wibako

JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 28 Mar 2014 09:52

Marka i model maszyny: 8014
Rok produkcji: 2005

Panowie mam problem z gąsienicami jadąc po twardym gruncie jest OK, jednakże jak robi się miękko pod gąsienicami to obie razem ciągną, pojedynczo wygląda sprawa tak: lewy drążek w dół prawy w górę koparka się obraca, odwrotnie koparka stoi. Trzeba w tedy kombinować żeby się wygrzebać. Na asfalcie nie ma tego problemu.
Druga sprawa to moc tej koparki czy rzeczywiście ona jest tak słaba ? Z jednej strony używam jej tylko na własny użytek do linii kablowych więc jak trafiam na kable czy rury to ich od razu nie uszkadzam :) Ale wczoraj miałem na trasie mały korzeń po jakimś krzewie i niestety ale wygląda to tak jakby hydraulika chciała to zrobić ale po słyszalnym dźwięku wydaje mi się że płyn hydrauliczny się przelewa bo za duże obciążenie.
Wymieniałem w zeszłym tygodniu płyn hydrauliczny, był mętny ale zmiany nie widzę. Stąd moje pytanie bo nie mam doświadczenia z innymi miniówkami czy po prostu ona jest taka słaba. Najbardziej odczuwalne jest to na ostatnim siłowniku łyżki, który przy gruncie innym niż piasek słabo sobie radzi z podbieraniem.

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


Reklama

simmet

JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez mechanior » 29 Mar 2014 16:01

Założyłeś temat w dziale KOPARKO-ŁADOWARKI JCB, a powinieneś w MINIKOPARKACH...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez piterobandito » 29 Mar 2014 23:11

z tym obracaniem na gąskach to się nie dziw że na miękkim gruncie nie chce się obracać ale z tym kopaniem to już lipa, moja to korzonki 5cm rwie

piterobandito
Operator

Maszyna: Case CX18C
Atlas AR75

Firma: EXCAVATOR


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez Arcio » 01 Kwi 2014 00:46

maciekm85, ten model tak ma, na niektórych nawierzchniach nie zawróci jeżeli zadasz jedną gąsienicę do przodu, a jedną do tyłu.
W każdej minikoparce jazda jest bardzo wymagającą funkcją dla hydrauliki, ale trzeba też przyznać, że w tych małych JCB efekt jest dość znacznie wyczuwalny.
Z kopaniem jest podobnie, spotkasz się jeszcze z terenem w którym po prostu nie da się nią kopać i najbardziej drażliwy będzie dla Ciebie fakt, że przyjedzie ktoś inny z inną mini i będzie to kopał wprawdzie z problemami, ale będzie kopał.
piterobandito napisał(a):moja to korzonki 5cm rwie

Wiesz 5cm korzeń z orzecha włoskiego, a 5cm korzeń z np jabłoni to całkiem inna sprawa.
maciekm85, nad brakiem siły kopiącej można delikatnie popracować - problem leży w łyżce tzn łyżka musi był tak wykonana aby powierzchnie boczne łyżki nie tarły całą swoją powierzchnią o ścianki wykopu.
Wiadomo, że łyżek, które posiadamy nikt nie będzie przerabiał, ale można zastosować takie zęby:
http://www.allegromat.pl/aukcja159609
różnica będzie zauważalna od razu.
Ja u siebie mam oryginalne łyżki CAT, które są od tyłu węższe więc tarcie bokami praktycznie nie występuje.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 08 Maj 2014 07:49

Dzięki za pomocną radę spróbuję przerobić łyżeczkę. Ostatnio wymieniłem płyn hydrauliczny i widać mały postęp :D
Wczoraj jednak spotkała mnie przykra sprawa, jako iż jestem mało doświadczony miałem mały wypadek, koparka mi się przechyliła na bok, co prawda nie było to groźne bo zdążyłem podeprzeć się łyżką, jednak było tak miękko że łyżka zapadła się w gruncie a koparka się położyła. Pomimo że ją wyłączyłem było już za późno :oops:
Z wiadomych przyczyn już nie odpalała i wał się zablokował. Rozebrałem wczoraj silnik na części komora spalania na 2 i 3 cylindrze wypełniona olejem, a co za tym idzie wygięty korbowód na 3 tłoku, pierwszy i drugi dam dzisiaj do sprawdzenia ale wyglądają na proste. Przy okazji może to i dobrze że tak się stało bo widzę że 3 poduszki pod silnikiem są do wymiany, a więc jeszcze chwila i miska olejowa spotkała by się z osłoną silnika, a to byłoby gorsze rozwiązanie :wink:
Pytanie do Was bo przeraziły mnie koszty części jak do zwykłego 3 cylindrowego silnika - korbowód 590zł uszczelka pod głowicę 490zł i poduszka silnika 220zł za szt - straszny bandytyzm! Nie wiecie czy coś z tego jest dostępne w zamiennikach ? Czy może pasuje korbowód od modeli jakiegoś innego producenta ? Jak już głowica zdjęta i koparka rozbebeszona może doradzicie czy warto coś jeszcze wymienić ponad program?
Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez mechanior » 08 Maj 2014 09:53

Zarówno do Perkinsa jak i Mitsu części są cholernie drogie ale i jakość silników jest adekwatna.
Możesz próbować zamienników ale bez doświadczenie nigdy nie wiesz które produkty są dobre a które z gównolitu...
Podstawowy remont takiego silnika na oryginalnych częściach to ponad 10.000 pln.

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 08 Maj 2014 20:19

Powiem Ci, że w INTERKOPIE człowiek mówił że 13500zł netto kosztuje nowy silnik. Z tą dyszką to chyba przesadziłeś, no chyba że masz na myśli koszt remontu z robocizną bo nie orientuje się jakie są ceny napraw maszyn budowlanych, ale sądzę że wysokie :)
Na moje szczęście okazało się po sprawdzeniu że dwa korbowody są proste, a więc zamówiłem tylko jeden 490zł i uszczelkę 290, irytuje mnie tylko koszt poduszek wcześniej napisałem 220 ale okazało się że kosztują 280zł - na czym polega ich fenomen ? Czemu nie można dobrać nic gumowego z aut użytkowych ? Nie uważacie że poduszki wypełnione jakimś żelem celowo nie są skonstruowane w ten sposób, aby powodować usterkę silnika po określonym czasie eksploatacji ?

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


Re: JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez dawidk » 08 Maj 2014 21:58

Że tak się wyrażę... Ile czasu ona leżała na boku zanim postawiłeś i próbowałeś odpalać ?? Korbowód, uszkodził się w momencie jak próbowałeś uruchomić po postawieniu, a w cylindrze był już olej :-)

Tego typu silnik, potrafi pracować leżąc praktycznie na boku i nic sobie z tego nie robi, więc tu nie problem :-)

Przetestowane :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Re: JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez Jamar » 08 Maj 2014 22:51

dawidk napisał(a):Że tak się wyrażę... Ile czasu ona leżała na boku zanim postawiłeś i próbowałeś odpalać ?? Korbowód, uszkodził się w momencie jak próbowałeś uruchomić po postawieniu, a w cylindrze był już olej :-)

Tego typu silnik, potrafi pracować leżąc praktycznie na boku i nic sobie z tego nie robi, więc tu nie problem :-)

Przetestowane :-)

W momencie gdy położysz silnik, kolektor ssący napełnia się olejem przez odmę.
Serwis Maszyn Budowlanych
tel. 788 685 633

Jamar
Fachoperator

  • Posty: 1411
  • Rejestracja: 01 Mar 2013 19:00
  • Miejscowość: Skarżysko Kamienna
  • Pochwały: 98

JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 09 Maj 2014 07:35

Leżała około 4min, ale jak się kładła silnik pracował więc nie zgodzę się z Twoją teorią bo cały tył poprzez tłumik był osmarkany olejem. Jak ją postawiłem w pion wykręciłem świecę żarowe i chciałem zakręcić silnikiem ale nawet nie drgnął. Mój przedmówca dobrze to opisał, kolektor napełnia się olejem przez odmę.

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez Arcio » 09 Maj 2014 07:37

maciekm85 napisał(a):Będę wdzięczny za pomoc.

http://olx.pl/oferta/silnik-perkins-103 ... 5fIe9.html
stary sprzedaj na części lub zostaw sobie na części
W w/w ogłoszeniu sprzedawca jest świadomy tego co sprzedaje natomiast wiele osób sprzedaje jakieś sprężarki śrubowe, małe agregaty prądotwórcze i inne wynalazki i nawet nie wiedzą jaki silnik tam siedzi, a w większości przypadków siedzi właśnie 103-10.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 09 Maj 2014 19:01

Powiem Ci że to by było kapitalne rozwiązanie wstawiłbym stary na magazyn i byłby na części, ale z drugiej strony pospieszyłem się z częściami bo muszę mieć sprzęt sprawny na poniedziałek za wszystkie części wyszło z wysyłką 2000 brutto (z czego większość to poduszki pod silnik) więc nie wiem czy przepłaciłem czy to rozsądna cena. Swoją drogą to strasznie mało tych części używanych na allegro jeżeli jest tak jak pisze ten klient że silnik ma 700mth to bardzo dobra cena. Mój ma teraz 1400 o ile nikt wcześniej nic przy tym nie kombinował :) a swoją drogą jaka jest średnia żywotność tych silników ?

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


Re: JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez dawidk » 09 Maj 2014 21:38

Oj to przepraszam, silnik kuboty ma odmę wyprowadzoną na zewnątrz, więc nic się nie zaleje :-) Kiedyś utopiłem się tak że nie mogłem wyjść przez otwarte drzwi, koparka praktycznie leżała, a silnik działał, z resztą wydostałem się w końcu z tamtąd...

MYŚLEŁEM ŻE WSZYSTKIE MAJĄ PODOBNIE :-)

Przepraszam za wprowadzanie w błąd :-)

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez maciekm85 » 13 Maj 2014 06:44

Panowie a nie orientujecie się jaki powinien być luz na zaworach i z jaką siła ma być dokręcona uszczelka ? W sklepie powiedzieli mi że dokręcanie jedno etapowe z siłą 51 - czy to nie za mało ?

maciekm85
Nowicjusz

  • Posty: 6
  • Rejestracja: 28 Mar 2014 09:31

Maszyna: JCB 8014

Firma: PRISTON.PL


JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez Arcio » 13 Maj 2014 11:59

maciekm85, luz powinien wynosić 0,2mm na ssących i wydechowych. W sprawie momentów dokręcenia głowicy musi się jeszcze ktoś wypowiedzieć bo nie wiem. :)

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez defcon1 » 13 Maj 2014 21:46

chyba większość mini JCB ma większy lub mniejszy problem z jazda.

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Re: JCB 8014 - nie równa jazda na gąsienicach

Postprzez thomson120 » 14 Maj 2014 21:04

wracając do gum pod silnik, mozna kupic zamiennik, jest wykonany z gumy a nie z silikonu, niedosc ze jest lepszy to sporo tańszy- 100zl.

Awatar użytkownika
thomson120
Pomocnik operatora

Maszyna: bobcat 320

Firma: Polkop


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej