wibako

Pomoc w wyborze

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Pomoc w wyborze

Postprzez ssystem » 14 Kwi 2015 19:41

Marka i model maszyny: planowana

Witam ponownie szanowne grono.
Mam dylemat potrzebuje 2gą maszyne na budowy.
Obecnie mam 3.5T i jest mobilna- jeździ na wywrotce.
Natomiast potrzebuje coś cięższego od 5-6ton w górę.
Sprzęt ma stacjonować na budowach, które obsługujemy.
Kop-ład nie chce, nie mam na takie coś roboty do palet i wożenia ziemi mamy Manitke teleskop.
Główne zadanie nowego nabytku to kopanie pod zbiorniki bezodpływowe około 4m głęboko, pod kanalizacje w głębszych miejscach.
Pomoc małej kop. w cięższych akcjach, oraz głównie korytowanie-skarpówka minimum1,5m, oraz szybki załadujek urobku. W 3.5t mamy skarpówe przeładunkową ok. 0,3 (1,5m szeroka) ale to i tak wolno idzie a no i ryzyko wywrotki z takim ładunkiem większe.

Zastanawiałem się nad kołówką atlasa z serii 10xx
lub komatsu 75uu1. Cata/Jcb raczej nie chce- ceny zakupu duże, a maszyny wyrylane, lecz wiadomo nie jest to regułą.

Teren to głównie zamknięte budowy, ale zarzają się jakieś wjazdy z dróg publicznych, czy tez roboty na awariach wodociągów. więc w gre wchodzi raczej tylko kołówka lub gumowa gąska.

Doradźcie coś ... :winko:
Roboty ziemne, instalatorstwo wod-kan, gaz, co

Awatar użytkownika
ssystem
Fizol

  • Posty: 49
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 14:19
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 3

Maszyna: gąska i kołówka

Firma: tak


Reklama

simmet

Pomoc w wyborze

Postprzez w.fubar » 14 Kwi 2015 19:58

Wydaje mi się, że między 3,5 a 5t dużej różnicy nie odczujesz. Ja bym celował w okolice 8t, przykładowo CAT 308 na gumowych gąsienicach też jest do udźwignięcia wywrotką. My sprzęty wozimy platformą na hakowcu. Nie wiem w jak ciasnych warunkach przychodzi Ci pracować, ale u nas jest tego sporo, dlatego patrzymy, żeby ramię było mocowane z boku kabiny, a nie z przodu jak w mini. Nowe CATy już tego nie mają, Kobelco i Takeuchi i owszem.

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Re: Pomoc w wyborze

Postprzez defcon1 » 14 Kwi 2015 20:01

A w jakim budżecie chcesz się zamknąć ?
http://otomoto.pl/oferta/liebherr-liebherr-a-308-cat-jcb-komatsu-takeuchi-ID5soGUU.html
Liebherr z tych lat to dobra maszyna. Ma łamane ramie na bok i skracane. Ciekawe w jakim jest stanie. :faja:
w.fubar które Takeuchi ma ramie montowane z boku bo Ja takiego nie znam :faja:
Dlaczego to atut poza tym że w ciasnych miejscach łatwiej się obrócić ?

Awatar użytkownika
defcon1
Operator

  • Posty: 328
  • Rejestracja: 16 Lip 2010 20:56
  • Miejscowość: Kraków
  • Pochwały: 9

Maszyna: KOBELCO TAKEUCHI

Firma: www.koparka-wieliczka.pl


Re: Pomoc w wyborze

Postprzez ssystem » 14 Kwi 2015 20:18

Nigdy nie miałem przyjemności na 5ton.
Miejsca na budowach dostatek, lecz czasami robi się wąsko.
75uu2 też ma ramie obok kabiny, dla nie to in plus, cieżar urobku przenosi się bezpośrednio na oś maszyny.

A no i zaznaczę, że nie chce maszyny młodszej niż 2006r.
Roboty ziemne, instalatorstwo wod-kan, gaz, co

Awatar użytkownika
ssystem
Fizol

  • Posty: 49
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 14:19
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 3

Maszyna: gąska i kołówka

Firma: tak


Pomoc w wyborze

Postprzez w.fubar » 14 Kwi 2015 20:48

No ja 8 i 5 mam na co dzień i jeśli chodzi o kopanie 'na akord', czy załadunek to 8 wypada o wiele lepiej. Wiadomo, kosztem gabarytu.

defcon1 napisał(a):w.fubar które Takeuchi ma ramie montowane z boku bo Ja takiego nie znam :faja:
Dlaczego to atut poza tym że w ciasnych miejscach łatwiej się obrócić ?



Chyba każde z literkami FR przy numerze modelu i opatrzone chwytliwym dopiskiem 'zero swing', chociażby TB180FR. Oczywiście, czepiając się szczegółów to ramię jest ruchome. Generalnie chodziło mi o to, że można łyżkę podnieść nad kabinę bez wachlowania ramieniem na boki.

I to jedyny znany mi atut. Kopiąc w wąskim podwórku, mając przed sobą wykop, za sobą wywrotkę a po bokach ściany domów nie muszę się bawić z wachlowanie ramieniem na boki, co w wypadku CATa 305 wymaga ode mnie przełączania funkcji joysticka z rototilta na ramię, co wydłuża czas załadunku. W 308 martwię się tylko o to, żeby łyżką nie zdjąć sobie lamp na dachu. :-)

Awatar użytkownika
w.fubar
Fachoperator

  • Posty: 541
  • Rejestracja: 20 Paź 2009 21:30
  • Miejscowość: Białystok/Norwegia
  • Pochwały: 11

Maszyna: CAT 308 + 305,5 + 301,7 + 906

Firma: .


Pomoc w wyborze

Postprzez Arcio » 14 Kwi 2015 22:34

ssystem napisał(a):Natomiast potrzebuje coś cięższego od 5-6ton w górę.

ssystem napisał(a):kopanie pod zbiorniki bezodpływowe około 4m głęboko

Zapomnij o kopaniu mini 5T na głębokość 4m, mam dostęp do Komatsu PC55 z długim stick-iem i 4m to max i już nie widać w tym momencie co kopiesz bo łyżka jest pod tobą.
Do robót, które chcesz wykonywać potrzebujesz 7-8T koniecznie z długim stick-iem
Szukaj maszynę z boom-em osadzonym obok szoferki i tu jest problem bo mało jest takich maszyn, ale są np:
-CAT 307B lub C --- tył wystaje podczas obrotu, silnik Mitsubishi
-CAT 308B lub C --- silnik Mitsubishi
no i teraz rzadko spotykane, ale bardzo dobre maszyny:
Case CX75
Komatsu PC75UU
Kobelco SK70SR
Kobelco SK75UR
Hitachi EX75UR
NH E70B - taka sama jak Kobelco SK70SR
Yanmar B7

ssystem, patrz na to:
https://www.youtube.com/watch?v=_hmhalOJGFM
Też chciałem kupić taką na rowy, ale z braku czasu zlecam tą robotę znajomemu.
Czytaj:
viewtopic.php?f=19&t=23900&hilit=kobelco

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Pomoc w wyborze

Postprzez WojtekZMC » 16 Kwi 2015 18:45

Arcio, z łamanym w w ten sposób ramieniem nie wykąpiesz w szalunku. ssystem wspominał o wykopach przy kanalizacji oraz wodociągach a tam często są wykopy punktowe w szalunkach bądź liniowe.

Od siebie jako gąske gumową mogę polecić Takeuchi TB80FR, TB180FR, i najnowszą TB280FR. Przy kanalizacji system przesuwu ramienia jest perfekcyjny, maszyna obraca się w zarysie gąsienic z pełną łyżką urobku....Możliwości ogromne. Do tego spore ciśnienie 275 bar na pompie i szalunek typ średni 2x3 m 1.5 t bez problemu podnosi, przestawia i nie koniecznie na krótkim zasięgu. Hydraulika z systemem pomp sprawia że maszyna jest szybsza od operatora.
Jest jeszcze JCB 8080, 300 bar ciśnienie ale wysięgnik na koniku i możliwości mniejsze. solidna 8 tonówka

WojtekZMC
Młodszy operator

  • Posty: 123
  • Rejestracja: 08 Mar 2007 19:45
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 1

Pomoc w wyborze

Postprzez mechanior » 16 Kwi 2015 21:18

Osiągane ciśnienie bezpośrednio nie ma nic do prędkości i siły.
System pomp jest w każdej maszynie z napędem hydraulicznym.
Co chciałeś powiedzieć bo nie bardzo rozumiem?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Pomoc w wyborze

Postprzez Arcio » 16 Kwi 2015 21:19

WojtekZMC napisał(a):Arcio, z łamanym w w ten sposób ramieniem nie wykąpiesz w szalunku.

Nie da się kopać w szalunku jak boom jest złamany w lewo czy prawo, ale na prostym nie widzę problemu, a tak poza tym to nie przepadam za tym offset-owym boom-em, najlepszy według mnie to zwykły monoblok osadzony obok szoferki.
Te midi 7-8T są w większości z offset-owym boom-em i nawet sobie nie wyobrażacie jak fatalnie się kopie z luzami na tych wszystkich połączeniach - miałem 2 może 3 lata do tyłu PC50UU do tulejowania i coś o tym wiem.
WojtekZMC napisał(a):Od siebie jako gąske gumową mogę polecić Takeuchi TB80FR, TB180FR, i najnowszą TB280FR. Przy kanalizacji system przesuwu ramienia jest perfekcyjny, maszyna obraca się w zarysie gąsienic z pełną łyżką urobku....Możliwości ogromne.

Nie miałem kontaktu z w/w maszynami i jedynym w swoim rodzaju przesuwem konia więc nie mam prawa się wypowiadać, ale nie zrozum mnie źle: mam wielki szacun do małych Takeuchi :)
WojtekZMC napisał(a):Do tego spore ciśnienie 275 bar na pompie

Na samo ciśnienie nie patrz bo mało z niego wynika, ale jak będziesz znał średnice rur w siłownikach + ciśnienie to już coś więcej możesz powiedzieć. :)
Znam dużo małych "żółtych" sprzętów, które mają kosmiczne ciśnienia i rury o zbyt małej średnicy.........
WojtekZMC napisał(a):1.5 t bez problemu podnosi

CAT-em 307B bez łyżki z monoblokiem osadzonym obok szoferki podniosłem 2T tokarkę, obróciłem się z nią i postawiłem ją na Atego. :)

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Pomoc w wyborze

Postprzez WojtekZMC » 16 Kwi 2015 21:47

Osiągane ciśnienie bezpośrednio nie ma nic do prędkości i siły

Do prędkości owszem nie ma, do siły już ma - razem z powierzchnią tłoka danego siłownika.

System pomp jest w każdej maszynie z napędem hydraulicznym

Systemem pomp nazwałem kilka pomp zapiętych pod silnik pełniących różne funkcje, w takeuchi jest pompa tłoczkowa dwustrumieniowa zasilająca odpowiednie siłowniki jednym strumieniem lub inne dwoma strumieniami oraz pompa zębata zasilająca obrót i pług - wg mnie taki system łagodniej się obchodzi z dieslem

WojtekZMC
Młodszy operator

  • Posty: 123
  • Rejestracja: 08 Mar 2007 19:45
  • Miejscowość: Zamość
  • Pochwały: 1

Pomoc w wyborze

Postprzez Arcio » 16 Kwi 2015 22:41

WojtekZMC napisał(a):razem z powierzchnią tłoka danego siłownika

Szkoda, że wcześniej o tym nie napisałeś. :)
WojtekZMC napisał(a):wg mnie taki system łagodniej się obchodzi z dieslem

Taki jak to nazwałeś "system" lub według mnie kombinacja pomp jest po to abyś mógł wykonywać kilka funkcji w jednym czasie bez utraty wydajności lub aby wykonywanie jednej z funkcji nie upośledzało innej funkcji.
Dla silnika raczej najlepsze są pompy o zmiennej wydajności, natomiast przy pompach stałej wydajności niewątpliwie występują znaczne "strzały" w zapotrzebowaniu na moment obrotowy, sprzęgła też dostają zdrowo w dupsko.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Pomoc w wyborze

Postprzez ssystem » 18 Kwi 2015 07:05

Byłem oglądać 5 tonówke i chwile porobiłem.
Jest troche wieksza i troche silniejsza ale to troche nie przemawia do mnie by wydawać 70 czy 80 tys,.

Muszę sprawdzić jeszcze PC75uu2.- ramie z boku + łamanie ramienia na 4.

Wiem już jedno, szukam ninimum 7 tonówki i tylko z ramieniem obok kabiny.

no, to czeka mnie polowanie na dobrą sztuke widze bo tego typu ramie to rarytas


Kopacze, kopacze, a co sądzicie na temat kołówki tb070w
mam możliwość sprowadzenia w dobrych pieniądzach, silnik nissana awaryjny?jak z hydrauliką? nigdy z takeuchi nie miałem styczności. Dennice DN1200 podobno wstawia na luzie.
Roboty ziemne, instalatorstwo wod-kan, gaz, co

Awatar użytkownika
ssystem
Fizol

  • Posty: 49
  • Rejestracja: 17 Paź 2013 14:19
  • Miejscowość: wlkp
  • Pochwały: 3

Maszyna: gąska i kołówka

Firma: tak


Pomoc w wyborze

Postprzez Arcio » 18 Kwi 2015 13:56

ssystem napisał(a):Muszę sprawdzić jeszcze PC75uu2.- ramie z boku + łamanie ramienia na 4.

To Komatsu jest praktycznie niedostępne z długim stick-iem no i dodatkowo będziesz musiał się przyzwyczaić do tych dżojów, w UU3 taż tak jest + brak podłokietników.
Kobelco SK75UR2 ma też takie dżoje jak w/w PC75UU natomiast SK75UR3 są już normalne dżoje + podłokietniki.

Przejrzałem kilka ogłoszeń, trudno o taką maszynę z długim stick-iem:
http://www.mobile.de/pl/Maszyna-budowla ... 74698.html
http://www.mobile.de/pl/Maszyna-budowla ... 97053.html
z CAT-ów nie znalazłem nic.

JCB też produkowało takie 7-8T maszyny:
-JS70
-JS75
-JS80
-JZ70
-JZ75
-JZ80

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej