wibako

Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez bartifeeli » 17 Mar 2016 13:34

Witam kolegów. Mam krótkie pytanko, gdzie jest rozdzielacz od jazdy? Jest do wymiany wąż hydromotoru ale drugi koniec wchodzi pod kabine i dalej nie widać. Dużo jest przy tym roboty? Podłogę pewnie trza zdjąć?

Nr maszyny YW02599 2001r.
Nr węża 144-7021 CTB
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Reklama

simmet

Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez Brandix » 17 Mar 2016 13:45

Sekcje (2) od jazdy wchodzą w skład głównego rozdzielacza - dostępny od góry, pod podłogą. Przewody z rozdzielacza wchodzą do górnej części kolumny obrotu i przez nią olej z nadwozia dociera do podwozia. Dolna część kolumny jest połączona z silnikami jazdy za pośrednictwem następnych przewodów (i to raczej jeden z nich uległ uszkodzeniu - z tego, co piszesz). Żeby odkręcić któryś z tych przewodów musisz dostać się do kolumny od spodu (blacha przykręcona do podwozia od spodu na kilka śrub). Dobrze jest wykopać sobie prowizoryczny kanał lub podnieść się na łyżce i PEWNIE ORAZ STABILNIE podbudować podwozie (gąsienice). Z racji, że nie masz rozszerzanego podwozia - odchodzi Ci prosta, ale czasami pracochłonna czynność demontażu siłownika rozsuwania gąsienic). Możesz spróbować zrzucić podłogę w kabinie - węże są przykręcane do boku dolnej części kolumny (po jej obwodzie) i do niektórych czasami wygodniej jest dojść z góry. Kolumna obrotu znajduje się W OSI OBROTU maszyny (pewnie wiesz o tym, ale przypoinam tylko, bo niektórzy nie odróżniają hydromotora obrotu od kolumny obrotu). Jakbyś musiał odkręcać więcej przewodów, to lepiej je sobie oznaczyć.
Podsumowując - nie jest to czynność trudna, tylko czasem czasochłonna (dostęp i ciasnota).

Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez bartifeeli » 17 Mar 2016 14:09

O widzisz, dziękuję za podpowiedź. Cieknie z jednego wężyka hydromotoru przy gąsienicy, więc tak jak mówisz ta dolna część węża jest do wymiany.

Przy okazji polecam wszystkim od czasu do czasu zajrzeć pod osłony silników jazdy, bo u mnie było tam piachu i kamyczków równo z osłonami po obu stronach (tak na oko po pol wiadra ziemi na strone :woot: ).
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez mechanior » 18 Mar 2016 22:37

Gruz pod osłoną hydromotoru to standard, w dużych maszynach odkucie silnika zajmuje czasem 2-3 godziny...
Dostęp do złączki dolnego przewodu jest najlepszy z dołu.
Kopareczkę najlepiej postawić na kilku podkładach kolejowych, czeka cię odgrzebanie dołu złącza ze smaru, oleju i innych fajnych substancji wchodzących w skład śniadania mechanika...
Warto zaopatrzyć się w linke lub drut by łatwiej przeciągnąć nowy przewód.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez maksyM » 19 Mar 2016 13:22

Wąż pękł czy rurka ugniła na końcu? Roboty w cholerę, spuść sobie olej, bo będziesz musiał kilka innych węży odkręcić żeby się dostać. Jak od góry kolumny, to pół biedy. Od dołu dorabiałem sobie klucze. I znalazłem gostka z prasą ręczną. Następnym razem chyba szybciej będzie go przywieźć na budowę niż rozbierać podłogę.

maksyM
Operator

  • Posty: 472
  • Rejestracja: 29 Lis 2009 14:27
  • Miejscowość: spod Krakowa
  • Pochwały: 10

Maszyna: Hidromek,Scania 113 ,Atego 1223, Takeuchi TB216,
TB 250

Firma: F.U.H.Wodren


Cat 301.5 wymiana węża jazdy

Postprzez bartifeeli » 19 Mar 2016 13:40

Panowie, już w Piątek to zrobiłem (akurat sąsiad ma zakuwanie węży). Przegniła rurka tak jak mówisz maksyM a inne też widzę w niedługim czasie przegniją.
Maszynkę podparłem na pługu i łyżce (prawie leży na tylnej szybie), a następnie podparłem ją żeby nie spadła na mnie. Gdyby nie dłubanie, czyszczenie i ukręcone trzy śruby od osłon, to sam wężyk wymieniłałem 10min. Nawet za mocno olej nie leciał.
Mechanior, założyłem na końcówkę węża grubą reklamówkę i okleiłem szarą taśmą do pakowania potem polałem olejem i przeszło bez większych problemów ale na początku też zastanawiałem się czy nie puścić pilota przy wyciąganiu starego węża.
JCB w maszynach, to jak BMW w samochodach :)

bartifeeli
Fachoperator

Maszyna: Nie istnieje

Firma: W chmurach


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej