wibako

Kciuk hydrauliczny

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Kciuk hydrauliczny

Postprzez defcon1 » 02 Wrz 2014 21:18

Witam
Zastanawiam się nad wykonaniem i założeniem Kciuka hydraulicznego mniej więcej na podobe tego https://www.youtube.com/watch?v=NoX-DKU ... lSSvJxd76A
z tego co obserwuje to w stanach większość maszyn ma to w standardzie, koś z was rozważał jego montaż ? lub pracuje na maszynie wyposażonej w kciuk? albo zna firmę która wykonała już kilka takich urządzeń? proszę o wasze rady i opinie jak się do tego zabrać.

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Reklama

simmet

Kciuk hydrauliczny

Postprzez Arcio » 02 Wrz 2014 23:39

defcon1, pracowałem na midi CAT 307B z kciukiem i przyznaję, że znacznie ułatwia pracę.
W dwóch mini sam montowałem: mocowanie kciuka osadziłem na sworzniu na którym jest zamocowana łyżka (trzeba wykonać dłuższy sworzeń) no i oczywiście do stick-a od wewnątrz trzeba przyspawać łapy do osadzenia siłownika.
Jeżeli chcesz to wykonać w mini 1,5-1,8t to wystarczy Ci siłownik, który będzie miał od wewnątrz około 45-50mm i tłoczysko o średnicy max 30mm.
Skok siłownika trzeba indywidualnie dobrać lub skorygować punktem w którym przyspawamy łapy na siłownik do stick-a.
Idealny do tego byłby siłownik łyżki od jakiejkolwiek JCB 801x.
Potrzebujesz do kciuka linię dwukierunkową, a taka nie występuje we wszystkich minikoparkach.
Pamiętaj, że kciuk + siłownik to dodatkowe 60-70kg na wysięgniku, bo wiesz niektóre mini kładą się na bok nawet bez obciążenia :mrgreen:

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kciuk hydrauliczny

Postprzez MARIO/MECALAC » 03 Wrz 2014 19:55

Tu panowie jet fajne rozwiązanie oryginalne w Bobcacie e50 wszystko z bliska można obejrzeć :D

https://www.youtube.com/watch?v=4GNqWikb0ZA

Autor postu otrzymał pochwałę
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Kciuk hydrauliczny

Postprzez Arcio » 03 Wrz 2014 20:38

MARIO/MECALAC, właśnie w ten sam sposób to wykonałem, robiłem dwa takie kciuki w mini CAT 304.5 i 302.5.
Te blachy z zębami z których wykonany jest kciuk zleciłem do wycięcia na wodzie z arkusza blachy S355 o grubości 20mm, blachy były spięte dwoma prętami o grubości około 30mm.
Koparki były używane do remontów torowisk kolejowych, ta 304-ka podnosiła bez problemu 3 sześciometrowe podkłady kolejowe z użyciem kciuka.
Żeby nie naginać kosztów zorganizowałem dwa używane siłowniki od tego pana:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=4775998
gość ma bardzo duży wybór siłowników.

Autor postu otrzymał pochwałę

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Kciuk hydrauliczny

Postprzez MARIO/MECALAC » 03 Wrz 2014 20:49

No to powiem Ci że pełna profeska z twojej str. skoro tak samo zostało to wykonane.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Kciuk hydrauliczny

Postprzez Arcio » 03 Wrz 2014 21:01

MARIO/MECALAC, już wcześniej napisałem, że trzeba wykonać dłuższy sworzeń, w otworach kciuka w miejscu gdzie współpracuje ze sworzniem przy łyżce muszą być wprasowane tulejki podobne do tych które mamy w siłownikach.
Zdecydowałem się na montaż na sworzniu łyżki ponieważ nie chciałem wprowadzać zbyt wielkich zmian w stick-u, spawy, które były niezbędne to te, które służyły do wykonania mocowania siłownika.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Kciuk hydrauliczny

Postprzez defcon1 » 04 Wrz 2014 22:21

Arcio napisał(a):Pamiętaj, że kciuk + siłownik to dodatkowe 60-70kg na wysięgniku, bo wiesz niektóre mini kładą się na bok nawet bez obciążenia
to jest cenna informacja na tym Mi głownie zależało, 70kg to tyle co prawie pełna łyżka skarpowa chociaż w TB016 nie ma zupełnie problemu ze stabilnoscą (nie pracowałem na maszynie która jest bardziej stabilna) to na szybkości na pewno straci a do tego dochodzi jeszcze ciężka łyżka hydrauliczna , demontowanie tego i montowanie z zależności od potrzeby to bez sens. 4 tonowa koparka tez wyraźnie odczula dodatkowe kilogramy ?
Arcio napisał(a):Zdecydowałem się na montaż na sworzniu łyżki ponieważ nie chciałem wprowadzać zbyt wielkich zmian w stick-u, spawy, które były niezbędne to te, które służyły do wykonania mocowania siłownika.
jednak to mnie naj bardziej martwi znaczne osłabienie materiału przez grzanie ramienia. Arcio jeśli możesz to powiedz jaki był mniej więcej koszt wypalenia potrzebnych blach ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Kciuk hydrauliczny

Postprzez Arcio » 04 Wrz 2014 22:54

defcon1 napisał(a):w TB016 nie ma zupełnie problemu ze stabilnością

Każda mini z rozsuwanym podwoziem nie ma problemu ze stabilnością.
defcon1 napisał(a):do tego dochodzi jeszcze ciężka łyżka hydrauliczna

Przeciętna metrowa skarpówka uchylna to około 70kg i jeszcze kolejny problem bo jak do linii osprzętowej dopniesz siłownik od kciuka to do czego chcesz podpiąć siłownik od skarpówki???? - potrzebna jest druga linia dwukierunkowa, a w większości JCB nie ma nawet jednej linii dwukierunkowej.
defcon1 napisał(a):mnie naj bardziej martwi znaczne osłabienie materiału przez grzanie ramienia

Nie histeryzuj, nic się nie stanie. Spawałem to przemysłowym migiem OZAS DEP400 + argomix - spawy jak z automatu, później przeleciałem farbą pod kolor CAT-a i klient stwierdził, że wygląda jakby to było fabryczne :)
defcon1 napisał(a):jaki był mniej więcej koszt wypalenia potrzebnych blach ?

Materiał leżał mi gdzieś na placu więc nie wiem ile to było warte, a za cięcie wodą dałem kumplowi Jasia Wędrowniczka czy Finkę - nie pamiętam :D
W każdym razie wycięcie tego wodą nie będzie kosztowało więcej niż 150-200zł.
O wypalaniu palnikami zapomnij - to nie te czasy, dasz to na wodę i dostaniesz 2 identyczne blachy.
defcon1 napisał(a):4 tonowa koparka tez wyraźnie odczula dodatkowe kilogramy ?

W takich mini ciężko coś odczuć, to nie nerwowe i podskakujące 1,5 - 1,8T :D

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Kciuk hydrauliczny

Postprzez MilimetrXX » 07 Wrz 2014 21:32

Witam koledzy. Ja właśnie jestem w trakcie realizacji takiego kciuka do mojej JCB 8035. W zeszłym tygodniu przy smarowaniu maszyny wyskoczyło mi połowę sworznia, właśnie tego na którym jest osadzona łyżka i kciuk. Nie do wiary ale pękł w środku ramienia i tak sobie siedział nie wiem ile. Ciśnienie smaru wysunęło tą połówkę która nie była przyłapana śrubą. Zamówiłem nowy sworzeń i właśnie kazałem zrobić dwie sztuki. Jeden o wymiarach oryginalnych a drugi o 80 mm dłuższy z myślą o założeniu kciuka.
Tak jak piszecie , jest to bardzo przydatna sprawa , zwłaszcza przy załadunku jakiś pieńków gałęzi i większych kawałków gruzu.
Mam tylko wątpliwości czy nie będzie on przeszkadzał w normalnym kopaniu. Co do kilogramów to myślę że odczuje tego na takiej maszynie, która na pełnym wysięgu podnosi 600 kg i stoi nawet na boki.

MilimetrXX
Młodszy operator

  • Posty: 108
  • Rejestracja: 09 Kwi 2011 21:14

Maszyna: JCB 802.4
JCB 8035 ZTS
JCB 3CX CONTRACTOR

Firma: GP-KOP


Kciuk hydrauliczny

Postprzez Arcio » 07 Wrz 2014 21:55

MilimetrXX napisał(a):Tak jak piszecie , jest to bardzo przydatna sprawa , zwłaszcza przy załadunku jakiś pieńków gałęzi i większych kawałków gruzu.

Też tak myślę, ale uważam, że w mini do około 2T nie powinno się go stosować.
MilimetrXX napisał(a):Mam tylko wątpliwości czy nie będzie on przeszkadzał w normalnym kopaniu.

Jeżeli będzie właściwie wykonany to nie będzie przeszkadzał, powinien wyglądać tak jak w tym ogłoszeniu:
http://otomoto.pl/caterpillar-K250749.html
MilimetrXX napisał(a):Co do kilogramów to myślę że odczuje tego na takiej maszynie, która na pełnym wysięgu podnosi 600 kg i stoi nawet na boki.

Gwarantuję Ci, że po montażu w ogóle nie odczujesz, że masz go zamontowany. W czerwcu miałem u siebie w podobnej kategorii wagowej Komatsu PC35 MR2, a w zeszłym tygodniu oddałem PC30 MR2 i wiem co to za sprzęty - ciężko czymś wytrącić je z równowagi :)
W ogóle budowa całego wysięgnika, podwozia i ogólnie wszystkiego w maszynach ponad 3T robi wrażenie. W PC30 MR2 pionowy sworzeń konika ma aż 90mm średnicy.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej