wibako

Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez WojtekZMC » 10 Kwi 2015 17:59

Witam,

Zakładał ktoś w miejsce gumowych? interesuje mnie duży rozmiar 450x76x81, sporo jeżdzę po dziadostwie a ostatnio prawie nowa mi się przecieła i pekła linka...

Koparka Takeuchi TB80FR
Ostatnio edytowany przez WojtekZMC, 11 Kwi 2015 16:04, edytowano w sumie 1 raz

WojtekZMC
Młodszy operator

  • Posty: 123
  • Rejestracja: 08 Mar 2007 19:45
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 1

Reklama

simmet

Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez Arcio » 10 Kwi 2015 21:09

WojtekZMC, piszesz o rozmiarze 450 więc to koparka 7-8T, a ja miałem kontakt z gąsienicami 400x72,5x70 w koparce Komatsu PC50UU - polegało to na tym, że były tam gąsienice stalowe tzn łańcuch i klepki, ale w klepkach były 4 otwory do mocowania klocków gumowych. Rozwiązanie bardzo fajne, ale raczej droższe, kiepsko się jeździ po twardym podłożu jak brakuje kilku klocków.
Trwałość gąsienicy stalowej jest większa, ale niestety te klocki nie są, aż takie niezniszczalne. Gdy będziesz jeździł ciągle po gruzie, do tego jakieś ciągłe nawroty to długo się nie nacieszysz tymi klockami gumowymi - po prosu będą się odrywały od klepki stalowej.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez WojtekZMC » 10 Kwi 2015 21:30

fakt, ale klocki się wymienia...
wkur... się na tą moją gumową, głębokie nacięcie do linek a po pewnym czasie pęknięcie linki i gąskę można wyrzucić a w przy tym rozmiarze trochę boli, a w zasadzie boli świadomość tego że tak łatwo można ją popsuć

WojtekZMC
Młodszy operator

  • Posty: 123
  • Rejestracja: 08 Mar 2007 19:45
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 1

Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez Arcio » 10 Kwi 2015 21:48

WojtekZMC napisał(a):klocki się wymienia

To jest jedna z kilku zalet natomiast jest jedna wada: cena bo wiadomo musisz kupić łańcuchy, klepki i klocki.
WojtekZMC napisał(a):w zasadzie boli świadomość tego że tak łatwo można ją popsuć

Wiesz to dotyczy też małych maszyn, też trzeba zwracać uwagę po czym się jeździ, jak jeździsz ciągle po gruzie to skręcanie raczej z podparciem bo szkoda gąsienic.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez w.fubar » 10 Kwi 2015 21:56

Może więc ekonomiczniej wyjdzie przygotowywanie sobie podłoża, po którym się jeździ? To kilka machnięć łyżką przed przejazdem a i komfort większy i gąska się mniej zużywa.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez Qulimax » 10 Kwi 2015 22:08

Mam takie gąsienice geo grip w Terexie TC125. Po 2000 mtg nie widać za nadto śladów zużycia. Są trochę starte, gdzieniegdzie lekko ponacinane ale myślę, że posłużą jeszcze co najmniej drugie tyle.
Mała uwaga. Nie wiem co masz za maszynę ale na razie tylko w Takeuchi spotkałem się z możliwością wymiany gąsienic gumowych na stalowe bez wymiany pozostałych elementów - rolki, koło napinające i gwiazda. Większość producentów, którzy mają w ofercie gąsienice stalowe ma również kit do przystosowania maszyny pod łańcuch stalowy. Sprawdź czy do twojej maszyny jest taka opcja i szukaj w zamiennikach na pewno wyjdzie taniej.
Na przykład dopłata do gąsienic geo grip przy zamówieniu nowej Kuboty KX080-4 to około 4 000 euro. Sam kit dostosowujący nie wiem ile kosztuje ale zapewne znacznie drożej.

Qulimax
Pomocnik operatora


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez Arcio » 10 Kwi 2015 22:16

WojtekZMC, dokładnie tak samo to wyglądało PC50UU jak na tej fotce:
Image

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez mechanior » 10 Kwi 2015 23:18

Arcio - nie wymieniamy CAŁEJ gąski stalowej bo jej żywotność jest znacznie wyższa niż gumowej, wymianie podlegają pojedyncze nakładki które nie są z gumy tylko z twardego PU który jest kilkukrotnie droższy ale i trwalszy.

Jeśli mówisz o zamianie całości czyli gumy na stalową to porównajmy - biorąc tą dopłatę 4.000 EU czyli na okrągło 18.000 pln... to masz prawie całe nowe podwozie w maszynie 10-15 Ton: łańcuchy, klepki, rolki i gwiazdy, może nawet napinacze....

A kolega WojtekZMC prosi się o opierdol za brak danych maszyny!!
Proszę UZUPEŁNIĆ!
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez Arcio » 11 Kwi 2015 10:58

mechanior napisał(a):nie wymieniamy CAŁEJ gąski stalowej bo jej żywotność jest znacznie wyższa niż gumowej

Ja wiem o tym, że wymienia się tylko te nakładki, ale WojtekZMC, ma obecnie gąsienice gumowe więc musi kupić wszystko nowe od podstaw: łańcuchy, klepki i te nakładki
mechanior napisał(a):nakładki które nie są z gumy tylko z twardego PU który jest kilkukrotnie droższy ale i trwalszy.

Nie wiem z czego były wykonane te nakładki w w/w Komatsu PC50UU, ale były miękkie jak guma i stąd moje stwierdzenie.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez WojtekZMC » 11 Kwi 2015 16:18

W mojej Takeuchi można zamiennie stosować gąsienice gumowe/stalowe,w podwoziu nic się nie zmienia. Należy tylko przy przejściu z gumowych na stalowe wyregulować zawór redukcyjny zasilający siłowniki napinaczy z wartości 2.0 MPa dla gumowych do wartości 1.0 MPa dla stalowych

WojtekZMC
Młodszy operator

  • Posty: 123
  • Rejestracja: 08 Mar 2007 19:45
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 1

Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez sekwestrator » 14 Lip 2019 22:15

Witam koledzy szukam na forum jakiejś wiedzy na temat wymiany gąsienic z metalowych na gumowe. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć posta na ten temat.
Posiadam koparkę Airman HM20S stare metalowe gąsienice już mocno się wyeksploatowały, kupiłem nowe 320x100x38 zastanawiam się czy mogę je wymienić na zasadzie zdjąć stare stalówki a założyć gumowe. Wydaje mi się że jest potrzeba wymiany dolnych rolek rolek tym bardziej że gumowe gąsienice mają takie wystające kły i rolki nie będą po nich jeździć.
jęśli jest ktoś kto jet mi w stanie pomóc to będę wdzięczny.

sekwestrator
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 14 Lip 2019 21:59

Maszyna: AIRMAN HM20S

Firma: własna


Gąsienice hybrydowe, stalowe z nakładkami

Postprzez mechanior » 15 Lip 2019 15:30

Zazwyczaj wymaga wymiany całego podwozia bo system jest inny czyli po kolej: koło napędowe, napinające, rolki jezdne, rolki podporowe...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20868
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej