wibako

działanie pomp - prośba o wyjaśnienie

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

działanie pomp - prośba o wyjaśnienie

Postprzez Bob_cat » 04 Maj 2013 18:07

Marka i model maszyny: ogólne

Cześć,

Zarejestrowałem się na forum, bo interesuje mnie zakup minikoparki na własne (w większości) potrzeby. Powiedzcie mi jak dobiera się maszynę po wydajności pomp. Rozumiem, że im większa wydajność tym lepiej, ale w wielu ogłoszeniach znajduję opis "2 x pompa + tłoczysko" (albo jakoś podobnie). To jeżeli łączna wydajność wynosi 40 litrów (2 x 15 l + 10 l), to oznacza, że np. kopiąc jestem w stanie wykorzystać całą wydajność tego układu, czy to jednak działa inaczej - pompa odpowiadająca za obrót kabiną (teraz strzelam) nie pracuje przy samym kopaniu. Albo pompa odpowiedzialna za mały spych też nie pracuje gdy kopię. Innymi słowy czy wszystkie pompy pracują podczas jednej czynności, czy ta wydajnośc to taka ściema, bo i tak tylko jedna "kopie" ?

Bob_cat
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Maj 2013 15:32

Maszyna: brak


Reklama

simmet

działanie pomp - prośba o wyjaśnienie

Postprzez Arcio » 04 Maj 2013 19:22

Bob_cat napisał(a):To jeżeli łączna wydajność wynosi 40 litrów (2 x 15 l + 10 l), to oznacza, że np. kopiąc jestem w stanie wykorzystać całą wydajność tego układu

to 2x15l/min to obwody robocze wysokiego ciśnienia natomiast 10l/min to obwód sterowania pracujący na ciśnieniu wynoszącym około 30-35bar
parametr (wydajność) 2x15l/min jest ściśle związany szybkością ruchów koparki, jeżeli będzie np 2x20l/min to koparka będzie miała szybsze ruchy oczywiście przy założeniu że wewnętrzna kubatura siłowników będzie taka sama
W niektórych koparkach są cztery pompy np w nowych Neusonach no i ta dodatkowa czwarta pompa zasila obrót.
W większości minikoparek obwód roboczy jest zrealizowany na dwóch pompach, pompy są dwie dlatego abyś mógł używać dwóch różnych funkcji bez utraty szybkości pracy np z jednej pompy jest zasilany siłownik łyżki natomiast z drugiej siłownik ramienia łyżki lub z jednej pompy jest zasilana lewa gąsienica, a z drugiej prawa.....

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


działanie pomp - prośba o wyjaśnienie

Postprzez Bob_cat » 04 Maj 2013 20:14

Pytam bo ta egzotyczna Kubota BX25 ma wydajnośc 23 litry, pompa jest jedna. Tylko teraz pytanie jak ilość pomp wpływa na spalanie i moc silnika - im więcej pomp, tym większy opór chyba, więc albo silnik dławi, albo trzeba dać większy silnik, albo wyższe obroty więc wzrost spalania..

Bob_cat
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 04 Maj 2013 15:32

Maszyna: brak


działanie pomp - prośba o wyjaśnienie

Postprzez Arcio » 04 Maj 2013 21:29

Bob_cat napisał(a):ak ilość pomp wpływa na spalanie i moc silnika - im więcej pomp, tym większy opór chyba, więc albo silnik dławi, albo trzeba dać większy silnik, albo wyższe obroty więc wzrost spalania..

Ilość pomp nie wpływa na obciążenie silnika tylko wydajność i ciśnienia jakie wytwarzają mają wpływ na silnik. W fabrycznej maszynie moc silnika oraz moment obrotowy są dokładnie dobrane do pomp z którymi będzie współpracował. Dokładnie dobrane parametry silnika to znaczy przewyższające zapotrzebowanie pomp tak aby cały zestaw był przystosowany do bezawaryjnej pracy ciągłej.
Na dobór momentu obrotowego i mocy do pomp hydraulicznych są wzory i wszystko ściśle z nich wynika.
Myślę, że zbyt głęboko wchodzisz w ten temat - nikt wcześniej tego nie poruszał bo nie ma o czym mówić, przeciętna minikoparka z pompami np 2x16l/min spala około 1,5l/h ON więc co to w ogóle za spalanie w porównaniu z kasą jaką można zarobić.
Wracając do tej egzotycznej Kuboty BX25 to z całym szacunkiem, ale nie kupiłbym ją nawet dziecku jako prezent bo krzywo by na mnie patrzało.
Ja ogólnie głoszę dość zdecydowane opinie czasem nawet kontrowersyjne i powiem tak:
co ma kopać niech kopie, a co ma ładować niech ładuje, koparka powinna być obrotowa, a ładowarka powinna być łamana w połowie, cała reszta to kompromis - sorry, ale nie przepadam za koparko-ładowarkami. :)

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej