wibako

Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez sajmon_000 » 17 Paź 2017 22:37

Witam wszystkich. Proszę o pomoc przy doborze maszyny na cele prywatne przy budowie domu, a dokładnie remontach 2 domów rodziców i znajomych oraz budowie własnego od podstaw. Minikoparkę używałbym do prac typu okopanie domu i zrobienie drenażu, przyłącza kanalizacyjne i burzowe, rynny, zakopanie zbiornika na deszczówkę i wiele innych jak fundamenty pod ogrodzenie, architektura ogrodowa itp. Dlatego stwierdziłem że opłaca mi się mieć taką maszynę pod ręką zwłaszcza że większość prac robię sam i nie chce mi się już kopać i nosić wszystkiego ręcznie. Stąd pytanie czy np koparka typu pel-job eb200 będzie dobra i w miarę bezawaryjna do tego typu prac? Drugie pytanie jaka jest dzielność takiej maszyny ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z taką małą koparką ani nie mam nikogo żeby mi doradził. Pod pojęciem dzielność chodzi mi o to czy bez problemu jest np w stanie kopać w twardej glinie która w Szczecinie występuje praktycznie wszędzie. Z filmików które widziałem kopią szybko ale nikt nigdy nie kopie w twardym podłożu. Na filmach wszyscy popisują się jak szybko idzie ale w luźnym gruncie. A jak np jest jak ziemia zanieczyszczona jest gruzem, czy nie stanie łyżka i czy nie będę kopał ręcznie, a koparka będzie stała z boku? Następne pytanie jaki ciężar może podnieść taka koparka i na jakim ramieniu? Czy jestem w stanie zaczepić np pas do łyżki i transportować np belki terriva na wysokość 3 metrów do góry lub zdjąć np piec z przyczepy lub krąg betonowy ważący np 400 kg? Proszę o pomoc i odpowiedź na konkretne pytania i dziękuję za milczenie forumowych strażników porządków

sajmon_000
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 17 Paź 2017 22:01
  • Miejscowość: Szczecin

Maszyna: Schaeff HML30F

Firma: Dom


Reklama

simmet

Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez ezsimo » 18 Paź 2017 13:50

Z tego co widzę to pel-job eb200 był produkowany do 2000 roku i ma silnik Mistubishi L3E. Silnik dosyć drogi w remoncie a przy maszynie w tym wieku musisz się liczyć z dużym nakładem pracy na doprowadzenie maszyny do możliwości normalnej pracy.

Odpowiadając na pytania:
- maszyna z 2000 roku lub starsza prawie nigdy nie będzie bezawaryjna, zawsze będzie przy niej coś do roboty, chyba że przed pracą zrobisz jej remont generalny i włożysz w nią furmankę pieniędzy,
- maszyną 1,8T nie przetransportujesz elementów 400 kg. My minikoparką o wadze 1.8T ustawiamy studnie telekomunikacyjne, przy połówce studni ważącej mniej niż 300 kg maszyna jest już mało stabilna,
- z kopaniem w twardej glinie, gruzie itd raczej nie będzie problemu, kwestia użycia odpowiedniego osprzętu (łyżka do gliny, łyżka z zębami, zrywak),
- szybkość zależy od siły maszyny, stanu technicznego, umiejętności operatora i wielu innych czynników, przy pracach przydomowych nie ma to większego znaczenia, maszyna na pewno ułatwi pracę,
- podnoszenie na 3m to raczej nie minikoparką, a już na pewno nie krąg o wadze 400 kg.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez sajmon_000 » 18 Paź 2017 20:31

Wielkie dzięki za odpowiedź. Głównie chodziło mi o informację czy koparki tego typu dają radę w glinie i zanieczyszczonym gruzem gruncie.
Co do podnoszenia to chodziło mi o zdjęcie z przyczepy wysokości pół metra czegoś cięższego, nie podnoszenie na 3 metry w górę. Na 3 metry w górę chciałbym np powkładać belki od terriva które ważą do 150 kg i tym podobne żeby oszczędzić kręgosłup.
Generalnie koparka pracowała by na moje potrzeby czyli więcej by stała niż pracowała poza początkiem gdzie mam nagraną fuchę i chwilę popracował bym nią zarobkowo żeby mi się w ponad połowie zwróciła, a potem wyręczała by mój kręgosłup w każdej możliwej sytuacji (taka przydomowa koparka do podnoszenia, przenoszenia, wykopania czegoś itp). Przy budowie domu myślę że przyda mi się wielokrotnie. Stąd pytanie o bezawaryjność koparek tego typu: jeżeli będzie stała to nie ma z hydrauliką różnych dziwnych niespodzianek że odpalam koparkę po dwóch miesiącach i coś nie działa?

sajmon_000
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 17 Paź 2017 22:01
  • Miejscowość: Szczecin

Maszyna: Schaeff HML30F

Firma: Dom


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez ezsimo » 18 Paź 2017 21:17

Zapytam niedyskretnie - jaki masz budżet na tą maszynę, że oczekujesz zwrotu 50% wartości przez pierwszym zleceniu ? Pytam, bo sensowne dla takich potrzeb minikoparki przy których na wstępie nie będziesz musiał zrobić remontu trafiają się zwykle w kwotach nie niższych niż 40-50 tys PLN (jeśli nie trafisz na jakąś super okazję, a te zdarzają się nader rzadko i zazwyczaj po czasie okazuje się że jednak to nie była super okazja). Przez ostatnie kilka miesięcy bardzo intensywnie śledziłem rynek takich maszyn w Polsce i wierz mi, nie jest łatwo znaleźć dobrą maszynę poniżej tej kwoty. Po prostu dobrych i sprawnych maszyn nikt jakoś nie chce sprzedawać...

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez sajmon_000 » 19 Paź 2017 02:27

Budżet na maszynę początkowo był 20 tysięcy, zwiększyłem do 25 bo przy takiej kwocie dopiero trafiają się tego typu minikoparki. Na wstępie mam do zrobienia drenaż opaskowy domu z odprowadzaniem wody do strumienia czyli wykop o obwodzie 60 metrów oraz rura do strumienia również około 50 metrów. Do tego poprawienie kanalizacji z domu zrobionej miejscami pod górę, wkopanie kabla energetycznego i podrównanie terenu. Praca specyficzna ponieważ poprawiam nie działający wręcz zalewający dom bubel po kimś więc usługa automatycznie droższa. Usługa dla znajomej oszukanej dwukrotnie przez nieuczciwych wykonawców która tylko na mnie czeka więc popracował bym miesiąc za darmo i 10 tysięcy zwrotu już mam.
Konkretnie czaję się na tą maszynę:
https://www.olx.pl/i2/oferta/minikopark ... oW2bo.html
Na pierwszy rzut oka niepokoi tylko zwisająca gosięnica na jednym ze zdjęć gdzie koparka w górze podniesiona.
Co do napraw to nie jestem taki całkiem bezbronny ponieważ jestem mechanikiem okrętowym z zawodu, przeszedłem już wszystkie działy do drugiego mechanika i w pracy na codzień miałem do czynienia moim zdaniem ze zdecydowanie bardziej zaawansowanymi silnikami niż trzycylindrowy Mitsubishi i hydrauliką w dźwigach np mcgregora i japońskich iknow które zdecydowanie na pierwszy rzut oka przewyższają stopniem zaawansowania takiego starego peljoba'a , tylko tam wspierany jestem wielootomowymi instrukcjami serwisowymi które producent miał obowiązek dostarczyć ze względu na specyfikę zawodu i nigdy nie interesowały mnie ceny części. Tutaj niestety za części płaciłbym sam i zapewne trudno o manuale. Na pewno w koparce trzeba zwrócić uwagę na inne sprawy niż w dźwigu statkowym stąd moje pytanie dodatkowe na co szczególnie zwrócić uwagę?

sajmon_000
Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 17 Paź 2017 22:01
  • Miejscowość: Szczecin

Maszyna: Schaeff HML30F

Firma: Dom


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez ezsimo » 19 Paź 2017 03:00

Za 20-30 tys. nie kupisz maszyny do pracy. Bazy do rozsądnych napraw można przy sporym szczęściu znaleźć w okolicy 30-40 tys. PLN, ale trzeba przewidzieć przynajmniej kilka tysięcy na wstępie na naprawy.

Większość maszyn w cenie do 30 tys. PLN od handlarzy to chyba jakieś wykopy ze złomu za granicą, bo nie wyobrażam sobie jak można tak zaniedbać maszyny. A niektóre tak odpicowane, że wyglądają lepiej niż z fabryki. Osobiście nie byłem w Złoczewie, ale poczytaj na forum.

Widziałem w ciągu ostatniego roku maszyny od 18 do 50 tys PLN i problemy z silnikiem czy rozsypane podwozie to były najdelikatniejsze wady. ŻADEN, słownie ŻADEN sprzedający maszynę w tym przedziale cenowym nie napisał w ogłoszeniu ani nie podał w rozmowie telefonicznej prawdy i nie ujawnił niekiedy bardzo istotnych wad.

Jeśli koniecznie chcesz się w coś takiego ładować to podpowiem krótko na co zwrócić uwagę wraz z bardzo orientacyjnymi kosztami remontu / naprawy / części:
- łożysko obrotu z silnikiem - 5 - 10 tys PLN
- hydromotory gąsienic - 5 tys PLN / szt
- pompa główna - 3-5 tys PLN
- silnik - remont zależnie od zakresu 3-10 tys PLN
- układ wtryskowy - 2-4 tys PLN
- tulejowanie ramienia i konika - 5 tys PLN

Jeśli nie masz doświadczenia z minikoparkami to na poszukiwania zabierz doświadczonego mechanika. To jest bardzo specyficzny sprzęt i będąc nawet dobrym mechanikiem bez doświadczenia w tej klasie sprzętu, trudno jest dobrze ocenić stan techniczny maszyny.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez pawlo83 » 19 Paź 2017 20:51

Witam.Tak sie składa,że mieszkam bardzo blisko Złoczewa i jak szukałem koparki dla siebie to byłem tam kilka razy.Kolego,daj sobie spokój z koparkami od nich.To istne złomy(9 na 10).Widziałem ich zaplecze i warsztaty gdzie malowali i klecili takie kurwa rupiecie,że głowa mała a pozniej były wystawiane za duże pieniądze jako maszyny sprawne i bez luzów.O braku wycieków nie wspomnę.To są handlarze i u nich nie ma sentymentów.Ja kupiłem koparkę za prawie 40 tyś(nie od nich) i w ciągu 2 lat wpakowałem w nią już z 10 tyś,żeby to przypominało w ogóle koparkę.A jeszcze z 10 by się przydało i to na dzień dobry.Posłuchaj doświadczonych kolegów z forum i daj se z tym spokój.Albo kup coś za 50,zrób co masz zrobić i sprzedaj.To nie są samochody,że tracą na wartości co miesiąc.Czasami możesz lepiej sprzedać niż kupiłeś
W Złoczewie jest dwóch albo trzech sprzedawców i wszyscy są jednakowi

pawlo83
Fizol

  • Posty: 43
  • Rejestracja: 04 Lip 2015 12:19
  • Miejscowość: Wieluń
  • Pochwały: 1

Maszyna: Kubota KX41-3S 2007 r

Firma: Na swoim


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez Luka » 19 Paź 2017 20:55

Moim zdaniem, zbyt wiele chciałbyś robić taką minikoparką. To się nadaje do wykopania pod kanalizację, w ogrodzie itp.
Ale belki się nie wystawia koparką, a już zwłaszcza mini, tylko zamawiasz HDS, chwila i masz belki wystawione. Nawet jakby ci udźwig pozwolił, to pewnie braknie ci zasięgu, bo 3m wysokości to nie to samo co 3m poziomo i więcej niż się pozornie wydaje.
Kręgi też nie rozładowujesz, tylko kopiesz dziurę, zamawiasz kręgi z transportem i się wstawia studnie w wykop.
Tak to przynajmniej robi się po drugiej stronie Polski.
Ostatnio edytowany przez Luka, 19 Paź 2017 22:09, edytowano w sumie 1 raz

Luka
Operator

Maszyna: Szukam

Firma: Transport


Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez MARIO/MECALAC » 19 Paź 2017 22:06

Kolego do takich prac to tylko powyżej 2 ton min 2.5t.

Kolejna sprawa Peljob nie wiem gdzie części kupisz, a za 20 klocków to i auto ciężko sprawne kupić. Za tą cenę to byś wynajął jakąś porządną firmę co ogarnie temat w kilka dni a nie paproków, bo najtaniej jak się da i później klocki wychodzą.

Ja Ciebie w tym temacie nie widzę bo nawet doświadczenia nie masz. Zanim załapiesz to kilka ładnych dni stracisz by ogarnąć maszynę w pracy pod warunkiem że się nie zje.ie Peljob.

Możesz być kim chcesz ale maszyny budowlane są wymagające i tutaj manuala nie znajdziesz, bez zegarów kręcąc wydatkiem pomp i ciśnieniem zjebiesz maszynę jeszcze bardziej. Nie wątpię że remont silnika ogarniesz ale z hydrauliką będzie ciężko. Na daną usterkę może być nawet 6 nie wiadomych i kompa tutaj nie podepniesz by Ci podpowiedział gdzie szukać.

Zrobisz jak uważasz.
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez instbor » 04 Lis 2017 01:37

Osobiście szukał bym czegoś na kubocie albo yanmarze bo są bardziej popularne te piece i dużo łatwiejszy dostęp do części a koledzy pisali że również wieksza kultura pracy. Ja kupiłem 3 lata temu zwłoki hr02 za 7k, za kolejne 3-4 uruchomiłem i na własne potrzeby do drobnych prac wystarcza.
Mając swój sprzęt robiąc lepiej lub gorzej nie jesteś od nikogo zależny. Robisz wtedy kiedy ty chcesz a z czasem dojdziesz do wprawy.

instbor
Młodszy operator

Maszyna: Mecalac 14 MXT, Volvo ec25

Firma: INSTBOR


Re: Minikoparka dla amatora do prac przy domu

Postprzez hekcio2019 » 16 Sie 2019 17:22

jak byłeś mechanikiem okrętowym to zrób sobie prosta minikoparkę. To nie samolot a nie wydasz furmanki pieniędzy. Gorzej tylko z płatną robotą bo tam mogą cię nie przyjąć.

hekcio2019
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 16 Sie 2019 17:17

Maszyna: jcb 8018

Firma: hekcio bud


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej