wibako

Mini dymi w czasie jazdy

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez hawk » 29 Mar 2016 16:42

Marka i model maszyny: Yanmar b15
Rok produkcji: 2000

Witam Kolegów, pojawił się u mnie problem w B15. W czasie pracy, obojętnie w jakim terenie jest OK, a w czasie jazdy zaczęła dymić i wydaje mi się, że zaczęł się to dziać po zimie. Czy przy gąsienicach jest jakieś dodatkowe smarowanie, czy tylko napinacem do gąsienic?

hawk
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2016 16:33

Maszyna: Yanmar

Firma: Nie Pracuję


Reklama

simmet

Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez Brandix » 29 Mar 2016 17:05

Smar jest tylko do napinania gąsienic, oprócz tego są smarowane przekładnie napędu jazdy (zwolnice) - olejem przekładniowym, którego wymienia się/uzupełnia się/ sprawdza się za pośrednictwem korków w obudowie przekładni (na ogół korki na imbus). Jeszcze są rolki nośne/jezdne, one są jednak wypełnione olejem fabrycznie i uszczelnione. Na jaki kolor dymi? Czarny? Kiedy oleje i filtry zmieniane? Bo jazda jest funkcją najbardziej obciążającą maszynę.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez hawk » 29 Mar 2016 19:45

witaj Brandix, koparka kopci na czarno, hydromotory już przerabiałem, zastanawiają mnie jedynie rolki i gwiazdy przy lemieszu-pługu, bo jak już pisałem, mam wrażenie,że objawy pojawiły się po zimie jakby się coś pozacieroło.

hawk
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2016 16:33

Maszyna: Yanmar

Firma: Nie Pracuję


Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez Brandix » 29 Mar 2016 19:50

Zawsze możesz spróbować podnieść maszynę, zrzucić gąsienice i skontrolować, czy rolki i koła napinające obracają się w miarę luźno, czy nie widać wycieków i czy np. któreś koło napinające nie ma rozwalonych łożysk i nie lata na osi napinacza (u mnie to dawało potężny opór, ale i odgłosy były nieciekawe - jakby coś się miało zaraz urwać).
Gdy będzie już w powietrzu i bez gąsienic, możesz spróbować jazdę, jeśli dymienia nie będzie, to wina będzie gdzieś w podwoziu, ale jeśli dalej będzie, to trzeba szukać przyczyny gdzieś indziej niż w nim (ale jeśli przy okazji stwierdzisz, że coś nie tak, to też trzeba naprawić).
Dymienie na czarno oznacza źle spalane paliwo, np. przez małą ilość powietrza (filtr powietrza zabrudzony) lub może być spowodowane dużym obciążeniem dla silnika (ale to na ogół powiązane jest ze spadkiem obrotów).

Autor postu otrzymał pochwałę
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez hawk » 29 Mar 2016 20:40

Dzięki za podpowiedź. Zrzucę gąsienice. Choć w powietrzu będzie bez obciążenia, ale wiele się wyjaśni. Dzięki.

hawk
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 29 Mar 2016 16:33

Maszyna: Yanmar

Firma: Nie Pracuję


Re: Mini dymi w czasie jazdy

Postprzez dawidk » 30 Mar 2016 22:02

Jazda powoduje duże obciążenie maszyny. Jak tam wygląda filtr powietrza?? Moja też zaczęła dymić podczas większego obciążenia, kiedy filtr powietrza się przytkał...

dawidk
Fachoperator

  • Posty: 1200
  • Rejestracja: 14 Sie 2010 12:30
  • Miejscowość: Bukówiec Górny
  • Pochwały: 43

Maszyna: Kubota kx 36-2, JCB 2CX, Bobcat E14

Firma: "Zielony Zakątek"


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej