wibako

Ciąganie koparki na przyczepce B+E??? (cyt. z kodeksu)

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Ciąganie koparki na przyczepce B+E??? (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 13 Lis 2011 17:52

Piszę w nowym temacie bo nie lubię bałaganu na forach. Temat jest kontynuacją rozmowy odnośnie kategorii prawa jazdy i do czego nas ono upoważnia. Znalazłem całą masę tematów na internecie odnośnie tonażu na kategorię B i B+E ale większość z nich podpierało się wypowiedziami Policjantów w TV lub na komendzie. Chciałbym byście wszystkie wypowiedzi podpierali aktualnym kodeksem drogowym ponieważ w przypadku zatrzymania przez odpowiednie służby nie możemy się sugerować wypowiedziami czy interpretacjami chyba że jest to interpretacja Sądu Najwyższego a konkretnymi przepisami.

marmaxiq napisał:
Co do przepisów to na B do 3,5 tony cały zestaw (za wyjątkiem auta dmc 3,5 t i przyczepki lekkiej (jedna oś) do 750 kg wiec można ważyc 4250 kg na samo b)
Prawko kat E pozwala na jazdę zestawem powyżej 3500 kg czyli dmc auta plus tyle ile masz wbite w dowodzie rejestracyjnym w rubryce przyczepa z hamulcem.

Bolas napisał:
No i tu się z tobą nie zgodzę. Gdzieś na przełomie lutego (jako że przepisy lubią się zmieniać z początkiem roku) dzwoniłem w tej sprawie do Inspekcji Transportu Drogowego (mają infolinię) i tam poinformowali mnie że zestaw nadal nie może przekraczać 3,5T. A kategoria E do B upoważnia jedynie do ciągnięcia przyczepy powyżej 750kg ale zestaw nadal nie może przekraczać 3,5T. Chyba że się już od tego czasu coś zmieniło to bardzo proszę o sprostowanie podając odpowiednie przepisy mówiące o tym bo przy ew. kontroli nie mam zamiaru powoływać się na kogoś z forum :))
Wiem że od nowego roku ma wejść dodatkowy kurs do B który ma upoważniać do ciągnięcia przyczep powyżej 750kg a E do B ma być rozszerzona ale aktualnie nie potrafię podać na którym portalu to przeczytałem i szczegółów.
Ja ciągam swoją Galloperem 3,0 V6 3T na haku.

AREKPL11 napisał:
bo samochodem o DMC do 3500kg + przyczepa DMC =750kg jezdzić można na kategorie B i tyle miał na myśli !


No więc pogrzebałem troszkę i znalazłem w Kodeksie drogowym Rozdz.1 Art.88:
(...)
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
(...)
kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

Z czego wyraźnie wynika że jeżeli DMC pojazdu wynosi 3,5T to nie możemy przy kategorii prawa jazdy B ciągnąć już żadnej przyczepy.

10.[kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;]

A z tego przepisu to ja już nic nie rozumie. Kiedyś jeszcze było coś takiego jak przyczepa lekka (do 750kg) i ciężka (powyżej 750kg) teraz nie potrafię tego znaleźć. Zgłupiałem do reszty.
Ostatnio edytowany przez Bolas, 20 Lis 2011 09:29, edytowano w sumie 1 raz

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Reklama

simmet

Ciąganie koparki na przyczepce...

Postprzez AREKPL11 » 13 Lis 2011 21:28

A to są dane z WORD Katowice z dnia 31.01.11

kategorii B:

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

czyli przykładowo :

masa własna (nie DMC) auta 2000kg to DMC przyczepy 2000kg. B+E

masa własna (nie DMC) auta 2000kg. a DMC przyczepy 2500kg. C+E



na samo "B" DMC auta + DMC przyczepy =3500kg. ewentualnie 3500+750kg według konwencji Wiedeńskiej

na te tematy mylą się nawet Policjanci tak jak elektrycy na temat połączeń szeregowych i równoległych . :mrgreen:

AREKPL11
Operator

  • Posty: 313
  • Rejestracja: 12 Sty 2010 18:45
  • Miejscowość: KATOWICE,PSARY
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT,CASE,VOLVO,HITACHI

Firma: KOPIE I ZASYPUJE Z TEGO SIĘ UTRZYMUJE


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 14 Lis 2011 23:08

KODEKS RUCHU DROGOWEGO Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. kategorii A - motocyklem;
2.kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
kategorii B:
a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

bla, bla, bla....

3. Prawo jazdy:

kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami).


czyli prawo jazdy kat B samochód do 3500 kG DMC + przyczepa lekka do 750 kG DMC LUB ZESPÓŁ POJAZDÓW DO 3500 kG (jako zespół rozumiemy pojazd + przyczepa zwykła czyli NIE LEKKA czyli ponad 750 kG DMC)

co do VIATOLLA -
Czy kierowcy samochodów osobowych z przyczepą muszą obowiązkowo korzystać z systemu viaTOLL?

Obowiązkiem opłat są objęte pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Wśród pojazdów tych mogą się znaleźć samochody osobowe ciągnące przyczepę, jeśli łączna dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu przekracza 3,5 tony.


żródło www.kodeksdrogowy.com.pl oraz www.viatoll.pl - FAQ

przy okazji kodeks mówi jasno że posiadacz kat B może prowadzić pojazdy wolnobieżne i ciągniki rolnicze bez dodatkowych uprawnień KRD-Art 88 p.2 pp.2 lit.c.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 15 Lis 2011 21:28

A widzisz nie doczytałem:
Art.88 pkt3. ppkt3.:
[kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 – uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;]
Art.88 pkt.2:
3b.[pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]
Definicje:
Art.2.
50.przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;
51.przyczepa lekka - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;
53.masa własna - masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego;
54.dopuszczalna masa całkowita - największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze;

Rozumię że dla kategorii B suma DMC samochodu i przyczepy (czyt.zespołu pojazdów) nie może być większa niż 3500kg a przyczepa nie może mieć więcej niż DMC 750kg. Z zastrzeżeniem że MW pojazdu musi być większa od DMC przyczepy

Art.88.
pkt.10.[kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;]

Z tego wynika że dla kategorii B+E nie ma określonej wagi dla przyczepy (bez zastrzeżeń odnośnie mas bo jeśli takowego się trzymać wynikającego z Art.88 pkt.2 ppkt3b to powinniśmy się trzymać także tego że suma DMC przyczepy i pojazdu max 3500kg) i możemy ciągać nawet 200t jeżeli samochód uciągnie. Ograniczenia wagowe co do zespołu pojazdów są tylko dla kategorii C1+E i D1+E (Art.88 pkt2 ppkt.11 i 12)
A prawo jazdy kategorii B+E jest rozszerzone o:


Art88.pkt3.
4.[kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E – uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).]
Definicje:
Art.2.
44.ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;
34.pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez AREKPL11 » 15 Lis 2011 22:32

Z tego wynika że dla kategorii B+E nie ma określonej wagi dla przyczepy (bez zastrzeżeń odnośnie mas bo jeśli takowego się trzymać wynikającego z Art.88 pkt.2 ppkt3b to powinniśmy się trzymać także tego że suma DMC przyczepy i pojazdu max 3500kg) i możemy ciągać nawet 200t jeżeli samochód uciągnie. Ograniczenia wagowe co do zespołu pojazdów są tylko dla kategorii C1+E i D1+E (Art.88 pkt2 ppkt.11 i 12)

b.[pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego

pkt.10.[kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;]

jak to nie ma ,jest tylko tylko różna w zależności od pojazdu !masy własnej !
przez to ludzie kombinują z tymi terenówkami bo ich masa własna jest dość duża np.2300kg i o takim DMC przyczepę można ciągnąć na kategorie B+E .

AREKPL11
Operator

  • Posty: 313
  • Rejestracja: 12 Sty 2010 18:45
  • Miejscowość: KATOWICE,PSARY
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT,CASE,VOLVO,HITACHI

Firma: KOPIE I ZASYPUJE Z TEGO SIĘ UTRZYMUJE


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 16 Lis 2011 01:03

Bolas napisał(a):Rozumię że dla kategorii B suma DMC samochodu i przyczepy (czyt.zespołu pojazdów) nie może być większa niż 3500kg a przyczepa nie może mieć więcej niż DMC 750kg. Z zastrzeżeniem że MW pojazdu musi być większa od DMC przyczepy

Art.88.
pkt.10.[kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;]

Z tego wynika że dla kategorii B+E nie ma określonej wagi dla przyczepy (bez zastrzeżeń odnośnie mas bo jeśli takowego się trzymać wynikającego z Art.88 pkt.2 ppkt3b to powinniśmy się trzymać także tego że suma DMC przyczepy i pojazdu max 3500kg) i możemy ciągać nawet 200t jeżeli samochód uciągnie. Ograniczenia wagowe co do zespołu pojazdów są tylko dla kategorii C1+E i D1+E (Art.88 pkt2 ppkt.11 i 12)



posiadając prawo jazdy kat B możesz kierować :
POJAZDEM O DMC DO 3500
POJAZDEM O DMC DO 3500 WRAZ Z PRZYCZEPĄ LEKKĄ 750 KG
ZESPOŁEM POJAZDÓW O DMC DO 3500 gdy stanowi go pojazd samochodowy wraz z przyczepą PONAD 750 kG DMC
dla kat. B+E ograniczeniem masy zespołu są warunki techniczne pojazdu holującego przyczepę zapisane w dowodzie rejestracyjnym
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 16 Lis 2011 20:51

Z góry przepraszam i nie zrozumcie źle moich intencji bo nie chodzi tu o wymądrzanie się czy postawienie na swoim ale będę troszkę upierdliwy i proszę o podparcie się o konkretny przepis z Kodeksu Drogowego na wasze interpretacje.

mechanior napisał:
posiadając prawo jazdy kat B możesz kierować
POJAZDEM O DMC DO 3500 WRAZ Z PRZYCZEPĄ LEKKĄ 750 KG - rozumie że razem zestaw może mieć max 4250kg?
ZESPOŁEM POJAZDÓW O DMC DO 3500 gdy stanowi go pojazd samochodowy wraz z przyczepą PONAD 750 kg DMC - czyli zestaw max 3500kg jeżeli przyczepka ma więcej niż 750kg?

AREKPL11 napisał:
jak to nie ma ,jest tylko tylko różna w zależności od pojazdu !masy własnej - w którym konkretnie pkt. KD jest to napisane bo mówimy tutaj o B+E?

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 16 Lis 2011 22:43

to nie są interpretacje
tak brzmi kodeks
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 17 Lis 2011 19:01

posiadając prawo jazdy kat B możesz kierować :
POJAZDEM O DMC DO 3500
POJAZDEM O DMC DO 3500 WRAZ Z PRZYCZEPĄ LEKKĄ 750 KG
ZESPOŁEM POJAZDÓW O DMC DO 3500 gdy stanowi go pojazd samochodowy wraz z przyczepą PONAD 750 kG DMC
dla kat. B+E ograniczeniem masy zespołu są warunki techniczne pojazdu holującego przyczepę zapisane w dowodzie rejestracyjnym

To jest interpretacja.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 18 Lis 2011 00:40

ale poczytaj dokładnie KD, bo cytaty z niego nie są interpretacją tylko że nie wiem dlaczego nikt nie widzi bezpośrednich powiązań

to co ja napisałem to nie interpretacja tylko ZEBRANIE W JEDNEJ LINIJCE tego co w KD jest napisane w odległości kilku wierszy od siebie:

KD Art 88 p 2 pp 3
Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t
po czym poniżej:
p 3
Prawo jazdy:
c. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

więc logicznie: skoro B to 3500 DMC i DO TEGO LEKKA PRZYCZEPA 750 DMC
jeśli przyczepa ma PONAD 750 DMC to wtedy liczy się masa ZESPOŁU
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 18 Lis 2011 18:10

Nooo to teraz po wnikliwym przestudiowaniu wręcz przeliterowaniu zauważyłem że:

KD Art 88 p 2 pp 3:
a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
+
p 3
c. kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

Pozwala na kierowanie pojazdem z przyczepką lekką. Czyli tak jak pisałem wcześniej max DMC 3500kg + DMC 750kg = 4250kg (zestaw) na samą kategorię B[
Ale jeżeli będziemy się posługiwać przyczepą(definicja w postach powyżej) stosujemy poniższy artykuł i kategorię:

Art 88
pkt.10.
kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą
+
pkt.2 ppkt.3
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

Z czego wynika to o czym pisałem w pierwszym poście a czego dowiedziałem się w informacji Inspekcji Transportu Drogowego że kategoria B+E nie upoważnia do ciągnięcia zestawu pojazdów (samochód + przyczepa czyt. DMC >750kg) o DMC większej niż 3,5t bez względu na to co mamy wbite w dowodzie pojazdu ciągnącego. A to z tej prostej przyczyny, że podpunktu b) nie możemy podzielić na części po przecinkach:
#pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego
#o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t
#ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

Dziękuję myślę że temat się wyczerpał ;)

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 19 Lis 2011 01:15

wypowiedź INSPEKCJI jest interpretacją, pozostaje jeszcze prawo międzynarodowe a właściwie porozumienie w sprawie KD
jeśli ktoś napisał że 3500 a potem wyraźnie że DO TEGO JESZCZE 750 W OKREŚLONYCH WARUNKACH to dla mnie jasne...
przyczepa lekka nie podlega definicji przyczepy, dlatego została wydzielona... więc przyczepa do DMC 750 NIE JEST PRZYCZEPĄ więc sie nie liczy do DMC zestawu !!
pozostaje zadzwonić na Policję
btw to po co kategoria E do B ?? skoro to to samo co B ?
nie można prowadzić zestawy powyżej 3500 to na jakiej zasadzie odbywa się od 50 lat prywatny import samochodów z Niemiec ?? Policjanci w całej Europie nie znają prawa ?
i jak nie można podzielić podpunktów ??
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez piotr-stihl » 19 Lis 2011 06:24

wiecie co - po tych wypowiedziach to ja zgłupiałem zupełnie

ciągam autem 4x4 o masie własnej 1830 kg a masie całkowitej 2830 kg przyczepę o nazwie [przyczepa specjalna ] zaopatrzoną w hamulec
o masie całkowitej 1800 kg i mam to w dupie ponieważ co trochę są inne interpretacje/przepisy -

raczej zdaję sobie sprawę że kategoria B to za mało do tego zestawu ale E+B chyba też ?
arborysta

piotr-stihl
Fizol

  • Posty: 36
  • Rejestracja: 14 Lis 2008 17:11
  • Miejscowość: Pabianice

Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 19 Lis 2011 08:26

Do tego brnąłem od początku dyskusji. Tak jak napisałem nie chcę się wymądrzać ale zagłębiając się w treść przepisów trzeba stwierdzić że są tak niejasne a przede wszystkim niejednoznaczne się w pale nie mieści. A jeżeli możemy wybiórczo dzielić sobie podpunkty tzn że w moim wypadku kat B jest tylko na ciągnik rolniczy a B+E na ciągnik z przyczepą/przyczepami. Oczywiście jak to mawiają górale "prawda jest jak dupa każdy ma swoją". Ja z tym nie będę walczyć bo mi to koło pióra lata kto jak jeździ ale tzn że tak naprawdę każdy organ interpretuje przepisy po swojemu. Rozmawiałem kiedyś z szefem drogówki w moim mieście i gdy tylko zacząłem pokazywać mu artykuły powiedział że to się tak szybko zmienia że oni bardzo na to nie patrzą byle B+E i masy w dowodzie się zgadzały :))) choć nie zawsze na to patrzą. Śmieszne bo skoro mamy przepis że czerwone światło znaczy bezwarunkowo zatrzymać się to dlaczego mówi się że to ciemno zielone ;)
Co do przepisów międzynarodowych nie znam ich ale chętnie poczytam jeżeli ktoś poda linka - myślę że namieszamy jeszcze bardziej i wyjdzie że możemy wodować samolot :) tylko czy prawo międzynarodowe ma znaczenie gdy wewnątrzpaństwowe prawo prawi inaczej. Mam znajomego który ciągnie całymi tonami opony używane z Niemiec tam też mieszka od ponad 10lat ma podwójne obywatelstwo. Ma kategorię B+E (prawko zrobione w Niemczech) i poinformował mnie że w tam na tej kategorii można ciągnąć zestaw ponad 7ton i jest to wyraźnie określone. Może właśnie dlatego nikt się nie czepia.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez AREKPL11 » 19 Lis 2011 16:02

Bolas napisał(a):pkt.2 ppkt.3
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;


coś kolego pokręciłeś bo pkt.2 odnosi się do kategorii "B" a nie "B+E"

te mądrości od Inspekcji masz na piśmie ? na konkretnie zadane pytanie ? bo mam wrażenie że chyba żyście się nie dogadali !nawet pytałem kolegę egzaminatora z WORDU czy coś się pozmieniało ostatnio w tym temacie i odpowiedział że ostatnio nic a oni wszystkie nowinki mają na bieżąco . czyli tak jak pisałem wcześniej co potwierdza Mechanior swoimi cytatami kodeksu.

a z tym że kodeks jest napisany pokrętnie i nie zrozumiale zgadzam się w stu procentach.

AREKPL11
Operator

  • Posty: 313
  • Rejestracja: 12 Sty 2010 18:45
  • Miejscowość: KATOWICE,PSARY
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT,CASE,VOLVO,HITACHI

Firma: KOPIE I ZASYPUJE Z TEGO SIĘ UTRZYMUJE


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez AREKPL11 » 19 Lis 2011 16:23

piotr-stihl napisał(a):wiecie co - po tych wypowiedziach to ja zgłupiałem zupełnie

ciągam autem 4x4 o masie własnej 1830 kg a masie całkowitej 2830 kg przyczepę o nazwie [przyczepa specjalna ] zaopatrzoną w hamulec
o masie całkowitej 1800 kg i mam to w dupie ponieważ co trochę są inne interpretacje/przepisy -

raczej zdaję sobie sprawę że kategoria B to za mało do tego zestawu ale E+B chyba też ?


B+E wystarczy .

z policją można się dogadać :wink: gorzej z inspektorami oni dobrze zarabiają i nie są chętni do współpracy :mrgreen: a od stycznia mogą już zatrzymywać do kontroli małe mobile też choć do tego zbytnio na szczęście się nie kwapią.

AREKPL11
Operator

  • Posty: 313
  • Rejestracja: 12 Sty 2010 18:45
  • Miejscowość: KATOWICE,PSARY
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT,CASE,VOLVO,HITACHI

Firma: KOPIE I ZASYPUJE Z TEGO SIĘ UTRZYMUJE


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 19 Lis 2011 19:04

Czyli z tego co pisze Arek wynika:
B: przyczepa lekka do 750kg + pojazd 3500kg = 4250kg oraz przyczepa powyżej 750kg jeżeli jej DMC nie jest wyższe niż masa własna pojazdu z a ich suma DMC nie jest większa niż 3500kg (podsumowując najcięższa przyczepa na kat B to DMC 1750kg )

Skoro pkt.2 odnosi się tylko do kat B to gdzie jest napisane ile możemy ciągnąć na B+E?? Nigdzie. Napisane jest tylko że "łącznie z przyczepą". Czyli nie mamy ograniczeń jedyne to te wynikające z dowodu rejestracyjnego. Czyli wracamy do mojej poprzedniej wypowiedzi że możemy ciągnąć za sobą nawet 200ton.

Odbiję piłeczkę - czy pan z WORDU dał/da to na piśmie i jak bardzo jego opinie są wiarygodne w sądzie czy przy ewentualnej kontroli.

Co do łapówkarstwa to jeżeli tak patrzymy na świat to po co w ogóle robić prawko :)) wystarczy mieć zawsze przy sobie gotówkę z odpowiednią ilością zer. Oczywiście temat ma się trzymać litery prawa więc pomijam te stwierdzenie :))

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez dawidg2 » 19 Lis 2011 23:47

Kat B to masz autka do 3,5 t DMC więc jak jest 3,6t DMC to już musimy mieć prawko kategorii C, więc tu masz ograniczenie tonażowe.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Ciąganie koparki na przyczepce... (cyt. z kodeksu)

Postprzez Bolas » 20 Lis 2011 09:07

Dawidzie prosiłem na początku by swoje wypowiedzi podpierać punktami Kodeksu Drogowego. Autka to mogą mieć nasi synowie do zabawy - dlatego potrzebujemy definicji i stosujemy się do nich żeby nie było niedomówień.
Piszesz:
Kat B to masz autka do 3,5 t DMC więc jak jest 3,6t DMC to już musimy mieć prawko kategorii C

Zgadzam się z tobą. Pojazd o masie powyżej 3500kg nie może być prowadzony przez osobę z kategorią prawa jazdy B i nikt tego ani razu w tej dyskusji nie podważył.
Piszemy tutaj o niejasnościach wynikających z kodeksu odnośnie zespołu pojazdów w kategoriach B i B+E.
Myślę że jeśli ustawodawca wzorując się na Art.88pkt2ppkt11 i 12 które to dosadnie mówią o tym co można z kategorią E napisał to samo do kategorii B+E nie było by niedomówień wynikających z różnych interpretacji przepisów.

Art.88pkt2
11.[kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;]
12.[kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.]


B+E brzmi:
Art.88pkt2
10.[kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;]

Czyli wyraźnie mówi że mamy odnieść się do
Art.88pkt2
2.[kategorii B:]
a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]
c. [ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;]

Gdzie litera "b" podpunktu 2 wyraźnie mówi o przyczepie ("pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem") gdzie nie ma określonej DMC tej przyczepy logicznie uznajemy że jest ono wyższe niż 750kg co wynika z definicji przyczepy lekkiej ("przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg").

Teraz pytanie czy Art.88pkt.2 ze wszystkimi podpunktami uznajemy jako całość czy też wybieramy sobie z tego pkt stwierdzenia które nam pasują? I tak Mechanior i Arek twierdzą że można. Ponieważ wybierają sobie do kategorii B+E tylko część postanowień z Art.88pkt.2ppkt.2b. (zaznaczony poniżej na niebiesko) a ja pytam co z dalszą treścią tego podpunktu (zaznaczoną na kolor czerwony)????

b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]

I tak czy mamy prawo ciągnąć na B+E coś powyżej 3500kg łącznej DMC czy nie? Bo jeżeli NIE to wszyscy prowadzący kursy w tym kraju i egzaminatorzy którzy nabijali ludzi w butelkę powinni ponieść konsekwencje swojej nieznajomości przepisów. A co za tym idzie oni powinni domagać się zadośćuczynienia od ustawodawcy. :woot:

Jeżeli chodzi o przyczepę lekką czyli taką którą możemy ciągnąć na kategorię B bez dodatkowych uprawnień to zgadzam się z przedmówcami oczywiście że wg. przepisów łączne DMC zespołu tych pojazdów nie może być wyższe niż 4250kg. Podstawy prawne podałem w postach powyżej. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem Mechaniora który twierdzi że tylko w przypadku przyczepy (nie lekkiej) mamy prawo mówić o zespole pojazdów bo definicja mówi innaczej:
Art.2.pkt.59.
zespół pojazdów - pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze jako całość; nie dotyczy to pojazdów złączonych w celu holowania;

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


Ciąganie koparki na przyczepce B+E??? (cyt. z kodeksu)

Postprzez mechanior » 20 Lis 2011 21:00

zaraz, zaraz
ale punkt który zaznaczyłeś kolorkami dotyczy kat B (do 3500 DMC) a nie B+E, i nigdzie nie jest napisane jaka może być DMC zespołu pojazdów prowadzonego wg uprawnień B+E
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej