wibako

Usterka Obrotu

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Usterka Obrotu

Postprzez Piotr mc 85 » 29 Sie 2015 11:42

Marka i model maszyny: Caterpillar 301.5
Rok produkcji: 2004
Numer seryjny: *CAT03015V3YW03381*

Witam.
Wystąpienie nieprawidłowości obrotu nastąpiło podczas prac porządkowych (wcześniej kopanie fundamentu ok. 10 mb łyżką 40), przesuwania kamieni - nie obrotem ani nie siłownikiem łamania ramienia przy kabinie - tylko normalnie ruchami ramienia, wysięgnika i łyżki.
Koparka zaczęła się obracać tylko kilka stopi w lewo i dwadzieścia kilka, może trzydzieści w prawo i następowało blokowanie obrotu. Po nie udanej próbie oględzin wieńca od góry i od spodu podwozia - jest zabudowany i chyba tylko demontaż nadwozia od podwozia go odsłania - spróbowałem z czuciem bez większych obrotów silnika przełamać tą "blokadę" - udało się bez zgrzytów czy innych zgrzytów. Zauważalny był tylko płynny przeskok, który wraz z większą ilością prób lekko osłabł, ale nie zanikło to zjawisko całkiem a jest nadal odczuwalne 9 razy na obrót.
Wnioski nasuwają się takie, że coś się przyczepiło do zębatki silnika hydraulicznego i nie jest to metalowy przedmiot (śruba, wykruszony ząb) ponieważ obrót nie "rochodziłby" się. Mam wrażenie że wpadła tam grudka smaru z piaskiem lub jakiś plastikowy przedmiot ( na pokrywie od dołu podwozia znalazłem peszel), który blokował obrót a po deformacji powoduje lekkie, płynne drgnięcia maszyny.
Czy ktoś miał podobną przypadłość, nie znalazłem podobnego tematu na forum. Użytkowanie maszyny w tym stanie pomimo braku zgrzytów wydaje się ryzykowne dla innych podzespołów.
Jeszcze takie pytanie: czy nadwozie trzeba rozłączyć od podwozia aby mieć dostęp do wieńca i zębatki napędowej, czy może coś przeoczyłem?
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Reklama

simmet

Usterka Obrotu

Postprzez mechanior » 29 Sie 2015 12:20

Cały napęd wyjmujesz po zdjęciu podłogi i fotela, radzę zrobić to szybko bo brak zgrzytów wcale nie świadczy o tym że przeszkoda jest "miękka". Użytkowanie napędu z uszkodzonym wałkiem grozi zniszczeniem obudowy hydromotoru a to już koszt rzędu 10.000 pln. Wieniec obejrzysz obracając ręcznie kabinę więc do demontażu ramię ustaw by łyżka była w powietrzu.
W razie mechanicznego uszkodzenia wałka i tak sugeruję wymianę kompletu!
Miałem klienta który 4 razy kupował na zmianę raz wałek a raz wieniec, dopiero po wydaniu około 20 tyś pln w końcu do niego dotarło co cały czas mówiłem: USZKODZONE ZESPOŁY KÓŁ ZĘBATYCH WYMIENIAMY KOMPLETAMI!

Autor postu otrzymał pochwałę
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Usterka Obrotu

Postprzez Piotr mc 85 » 30 Sie 2015 11:04

Dzięki Romek za podpowiedź, nie używam w tym stanie maszyny bo można sobie biedy narobić, tak samo
mechanior napisał(a):cały czas mówiłem: USZKODZONE ZESPOŁY KÓŁ ZĘBATYCH WYMIENIAMY KOMPLETAMI!

o tym też pamiętam z wpisów forumowych i nie tylko. Myślę że raczej to będzie jakaś "niespodzianka" a nie zużycie mini ma tylko 1670 mth - nie pracuje na co dzień, tylko sporadycznie.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka Obrotu

Postprzez Piotr mc 85 » 21 Wrz 2015 15:10

Dopiero tydzień temu usunąłem usterkę. Ok. 7 mm kawałek zębu od wieńca obrotu się ułamał i blokował. Dziwne obrotem niczego nie przesuwałem, na zębach hydromotoru widać zużycie ale jest ono niewielkie, suwmiarką nawet nie dało się zmierzyć.
Dobrze że nie pracowałem tą koparką do usunięcia usterki. Po usunięcia kawałeczka metalu maszyna pracuje bez zarzutów, jak wcześniej. Czy takie przypadki należą do normy, czy raczej to rzadkość ???
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Usterka Obrotu

Postprzez mechanior » 21 Wrz 2015 16:07

Niestety zdarza się... zęby się wyłamują na skutek chwilowego przeciążenia, podejścia jakiegoś zanieczyszczenia, nieprecyzyjnego zazębienia na skutek luzów lub choćby wady materiałowej. Problemem jest to że wyłamanie zębów na wieńcu było spowodowane interakcją z wałkiem więc już został osłabiony a brak dokładnego zazębienia z sąsiednimi do wyłamanego będzie powodował dalszą degradację...
Może działać 3 lata bez konsekwencji a może też jutro wyłamać kolejny ząb (lub kilka) tak, że wałek uszkodzi obudowę przekładni i hydromotoru...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Usterka Obrotu

Postprzez Piotr mc 85 » 22 Wrz 2015 07:55

Dzięki jeszcze raz mechanior, za odpowiedź. Kawałek zęba wieńca wyłamał się ze środkowego położenia, czyli przeciążenia chwilowe mają bardzo często miejsce podczas transportu i podczas jazdy koparką z osprzętem ustawionym na wprost - zwłaszcza po nierównym terenie, a że mini jest "sztywno zwieszona" przeciążenia te występują ciągle podczas jazdy.
I to by się zgadzało, czyli wadą fabryczną jest za słaby materiał/delikatna konstrukcja lub brak dodatkowej blokady obrotu. :roll:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej