wibako

czym przewozic minikoparke?

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 30 Wrz 2013 18:25

Dzięki za sporo cennych dla mnie uwag :)
Jutro podjade zobaczyć takie samo iveco ale nie na sprzedaż, podpytam czy nada się do wożenia minikoparki itp.

Więc póki co szukam po necie dalej i...

W sumie przypadkiem ale natrafiłem jeszcze na auto Star:
http://allegro.pl/star-742-minikoparka- ... 58674.html
Do tej pory woził minikoparkę, są nawet zdjęcia.Cena jest niska, części do stara chyba są ogólnodostępne ...ale jakie są plusy i minusy takiego auta do przewozu minikoparki ? W ogóle warto nad starem myśleć ?

Druga propozycja to
http://allegro.pl/wywrotka-man-lo1-i3582264991.html
Nie wiem jaka dokładnie jest jego ładowność, DMC 5990kg, wywrotka i w sumie podoba mi się.

Ostatnio w związku z poszukiwaniem auta bardziej rozglądam się za ciężarówkami jadąc samochodem i zauważyłem, że np. minikoparki i miniładowarki wożą właśnie autami tego typu ( cięzarówkami z mniejszymi oponami) np mercedesem 814 i man ale nie pamiętam dokładnej nazwy oraz renault

Tutaj jeszcze renault
http://otomoto.pl/renault-midliner-100- ... 48601.html

Tak więc bardzo proszę o opinie nt. tego stara i ógólnie stara, tego mana z ogłoszenia oraz renówki z ostatniego linku.

Ceny są niskie więc nawet przy zakupie rób samodzielnym zrobieniu najazdów nie będzie mnie to bardzo dużo kosztować.


I coś co głównie mnie interesuje ze względu na wysokośc zabudowy
http://otomoto.pl/mercedes-benz-mercede ... 49177.html

Jedno pytanie jeszcze, bardzo ważne :)
Czy auto typu mercedes 814 wywrotka czy sama skrzynia będzie miało dużo wyżej skrzynie niż autolaweta z linku wyżej ? Chodzi mi dokładniej o to czy dużo wyżej będę musiał wjeżdzać za pomocą najazdów. Nigdy nie wjeżdżałem minikoparką ani na autolawete, ani na taką cięzarówke i stąd to pytanie.

Przepraszam za ogrom pytań :)
Ostatnio edytowany przez marcin766, 30 Wrz 2013 19:03, edytowano w sumie 1 raz

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

Reklama

simmet

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 30 Wrz 2013 19:01

marcin766, wiesz w Polsce panuje opinia, że Star to kupa, ale ja się z tym nie zgadzam. Złe opinie o Starach wzięły się od tej nieszczęsnej 200-ki, natomiast model 742 to całkowicie inne auto nie mające praktycznie nic wspólnego z 200.
Ja 742-ką zrobiłem około 30000km i do dziś dobrze wspominam to auto, jeździ się nim miło, jest zwrotny, kierownica chodzi lekko, występował z dwoma silnikami: pierwszy to Andoria o mocy około 100KM natomiast drugi to Perkins 110T o mocy 110KM, auto jest bardzo żywe i chętnie przyspiesza, skrzynia biegów produkcji polskiej w pełni synchronizowana.
Model 742 był produkowany chyba nawet do 2000roku więc możesz trafić na jakiś dobrze zachowany egzemplarz.
Bardzo dużo tych aut jeździło w ZTS - to te żółte auta pocztowe, w mojej okolicy była wielka baza w Katowicach na ul. Rolnej.
O pozostałych 2 w/w autach nic nie powiem bo nie przeszły mi przez ręce. :)
Ciekawe czy ta 814-ka jest z tym HDS-em w tej cenie, HDS leciwy, pierwszy raz widzę takie rozwiązanie.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 30 Wrz 2013 19:13

Dzięki Arcio za wyrozumiałość i chęć pomocy :)

niezły mętlik mam już w głowie :) ale obecnie podjąłem decyzję, że szukam czegoś pokroju star 742 lub man LO1

czyli:
http://allegro.pl/star-742-minikoparka- ... 58674.html
http://allegro.pl/wywrotka-man-lo1-i3582264991.html

i nie kombinuje już bo czym szerszy krąg poszukiwań tym większy problem z wyborem.
Najbardziej podoba mi się ten man z wywrotką i prawdopodobnie pojadę go obejrzeć. Obejrzałem na YT filmy jak minikoparki wjeżdżają i zjeżdżają z takich aut i myślę, że nie będzie problemu :)

Pozdrawiam

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 30 Wrz 2013 20:31

marcin766, pamiętaj, że wywrotka ma wyżej powierzchnie ładunkową niż zwykła stała zabudowa lub zabudowa typu autolaweta. Jeżeli wyżej wjeżdżasz to potrzebujesz jeszcze dłuższe trapy wjazdowe.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 30 Wrz 2013 20:43

Zgadza się, lecz chyba nie jest to jakoś wielka różnica wysokości między stałą zabudową, a z kiperem.
Wiadomo, najłatwiej będzie wjechać na autolawetę ale pooglądałem trochę filmów na yt i przy odpowiednich najazdach raczej nie ma problemu z wjazdem i zjazdem. Najwyżej trapy wjazdowe kupię bądź zrobię o długości ok całej skrzyni ładunkowej, ściągać je będę za pomocą koparki jeśli będą bardzo ciężkie.

plusy autolawety to:
niska powierzchnia ładunkowa
pojazd specjalny czyli brak podatku drogowego

plusy cięzarówki na niskich oponach z stałą zabudową:
nieduża wysokośc powierzchni ładunkowej
duża powierzchnia ładunkowa
duża wszechstronność - przewóz minikoparki, zagęszczarki itp. w jednym czasie nie przekraczając ładowności, przewóz długich rur do kanalizacji itp.
i to tyle bo nawet jak przewiozę nią piach to trzeba ręcznie rozładować lub kombinować za pomocą koparki z łyżką skarpówką.

plusy cięzarówki na niskich kołach z kipperem
kipper
duża wszechstronność - przewóz minikoparki, zagęszczarki itp. w jednym czasie nie przekraczając ładowności, przewóz długich rur do kanalizacji itp.
minusy to powierzchnia łądunkowa na trochę większej wyskokości.

Spalanie przyjmuje, że zarówno w autolawecie jak i w aucie cięzarowym typu tego mana będzie podobne

Przynajmniej ja widzę to tak teraz, a jak będzie okaże się w praktyce :)

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 01 Paź 2013 18:25

Man odpada z listy, jego ładowność to 2400 więc oinad 300kg za mało
http://allegro.pl/wywrotka-man-lo1-i3582264991.html

szukam dalej :)

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 01 Paź 2013 21:14

marcin766, myślę, że powinieneś odpuścić te wywrotki i skupić się na autolawetach.
Wiem nie jest łatwo, też szukam kolejne Atego 818, ale potrzebuję wersję o rozstawie osi 3,3m - możesz mi wierzyć szukam go jak igły w stogu siana. :D
Planuję zabudowę jako autolaweta, ale nie tradycyjna tylko z płytą hydrauliczną.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 01 Paź 2013 21:55

Odpuścić ze względu na zbyt małą kwotę jaką dysponuję ?
Myślę i myślę i szkoda mi wydać ok 10 tys na autolawetę, którą tylko będę woził minikoparkę, wolałbym dołożyć z 8 tys (bo za 18tys już kupi się wywrotkę) i kupić właśnie wywrotkę którą przewiozę i koparkę i ziemie itp ale upatrzeć jakąś dosyć niską...ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :)

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez maksyM » 01 Paź 2013 22:07

marcin766 napisał(a):Odpuścić ze względu na zbyt małą kwotę jaką dysponuję ?
Myślę i myślę i szkoda mi wydać ok 10 tys na autolawetę, którą tylko będę woził minikoparkę, wolałbym dołożyć z 8 tys (bo za 18tys już kupi się wywrotkę) i kupić właśnie wywrotkę którą przewiozę i koparkę i ziemie itp ale upatrzeć jakąś dosyć niską...ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :)
:faja:
I tu rodzi się ten sam problem co u mnie. Mała wywrotka, albo autolaweta. Na tej drugiej też można zarobić. U nas na trasie wypadków sporo :faja:

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidg2 » 01 Paź 2013 22:09

Z Mercem 914 który miałem na małych kołach 17,5 był ten problem że jak trochę miękko to już lipa z jechaniem.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 01 Paź 2013 22:20

Jamie dokladniej problemy z jazda?

Na autolawecie raczej nie zarabialbym przy wypadkach Ito. Wystarczajaco duzo man robotu w swojej branzy. Bardziej wolalbym dorabiac wozac piach znajomym budowlanca jam mialbym czas ale I yak glownie chce pod swoje potrzeby plus wozenie minikoparki :)

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez mechanior » 01 Paź 2013 23:35

język polski bo klapsa dam...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


czym przewozic minikoparke?

Postprzez marcin766 » 02 Paź 2013 17:03

sory :) pisałem z tel a tam za ząb nie mogę ustawić znaków PL i wyłączyć automatycznej zmiany słów.

marcin766
Pomocnik operatora

  • Posty: 53
  • Rejestracja: 17 Lip 2013 23:09

czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidg2 » 02 Paź 2013 19:20

Na piaskowni sobie nie radził, chyba że była droga z płyt to szło jechać, ogólnie jak trochę miękko to już były problemy, autko fajne, nie mieliśmy go zbyt długo. Ładowności było coś koło 4t więc dość sporo. Fajny był do mojej branży, czyli wożenia drewna opałowego do klientów bo mały zwinny. Jedyne minusy to to że jak koleiny na drodze to nie pasował rozstawem i przy wyższych prędkościach był strach, no i jak w terenie nie dawał rady. Choć Magirusa co mam teraz na kołach 22,5 to też trzeba czasem gdzieś jechać wyciągać.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 03 Paź 2013 10:29

marcin766 napisał(a):Na piaskowni sobie nie radził

panie te auta są przystosowane do jazdy po drogach utwardzonych :)
dawidg2 napisał(a):Jedyne minusy to to że jak koleiny na drodze to nie pasował rozstawem i przy wyższych prędkościach był strach

moje Atego też w te koleiny źle się wpisuje - trzeba uważać
dawidg2 napisał(a):w terenie nie dawał rady

to nie są auta do jazdy w terenie :wall:
dawidg2 napisał(a):Magirusa co mam teraz na kołach 22,5 to też trzeba czasem gdzieś jechać wyciągać.

Kilka razy w roku wypożyczam od kolegi Steyr-a 19S42 4x4 + HIAB 140 i też się topi, nawet w terenie, który pozornie wygląda na pewny.
Jak siądzie na osiach to nawet 4 podpory z HDS-u nie pomagają - wchodzą w glebę jak w masło, dopiero podkłady kolejowe umożliwiają podniesienie całego auta.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


czym przewozic minikoparke?

Postprzez dawidg2 » 03 Paź 2013 20:52

Arcio napisał(a):to nie są auta do jazdy w terenie

miałem na myśli, trawniki itp, czasem i na tym nie mógł dać rady.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


czym przewozic minikoparke?

Postprzez mechanior » 04 Paź 2013 09:26

dawidg2 napisał(a):miałem na myśli, trawniki itp,

mokry trawnik to lodowisko w dodatku pełne pułapek (dziury itp), niestety też musiałem się nauczyć unikać takich zasadzek a jeżdżę Citroenem Jumpy... nawet zimówki nie pomagają

marcin - masz opcję EDYTUJ, jak coś nabazgrzesz na smyrofonie to można to potem na kompie ładnie poprawić... :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


czym przewozic minikoparke?

Postprzez MariuszPoznań » 28 Sty 2015 17:15

Szukałem świeższego tematu, lecz nie znalazłem.
Dwie rzeczy, na początek odnośnie transportu stricte małej o masie 1700-1800 ( bo tyle ważą wraz z łyżkami - przeważnie dwie sie wozi ) prawda ?

Walczymy z tym od dawna, i generalnie wygląda to tak:

Auta dostawcze na kat B, najlepiej na jednym kole z tyłu i z jak najkrótszym rozstawem osi oraz zabudowy ( o dubel kabinie można zapomnieć)
Wywalamy całą zabudowę, montujemy oparty na ramie najazd z profilu kończący się tuż za ramą , o szerokości około 170 cm ( w zupelności wystarczy aby wjechać mini plus miejsce na zejście.
Plusy tego to to że nie potrzebne sa obrysówki , minusem że auto przystosowane praktycznie tylko pod mini ( krótka i wąska zabudowa).
Plus najazdy 190-200 cm .

W zamian mamy busa o masie własnej maksymalnie 1700-1750 kg z nową zabudową i legalna ładownościa 1750-1800 kg.
Jest to sprawdzone.
Idealnym rozwiazaniem była by lekka zabudowa aluminiowa ;))

Dzięki temu autem zapieprza praktycznie każdy, brak opłat i tacho plus spokojna głowa przy przejeżdzaniu przez wagi.
W papierach ładowności minimum 1650 kg dla każdego auta ( tego pilnujemy już przy zakupie, za dużo roboty żeby to zmieniać urzędowo.


Teraz druga rzecz, a dokładnie pytanie:

Jak się ma do aut na kat. B potrzeba zaświadczenia do przewożenia rzeczy na potrzeby własne?
Dodam że auta są rejestrowane na osoby prywatne, z opcja użyczenia.

Wymagane jest coś takiego ????

MariuszPoznań
Nowicjusz

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 23 Sty 2014 06:57

Maszyna: ZEPPELIN ZM13
TEREX TC16
TAKEUCHI TB 216

Firma: GEOINTECH


czym przewozic minikoparke?

Postprzez Arcio » 28 Sty 2015 19:21

MariuszPoznań napisał(a):Dwie rzeczy, na początek odnośnie transportu stricte małej o masie 1700-1800 ( bo tyle ważą wraz z łyżkami - przeważnie dwie sie wozi ) prawda ?

Prawda :D
MariuszPoznań napisał(a):Auta dostawcze na kat B, najlepiej na jednym kole z tyłu i z jak najkrótszym rozstawem osi oraz zabudowy ( o dubel kabinie można zapomnieć)
Wywalamy całą zabudowę, montujemy oparty na ramie najazd z profilu kończący się tuż za ramą , o szerokości około 170 cm ( w zupelności wystarczy aby wjechać mini plus miejsce na zejście.
Plusy tego to to że nie potrzebne sa obrysówki , minusem że auto przystosowane praktycznie tylko pod mini ( krótka i wąska zabudowa).


Jeszcze będziesz musiał zdemontować fotel pasażera i kierowcy, dla kierowcy proponuję fotel turystyczny - jest lekki, wypadałoby też wywalić koło zapasowe, sprężarkę i chłodnicę od klimy, tarcze hamulcowe stoczyć o połowę, ze skrzyni biegów wyjąć przełożenia drugiego i czwartego biegu, wał kardana zastąpić jakąś cienką rurą alu.......

A tak na poważnie to Twoja sprawa pachnie biedą, niemocą i jest wyjątkowym aktem desperacji.
Już kiedyś pisaliśmy, że do przewozu mini 1,8T jest potrzebne auto na podwójnym kole z tyłu + kat C i wszystko co z nią związane.

MariuszPoznań napisał(a):Dzięki temu autem zapieprza praktycznie każdy, brak opłat i tacho plus spokojna głowa przy przejeżdzaniu przez wagi.

Tak, tak spokojna głowa, ale szkoda, że tak mało wiesz o ramach aut o DMC do 3,5T (jedynie wyjątkiem jest rama Iveco Daily)
Co tam, ładuj, może dojedzie, zieloni wszystkiego nie zauważą.
PS Szkoda tego Elteka
Załączniki
lt46 z traktorem.jpg

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: czym przewozic minikoparke?

Postprzez ssystem » 28 Sty 2015 20:22

MariuszPoznań napisał(a):Szukałem świeższego tematu, lecz nie znalazłem.
Jak się ma do aut na kat. B potrzeba zaświadczenia do przewożenia rzeczy na potrzeby własne?
Dodam że auta są rejestrowane na osoby prywatne, z opcja użyczenia.

Wymagane jest coś takiego ????

jeśli mieścisz się w 3.5 to żadne Viatole, opłaty w gminie ani też zaświadczenia nie są Ci potrzebne :mrgreen:
Jeśli sie nie mieścisz a i tak masz auto do 3,5 dmc to papierki nic nie zmienia.

Jeśli masz ciężarowy... to można się rozpisywać dalej.

EDIT MODA :

Jak tam Terex sie spisuje?

Szybkę od drzwi już wprawiłeś po tej akcji z drzewem na Krzesinach? :roll:
Roboty ziemne, instalatorstwo wod-kan, gaz, co

Awatar użytkownika
ssystem
Fizol

  • Posty: 49
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 14:19
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 3

Maszyna: gąska i kołówka

Firma: tak


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej