wibako

Kupno mini kopareczki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 08 Cze 2020 22:23

Panowie...
Mam mały problem - planuję zakup SV22 oraz w późniejszym czasie tiltrotator.

Problem pojawia się jednak z niby błachostką - a mianowicie szybkozłączem.
Sporą popularnością głowice obrotowe cieszą się na północy, gdzie chyba każda koparka ma ten "gratis" doczepiony.
O ile szybkozłącze Lenhoff jest dość popularne o tyle głowice obrotowe dość często mają szybkozłącze S30.

SV22 to tylko i aż 2200kg, Lenhoff ma sworznie 40mm, S30 - 30mm.
Różnica spora na korzyść Lenhoffa. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? W użytkowaniu / w eksploatacji / wytrzymałości.

Kusi S30 - bo idzie od Szwedów / Norwegów w przyzwoitych pieniądzach kupić głowicę obrotową... ale te sworznie :/
Pomijam kwestię czy szybkozłącze mechaniczne / czy hydrauliczne.

Pomóżcie :)

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Reklama

simmet

Kupno mini kopareczki

Postprzez dawidg2 » 08 Cze 2020 22:47

Max85 napisał(a):Kusi S30 - bo idzie od Szwedów / Norwegów w przyzwoitych pieniądzach kupić głowicę obrotową
musisz mieć rozbudowane dżoje do głowicy.

Do mini głowica to pewnie z 30k dlaczego chcesz się w używkę bawić?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 08 Cze 2020 22:53

Koparka będzie uzbrojona fabrycznie w 4 linie - wszystko w dżojach.

Nowa głowica - tak jak piszesz, 30k +, prawdopodobnie wziąłbym nową, ale nie jest to jeszcze w 100% pewne.

Męcząc trochę temat - zabrnąłem jednak aż do tych nieszczęsnych sworzni...

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Kupno mini kopareczki

Postprzez dawidg2 » 08 Cze 2020 23:05

Max85 napisał(a):w 4 linie - wszystko w dżojach.

chyba wolałbym na jednej lini plus rozdzielacz na głowicy, mniej odpinania węży, no chyba że małe głowice nie mają tej opcji.

większy sworzeń to większa powierzchnia więc się jakoby bardziej trwałe. tylko wtedy minimalna łyżka może być szersza.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 08 Cze 2020 23:16

Przy jednej linii masz dodatkową cewkę + nie wiem, czy nie dojdzie wymiana dżoja lub ciąganie dodatkowych kabli.

Przy 2 liniach - niby tylko podpinasz, ale głowica tańsza i nie musisz kupować dodatkowych gratów do zabawki.

Większy sworzeń i powierzchnia - to wiadomo, ale właśnie jak to się ma do rzeczywistości. Pytanie może trochę z "czapy" ale nie jeden na forum zajechał szybkozłącze :p

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez dawidg2 » 08 Cze 2020 23:38

Przy jednej lini możesz oil quicka wziąść i odpinasz głowice bez wysiadania z kabiny.
Przy jednej lini masz właśnie cewki i rozdzielacze.

Właśnie do głowicy musisz miec dzoje rozbudowane. Zobacz sobie jak engcon to ma zrobione. Ja nie widzę precyzyjnych ruchów robionych nogami bo pewnie takie sterowanie bylybo dodatkowych lini.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 08 Cze 2020 23:46

Tylko, że mowa o małej kopareczce 2200kg ;p a oil quick, to kolejne kg.

Przy fabrycznych 4 liniach masz wszystko do oryginalnych dżojów włozone - potencjometry ipt. nie bawisz się w dodatkowe cewki i sterowanie.
Mając 4 linie - możesz kupić "najprostszą" w budowie głowice obrotową. Jeśli brak 2 linii dwukierunkowych, wtedy trzeba robić czary mary z cewkami - a to kolejne tysiące lecą.
Suma sumarum - lepiej w oryginale mieć 4 linie.

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez dawidg2 » 09 Cze 2020 00:05

4 linie czyli dwie pary czy 4 pary? Bo tak do głowicy to minimum 3 pary. Lub dwie pary plus elektrozawor do szybkozłącza. Gdy chcesz chwytak to masz kolejną parę.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 09 Cze 2020 00:16

4 linie czyli 2 pary.
Małe głowice nie mają chwytaka (wyjątkiem jest R1, gdzie można dołożyć chwytak) - więc 4 linie wystarczają.
Engcon EC02B też nie ma chwytaka - patrzyłem przed momentem.
Elektrozawór - coś mi kto mówił, że idzie to jakoś obejść, ale ręki nie dam sobie odciąć :p

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Kupno mini kopareczki

Postprzez dawidg2 » 09 Cze 2020 00:54

https://engcon.com/en/tools/hydraulic-t ... bs-sg.html taki miałem na myśli, poza tym będziesz chciał młot, zagęszczarkę podpiąć to gdzie podepniesz?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 09 Cze 2020 07:15

Max85 napisał(a):SV22 to tylko i aż 2200kg, Lenhoff ma sworznie 40mm, S30 - 30mm.

Szanowny kolego, odrobina teorii o średnicach otworów pod sworznie w Lehnhoff-ach:
MS01 występuje ze średnicami 25mm, 30mm i 32mm
MS03 (SW03-4) występuje ze średnicami 30mm, 35mm, 38mm, 40mm i 45mm
MS08 rozpoczyna się od średnicy 45mm itd

Skoro planujesz zakup SV22 to od razu na początku Ci powiem, że tam masz na końcu sticka sworznie fabrycznie o średnicy 35mm.
Max85 napisał(a):Różnica spora na korzyść Lenhoffa. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? W użytkowaniu / w eksploatacji / wytrzymałości.

S30 nie znam, ale Lehnhoff jest na całe życie koparki i w przeciwieństwie do innych wynalazków jak Miler czy Geith nie pojawia się w nim z czasem luz na połączeniu szybkozłącze-łyżka.
Wada Lehnhoffa jest jedna, po około 4500 - 5000 godzin w przypadku wersji mechanicznej skończy się wewnątrz szybkozłącza śruba z gwintem trapezowym, którą kręcimy podczas wymiany łyżki - banalnie proste w naprawie, ale jak się nie ma wprawy to trochę trudno się wyjmuje kasetę z obudowy.
Tak się składa, że w sezonie remontowym (zimowym) mam okazję odrobinę się pobawić szwedzkimi maszynami głównie wyposażonymi w EC02B i szczerze to według mnie to nie wiem w czym oni tam kopią, ale u nas w glinie maszyna z takim wynalazkiem nie ma siły kopać - znacznie zwiększa się promień zamykania łyżki więc jednocześnie tracimy na sile zamykania.
Tak poza tym to SV22 i inne podobne maszyny niekoniecznie spod szyldu Yanmara z głowicą EC02B mają kolizję łyżki z osłoną siłownika podnoszenia, a nawet z samym siłownikiem gdy np nie ma tej osłony podczas maksymalnego dociągnięcia sticka do siebie.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 09 Cze 2020 09:16

Arcio
Dziękuję za te informacje - tego mi brakowało.
Informacje odnośnie średnic sworzni dostałem od handlowca. Wychodzi na to, że podali mi jakieś informacje, ale zmierzyli łyżki pierwsze z brzegu.

Z informacji, które wygrzebałem z internetu - to MS01 i S30 są do minikoparek do 2ton.
MS03 - od 2-6ton? odpowiednik tego to chyba S40 - też ma sworznie 40mm, S50 - 50mm.
Zastanawia mnie kwestia rozstawu sworzni i szerokość szybkozłącza.
Do yanmara dają najwięcej szybkozłacza od Lenhoffa / Cangini - półautomat otwierany takim jakby kluczem na pół obrotu od góry.
Z mojego tłumaczenia pewnie za dużo nie wynika - tu filmik: https://www.youtube.com/watch?v=DRDClaWH1rg

Pytanie jednak, czy S30 / S40 nie będzie "miną" z którą będę się męczył - jeśli poszedłbym w tą stronę.

Trochę mnie zmartwiłeś - odnośnie zmniejszenia siły kopania, aczkolwiek ja chciałbym bardziej do "wykończeń" ją stosować.
Faktem jest, że przepinanie, gdy czasu mało... :/
Odnośnie kolizji z siłownikiem - domyślałem się, że tak może wyjść... ale to chyba większość mini będzie tak miało.

Ciekawi mnie bardzo z jakimi koparkami w połączeniu z głowicą obrotową miałeś do czynienia :)


dawidg2
Takiego chwytaka raczej nie będę kupował :)
Są chwytaki przy głowicach obrotowych, do rototilta R1 można dołożyć takie "palce" chwytające, ale powoduje to jeszcze bardzie wydłużenie odległości między ramieniem a łyżką...

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 09 Cze 2020 09:50

Max85 napisał(a):Z informacji, które wygrzebałem z internetu - to MS01 i S30 są do minikoparek do 2ton.


To ciekawe informacje masz z tego internetu, a co powiesz np na MS01 w Komatsu PC20MR2 - na szybkozłączu jest nawet tabliczka z dedykacją do PC20MR2 ..... takich przypadków jest więcej.
Max85 napisał(a):MS03 - od 2-6ton?

Dokładnie taki zakres wagowy.
Max85 napisał(a):Zastanawia mnie kwestia rozstawu sworzni i szerokość szybkozłącza.

Skoro mówimy o SV22 to wygląda to tak:
- prawidłowy rozstaw otworów w szybkozłączu powinien wynosić 180mm
- szerokość od wewnątrz szybkozłącza nie mniej niż 122mm, stick na dole ma 120mm szerokości + 2 podkładki wypełniające
w/w wymiary dotyczą każdego SV20, SV22, VIO20-3, VIO20-4
Od razu mówię, ze MS03 dedykowane do VIO25 lub SV26 nie pasuje do SV22.
Max85 napisał(a):Trochę mnie zmartwiłeś - odnośnie zmniejszenia siły kopania

Niestety i im mniejsza koparka tym większe problemy z brakiem siły przy pracy z głowicą uchylno-obrotową.
Miałem chyba w poprzednią zimę Hitachi ZX85 do odbudowy wysięgnika i tam też była głowica uchylno-obrotowa, ale miała możliwość odpinania z kabiny tzn posiadała 2 szybkozłącza pod i nad głowicą - dało się bardzo łatwo odłożyć głowicę na bok i pracować bez niej, ale w EC02B wątpię, że występuje taka opcja + dodatkowe szybkozłącze to kolejne wydłużenie.
Max85 napisał(a):Cangini - półautomat otwierany takim jakby kluczem na pół obrotu od góry.

O ile samo odbezpieczanie i samozabezpieczenie jest dość sprytnie wymyślone to już trwałość to nie to samo co MS03 - osobiście jedno rozerwałem Yanmarem VIO38U + mam wiele narzekania ze strony klientów na trwałość tego szybkozłącza.
Tej zimy miałem 4 SV18 do remontu po przebiegu .... tak zaledwie 1100-1200h otwory w tym szybkozłączu miały 31,8mm więc z czego to jest zrobione? - z alu czy z ołowiu no i oczywiście nie podlega gwarancji.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 09 Cze 2020 10:42

Nie dało mi i zadzwoniłem do przedstawiciela...
Podesłał fotkę, gdzie przy łyżce z mocowaniem MS01 jest 40mm, dodatkowo na stronie Lenhoffa też jest info 40mm:
http://hammersrl.pl/index.php?id=362

I tak jak piszesz MS03 - nie jest do SV22, takie info potwierdził handlowiec.

Zastanawia mnie kwestia tego co napisałeś:
Arcio napisał(a):O ile samo odbezpieczanie i samozabezpieczenie jest dość sprytnie wymyślone to już trwałość to nie to samo co MS03

No bo jak by nie patrzeć - to jest to Lenhoff, tylko z innym sposobem luzowania sworzni.
Wygląda na to, że problematyczna jest jakość Cangini.

Yanmar SV18 - myślałem, nad nim wcześniej - ale względem SV22 jest bardzo dużo różnic, właśnie względem średnic sworzni i masywności 22. Zdaję sobie też sprawę, że to dalej nieco ponad 2 tony, ale może tak szybko luzów nie będzie łapać jak 18.

Jest jeszcze jedna kwestia, która daje mały minus dla SV22 - tylko jedna pompa :/ Szkoda, że nie ma tam zrobionego czegoś na wzór Wackera - bo ET18 ma 3 pompy...

A odnośnie skandynawskich szybkozłączy:
S40 - ale za szerokie - 200mm, sworzeń 40mm.
https://steelwrist.com/pl/products/szybkozlacze/s40/

S30 - szerokość 178mm, sworzeń 30mm
https://steelwrist.com/pl/products/szybkozlacze/s30180/

-- 09 Cze 2020 10:42 --

Nie dało mi i zadzwoniłem do przedstawiciela...
Podesłał fotkę, gdzie przy łyżce z mocowaniem MS01 jest 40mm, dodatkowo na stronie Lenhoffa też jest info 40mm:
http://hammersrl.pl/index.php?id=362

I tak jak piszesz MS03 - nie jest do SV22, takie info potwierdził handlowiec.

Zastanawia mnie kwestia tego co napisałeś:
Arcio napisał(a):O ile samo odbezpieczanie i samozabezpieczenie jest dość sprytnie wymyślone to już trwałość to nie to samo co MS03

No bo jak by nie patrzeć - to jest to Lenhoff, tylko z innym sposobem luzowania sworzni.
Wygląda na to, że problematyczna jest jakość Cangini.

Yanmar SV18 - myślałem, nad nim wcześniej - ale względem SV22 jest bardzo dużo różnic, właśnie względem średnic sworzni i masywności 22. Zdaję sobie też sprawę, że to dalej nieco ponad 2 tony, ale może tak szybko luzów nie będzie łapać jak 18.

Jest jeszcze jedna kwestia, która daje mały minus dla SV22 - tylko jedna pompa :/ Szkoda, że nie ma tam zrobionego czegoś na wzór Wackera - bo ET18 ma 3 pompy...

A odnośnie skandynawskich szybkozłączy:
S40 - ale za szerokie - 200mm, sworzeń 40mm.
https://steelwrist.com/pl/products/szybkozlacze/s40/

S30 - szerokość 178mm, sworzeń 30mm
https://steelwrist.com/pl/products/szybkozlacze/s30180/

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 09 Cze 2020 11:07

Max85 napisał(a):Podesłał fotkę, gdzie przy łyżce z mocowaniem MS01 jest 40mm, dodatkowo na stronie Lenhoffa też jest info 40mm:

Ja pisząc wcześniej o średnicach miałem na myśli otwory w szybkozłączu na sworznie.
To o czym Ty piszesz to średnica stałego sworznia w ramce łyżki i oczywiście ta średnica wynosi 40mm dla MS01 i 50mm dla MS03.
Max85 napisał(a):I tak jak piszesz MS03 - nie jest do SV22, takie info potwierdził handlowiec.

Nigdzie nie napisałem, że nie ma MS03 do SV22, jest takie w ofercie Lehnhoff-a rozstaw otworów 180mm średnica sworzni 35mm i szerokość wewnątrz minimum 122mm.
Max85 napisał(a):No bo jak by nie patrzeć - to jest to Lenhoff, tylko z innym sposobem luzowania sworzni.


Nie to nie jest Lehnhoff tylko jakiś dziwny wynalazek, a prawdziwy Lehnhoff jest produkowany Baden Baden w Niemczech i tyle w temacie.
Max85 napisał(a):Yanmar SV18 - myślałem, nad nim wcześniej


To dobrze, że Ci przeszło - to licha maszyna, poszukaj w moich wcześniejszych postach na forum - pisałem o tym dość obszernie.
Max85 napisał(a):Jest jeszcze jedna kwestia, która daje mały minus dla SV22 - tylko jedna pompa :/ Szkoda, że nie ma tam zrobionego czegoś na wzór Wackera - bo ET18 ma 3 pompy...


Z Twojej wypowiedzi wynika, że albo nasłuchałeś się bełkotu krawaciarzy albo czytasz tylko PDF-y.
W SV22 jest dwustrumieniowa pompa tłoczkowa o zmiennej wydajności + pompa zębata zasilająca obrót i siłownik lemiesza i tak jest w 99% maszyn, wyjątkiem jest np nieszczęsny Terex TC25, ale to już dłuższa historia, która nic nie wniesie do tego tematu.
Przy okazji dodam, że w SV22/VIO20 pompy są ciche - słychać podczas kopania tylko silnik, ale w np w SV18 jest tragedia, według mnie nie do zaakceptowania - pompa tak wyje pod obciążeniem, że można nawet stwierdzić, że jest głośniejsza od silnika.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 09 Cze 2020 22:09

Jeśli chodzi o pompy - no trochę się naczytałem...
ale jeśli jest tak jak mówisz, to trochę się podniosłem na zdrowiu psychicznym. Wiedza od kogoś, kto takie rzeczy rozbiera jest cenniejsza od broszur - ja niestety nie mam takich możliwości.

SV18 - na początku podobały mi się te gąsienice, ale to niezły bajer, który może się popsuć (po gwarancji :p) - z tego też powodu tb225 odpadła w moich przemyśleniach.

Jeśli chodzi o Cangini - nie sądziłem, że to tak wygląda. Prawie jak Lenhoff, prawie...
Patrzyłem właśnie pod kątem średnic sworzni - o ile sworznie przy koparce są niezmienne - o tyle właśnie zmieniają się przy łyżce, względem danego rodzaju szybkozłącza.

Moje dywagacja właśnie dotyczą sworzni łyżkowych / połączenia z szybkozłączem.
Nie wiem, czy dobrze wnioskuję - ale może się okazać, że lepsze byłoby skandynawskie szybkozłącze S30 ze sworzniami przy łyżce 30mm - niż Cangini z 40mm przy łyżce.

Poza tym, dopiero teraz zaczynam sobie uświadamiać, że temat szybkozłączy jest strasznie namieszany. Ludzie przy zakupie nowej koparki jakoś mało zwracają uwagę na ten temat.
Biorą to co daje sprzedawca, albo mechaniczne, albo hydrauliczne i tyle.

-- 09 Cze 2020 22:09 --

A gdzie Panowie zadzwonić odnośnie zakupu oryginalnego złącza Lenhoffa w Polsce oczywiście?

Bo u dealera od koparki - tylko Cangini
- a internety za wiele odnośnie Cangini nie mówią, tylko tyle, że z Włoch.

Nie wiem, ile musiałbym przeznaczyć na wersję M01 hudrauliczną a ile mechaniczną.
A druga sprawa - ile uda mi się zejść z ceny u dealera (tu może być słabo).

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 10 Cze 2020 20:59

Max85 napisał(a):SV18 - na początku podobały mi się te gąsienice, ale to niezły bajer,

Przepraszam, ale nie pojmuję co Ci się podobało w tych gąsienicach: były z fajnej gumy czy miały fajny bieżnik?
Max85 napisał(a):Poza tym, dopiero teraz zaczynam sobie uświadamiać, że temat szybkozłączy jest strasznie namieszany. Ludzie przy zakupie nowej koparki jakoś mało zwracają uwagę na ten temat.
Biorą to co daje sprzedawca, albo mechaniczne, albo hydrauliczne i tyle.

A czego się spodziewasz, jak koparki dla firm kupują zaopatrzeniowcy, którzy dostają odgórne hasło, że w firmie ma się pojawić nowa mini i mało kogo obchodzi w co będzie wyposażona ta koparka - przecież ani zaopatrzeniowiec, ani szef nie będzie w niej siedział - nawet sobie nie wyobrażasz z jakimi wydumkami i wynalazkami się spotykam z gazowni, wodociągów, energetyki i innych firm w których kupuje się najtańszy chłam bo rządzą przetargi.
Max85 napisał(a):A gdzie Panowie zadzwonić odnośnie zakupu oryginalnego złącza Lenhoffa w Polsce oczywiście?

Chyba pozostał Ci kontakt z jakimś dilerem Takeuchi bo w tych maszynach fabrycznie zauważyłem praktycznie same Lehnhoff-y - może coś zorganizują.
Gdybym miał kupować w PL dla siebie nowego Yanmara to kupiłbym bez szybkozłącza i bez łyżek + zakup używanego MS03 na Ebay-u + nowe łyżki od Marcina z Lipinek - ma ogłoszenia na OLX.
Ja mam wszystkie łyżki wykonane przez Marcina na wzór oryginalnych łyżek Lehnhoff-a:
https://www.lehnhoff.de/mini-tiefloeffel-basic.html
dla VIO20 seria MBL2 i dla VIO30 seria MBL3
dokładnie mam kopie tych łyżek z filmiku, ale zrezygnowałem z zębów w systemie 404F - mam zwykłe zęby na śruby
https://www.youtube.com/watch?v=zTF84Ap5GJs

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez 8x8 » 10 Cze 2020 21:24

Arcio napisał(a):Przepraszam, ale nie pojmuję co Ci się podobało w tych gąsienicach: były z fajnej gumy czy miały fajny bieżnik?
Max85

Pewno to ze są rozsuwane :potluczony:

mam głowicę na vio 25 i nie przyszło by mi do głowy aby podpinać to po przez szybkozłącze. podpiołem bezpośrednio do ramienia zasilane z jednej lini + elektrozawór i się sprawdza. pod głowicą masz dodatkowe szybkozłącze i tam jest na swoźnie 30mm.

zapięcie do ramienia szybkozłącza + głowicy pod którą jest kolejne szybkozłącze sprawia ze łyżkę będziesz miał oddaloną o kolejne pół długości ramienia,a to sprawi ze siła kopania będzie mizerna. gdy pojawią się luzy to łatwiej będzie ''wykończniówkę'' plantowanie itp wykonać zwykłą skarpówką. a gdyby podpiąć do takiego zestawu jeszcze młot ... :potluczony:

w dużej maszynie takie podpięcie może i się sprawdza, ale przy wadze 2,8 t słabo

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


Kupno mini kopareczki

Postprzez Max85 » 10 Cze 2020 21:56

No ba! Pewnie, że rozsuwany bajer był w pierwszym momencie fajny.
Ale lepiej do tego nie wracać...

8x8
Nigdzie nie było napisane, aby podpinać głowicę obrotową przez szybkozłącze. To byłby całkowity overkill pod kątem mocy lub bardziej niemocy w kopaniu.
Różne roboty się trafiają, w mojej okolicy twarda glina, ił i skały się pojawiają - wtedy przepięcie na zwykłe szybkozłącze.
Niestety jeśli miałbym 2,8t. to byłoby zupełnie inaczej - u mnie tylko 2,2t.

Swoją drogą - co masz za głowicę? Jak się sprawuje?

Arcio
Dzięki za pomysł z Takeuchi - mam do dystry jakieś 50km, przedzwonię i zobaczymy co z tego wyjdzie.
A jeśli chodzi o Marcina z Lipinek... mieszkam 35km od niego.

Widziałem Twoją ofertę jeśli chodzi o sworznie - WoW! Teraz już wiem, skąd masz taką wiedzę odnośnie średnic. Dzięki temu, wiesz na dodatek, przy których maszynach producent oszczędził kilka gram stali.
Oprócz regeneracji wysięgników / ramion - regenerujesz też szybkozłącza?

Jeśli chodzi o "zakupy" firmowe - to strach myśleć co firmy wymyślają. Po zakupie maszyny dojdzie jeszcze kilku operatorów na maszynę i dzieje się tragedia ze sprzętem. Spychologia w nowym wydaniu.

Max85
Fizol

  • Posty: 42
  • Rejestracja: 08 Cze 2020 20:58

Maszyna: Yanmar

Firma: Bik


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez 8x8 » 10 Cze 2020 22:12

engcona ec02, do kapania szybkozłaczka morina i komplet łyżek. wiertnce też zapinam bezpośrednio na ramie
a głowice używam głównie do plantowania sprzątania ładowania.

8x8
Fachoperator

Maszyna: KAISER

Firma: ARCH-IN


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej