wibako

Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez digidy » 01 Mar 2019 00:06

Witam wszystkich.
Przeczytałem tematy nt. zakupu/wyboru minikoparek na forum, ale nie natrafiłem na wszystkie interesujące mnie szczegóły... Planuję zakupić CAT lub Wacker Neuson, opcjonalnie Yanmar, w wielu postach wypowiadano się dobrze także o JCB, w jednym temacie nawet sam MECHANIOR polecał najbardziej tą markę, ale z uwagi, że mamy już maszyny CAT chciałem być wierny marce. Szukam maszyny do max masy 3t. Początkowo polowałem na 303.5, ale kiedy przestudiowałem przepisy dotyczące DMC lawet itp to mi się odechciało... Maszyna będzie przewożona lawetą ciągniętą wywrotką o DMC 3,5T. Wywrotka ma wbite w dowodzie DMC =3,5t, może holować przyczepy z hamulcem najazdowym o max DMC = 3,5t i maksymalne DMC zespołu pojazdów ma 7t. Niestety ogranicza mnie przepis, który mówi, że holownik musi mieć 33% więsze DMC niż przyczepa i wówczas wychodzi, że zgodnie z prawem mogę ciągnąć lawetę o max DMC niecałe 2,700t. Chyba, że coś źle rozumiem to mnie poprawcie.
Przejdę do meritum. Najbardziej interesują mnie maszyny 303 oraz 302.7 serii D oraz E. Szukam oznaczenia CR (Zero Tail), wówczas tył maszyny podczas obrotu nie wystaje poza obrys gąsienic, ale po ich rozłożeniu, dobrze rozumiem? Przeglądałem parametry tych maszyn na https://www.ritchiespecs.com/equipment/mini-excavator/caterpillar i wysokość podnoszenia/wysięg oraz zasięg łyżku by mi odpowiadał, choć oczywiście 303.5 ma te parametry jeszcze lepsze bo jest większa.
Jak to jest z wersjami ewolucyjnymi, bo widzę maszyny 302.7D z 2015r, ale np maszyny 303.5 E z 2012r.? Różne modele maszyn CAT miały kolejne wersje ewolucyjne w zupełnie innych latach?
Kolejną rzeczą jest trwałość najnowszych wersji ewolucyjnych, lepiej szukać maszyn D jeśli stan będzie podobny niż E bo tak jak w koparko-ładowarkach im nowsze to materiały coraż słabsze a kontrukcje coraz bardziej odchudzane?
Czytałem, że najbardziej polecacie silniki YANMAR TN, mam upatrzoną np z silnikiem YANMAR 3TNV76...
Czy jeśli niektóre maszyny mają dodatkowy obciążnik to raczej mają też dłuższą wersję sticka/boomu czy minikoparki CAT jakoś słabo wyważone i z takim obciążnikiem pracuje się lepiej? Z tego co widziałem to wersje z tym obciążnikiem to na pewno wychodzą poza obrys gąsienic mimo wersji CR... Ogólnie celuję w maszyny ok 1.000-2.000mth. Czy takim 302.7 swobodnie ładuje się auto 3-osiowe czy bardzo ciężko? I jeszcze o ramię skrętne, czy każda taka maszyna ma ramię skrętne przy samym koniku?
Bardzo dziekuję za pomoc.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Reklama

simmet

Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez mechanior » 02 Mar 2019 00:33

JA POLECAŁEM JCB???
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez dzierzan » 02 Mar 2019 12:55

Też się zdziwiłem :mrgreen:

Ba, ja to nawet byłem do tej pory przekonany, że na tym forum mini od JCB to się raczej odradza :lol:, a do najbardziej polecanych należą japońskie marki.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Re: Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez digidy » 03 Mar 2019 01:51

mechanior napisał(a):JA POLECAŁEM JCB???

Wczoraj kilka godzin naczytałem się opinii o róznych maszynach mini i byłem przekonany, że coś takiego czytałem, dziś znowu usiadłem i po godzinie znalazłem bo masa tych tematów, a wzrok już nie ten;-):
http://kopaczka.pl/viewtopic.php?f=39&t=14404&p=70358&hilit=mini+JCB#p70358

Przeglądam co jakiś czas te maszyny i często odnosze wrażenie, że dolna część nadwozia(na wysokości obciążnika) ma inną barwę niż górna (klapy/atrapy), one wszystkie malowane są czy jak? Cały czas zastanawiałem się nad maszyną 303.5, ale mimo, że bardzo mi się podobają bo to już kawał maszyny to jednak będzie za ciężka do przewozu a silnik na pewno większy co za tym idzie droższa eksploatacja, więcej oleju, większe spalanie, zrobię więcej roboty w tym samym czasie, ale nikt za to nie zapłaci więcej.
Jak to jest z liniami hydraulicznymi? Widzę po jednej stronie STICKA linię do skarpówki a po drugiej 2 linie: jedną cienką do skarpówki a druga grubą np do młota, ale gdzie jest powrót oleju??? Na pewno to będzie linia jednokierunkowa w takich małych koparkach, ale z tym powrotem oleju to nie mogę za bardzo załapać... Możecie coś powiedzieć na 1wszy rzut oka o tych maszynach, może ktoś tam był i oglądał je?
1. https://www.otomoto.pl/oferta/caterpillar-303-5e-minikoparka-ID6ByG3e.html
2. https://www.otomoto.pl/oferta/cat-minikoparka-caterpillar-cat-302-7-d-cr-303-2015r-jcb-bobcat-kubota-neuson-jak-nowa-ID6BELcB.html
3. https://www.olx.pl/oferta/caterpillar-cat-302-7-d-mini-koparka-2017r-yanmar-wacker-neuson-CID5-IDyORP4.html
4. https://www.otomoto.pl/oferta/cat-2014r-uzywana-od-2015r-302-7d-cr-caterpillar-302-7-ful-opcja-3-linie-hydrauliczne-dodatkowa-przeciwaga-ID6BHsQY.html
5. https://www.otomoto.pl/oferta/cat-303-cr-mini-koparka-cat-303-cr-szybko-zlacze-obrotowo-wychylne-engon-klima-ID6BqbLz.html

Szczególnie zależy mi na opinii 2, 3 i 4. Czy na oko widać, że 4rka ma dłuższy STICK skoro ma obciążnik??

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez mechanior » 03 Mar 2019 19:38

Kurde chłopie a czytasz czy tylko przyswajasz to co chcesz? Po pierwsze ZE WZGLĘDU NA POPULARNOŚĆ i po drugie ZE WZGLĘDU NA CENY CZĘŚCI... KONIEC! poza tym to było 8 LAT TEMU!!
Teraz mam jedno zdanie na temat: TYLKO JAPOŃCZYKI chociaż ze względu na sympatie do marki i podzespoły polecam też CATa... ale od JCB proszę mnie jasno i wyraźnie odseparować.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez digidy » 04 Mar 2019 09:30

Ogromne emocje widzę, pamiętałem, że dawno temu i sądziłem, że dlatego po części ten post tak wyglądał. Zostałem wywołany do tablicy i żęby być wiarygodnym musiałem przytoczyć wypowiedź. Przejdźmy do meritum bo nie zakładałem tego tematu żeby się kłócić/przekomarzać/licytować co kto napisał i dlaczego.
Marki japońskie a więc Yanmar, Kubota, Takeuchi, Airman, więcej nie przychodzi mi do głowy na szybko. Czytałem, że zajmujesz się sprzedażą Yanmar, ale na nową mnie nie stać, potrzebuję taką do max 100k. Czy ceny nowych Yanmarów są porównywalne do nowych Catów/Wacker Neusonów w tej samej klasie masowej? Możecie polecić konkretnie jakiś dobry model w tej kase z tych marek japońskich? Do tej pory myślałem, że japońskie są delikatne i marki europejskie CAT czy choćby JCB są o wiele wytrzymalsze... Na czym polega wyższość japończyków do naszego Cata czy innych? Większe przekroje sworzni, wytrzymalsze materiały czy także innych marek hydraulika itp? Bo silnik to mogę mieć w CATcie marki yanmar więc to samo... I jaką markę brać żęby w razie czego dostęp do cześci zamiennych/nowych/zamiennych był dobry? Bo sądzę, że najwięcej części na rynku jest do CAT/JCB...
Dziękuję za odpowiedź.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez mechanior » 04 Mar 2019 17:06

Człowieku, nie powielaj pytań już zadanych, poczytaj sobie tematy o wyborze minikoparek głównie wypowiedzi kolegi ARCIO, masz tam odpowiedzi na wszystkie twoje pytania... Japonia to doskonałe rozwiązania, przemyślana konstrukcja a przede wszystkim jakość do której EU jeszcze daleko, to tak w skrócie.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Zakup minikoparki CAT/Wacker Neuson/JCB

Postprzez digidy » 04 Mar 2019 23:40

Ok, nie powielam, przejrzę jeszcze raz wszystkie tematy nt. wyboru minikoparek o masie ok 3ton, szczególną uwagę zwrócę ponownie na wypowiedzi kolegi ARCIO. Postaram się czytać a nie tylko przyswajać to co chcę oraz nie będę zwracał uwagi na stare posty bo opinia może się zmienić... Jako założyciel prosze o usunięcie tego tematu ponieważ nic nie wnosi, poza tym, że japońskie maszyny mini są najlepsze.

digidy
Operator

  • Posty: 212
  • Rejestracja: 14 Paź 2009 15:41
  • Miejscowość: łódzkie

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej