wibako

Obrót cat 301.5

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Obrót cat 301.5

Postprzez Piotrek2227 » 29 Sty 2017 18:59

Marka i model maszyny: cat 301.5
Rok produkcji: 2006

Witam,
Awari ulegl obrót koparki. Gdy ją rozebrałem z mechanikiem, wałek obrotu był kompletnie wyrobiony, wszystkie zęby sie starły. Oglądneliśmy wieniec i zauważyliśmy że jakieś 3 zęby są wywalone, doszliśmy do wniosku ze nie jest to aż tak dużo i założyliśmy nowy wałek obrotu żeby nie narażac się na duże koszty. Niestety kopareczka pokopała 3 godz i ponownie zaczela obracac sie w kolo bez zadnej kontroli. Pewnie czeka mnie jednak wymiana tego wienca na nowy. Mozecie cos doradzic, moze nie ma potrzeby wymiany calego nowego wienca ? Moze byc jakas inna przyczyna ? Ile moze kosztowac wymiana calego wienca ?
Aktualnie szukam jakiegos serwisu lub jakiejs zlotej rączki na terenie podkarpacia która zajela by sie naprawą. Moze ktos kogos poleci.

Piotrek2227
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 12 Kwi 2016 19:31

Maszyna: planuje kupić :)

Firma: GRAVSTONE - Zakład kamieniarski


Reklama

simmet

Obrót cat 301.5

Postprzez zeppelin zm 15 » 29 Sty 2017 19:14

No to był głupi pomysł. Musisz raczej wymienić komplet. Zęby na wałku się wyrobiły no i trafiło że wyłamało ząb. Napisz do kolegi MECHANIOR. To spec od CAT. Naprawiają maszyny i mają sklep z częściami. Drugim fachowcem od mini jest kolega ARCIO. Chyba zjadł już wszystkie zęby na minikoparkach :mrgreen:
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Obrót cat 301.5

Postprzez Brandix » 29 Sty 2017 19:25

Zarówno wieniec jak i wałek do wymiany. Takie rzeczy wymienia się niestety kompletami. To tak jak w każdej przekładni - wymienia się uszkodzony element i elementy bezpośrednio z nim współpracujące (nawet jak z pozoru nie widać uszkodzeń).
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Obrót cat 301.5

Postprzez mechanior » 29 Sty 2017 22:26

Zawsze wymieniamy w komplecie, nawet jak teraz wymienisz sam wieniec mimo tego że wałek będzie "na oko" sprawny to i tak za najwyżej parę tygodni będziesz musiał znów wybulić kupę kasy na nowe części.
Miałem takiego rekordzistę który 4 razy na zmianę kupował i wymieniał wałek a za dwa tygodnie wieniec... i znów 2 tygodnie i wałek i tak w kółko 4 razy.... kosztowało go to prawie 20.000 ...

Czasem po prostu oszczędność jest tak droga że cię na nią nie stać - raz wymienisz i maszyna już zarabia a ryzyko awarii po solidnej naprawie jest niewielkie...

Zadzwoń do nas w poniedziałek, policz ilości zębów na wałku, tych od strony wieńca (pewnie 12) i tych które wchodzą w przekładnię hydromotoru.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Obrót cat 301.5

Postprzez Arcio » 30 Sty 2017 14:58

Piotrek2227 napisał(a):Oglądneliśmy wieniec i zauważyliśmy że jakieś 3 zęby są wywalone, doszliśmy do wniosku ze nie jest to aż tak dużo i założyliśmy nowy wałek obrotu żeby nie narażać się na duże koszty.

Kolejny przypadek polskiej pseudo oszczędności - wymienia się komplet.
zeppelin zm 15 napisał(a):Drugim fachowcem od mini jest kolega ARCIO. Chyba zjadł już wszystkie zęby na minikoparkach

O mnie zapomnijcie, nie ma wolnych terminów.
Piotrek2227 napisał(a):Aktualnie szukam jakiegos serwisu lub jakiejs zlotej rączki na terenie podkarpacia która zajela by sie naprawą. Moze ktos kogos poleci.

Pakuj sprzęt na auto i ruszaj do Będzina na ul. Mickiewicza tu masz kontakt:
MECHANIOR 607-848-317 SKLEP 607-848-217 CATERPILLAR
FACEBOOK: klinikamaszyn.pl / WWW: klinikamaszyn.pl
Piotrek2227, tylko nie mów, że to daleko bo do mnie wożą z ościennych krajów i nie narzekają.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Re: Obrót cat 301.5

Postprzez Piotrek2227 » 08 Lut 2017 00:10

Dzięki Panowie za pomoc, sprzęt już pojechał do serwisu

Piotrek2227
Nowicjusz

  • Posty: 9
  • Rejestracja: 12 Kwi 2016 19:31

Maszyna: planuje kupić :)

Firma: GRAVSTONE - Zakład kamieniarski


Obrót cat 301.5

Postprzez mechanior » 08 Lut 2017 02:16

Robi się :faja:
Gratuluję chłopakom fantazji przy rozładunku z lawety :mrgreen:
Serio byłem pod wrażeniem, niby już takie rzeczy widziałem ale efekt jest.
mini laweta.jpg


Hydromotor wyjęty i wyfiletowany, wałek nie był zbyt dobrej jakości co widać po sposobie uszkodzenia i obróbki, wbijane na niego łożysko pozadzierało materiał a szczęki obrabiarki odcisnęły się na powierzchni - wg mnie za miękki.
Obudowa hydromotoru (gniazdo łożyska) "regenerowana" punktakiem bo poprzednia awaria (jedna z poprzednich bo to nie pierwsza rozbiórka) nadszarpnęła gniazdo dolnego łożyska. Wieniec odkręcony - jutro zrzucam kabinę. Część śrub wieńca była luźna, jednej nie było w ogóle a jedna urwana. Ze dwie miały uszkodzony gwint, na szczęście reszta była wklejona i dobrze trzymały choć odbiło się to na czasie demontażu zwłaszcza tych co są pod rozdzielaczem.
mini motor.jpg

mini walek1.jpg



To po lewej to olej z tej maszyny... nie pytam, wymieniam na nowy. Na ten po prawej, który jak na olej hydrauliczno-przekładniowy i tak jest ciemny (DAYTONA SUPER AGRO 10W30) oryginalny CAT HYDO 10 ma kolor jeszcze bardziej jasnożółty a fabrycznie w zbiorniku jest czerwony...

mini olej.jpg
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Obrót cat 301.5

Postprzez mechanior » 09 Lut 2017 00:16

Następna dawka informacji na temat naprawy na naszym FB:

https://www.facebook.com/klinikaMaszyn/

Na zachętę zdjęcie obudowy - gniazdo łożyska wałka, jak napisałem wyżej, była próba "regeneracji"...

mini obu2.jpg
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20873
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 867

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej