wibako

budowa wiertnicy do minikoparki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez WN-TECH » 13 Wrz 2013 20:00

ale ja drewno do centralnego siekierą napierdzielam od niedawna wiec się zainteresowałem.i może sobie w zimę takie coś zrobie-----mina sąsiada-bezcenna :):):)
serwis maszyn budowlanych.
tel 785939252

WN-TECH
Operator

  • Posty: 315
  • Rejestracja: 08 Sie 2013 21:13
  • Miejscowość: kielce
  • Pochwały: 12

Reklama

simmet

budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez Bolas » 13 Wrz 2013 22:58

Niegłupie tym bardziej że mój sąsiad płaci 10zł/h dwóm kolesiom ze wsi którzy cały dzień rąbią mu podkłady kolejowe. Jak już praca z drewnem to może jeszcze coś takiego tyle że ja widziałem te zęby zaciskowe zamontowane na stałe dociskało się łyżką do nich:
Image

Bolas
Operator

  • Posty: 210
  • Rejestracja: 11 Lis 2009 20:35
  • Miejscowość: Żory
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB 8015

Firma: Firma Ogólnobudowlana "K-BOLBUD" Bolesław Wujczyk


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 10 Gru 2013 15:52

Witam, a mnie udało się taką wiertnicę zbudować, zamontowałem silnik hydrauliczny dobrej firmy o chłonności w przybliżeniu 500ccm, 40KW, wzmocniony, o zwiększonym max. ciśnieniu, z przekładni zrezygnowałem, zamontowałem jedynie łożysko oporowe aby momentami wiertło nie wisiało całym ciężarem na ośce silnika. Obroty wiercenia to jakieś 60/min. przy średnich obrotach koparki, budowa samego napędu wraz z zakuciem węży i końcówkami nie przekroczyła 3000zł brutto plus świder właśnie od gościa z allegro. Nawet w twardym gruncie kopareczka jakoś nadmiernie go nie odczuwa a wiertełko daje radę.

Image
Ostatnio edytowany przez piterobandito 10 Paź 2015 21:19, edytowano w sumie 3 razy

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez mechanior » 10 Gru 2013 18:36

jaki typ silnika zastosowałeś?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 10 Gru 2013 19:49

hydrauliczny orbitalny Sauer-Danfoss bodajże OMV 500 w każdym bądź razie wersja do cięższych zastosowań

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez mechanior » 10 Gru 2013 21:05

czyli OMVHD ze wzmocnionym wałkiem wewnętrznym (kardanem)
wg opisu producenta należy stosować linię odprężającą czyli odprowadzenie przecieków do zbiornika
bo zbierające się w obudowie przecieki mogą spowodować przerwanie uszczelniacza
w takim silniku nie ma potrzeby stosowania przekładni

jeśli to OMV 500 to ma następujące osiągi:
do 400 obrotów na minutę, do 1400 Nm momentu obrotowego oraz około 50 kW (kilowatów) mocy (prawie 70 HP) zapotrzebowanie na olej do 200L/min przy ciśnieniu 200 bar
biorąc pod uwagę przepływ to ten silnik ma 3 krotnie większe zapotrzebowanie na olej niż cała twoja maszyna jest w stanie wytworzyć, o ile dobrze kojarzę to moc silnika spalinowego nie przekracza 25 HP

przy ciśnieniu rzędu 200 bar zablokowany hydromotor ma z miejsca 1100 Nm więc powinien obrócić ta minikoparka wokół wiertła w przypadku zablokowania w ziemi

dane techniczne masz tutaj:
http://powersolutions.danfoss.com/stell ... 0l0407.pdf
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 10 Gru 2013 21:30

czyli OMVHD ze wzmocnionym wałkiem wewnętrznym (kardanem)
wg opisu producenta należy stosować linię odprężającą czyli odprowadzenie przecieków do zbiornika
bo zbierające się w obudowie przecieki mogą spowodować przerwanie uszczelniacza


wyjscia na przewody ma tylko dwa i nie ma tam możliwości podpięcia 3 przewodu, skoro piszesz że takowy powinien być to i wyjście na niego fabrycznie też, a po drugie zanim zdecydowałem się na ten model byłem w kontakcie ze sprzedającym ze 4 dni i obaj szukaliśmy odpowiedniej jednostki wkońcu wybór padł na ta 500 właśnie ze względu na ilość uzyskiwanych obrotów bez konieczności stosowania przekładni

jeśli to OMV 500 to ma następujące osiągi:
do 400 obrotów na minutę, do 1400 Nm momentu obrotowego oraz około 50 kW (kilowatów) mocy (prawie 70 HP) zapotrzebowanie na olej do 200L/min przy ciśnieniu 200 bar
biorąc pod uwagę przepływ to ten silnik ma 3 krotnie większe zapotrzebowanie na olej niż cała twoja maszyna jest w stanie wytworzyć, o ile dobrze kojarzę to moc silnika spalinowego nie przekracza 25 HP


...do 200L/min. Zapotrzebowanie może i ma 3 krotnie większe ale nie jest powiedziane że tyle musi mieć, jego min. obroty przewidziane są od 8/min. tj niecałe 4l/min.

przy ciśnieniu rzędu 200 bar zablokowany hydromotor ma z miejsca 1100 Nm więc powinien obrócić ta minikoparka wokół wiertła w przypadku zablokowania w ziemi

czyli sugerujesz że powinienem zamontować jakiś zawór bezpieczeństwa?, oryg. napędy także nie mają zaworów a ich max moment obr. wynosi ponad 2000Nm, jako taki zawór jest raczej zamontowany już w koparce???

Image

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez mechanior » 10 Gru 2013 22:44

ja nic nie sugeruję, po prostu podzieliłem się informacjami, a uwaga o obróceniu kopaczki wokół wiertła miała świadczyć pozytywnie o MOCY a nie o konieczności zastosowania jakichś dodatkowych zabezpieczeń

wg danych producenta model OMV musi mieć odprowadzenie przecieków, w innych modelach są specjalne zawory zwrotne odprowadzające przeciek do strony zasilania z niższym ciśnieniem (być może masz właśnie tą opcję)
otwór na przewód odprowadzający jest zaznaczony na przekroju silnika i fabrycznie jest w niego wkręcony korek

a jeśli chodzi o zawory nadmiarowe to wysokiej jakości wiertnice do dużych maszyn mają takie rozwiązania jako dodatkowe zabezpieczenie przed ukręceniem uchwytu wiertła lub uszkodzeniem mocowanie wiertni na maszynie

całe rozwiązanie jest zajebiste tylko chyba nie ma potrzeby stosowania aż tak mocnego silnika, 300% zapas wytrzymałości na pewno zaowocuje długą i bezawaryjną pracą
nie jestem konstruktorem układów hydraulicznych i w tym zakresie niewiele się na tym znam, wiem jak co działa ale nie bardzo potrafiłbym obliczyć niezbędne parametry, osoba która ci poradziła takie rozwiązanie widać znała się na rzeczy

taki silnik możesz jeszcze wykorzystać do napędu np betoniarki...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 10 Gru 2013 23:33

także nie insynuuję żebyś miał zgryźliwie opisywać moje działania, wszelkie dodatkowe informacje zawsze prędzej czy później się przydadzą, silnik większy po to aby w przyszłości założyć większe wiertło np. 400mm, też nie wiedziałem jak obliczyć co i jak dopiero gość ze sklepu wszystko mi wyjaśnił, Wiem że jesteś tu na forum największym znawcą i chwała Ci za to, czy mógłbyś zerknąć na temat "silnik szarpie po odpaleniu", dzięki.

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


Re: budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 11 Gru 2013 11:21

wg danych producenta model OMV musi mieć odprowadzenie przecieków, w innych modelach są specjalne zawory zwrotne odprowadzające przeciek do strony zasilania z niższym ciśnieniem (być może masz właśnie tą opcję)
otwór na przewód odprowadzający jest zaznaczony na przekroju silnika i fabrycznie jest w niego wkręcony korek


uważasz że powinienem tam założyć jakiś zawór spustowy?

taki silnik możesz jeszcze wykorzystać do napędu np betoniarki...


też o tym myślałem szczególnie że widziałem coś takiego na stronie Augertorqe, jak będzie trochę czasu na pewno dorobię łuparkę do drzewa, tak z czystej ciekawości jak to będzie szło

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez mechanior » 11 Gru 2013 18:23

do odprowadzenia przecieków nie wystarczy korek spustowy tylko trzeba przewód poprowadzić bezpośrednio do zbiornika albo do jakiegoś zrzutu

powinieneś mieć zawór do przełączania młot/wiertnica (jeśli jest instalacja dodatkowa)
w nim jest odprowadzenie na zbiornik bo w trybie młota odpływ ma lecieć bezpośrednio na zbiornik by nie dławić młota
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 11 Gru 2013 19:45

powinieneś mieć zawór do przełączania młot/wiertnica (jeśli jest instalacja dodatkowa)
w nim jest odprowadzenie na zbiornik bo w trybie młota odpływ ma lecieć bezpośrednio na zbiornik by nie dławić młota


nie wiem dokładnie jak jest, u mnie jest oryg instalacja pedał na dwie strony dam w lewo kręci w lewo, dam pedał w prawo kręci wiertło w prawo, ale popatrzę.

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 28 Gru 2013 19:23

patrzyłem i żadnych zaworów do przełączania nie mam

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


Re: budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez CASEWIESIEK » 15 Lip 2015 22:10

Jestem w domu. Zastanawia mnie jak z tą mocą tej mojej zwolnicy? Czy wystarczy?

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez marcinmos » 04 Sty 2019 21:28

Możesz wrzucić jakieś zdjęcia tej wiertnicy

marcinmos
Fizol

  • Posty: 27
  • Rejestracja: 16 Paź 2017 11:22

Maszyna: Cat 428D 2004

Firma: Wrocbud


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez mechanior » 06 Sty 2019 01:37

5 lat mineło....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez piterobandito » 06 Sty 2019 12:37

Jak będę przy wiertnicy to zrobię dokładniejsze jeśli trzeba.
Załączniki
kosz łożyska i lącznik.jpg
DSC08291.JPG
Zdjęcie00110.jpg
Zdjęcie0101.jpg
Zdjęcie0100.jpg
DSC08288.JPG

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


budowa wiertnicy do minikoparki

Postprzez S_E_T_I_2 » 21 Sty 2019 00:05

Witam , poproszę o Wasze opinie na temat dostępnych na rynku wiertnic , wiadomo że jest 2 krajowych producentów i paru zagranicznych ale co wybrać ? Kopanie pod słupy i ogrodzenia . Minikoparka U17-3a . Dzięki

S_E_T_I_2
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 26 Gru 2018 01:14

Maszyna: Kubota U17

Firma: BRAK


Poprzednia Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej