wibako

czym przewozic minikoparke?

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 01 Sie 2013 22:27

Witam.

Na wstepie prosze o NIE ZAMYKANIE tego tematu.Zamiast kasowac i pisac ze wszystko jest na forum niech jakis mod czy ktos zrobi temat z podstawowymi informacjami typu czym mozna przewozic koparke, jakie prawko itp.
Oczywiscie na forum jest wszystko. Problem jest tylko z odnalezieniem prawdziwej informacji bo sa ich dziesiatki i tak jak wyczytalem w tych tematach "opini tyle co i dup" wiec bardzo prosze aby ktos kto wozi minikoparke wypowiedzial sie na ten temat.

Tak wiec bardzo prosze o informacje czym moge wozic koparke o masie ok 2,6-2,8t.
Posiadam prawo jazdy kat C. - jakim autem bede mogl wozic taka koparke nie lamiac prawa ?
Czy aby wozic taka koparke na lawecie potrzebuje prawa jazdy kat E ?

Posiadam samochod opel vivaro najdluzsza wersja, do tego mam prawo jazdy kat B i C.
Czy musze kupic samochod ktorym przewioze ja na krypie czy zrobic prawo jazdy kat E i kupic przyczepe/lawete ?

Na koniec jeszcze raz zamiast zamykac tematy radze albo dac prawidlowa odpowiedz albo w koncu zalozyc jeden zbiorczy temat z podstawowymi informacjami.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

Reklama

simmet

czym przewozic minikoparke?

Postprzez mechanior » 02 Sie 2013 00:20

jest takich kilka
jeszcze raz założysz podobny temat to spotkasz się z konsekwencjami
jak nie potrafisz znaleźć, to twój problem
my pilnujemy porządku na forum, nie będziemy każdego za rączkę prowadzić i wyszukiwać informacje których potrzebuje, za chwile ktoś będzie chciał rozmiary łyżek, adresy serwisów, tanie filtry itp
każdemu wtedy mam zgromadzić dane? chyba se jaja robisz :wall: zamiast zajmować się pracą, piwem i żoną będę musiał niańczyć nowicjuszy na kopaczce.pl? takich jak ty są setki, niestety musicie się podporządkować zasadom a podstawową jest to że NIE ZAKŁADAMY TEMATÓW KTÓRE NA FORUM SĄ JUŻ OPISANE
jak masz jakieś pytania to piszesz w ODPOWIEDNIM TEMACIE a nie zakładasz nowego (bo takie masz widzimisię - jak widać powyżej), pretensje możesz zgłaszać jak zrobisz na forum cokolwiek (1000 postów i 50 punktów pomocy :lol: :mrgreen: :lol: )
wystarczy wpisać w wyszukiwarkę CZYM WOZICIE albo PRZEWÓZ MINIKOPARKI, postów wystarczy na kilka godzin czytania i oglądania, są opisy, zdjęcia, filmy, czego tylko pragniesz
jak te proste zasady nie docierają do makówki, to będziesz kasowany, blokowany albo zbanowany...
tego tematu nie zamknę ale zgłaszam ADMINOWI razem z wnioskiem o OSTRZEŻENIE za lenistwo i pieniactwo
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


czym przewozic minikoparke?

Postprzez Bolas » 03 Sie 2013 08:49

Tak wiec bardzo prosze o informacje czym moge wozic koparke o masie ok 2,6-2,8t.
Posiadam prawo jazdy kat C.


Każdym autem o ładowności równej lub wyższej 2,6-2,8T. Nie jestem handlarzem-samochodziarzem a hydraulikiem więc nie wymienię ci wszystkich marek samochodów.

Czy aby wozic taka koparke na lawecie potrzebuje prawa jazdy kat E ?


Aby ciągnąć przyczepę o DMC większym niż 750kg przy posiadanym PJ kat.B potrzebujesz kat B+E. By ciągnąć jakąkolwiek przyczepę za pojazdem o DMC powyżej 3,5T przy posiadanym PJ kat.C potrzebujesz dodatkowo kat C+E robiąc C+E dostajesz w gratisie B+E.

Posiadam samochod opel vivaro najdluzsza wersja, do tego mam prawo jazdy kat B i C.
Czy musze kupic samochod ktorym przewioze ja na krypie czy zrobic prawo jazdy kat E i kupic przyczepe/lawete ?


Rozumie że krypa to paka czyli auto z zabudową płaską? Jeżeli tak to zajrzyj do DR i przeczytaj jaką ma ładowność albo odejmij od DMC masę własną. Mnie wychodzi ok 1,5T więc jak chcesz tym tachać tak dużą koparkę. Poza tym w DR masz też dane odnośnie przyczepy z katalogu wynika że można tachać przyczepę z hamulcem o masie do 2T. Więc niewiele zwojujesz tym autkiem.

Na koniec jeszcze raz zamiast zamykac tematy radze albo da prawidłowa odpowiedz albo w koncu zalozyc jeden zbiorczy temat z podstawowymi informacjami.


Na koniec radzę nie podskakiwać Moderatorowi tylko wziąć się za czytanie ze zrozumieniem. Sam jestem modem na innym forum i wiem jakie to wkurzające utrzymywanie porządku jak za każdym razem ktoś pyta o to samo choć to forum i tak się chowa jeżeli chodzi o powtarzanie się tych samych pytać i odpowiedzi.
A jeżeli sam byś troszkę pogłówkował to jak widać po pogrubieniach w poprzednim akapicie byłeś w stanie sam to wszystko wydedukować. Ale jak się nie chce to tak potem jest.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 03 Sie 2013 22:03

no dobra chyba mialem gorszy dzien i jak dzieciak postanowilem wyżyć się na forum :) Sory.

Rozmawiałem z kilkoma operatorami koparki nt. przewożenia minikoparki i powiedzieli mi, że ciągnąc minikoparkę na lawecie/przyczepie zawsze bede łamał prawo bo zawsze bedzie przekraczac ladownosc. Powiedzieli mi tez ze jak ma sie prawko na B i ciagnie taka lawete to przy złapaniu przez policje placi sie tylko mandat za brak uprawnien i to jakies 50 czy 100 zł. Niestety podobno policjanci wycwanili sie i jak widza auto z laweta i minikoparka to lapia i czekaja na danie im w kieszen. Podobno jak widza ze czesto jezdzisz w jedno miejsce na robote to beda specjalnie non stop lapac bo wiedza ze i tak trzeba dac w lape.


W zwiazku z tym ze prawka na E nie mam i za bardzo nie chce obecnie tracic czasu i pieniedzy na to bardziej jestem sklonny kupic auto z skrzynia na ktorej bede mogl przewiezc minikoparke, czyli dmc powyzej masy minikoparki. Jedyny problem wtedy to niestety oplaty za samochod. Jako, ze po rejestracji auta nie bedzie na niego znizek (nie bedzie zarejestrowane na mnie) to oplaty beda dosyc duze w skali roku. Czy w zwiazku z tym nie lepiej bedzie jednak zainwestowac w przyczepe/lawete i jezdzic tak na prawde lamiac prawo ? I dopiero pozniej zrobic prawko na E ?

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidg2 » 03 Sie 2013 22:21

Jak kupisz do DMC 3500kg to prawko B wystarczy a i opłat za dużo niema, ładowność skrzyniowego to jakieś 1,5 do 2t. Możesz takie kupić z technicznym DMC np. 5 ton albo 6. Z Iveca się takie zdarzają ale trzeba mieć trochę gotówki.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 03 Sie 2013 22:42

do dmc 3500 kg nic nie kupie raczej bo ciezar koparki + auta zawsze przekroczy te 3500kg.
Na prawko C z ladownoscia +3000kg szukam raczej starego auta za nieduze pieniadze.
np ten ma ladownosc do 3,5t wiec minikoparke o wsze 2,8T smialo moge ladowac do tego jakis skocze, zageszczarka itp i policja nic mi nie zrobi :)
http://otomoto.pl/volkswagen-lt-45-T3664017.html

tym raczej nie byloby problemu.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez Peter_ck » 04 Sie 2013 11:05

W opisie tego Lt pisze, że DMC to 3,5 tony, na kat. B.

Peter_ck
Pomocnik operatora

  • Posty: 52
  • Rejestracja: 08 Gru 2010 14:42
  • Miejscowość: Kielce
  • Pochwały: 2

Maszyna: Case 580Sle, Cat 428D, Scania 113, Iveco 75E15


czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidk » 04 Sie 2013 12:36

ten LT przewiezie tą koparkę z palcem w nosie, ale w papierach pasować nie będzie niestety ... ona ma rzeczywistą ładowność około 4-5 ton:-) Prawda jest taka że LEGALNIE to nawet za busem nie da się legalnie przewieźć mini cięższej od 1,4 - 1,5 tony.

Moja ma 1780 a laweta ma 2000DMC, ładowności 1280, a bus może targać przyczepę DMC 2000kg, w papierach wszystko pasuje, mam nadzieję że na wagę nie trafię :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 04 Sie 2013 14:17

Czyli ciąganie/wożenie na lawecie minikoparki po prostu nie może być legalne w naszym kraju? Taka luka w prawie?

To w przypadku kiedy mam prawko B, C, a nie mam na E co lepiej zrobić ?
1. Jeździć z lawetą/przyczepą i na razie nie robić prawka na E
2. Robić prawko na E i jeździć przekraczając ładowność ?
3. Kupować busa z skrzynia z dużą ładownością na prawko B lub E ?

Jestem już zmieszany jak nie wiem co :) jak legalnie się nie da to trzeba jakoś tak aby nie dostać jakiejś zajebistej kary jak czytam nieraz na forum po kilka tysięcy zł...
Ostatnio edytowany przez peckiel, 04 Sie 2013 14:29, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Proszę o używanie polskich znaków.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidk » 04 Sie 2013 21:48

jak masz C - kupić małą wywrotkę i wtedy wszystko na legalu - wjeżdżasz koparką na wywrotkę używając kupki piasku lub podjazdów i jedziesz jak najbardziej legalnie.. A wywrotką możesz w razie potrzeby na przykład wywieźć urobek spod koparki....

Za busem na lawecie za NIE DA RADY LEGALNIE!! przewieźć sensownej minikoparki. A już na pewno nie takiej około 3 tony :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


czym przewozic minikoparke?

Postprzez Bolas » 04 Sie 2013 22:00

Coraz częściej widzę jak u nas takie kopaczki wożą traktorami bo tam nawet przyczepy na świniobicie mają dużą ładowność :)
Schodząc na ziemię nie piszmy o tym kto i jak bierze w łapę bo w końcu mamy dyskutować jak legalnie przewieźć taką koparkę. Musimy liczyć się z tym że auto ciągnące musi mieć praktycznie tyle samo wagi własnej co DMC przyczepy więc ciężko będzie znaleźć autko o masie 3T. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie te 3T będzie nas pchało do przodu przy hamowaniu.

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 04 Sie 2013 22:39

auto ktore posiadam wazy 3t. Koparka bedzie miala 2.5-2,8t + jakas zageszczarka itp czyli z 3t.
Jesli nie da sie legalnie ciagnac tej minikoparki to jakie sa kary za ciagniecie nielegalnie posiadajac nawet prawko kat E ?

Druga sprawa to to, ze jak kupie auto z skrzynia na ktore bede mial tylko ok 10 tys to musze liczyc sie z tym, ze bedzie to auto stare (poczatek lat 90), do tego oplaty tego auta, zuzywajace sie opony itp wiec dochodza dosyc spore koszty w skali roku.

Kupujac przyczepe wydaje z 7tys i koszty utrzymania jej sa minimalne...tyle, ze jest to nie na legalu.


Tak wiec co robic aby było dobrze :) ?? :)) bo juz najwyzszy czas rozgladac sie porzadniej za kupnem a ja dalej nie wiem co kupic.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 05 Sie 2013 08:52

marcin766, i znowu ten wspaniały temat: czym wozić??? :D
według tego co dotychczas podałeś mało aut spełni Twoje oczekiwania, a w cenie, którą podałeś nie ma takiego auta, które będzie nadawało się do bezproblemowej jazdy
Gdybym ja miał minikoparkę 2,6-2,8T to woziłbym ją np Sprinterem 616 (nie mylić ze Sprinterami 4xx) w wersji autolaweta lub jakieś Iveco z DMC około 5,5T.
Zapomnij o LT pierwszej generacji - z koparką będziesz jeździł tylko na dwóch najniższych biegach. W LT drugiej generacji czyli 46 lub w Sprinterze 4xx będziesz miał przekroczone DMC z Twoja koparką.

No cóż - jak chcesz niskim budżetem wozić tą minikoparkę to pomyśl nad autolawetą na bazie Stara 742 tylko uważaj, żeby sobie wstydu nie narobić w okolicy. :)

Ja przewożę mini 1,8T na LT46 autolaweta i nigdy nie miałem problemów z psami, według mnie te wszystkie przyczepki to padlina i niepotrzebne problemy - prawie zawsze mini na przyczepce to nielegalna jazda.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 05 Sie 2013 14:59

http://m.otomoto.pl/T3851243

A takie auto ? Ładowność ponad 3 tony wiec z minikoparka śmiało powinien sobie poradzić.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 05 Sie 2013 15:55

marcin766 napisał(a):A takie auto ?


Stare Mercedesy LK to super auta jeżeli chodzi o bezawaryjność, model 814 posiada silnik sześciocylindrowy wolnossący o pojemności 6000cm3 natomiast 817 posiada ten sam silnik tylko jest dodatkowo wyposażony w turbinę.
Pod koniec produkcji te modele posiadały już mniejsze silniki czterocylindrowe EcoPower o pojemności około 4500cm3.
Sześciocylindrowe silniki są nie do zabicia, odznaczają się dużą kulturą pracy natomiast czterocylindrowe mają taki dziwny dźwięk jak Robur. :)
Z tego co kojarzę to LK był produkowany do końca 1997roku, później został zastąpiony modelem Atego.
Z ładunkiem około 3T potrzebuje około 19-20l/100km.
Uważam, że LK to dobra opcja do transportu minikoparki tylko kup go jako autolaweta - gwarantuję, że będzie zarabiał nie tylko na transporcie minikoparki.
Na skrzynię biegów można zamontować przystawkę odbioru mocy + jakiś mały HDS - jest w tym aucie potencjał tylko największą sztuką będzie odszukanie zdrowego egzemplarza.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez kurrr » 05 Sie 2013 20:40

Ja swoją koparkę o wadze 2,4 t wożę legalnie
recepta jest taka:
Prawo jazdy: B+E
Auto: Iveco dailly
musi być na bliźniakach z tyłu
bo wtedy ma 3,5 t na haku.
Laweta: DMC 3,5 t ładowność 2,9 t
no i Viatoll

kurrr
Pomocnik operatora

  • Posty: 68
  • Rejestracja: 06 Sty 2010 12:38
  • Miejscowość: Lublin

Maszyna: Volvo

Firma: T-M


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 05 Sie 2013 22:06

Zgadza się, wtedy wszystko jest legalnie ;)

tylko wtedy koszta są bardzo duże. Kupić auto i lawetę to koszt ponad 30 tys.

Ja już prawie podjąłem decyzję, że kupie auto z skrzynią, która nie będzie zbyt długa albo autolawetę do 6,5 DMC i na niej będę woził minikoparkę. Za auto dam jakieś 15 tys, do tego koparka +- 40 tys i wyrobie się w pięćdziesięciu kilku tysiącach ;)

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 05 Sie 2013 23:40

kurrr, czyli według Ciebie auto może być lżejsze od przyczepy z minikoparką - jesteś pewny tego co piszesz???? Jestem pewny, że Twoje Iveco Dailly ma masę własną max 2,5T, a ciągniesz tym przyczepę, która razem z koparką ma 3,5T DMC więc nie do końca jestem pewny czy wozisz to na legalu.
marcin766 napisał(a):Za auto dam jakieś 15 tys, do tego koparka +- 40 tys i wyrobie się w pięćdziesięciu kilku tysiącach

Życzę powodzenia na prawdę - ja też tak myślałem jak kupowałem mini.
Za Elteka dałem 24kPLN i już włożyłem w niego 6kPLN natomiast za koparkę dałem 40kPLN i włożyłem już 14kPLN więc chyba nie spodziewasz się bezawaryjności za te pieniądze.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 06 Sie 2013 06:32

Tak więc ile muszę wyłożyć aby kupić w dobrym stanie taka co będzie w miarę bezawaryjna i wykopie na 2.8m? Lepiej trochę wstrzymać się z kupnem aby rozbierać parę złotych niż kupić szybko a taniej i wkładać w naprawy potem. I jaka maszynę byś polecił?

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez kurrr » 06 Sie 2013 17:14

Arcio rozmawiałem już z wieloma osobami na ten temat, drogówka, ITD, diagności na okręgowych stacjach, mając wbite w pozycji w dowodzie rejestracyjnym Q1=3500 kg mogę ciągnąć za sobą zestaw o takim DMC.

Według twojej logiki musiał bym mieć załadowane na pakę 1200 kg i dopiero wtedy ciągnąć koparkę?
bo masę całkowitą mam 2300kg

kurrr
Pomocnik operatora

  • Posty: 68
  • Rejestracja: 06 Sty 2010 12:38
  • Miejscowość: Lublin

Maszyna: Volvo

Firma: T-M


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej