojstika to pulsowanie lewego się nasila aż ręka lekko podskakuje. Na prawym nigdy nie pulsowało i jakoś nigdy prędzej nie zauważyłem aby lewy pulsował, wydaje mi się że pojawiło się to razem z osłabienim ramienia, ale nie jestem pewien.

masonry
Fizol

Maszyna: Neuson 2700 RDV


Reklama

simmet

Słabnące ramie w koparce

Postprzez sparky16 » 24 Sie 2011 21:54

to moga byc objawy padajacej pompy!! Czy oprócz szybkości ramienia osłabła jego moc?
Masz problem z maszyną dzwoń 605293119.
Sprzedaż części nowych i używanych do Mecalaca!

sparky16
Fizol


Re: Słabnące ramie w koparce

Postprzez masonry » 25 Sie 2011 21:18

Właśnie o to chodzi że siła jest ok. Nawet w czasie gdy ramię jest wyraźnie wolniejsze (na tyle że podnosząc je nie mogę korzystać z żadnej innej funkcji, bo ramię się całkiem zatrzymuje), to bez problemu podnoszę całą koparkę do góry na lemieszu i na ramieniu. Tylko idzie to wolniej.
Zrobiłem pomiary ciśnień, niestety pomiary zrobione tylko po godzinie pracy i olej nie był jeszcze gorący.
Wyniki:
Pierwsza sekcja rozdzielacza
- obrót ramienia (ofset) 320bar w prawo i w lewo
- obrót kabiny 170bar w lewo , 160bar w prawo (wyczytałem w katalogu części że powinno być 180bar)
- ramię łyżki do siebie 305bar, od siebie 280bar
- lewa gąsienica na zającu, do przodu 220bar do tyłu 250bar
- lewa gąsienica na żółwiu dochodzi do 160bar i zaczyna kręcić się w miejscu, nie da się jej zatrzymać
Druga sekcja rozdzielacza
- ramię główne (to co zwalnia) do siebie 295bar do siebie 280bar
- zamykanie łyżki 280bar, otwieranie 275bar
- prawa gąsienica na zającu do przodu 220bar do tyłu 220bar
na żółwiu jest to samo co z lewą
Wartości jakie podałem są w momencie gdy dana funkcja dojdzie do końca i otworzy się zawór przelewowy.
Ciśnienie rośnie płynnie i bardzo szybko.
Sprawdzałem na obrotach silnika jałowych 900obr/min, na obrotach na których najczęściej pracuję 1700obr/min i na obrotach 2200obr/min.
Obroty nie mają wpływu na wartość ciśnienia, tylko na jałowych silnik lekko przysiada.
Obroty trochę wpływają na szybkość budowania się ciśnienia.
Każda z sekcji rozdzielacza jest zasilana z osobnego wyjścia w pompie. Do głównej pompy jest dokręcona mniejsza pompa która zasila tylko lemiesz, lemiesz ma ciśnienie 195 bar nie zależnie czy do góry czy na dół.
Ciśnienie sterowania jest brane jako bocznik z głównej pompy, zaraz za tłumikiem pulsowania.
Teraz wyraźnie słychać szumienie w dżojstikach i czuć pulsowanie w lewym. kiedyś tego nie było.
Na razie nie dałem rady zmierzyć ciśnienia sterowania bo ciężko dostać się do punktu pomiarowego, bęe musiał poluzować przewody hydrauliczne i je lekko poprzesuwać aby zrobić miejsce na wężyk od manometru.
Może ktoś wie jakie powinno być u mnie ciśnienie na sterowaniu?
Jeszcze dzisiaj postaram się wkleić rysunki układu hydraulicznego z katalogu części.

Image

Image

Image

Image

masonry
Fizol

Maszyna: Neuson 2700 RDV


Słabnące ramie w koparce

Postprzez masonry » 27 Sie 2011 20:16

Zdaje sobie sprawę że na odległość ciężko coś doradzić, ale nieraz zdarza się że ktoś miał podobny problem i uda się doprowadzić do rozwiązania problemu.
Wczoraj przywiozłem koparkę do domu i dzisiaj od rana mogłem spokojnie powalczyć.
Wycieki oczywiście są. Lecz są bardzo małe, co drugi miesiąc dolewam 5l. Więc myślę że to nie jest powodem problemów bo widziałem maszyny które leją ciurkiem i pracują.
Zmierzyłem wreszcie ciśnienie sterowania waha się między 30 a 35bar w czasie pracy. Jak silnik pracuje i nie wykonuję żadnych ruchów to po kilku minutach spada do około 17bar, ale wystarczy tylko musnąć dżojstik i od razu wzrasta na 30bar.
Duży rozdzielacz naprawiałem w zeszłym roku, wymienione były wszystkie uszczelnienia jakie w nim się znajdują. Nie jestem fachowcem i nie potrafię ocenić stanu elementów rozdzielacze po wyglądzie, ale według mnie był dobry.
Filtr hydrauliki też był wymieniony w zeszłym roku i olej też.
Filtr dzisiaj sprawdziłem i jest czysty nie znalazłem w nim nic niepokojącego.
W tym pulsującym dżojstiku był wyciek, wymieniłem 2 oringi i nie cieknie i nie pulsuje.
Żadna inna funkcja się nie włącza przy podnoszeniu ramienia.
Dzisiaj zauważyłem że problem występuje ciągle, nie jak wcześniej napisałem że tylko po nagrzaniu koparki. Problemem nie jest jak wcześniej pisałem zwalnianie ramienia tylko jego zatrzymywanie się w momencie gdy włączę jakąkolwiek funkcję z tej samej części rozdzielacza co ramię.
Wcześniej opisałem wrażenia jakie odniosłem w czasie pracy maszyną, dopiero dzisiaj miałem czas aby spokojnie się temu przyjrzeć.

Wygląda to tak:
Jak podnoszę ramię i zamykam lub otwieram łyżkę, to ramię się zatrzymuje do czasu aż łyżka dojdzie do skrajnego położenia i włączy się przelew. W momencie gdy włączy się przelew ramię rusza z normalną prędkością.
Dzieje się to tylko przy szybkich ruchach, gdy steruję aby ruchy były powolne, tak do 1/3 skoku dżojstika to wszystko jest w porządku nic się nie zatrzymuje.
Podnoszenie obrotów silnika nie ma na to żadnego wpływu.
Podobna jest sytuacja gdy unosząc ramię włączę zamiast łyżki, prawą gąsienicę.
Sprawdzałem ciśnienie sterowania w tym czasie i ciśnienie jest ok, nie spada.
Sprawdzałem też ciśnienie w tym momencie w części rozdzielacza odpowiedzialnej za ruch ramienia, ruch łyżki i prawą gąsienicę (to wszystko jest z jednej części rozdzielacza.
Też nie zauważyłem spadku ciśnienia włączając kilka funkcji.
Wygląda to tak jakby suwak w rozdzielaczu głównym wracał do pozycji spoczynkowej w momencie włączenia drugiej funkcji.
Nie mam na razie pomysłu jak by to sprawdzić czy faktycznie tak jest.
Do tego zauważyłem że łyżka zatrzymuje się w momencie gdy przestaje opadać właściwie pod własnym ciężarem i od tego momentu siłownik musi ją zacząć podnosić.
Jeżeli moje tłumaczenie jest nie jasne to mogę nagrać filmik.

masonry
Fizol

Maszyna: Neuson 2700 RDV


Re: Słabnące ramie w koparce

Postprzez opium » 28 Sie 2011 20:06

Zacznę od tego, że specjalistą nie jestem. Sprawdź akumulator hydrauliczny, podnieś ramię do góry i zgaś silnik, przekręć stacyjkę (nie zapalaj silnika). Na zgaszonym silniku powinno być możliwe wykonanie 10-20 ruchów joystickiem (krótkie ruchy opadania ramienia).

opium
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 30 Sty 2008 21:18
  • Miejscowość: małopolska

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej