wibako

Silnik od samochodu do koparki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Silnik od samochodu do koparki

Postprzez lukon » 24 Gru 2014 13:41

Marka i model maszyny: Yanmar B22

Panowie co sądzicie o założeniu silnika dokładnie od Golfa 1,6D oczywiście bez turbiny do koparki. Koparka waży 2,2t silnik jaki miała też nie oryginalny i dlatego rozważam wymiane całego silnika a to że koparka kopie od czasu do czasu to szkoda mi wydac dużo kasy na konkretny silnik .

lukon
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 04 Paź 2014 06:04

Maszyna: yanmar b22

Firma: fiko


Reklama

simmet

Silnik od samochodu do koparki

Postprzez dawidg2 » 24 Gru 2014 14:35

kwestia mocowań samego silnika jak i pomp do silnika. Mam stary wózek widłowy i tam jest taki silnik tylko że producent fabrycznie go tam wkładał. Wózek waży niecałe 3t tylko że jeździ na kołach nie wiem czy będzie odpowiednia moc i moment z 1,6D.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez peckiel » 24 Gru 2014 15:27

A czy silniki do maszyn nie mają inaczej skonstruowanej misy olejowej żeby mieć odpowiednie smarowanie na przechyłach?
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Silnik od samochodu do koparki

Postprzez WN-TECH » 24 Gru 2014 15:49

w niektórych silnikach samochodowych miska składa się z dwóch części--miska olejowa i do tego taka jakby blacha która zapobiega uciekaniu oleju na zakrętach.i nie są to wcale bajery z jakiejś pseudo sportowej fury.widziałem takie coś np w starej skodzie felicji 1.9d.


w 3 cylindrowym yanmarze miska i smok jest normalna-żadnych cudów tam nie widziałem.poza tym poziom oleju jest zazwyczaj kilka-kilkanaście centymetrów wyżej niż smok ssący i trzeba mini prawie przewrócić żeby pompa zassała powietrze.
serwis maszyn budowlanych.
tel 785939252

WN-TECH
Operator

  • Posty: 315
  • Rejestracja: 08 Sie 2013 21:13
  • Miejscowość: kielce
  • Pochwały: 12

Re: Silnik od samochodu do koparki

Postprzez lukon » 25 Gru 2014 22:16

Prawdę powiedziawszy to silnik zakupiony mocowania zrobione pompa też zamontowana jeszcze chłodzenie i testy no ale warto zapytać może ktoś jakieś uwagi ma. A może ktoś potrzebuje silnik perkinsa prawdopodobnie pojemność 1,6 ile koni to nie wiem do małego remontu pompa po całkowitej regeneracji i wtryski oddam za małe pieniążki.

lukon
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 04 Paź 2014 06:04

Maszyna: yanmar b22

Firma: fiko


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez Arcio » 26 Gru 2014 13:35

lukon napisał(a):warto zapytać może ktoś jakieś uwagi ma

1.W tej mini był silnik o mocy w granicach 17-19KM więc czym kierowałeś się wkładając tam silnik o mocy 54KM i 100Nm (ME lub JP)???
2.Koparki to takie maszyny w których w masa znajdująca się za osią obrotu powinna być zbliżona do masy przed osią obrotu, czy jesteś pewny, że nie zaburzyłeś rozkładu mas???
3.Czy wziąłeś pod uwagę, że do Twojego nowego silnika trzeba dostosować układ chłodzenia???

Gdyby jednak zdrowy rozsądek powrócił to zainteresuj się agregatami chłodniczymi montowanymi przy naczepach typu izoterma bo np Thermo-King posiadał silniki Yanmar i Isuzu, a dla porównania w Carrierach były silniki Kubota.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez ksieciunio » 26 Gru 2014 14:01

Silnik z golfa 1 wagowo jest zblizony do silnikow kuboty wiec az tak tragicznie niem.
Co do mocy jezeli to silnik od osobowki wtedy bedzie mial max 54ps,ale te silniki byly produkowane jako silniki przemyslowe serii 0.68 lub 0.28 to moc moze byc rozna.
Zewnetrznie nie roznily sie niczym ,zaleznie od mocy stosowano kombinacje glowic i pomp wtryskowych.I tak np silniki slabsze mialy glowice z silnika 1,6 pomimo bloku o pojemnosci 1,9l a co zatym idzie inny rozrzad .

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez Arcio » 26 Gru 2014 14:14

mory1971 napisał(a):zależnie od mocy stosowano kombinacje głowic

Starsze silniki 1,6D przed 1986 rokiem wymagały regulacji zaworów.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez ksieciunio » 26 Gru 2014 17:25

te zktorymi mialem do czynienia mialy hydropopychacze.

ksieciunio
Operator

Maszyna: hammelmann aquajet 12


Re: Silnik od samochodu do koparki

Postprzez lukon » 27 Gru 2014 21:24

To może ja opowiem od początku wiec z koparkami mam do czynienia od około 3lat te koparke zakupiłem ponieważ była za moim zdaniem małe pieniążki ale była do remontu tz. luzy plus do poprawy jazda, nie myślałem że bede inwestował też w silnik ale niestety :cry: wiec tak jak kolega pare postów wyżej pisze zakupiłem silnik z termo kinga założyłem i co sie okazało za mała moc jazda tyłko na pełnym gazie a kopanie to tragedia wiec silnik wymontowałem wystawiłem na sprzedaż i kupujący ten silnik widząc koparke zdziwił sie bardzo że zdecydowałem sie na taki słaby silnik wiec zakupiłem od golfa ,silnik waży około 70 kg z wyważeniem koparki nie bedzie takiego problemu a chłodzenie już rozwiązane wentylator obraca sie na pasku bez żadnego silniczka prosto z koła pasowego i raczej myśle że nie miałem rozsądku kupując wcześniejszy silnik ale to sie okaże :)

lukon
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 04 Paź 2014 06:04

Maszyna: yanmar b22

Firma: fiko


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez mechanior » 27 Gru 2014 22:57

Moment obrotowy i trwałość, silniki przemysłowe mają inne parametry, jak ten golf pochodzi 2 dniówki na stałych obrotach to myślę że się zagotuje no i jego żywotność mimo tego że to jeden z nieśmiertelnych produktów VW pewnie będzie znacznie niższa... zwłaszcza że to używka i nie wiadomo tak naprawdę jaką wartość sobą przedstawia.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez Arcio » 28 Gru 2014 02:09

mory1971 napisał(a):te z którymi miałem do czynienia miały hydropopychacze

Zerknąłem dzisiaj do Elsy - silniki VW 1,6D o odznaczeniu CR i JK wymagały regulacji luzu zaworowego.
lukon napisał(a):zakupiłem silnik z termo kinga założyłem i co się okazało za mała moc jazda tylko na pełnym gazie a kopanie to tragedia

Kupiłeś właściwy silnik tzn o mocy nie niższej niż oryginał w B22?

Mam znajomego, który też kombinował z silnikiem od osobówki, a dokładniej był to silnik Daihatsu 1.0D 3 cylindry - długo pochodził jak na silnik typowo samochodowy - półtora miesiąca. Był zamontowany w JCB 802.4.

Skoro mocy masz już pod dostatkiem to teraz jeszcze pompa od jakiejś 5-7T koparki, węże 4sh lub 4sp, podciągnąć to wszystko do 35MPa i masz gotowy sprzęt do korytowania pod autostrady. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez kysa » 28 Gru 2014 09:43

Bardzo łatwo poznać czy 1.6D ma hydrauliczne zawory po dodatkowym kanale olejowym w bloku i głowicy patrząc od strony pompy wtryskowej. Kiedys podwykonawcy mieli mini z silnikiem 1.4D z vw polo i normalnie ona pracowała.
Forumowy czat, zapraszamy http://xat.com/Kopaczka
jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

Awatar użytkownika
kysa
Operator

Maszyna: Liebherr 954b

Firma: kamieniołom


Re: Silnik od samochodu do koparki

Postprzez lukon » 28 Gru 2014 11:26

Panowie ja nie twierdze że to bedzie chodziło tylko mam nadzieje ale wszystko sie okaże pozdrawiam :D

lukon
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 04 Paź 2014 06:04

Maszyna: yanmar b22

Firma: fiko


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez mechanior » 28 Gru 2014 21:03

Ale my nie chcemy cię zniechęcić tylko wyrażamy swoje opinie...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez lukon » 29 Kwi 2015 16:33

Więc tak Panowie jednak skusiłem się na silnik od golfa 1.6 bez turbiny no bo po co, silnik spisuje się idealnie przepracowane około 100 godz zużycie ON około 1,7 l/h siły nie brakuje na wolnych obrotach nie ma możliwości zadławienia jestem zadowolony koszt przełożenia 700zł

lukon
Nowicjusz

  • Posty: 14
  • Rejestracja: 04 Paź 2014 06:04

Maszyna: yanmar b22

Firma: fiko


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez wojtas4327 » 29 Kwi 2015 17:22

No i SUPER :banan: Moje gratulacje i dobrze że napisałeś po czasie powinno to dać trochę motywacji innym że czasami lepiej trochę pokombinować z prostym starym silnikiem niż pchać kolosalne pieniążki w naprawę tych "oryginalnych".

Tak poza tematem czasami się zastanawiam w jakim celu tak komplikują te nowe silniki, w czym one są lepsze od "staroci". Silnik golfa ma ze 40 lat konstrukcyjnie pewnie starszy i jeszcze ktoś go wkłada do czegoś do czego "teoretycznie" nie był przeznaczony i to działa, a te które dziś produkują za 10-15 lat nikt nie będzie pamiętał.

wojtas4327
Młodszy operator

Maszyna: BENMAC 3.08 R, HANOMAG 55C, LIEBHERR 902, SCANIA T143H

Firma: Ciasna


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez peckiel » 29 Kwi 2015 17:40

No i SUPER :banan: Moje gratulacje

Przyłączam się. Dzięki kolego, że napisałeś jak się sprawa rozwiązała. :D
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez mechanior » 29 Kwi 2015 21:11

Gratuluję!
Po co kombinacje z silnikami? Dla kasy... proste i oczywiste.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Silnik od samochodu do koparki

Postprzez CASEWIESIEK » 29 Kwi 2015 21:50

Co do silników od VW. Kolega kupił wiertnie pionową. (Samoróbkę na UAZie). Napędza to (wiertnię) sinik VW 1,5D. Pracuje bezawaryjnie już dobrych parę lat.

CASEWIESIEK
Operator

Maszyna: CASE 580SLE,KUBOTA


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej