wibako

awaria napędy gąsiennic Shaeff HR 12

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

awaria napędy gąsiennic Shaeff HR 12

Postprzez Sławek... » 30 Sty 2016 23:45

Marka i model maszyny: Schaeff hr 12

Cześć
Mam prośbę o pomoc-poradę. W moim HR 12 od jakiegoś czasu trochę słabiej jechała jedna gąsiennica, oczywiście nie było czasu się tym zająć a teraz jedna gąsiennica w zasadzie padła. Czasami uda się podjechać, ale najczęściej coś blokuje gąsiennicę i za diabła nie chce się ruszyć. Dodatkowo coś tam w środku trze/zgrzyta. Jednym słowem lipa totalna.
Nadmieniam, że o mechanice mam nikłe pojęcie, koparkę używali pracownicy więc nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest tak źle.
Może ktoś może mi doradzić co robić? co może być uszkodzone? jak to sprawdzić? czy uda mi się własnym sumptem to naprawić czy czeka mnie jakiś serwis?
z góry dziękuję za odp

Sławek...
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 30 Sty 2016 23:35

Maszyna: Schaeff hr 12

Firma: własna ;)


Reklama

simmet

awaria napędy gąsiennic Shaeff HR 12

Postprzez Brandix » 31 Sty 2016 09:29

Te zgrzyty i trzaski prawdopodobnie oznaczają uszkodzoną/zniszczoną zwolnicę napędu jazdy (np. na skutek małej ilości oleju). Uszkodzona zwolnica może się blokować do tego stopnia, że napęd (hydromotor) nie będzie miał siły obrócić, a co za tym idzie - ruszyć gąsienicą. Możesz spróbować spuścić olej ze zwolnicy i sprawdzić, czy są opiłki lub jakiś większy "gruz".
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


awaria napędy gąsiennic Shaeff HR 12

Postprzez mechanior » 31 Sty 2016 14:54

Albo rolki i/lub koło napinające się posypały....
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


awaria napędy gąsiennic Shaeff HR 12

Postprzez Brandix » 31 Sty 2016 15:00

Też istnieje taka możliwość. Ja odniosłem się do słów autora wątku
Sławek... napisał(a):Dodatkowo coś tam w środku trze/zgrzyta.
Dlatego pisałem o zwolnicy. Sławek... - aby wykluczyć rolki lub koło napinające, które kiedy się posypią mogą dawać efekt podobny do tego, jaki opisujesz, najlepiej by było, jakbyś podniósł jedną stronę maszyny (tą, z którą jest problem), zrzucił gąsienicę i sprawdził, czy koło napędowe da radę się kręcić, czy dalej się blokuje - jak będzie się kręcić bez żadnych problemów/niepożądanych efektów dźwiękowych, to znaczy, że wina raczej nie leży po stronie zwolnicy i należałoby sprawdzić koło napinające (jego łożyskowanie) i rolki.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej