wibako

Kupno mini kopareczki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 22 Paź 2012 18:22

bazi82,
moja oferta też jest jeszcze aktualna :D

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Reklama

simmet

Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez konica-minolta » 24 Paź 2012 16:59

bazi82 napisał(a):...Niestety jeszcze nie zakupiłem sprzętu narazie oglądałem kilka sztuk ale niestety nie zdecydowałem się na zakup ponieważ panowie coś kręcili mylili się w zeznaniach ... czekam jeszcze na jakieś uwagi i spostrzeżenia ....

Witaj
Czyżby to Panowie handlujący sprzętem pod Łodzią...?
Też chciałem od nich kupić ;) Zrezygnowałem, miałem podobne odczucia... Ludzie handlujący sprzętem więc co tam nakręcone, podpicowane itd. ciężko wyczuć. Lepiej od handlarza nie brać sprzętu.
Kolega "Arcio" post wyżej chyba coś proponuje? Choć aukcji sprzedaży koparki nie widzę to pewnie chodzi o tą z oferty usług...
Jeżeli to ta... wygląda fajnie! Mocno oszklona, widoczność pewnie dobra, zgrabna.
Może być ciut droga ale przynajmniej sam właściciel ją sprzedaje - nie handlarz!
Jak to mówią: "Pańskie oko konia tuczy..."
Pozdrawiam ;)

konica-minolta
Nowicjusz

Maszyna: Takeuchi TB


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez bazi82 » 24 Paź 2012 17:27

Witam co do Panów handlujących mozna tylko pozdrowić i życzyć wymyślania fajniejszych i ciekawszych opowieści a z ich fantazją można by niezłe książki pisać i na tym zarabiac kasę.Jednym słowem minęli się z powołaniem!!Z kolegą który proponuje sprzęt nawiązałem kontakt...Panowie dla mnie to nie jest prosta sprawa można powiedzieć że ja się poprostu zaczynam uczyć i jednym słowem nie chciałbym zaliczyć zmoki....Dziękuje za wasze zainteresowanie tematem i wymianę doświadczeń ale jak to mówią człowiek uczy się na swoich błędach!Myśle że mam jeszcze trochę czasu do namysłu i oględzin sprzętu tymbardziej że idzie zima i wszystko zaczyna powoli zwalniać a w przyszłym roku możliwe że bedę mógł zacząć z nowym sprzętem w mojej firmie i być może będzie to mini od forumowego kolegi Arcia......Pozdrawiam

bazi82
Pomocnik operatora

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 28 Lis 2010 21:26
  • Miejscowość: kraków
  • Pochwały: 2

Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 24 Paź 2012 22:03

konica-minolta napisał(a):Kolega "Arcio" post wyżej chyba coś proponuje? Choć aukcji sprzedaży koparki nie widzę to pewnie chodzi o tą z oferty usług...
Jeżeli to ta... wygląda fajnie! Mocno oszklona, widoczność pewnie dobra, zgrabna.
Może być ciut droga ale przynajmniej sam właściciel ją sprzedaje - nie handlarz!

Zauważyłem że bazi82, szuka dobrej maszyny więc złożyłem mu ofertę sprzedaży poprzez PW, nie wystawiam ją na allegro ponieważ nie zależy mi na sprzedaży, ale muszę przyznać, że 303C CR już śni mi się po nocach więc dlatego zdecydowałem się ją sprzedać.
Głównym moim zajęciem jest warsztat obróbki mechanicznej metali i hydrauliki siłowej, a mini kupiłem w sumie dla zabawy, która nie ukrywajmy jest bardzo wciągająca.
Tylko ja na niej pracuję (około 15h na tydzień - zawsze w sobotę bo w tygodniu nie mam czasu).
Nie mam nic do ukrycia, zapraszam na oględziny nawet z Mechaniorem :D

Na forach są różne metody na oszacowanie koparki przed zakupem, ale ja następną jaką kupię będę sprawdzał sam i rozpocznę od luzu na obrocie i to będzie przepustka do dalszego sprawdzania. Amen :D

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez AREKPL11 » 28 Paź 2012 15:05

Arcio napisał(a):Tylko ja na niej pracuję (około 15h na tydzień - zawsze w sobotę bo w tygodniu nie mam czasu).


To długą... masz tą Sobotę :mrgreen: No i żeby wydać kilkadziesiąt tysięcy żeby się pobawić w Sobotę ? Znam lepsze zabawy :D Nie ściemniaj jak ci super sprzedawcy co mówią że jeździła starsza Pani tylko do Kościoła w Niedzielę :lol: Napisz prawdę a prawda jest bolesna że jak się dołoży do maszyny 10/15 tysi to trzeba co najmniej rok nią zapie...ać żeby się zwróciło i niema co liczyć że Ktoś ci to zapłaci przy sprzedaży ! Acio proponuję Ci się zastanowić Kim chcesz zostać Operatorem Kopaczkowym czy Mechanikiem Ślusarzem/Tokarzem bo jedno z drugim w kupie nie idzie a jak to ktoś kiedyś powiedział siedzenie na dwóch stołkach źle robi hemoroidy :mrgreen:

AREKPL11
Operator

  • Posty: 313
  • Rejestracja: 12 Sty 2010 18:45
  • Miejscowość: KATOWICE,PSARY
  • Pochwały: 4

Maszyna: CAT,CASE,VOLVO,HITACHI

Firma: KOPIE I ZASYPUJE Z TEGO SIĘ UTRZYMUJE


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 28 Paź 2012 15:30

AREKPL11,
To taki max jaki odsiedziałem w kopaczce w ciągu jednej soboty
AREKPL11 napisał(a):Znam lepsze zabawy

ja też :D
AREKPL11 napisał(a):Napisz prawdę a prawda jest bolesna że jak się dołoży do maszyny 10/15 tysi to trzeba co najmniej rok nią zapie...ać żeby się zwróciło i niema co liczyć że Ktoś ci to zapłaci przy sprzedaży !

może nie powinienem się tym chwalić, ale moja koparka jak i te poprzednie więcej zarobiła jako dawca pewnych wymiarów których nie chciał nikt udostępnić, a wykopy to w sumie sprawa drugoplanowa
AREKPL11 napisał(a):Acio proponuję Ci się zastanowić Kim chcesz zostać Operatorem Kopaczkowym czy Mechanikiem Ślusarzem/Tokarzem bo jedno z drugim w kupie nie idzie

zdecydowanie wybieram fach typu tokarz/frezer chociażby ze względu na dochody, a siedzenie nad zbiornikiem z hydrolem o temp około 50'C nie jest najprzyjemniejsze w dłuższej perspektywie
AREKPL11 napisał(a):jak to ktoś kiedyś powiedział siedzenie na dwóch stołkach źle robi hemoroidy :mrgreen:

siedzę w sumie na 3 stołkach i mój organizm w sumie ma się dobrze :D

sorry za OT

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez Pawel_B » 31 Sty 2013 15:36

konica-minolta napisał(a):Dobrze że Bobcat nadal się trzyma tylko kontynentu za "dużą wodą"



Niestety "Bobek" jest produkowany w Czechach

Pawel_B
Nowicjusz

  • Posty: 17
  • Rejestracja: 30 Gru 2011 14:13

Kupno mini kopareczki

Postprzez grzegorz200 » 31 Sty 2013 16:07

w czechach jest montowany Bobek, a nie produkowany..:)to po pierwsze, a po drugie- to tylko dwa najmniejsze modele ładowarek, i miniloparka E-10...
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 31 Sty 2013 19:07

grzegorz200,
wiesz może gdzie są produkowane modele 425/428???

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez medion » 01 Lut 2013 00:08

AREKPL11 napisał(a):może nie powinienem się tym chwalić, ale moja koparka jak i te poprzednie więcej zarobiła jako dawca pewnych wymiarów których nie chciał nikt udostępnić, a wykopy to w sumie sprawa drugoplanowa


jakich wymiarów ci nie chcieli udostępnić przecież teraz wszystko wiadomo o wszystkim
za 100 zł serwis sam oferuje katalogi i dokumentację z częściami itd

AREKPL11 Coś kręcisz
jeżeli mówisz że robisz koparka tylko w sobotę załóżmy po 8 godzin daje nam w mies 32godz ,w roku kopiesz od mies kwietnia do listopada - krótki okres bo jak mało kopiesz to i zleceń więcej nie będziesz miał :mrgreen: czyli 8miesięcy x 32 godz == 256 godz x 50 zł godzina pracy =12800 zł - paliwo 15%== 10800 zł zarobku
i mówisz że dla 10 800 zł zarobku kupujesz Cat 303 cr(używanego) który kosztuje ok 70 tys zł :lol: :lol: :lol:
Coś kręcisz :oops: :oops: :oops: na forum nie powinno się kłamać .
sssss

medion
Młodszy operator

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 16 Gru 2010 20:22
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 1

Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 01 Lut 2013 11:13

medion,
Jakbym spotkał Ciebie gdzieś tam przy wykopie i powiedziałbym Ci:
postaw mi swoją koparkę na moim placu i zostaw na 2 dni bo chcę ją jako dawcę wymiarów to zabiłbyś mnie śmiechem i tyle, każdy by tak postąpił.
medion napisał(a):jakich wymiarów ci nie chcieli udostępnić przecież teraz wszystko wiadomo o wszystkim
za 100 zł serwis sam oferuje katalogi i dokumentację z częściami itd


Nie wiem skąd masz tą informację, ale w rzeczywistości nikt mi niczego nie chciał udostępnić, a jeżeli już miałbym coś dostać to za znacznie większą kasę niż Twoja stówka.
medion, z tą wyceną mojej pracy to jest tak że za 50zł nigdy nie kopałem, standard to 70-75zł odlicz sobie około 9zł na paliwo z każdej mth, VAT-u nie płacę - nie jestem na VAT-cie w ciągu tygodnia też zdarzało się wyjechać ale rzadko (brak czasu).
Nie musisz nic liczyć powiem od razu, że koparka zarobiła około 17kPLN i teraz weź pod uwagę ile trzeba odsiedzieć żeby to zarobić, a np regenerację mechanizmu zamykania łyżki wykonam u mnie w warsztacie w 3dni (około 24godziny pracy na luziku) i zarobie znacznie większe pieniądze niż siedząc na zbiorniku z ciepłym hydrolem :)
Ostatnio tulejowałem JCB 8015 od klienta więc była gratis jako dawca organów, a efekty są tutaj:
http://allegro.pl/sworzen-sworznie-do-m ... 03952.html
i już 4 komplety sprzedane oczywiście poza allegro (prowizja) więc chyba rozumiesz o czym mówię.

Za CAT-a 303 raczej nie dam 70kPLN tylko kupię jakiegoś mega wybitego za powiedzmy 45kPLN i wyprowadzę go z agonii.

medion napisał(a):Coś kręcisz :oops: :oops: :oops: na forum nie powinno się kłamać .

Nie mam zamiaru kłamać i może Ci się to wyda śmieszne bo inni też się śmiali jak w 2006 rozpoczynałem ze ściągaczami to musiałem sobie kupić magneta do najpopularniejszym motocykli i quadów bo nikt nie chciał współpracować jeżeli chodzi o podanie wymiarów gwintów... - teraz ja się śmieję :D

Sorry za OT - miało być o kupnie mini.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez medion » 01 Lut 2013 21:27

Arcio napisał(a): se


ok każdy robi jak uważa jak masz umiejętności żeby reanimować 303 to może byc za 45 k
jak stawki macie naprawdę tak wysokie to tylko pozazdrościć
U mnie nikt się nie wychyli powyżej 55-60 bo śmiechem cie zabiją -Dlaczego ?- bo konkurencji jest tyle że od ręki ktoś za 45 jest :cry: :cry: :cry:
Kupno minikoparki to Super sprawa ale chociaż 5 lat temu :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam
sssss

medion
Młodszy operator

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 16 Gru 2010 20:22
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 1

Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 01 Lut 2013 22:01

medion, U nas w centrum Rybnika jest też ogromna konkurencja - rzadko robię gdzieś w centrum lub po dzielnicach, ale na terenie Raciborza, Kietrza... jest totalna ''minikoparkowa dziura'' często tam kopię, tam co drugi klient to taki półniemiec - oni po prostu mają kasę.
Jesienią całą moją dzielnicę Rybnika przekopały 4 Terexy TC16 pod światłowody, a po piętnastej dziennie jeździli po usługach po 40zł/h - współczuję właściciela tych maszyn. To nie konkurencja to po prostu jakiś akt desperacji operatorów i niedopatrzenie właściciela, ale klienci też dają przyzwolenie takim procederom poprzez olewanie rachunków lub faktur za robotę.
medion napisał(a):Kupno minikoparki to Super sprawa ale chociaż 5 lat temu


Myślę, że kupno mini to dalej super sprawa i zdecydowanie lepszy pomysł niż kupno kop-ład. Co z tego, że zarobię więcej na kop-ład jak zdecydowanie więcej paliwa zużyję i po zgrubnym podliczeniu wyjdę prawie na to samo co zarobię na mini no i oczywiście mini zawiozę Eltekiem wszędzie, a transport kop-ład to niemały problem.
W mojej dzielnicy Rybnika są dwa 3CX-y, 438B oraz 428C i rdzewieją, a sąsiad dziennie wyjeżdża z Bobcatem 322. :)

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez mechanior » 02 Lut 2013 01:44

Arcio napisał(a):Jesienią całą moją dzielnicę Rybnika przekopały 4 Terexy TC16 pod światłowody, a po piętnastej dziennie jeździli po usługach po 40zł/h - współczuję właściciela tych maszyn. To nie konkurencja to po prostu jakiś akt desperacji


to nie desperacja tylko normalne złodziejstwo, to tak jakby ktoś zabrał twój samochód i zarabiał nim na taryfie... albo wlazł ci do domu i wyżarł wszystko z lodówki...
ale taką mamy mentalność pracowników, uważają że jak coś im powierzysz jako narzędzie to mają do tego pełne prawa i mogą przygarnąć każdą złotówkę zarobioną dzięki powierzonemu sprzętowi
funkcjonuje doskonale filozofia Kalego autorstwa Sienkiewicza: jak mnie kradną to źle ale jak ja zabiorę to już jest dobrze przecież
zresztą co to za porównanie jeśli taki cwaniak nie ponosi żadnych kosztów za wyjątkiem przysłowiowej "chwili strachu", zresztą co to za strach jak szef jest 20 km dalej a po 16 to się już martwi korepetycjami dzieci, fryzjerem żony, nowym modelem Paska i wczasami w Hiszpanii albo na Teneryfie, to co w tym czasie wyprawia Pan Koparkowy Władek jest dla niego tak ważne jak dla nas wartość napięcia w sieci podczas oglądania meczu ligowego...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez medion » 10 Lut 2013 21:33

mechanior napisał(a):
to nie desperacja tylko normalne złodziejstwo

tak 100% racji ZŁODZIEJSTWO miałem kiedyś taką sytuacje, że klient powiedział mi że taniej mu przyjechała koparko-ładowarka po godzinach -pytam gdzie teraz jest --w pracy i niema czasu.
Facet stawiał restauracje ciekawe jak się będzie czuł teraz jak mu kotlety będą sprzedawać za plecami - przecież wszystko ok tanio i po godzinach :lol: :lol: :lol:
sssss

medion
Młodszy operator

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 16 Gru 2010 20:22
  • Miejscowość: PL
  • Pochwały: 1

Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 10 Lut 2013 22:47

Pomijając całe to złodziejstwo, uważam, że kopanie przez właścicieli mini za 50-55zł/h to również nieporozumienie, ale ja raczej nie przejmuję się taką konkurencją bo w sumie nie ma czym - sprawa wygląda tak, że np umiera zwolnica lub obrót, kasy na remont nie ma bo przecież kopał za 50zł/h pozostaje wizyta u niezwykle sympatycznej pani z Providenta :D później zanim zdąży to poskładać to już trzeba spłacać prawie 2x tyle co się pożyczyło więc mini na sprzedaż i wreszcie firmy kopiące po 70zł/h dochodzą do głosu. :)
PS ostatnio spotkałem ogłoszenie na mini w cenie 50zł/h dojazd do klienta gratis w jednej z rybnickich gazet - masakra!!! chyba się gościu teleportuje :lol:

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kupno mini kopareczki

Postprzez timon » 11 Lut 2013 12:20

Dziwne to wasze kopanie na godziny (bez obrazy) ja jak zaczynałem też kopałem na godziny, ale potem spotkałem parę osób z mini i kop-ład, które mi powiedziały "my kopiemy na mb", dalej kopałem na godz. aż tu wreszcie dzwoni gość który ma firmę energetyczną i potrzebuje wynająć mini z operatorem itp. itd., więc mówię do gościa jak dużo tego wykopu, a gość na to że cała budowa osiedla, będzie na oświetlenie kilka km no to ja :D , mówię do niego jak tak to 55zł/h w promocji no bo normalnie to brałem już 60zł. Na to gość niema mowy on chce na mb, więc ja zrażony zaczynam się targować próbując przekonać gościa że na h będzie lepiej ale nic z tego (gościu wiedział co robi). Przystałem na mb i dobrze na tym wyszedłem bo było tak 1mb=4,5zł, dołek na fundament 30zł, i usuwanie kolizji 150zł/szt w 2009r (chodziło o to że trzeba było kopać po istniejących kablach pod napięciem) długość takiej kolizji to od 5 do 12mb - lux kasa czasami do południa 3 kolizje i do domu 450zł w kieszeni, paliwa spalone tyle co kot napłakał. I teraz mam takich firm około 4, wszyscy chcą oczywiście na mb, teraz średnio 5-6zł/mb, dla prywatnych ludzi poniżej 6zł nie schodzę, nie którzy prywatni ludzie bardzo się dziwią że mb a ja im na to niczym się Pan niemartwi czy będzie operator kopał 1h czy 5h Pan płaci tyle samo. Operator też zadowolony bo mu nikt nad głową nie stoi i nie pogania a jak chce zarobić to i tak zasuwa bo też ma płacone z mb. Oczywiście wszystkie przestoje między wykopaniem a zasypaniem płacone z h=50zł bo miałem już takich klientów którzy myśleli ze jak z mb zapłacili to mają koparkę na cały dzień albo na dwa i układali sobie rury od kanalizy pół dnia szli między czasie na obiad itp. opłata za postój skutecznie ich wyleczyła. Dlatego teraz moi operatorzy kopią 100mb pod prąd 3h i jest 600zł a tak było by 180zł, są oczywiści tacy co kopią na h cały boży dzień bo trzeba zarobić i potem dzwoni do mnie taki gościo i mówi "aaaa dzwonie do Pana bo wziąłem takiego tu na h i cały dzień mi kopał to co Pan w 3h robi" :roll:
Pozdr

timon
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 11 Sty 2011 20:22
  • Miejscowość: Lublin

Maszyna: Hitachi ZX 17U-2 x 2


Re: Kupno mini kopareczki

Postprzez owczarekniemiec » 11 Lut 2013 14:48

Kolego ale o jakiej głębokości wykopu tu mówimy ??
Usługi koparko-ładowarką Cat 428C, Przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe, wykonanie drenażu opaskowego hydroizolacje fundamentów montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Wszelkiego rodzaju roboty ziemne. Jastrzębie Zdrój tel. 796-565-717

Awatar użytkownika
owczarekniemiec
Fachoperator

  • Posty: 646
  • Rejestracja: 10 Lis 2010 21:21
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 7

Maszyna: Cat 428C 2000r.


Kupno mini kopareczki

Postprzez mechanior » 12 Lut 2013 00:54

i to właśnie cały problem bo jak policzyć na metry bieżące wykop skoro kubatura może być diametralnie różna
co innego rowek 20 tką na 50 cm a co innego kawał wykopu pod gaz czy wodę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20877
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Kupno mini kopareczki

Postprzez Arcio » 12 Lut 2013 11:12

timon,
Chciałbym Cię widzieć kopiącego na metry w takiej glinie:
https://www.youtube.com/watch?v=8zO8sCLPVyU -najlepsze zaczyna się od 1:30
Ta Kubota to 2,6T więc troszkę mocniejsza od naszych zabawek i też ma problemy.
Szkoda, że nie mieszkasz bliżej - od razu odstąpiłbym Ci taką robotę na metry :D

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej