wibako

Zawór przelewowy AUX

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 20 Sty 2015 13:07

Marka i model maszyny: Takeuchi tb016

Witam
Muszę wykonać następująca czynność tj. obniżyć ciśnienie na obwodzie dodatkowym potrzebuje aby wynosiło nie więcej nic 160-170 bar. Jak odszukać zawór regulujący ? Linia jest dwu kierunkowa odpowiada za to jeden zawór czy dwa ? proszę o porady.

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Reklama

simmet

Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez Qulimax » 20 Sty 2015 15:45

Wszystko zależy od rozwiązania jakie stosuje Takeuchi. Zobacz która sekcja rozdzielacza odpowiada za obwód osprzętu. Jeśli na tej sekcji po obu jej stronach są zawory to można regulować ciśnienie - oczywiście w jakimś zakresie. Dla danego kierunku przepływu jest jeden zawór.
Nie mam schematu do Takeuchi ale z posiadanych przeze mnie tylko w Kobelco są zawory do regulacji ciśnienia. W Yanmarze i Neusonie zamiast zaworów wkręcone są korki - można je wymienić na zawory, natomiast w Kubocie nie ma w ogóle takiej możliwości.
Zawory powinny wyglądać podobnie do tych z rysunku poniżej - pozycja 16
Image

Jeśli w Twojej maszynie nie ma takich zaworów to można zastosować podwójny zawór przelewowy jak np:
http://allegro.pl/zawor-hydrauliczny-ci ... wa+-121442

Autor postu otrzymał pochwałę

Qulimax
Pomocnik operatora


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 20 Sty 2015 18:07

Qulimax dzięki bardzo za twój powyższy post!
A wiec mój rozdzielacz wygada tak.
rozdzielacz takeuchi.jpeg

Miejsce gdzie przychodzą węże z dodatkowego obwodu zaznaczone "AUX" nie jestem pewien czy tam gdzieś zawór do regulacji. Ale możne można go tam wkręcić ? I w które dokładnie miejsce ?
Qulimax napisał(a):Jeśli w Twojej maszynie nie ma takich zaworów to można zastosować podwójny zawór przelewowy jak np:
http://allegro.pl/zawor-hydrauliczny-ci ... wa+-121442

myślę ze było by to dobre rozwiązanie ale nie w moim przypadku bo zależny Mi na tym aby jeśli na dodatkowej lini pojawi się większe ciśnienie niż 170bar olej wrócił do zbiornika nie niszcząc uszczelnienie siłownika , dobrze to tłumacze ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez Qulimax » 20 Sty 2015 19:05

defcon1 napisał(a):myślę ze było by to dobre rozwiązanie ale nie w moim przypadku bo zależny Mi na tym aby jeśli na dodatkowej lini pojawi się większe ciśnienie niż 170bar olej wrócił do zbiornika nie niszcząc uszczelnienie siłownika , dobrze to tłumacze ?

No właśnie do tego służy ten zawór. Ogranicza ciśnienie od góry. Gdy pojawi się większe ciśnienie jak nastawa zaworu to się otworzy i upuści tyle oleju aby ciśnienie nie wzrosło ponad te nastawy.
Ze schematu rozdzielacza który podałeś prawdopodobnie te górne "tuleje" to właśnie zawory ograniczające ciśnienie. Niestety takie rysunki mają to do siebie, że nie przedstawiają szczegółów przez to ja pracuję na schematach układów hydr. a nie rysunkach z katalogu części. Zobacz jak to wygląda w rzeczywistości a jak nie będziesz pewny to zrób zdjęcie i wrzuć na forum.

Autor postu otrzymał pochwałę

Qulimax
Pomocnik operatora


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 20 Sty 2015 19:15

Ok jutro wrzucę zdjęcie.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, co to jest "cześć" do czego służy z numerem 10-3 ??
zawór.jpeg


w opisany jest tak "VALVE, check" ale jakie ma zadanie spełnić ? help.

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Zawór przelewowy AUX

Postprzez Qulimax » 20 Sty 2015 20:51

Mi to wygląda na rodzaj zaworu zwrotnego czy inaczej bezpiecznika, który ma nie dopuścić do rozerwania chłodnicy jakby ją przytkało. To tylko moje domysły, niech wypowie się jakiś mechanik.

Qulimax
Pomocnik operatora


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 20 Sty 2015 21:10

Qulimax napisał(a):Mi to wygląda na rodzaj zaworu zwrotnego czy inaczej bezpiecznika, który ma nie dopuścić do rozerwania chłodnicy jakby ją przytkało. To tylko moje domysły, niech wypowie się jakiś mechanik.

Ja zastawiałem się czy to nie jest jakiś rodzaj filtra ale w instrukcji napraw serwisowych zupełnie nic nie pisze co sądzicie ? dostęp do niego jest bardzo trudny.

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Zawór przelewowy AUX

Postprzez mechanior » 20 Sty 2015 23:47

CHECK VALVE to zwór zwrotny, ma nie dopuszczać do zmiany kierunku przepływu oleju. Wygląda to na coś w rodzaju termostatu regulującego przepływ przez chłodnicę.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 04 Lut 2015 15:46

Qulimax napisał(a):defcon1 napisał(a):
myślę ze było by to dobre rozwiązanie ale nie w moim przypadku bo zależny Mi na tym aby jeśli na dodatkowej lini pojawi się większe ciśnienie niż 170bar olej wrócił do zbiornika nie niszcząc uszczelnienie siłownika , dobrze to tłumacze ?


Qulimax napisał(a):No właśnie do tego służy ten zawór. Ogranicza ciśnienie od góry. Gdy pojawi się większe ciśnienie jak nastawa zaworu to się otworzy i upuści tyle oleju aby ciśnienie nie wzrosło ponad te nastawy.
Ze schematu rozdzielacza który podałeś prawdopodobnie te górne "tuleje" to właśnie zawory ograniczające ciśnienie. Niestety takie rysunki mają to do siebie, że nie przedstawiają szczegółów przez to ja pracuję na schematach układów hydr. a nie rysunkach z katalogu części. Zobacz jak to wygląda w rzeczywistości a jak nie będziesz pewny to zrób zdjęcie i wrzuć na forum.




Przesyłam zdjęcia proszę o rade czy tak wyglądają zawory redukujące ciśnienie ?
20150204_141026.jpg

20150204_141121.jpg

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Re: Zawór przelewowy AUX

Postprzez defcon1 » 09 Lut 2015 11:54

To jak sądzicie Panowie to zawory do regulacji ciśnienia aux-a ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Zawór przelewowy AUX

Postprzez mechanior » 09 Lut 2015 22:31

Raczej nie obok siebie tylko te które są bezpośrednio na plastrze z którego jest zasilana ta funkcja.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej