wibako

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 15:50

Ciężka jest ta dyskusja.
To jeszcze inaczej. Na końcu węża dajemy zawór. Mamy stabilny przepływ oleju i zamykamy zawór całkowicie. Przepływu na końcu węża nie ma bo zawór jest zamknięty a olej jest jeszcze przez chwilę wtłaczany. Też stwierdzisz że tak nie jest?

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Reklama

simmet

Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez rydzyk673 » 27 Maj 2019 17:10

Koledze ZAKUB napewno chodzi o taka sytuacje:

Jesli bezpośrednio u wyjscia pompy hydraulicznej przy obrotach np 1000rpm wypłynie 1L/min to podłączając sam waż o długosci np 1000m to opory zwiazane z przepływem cieczy przez tak długi przewód hydrauliczny wrzosną na tyle ze cisnienie mierzone przy pompie wyniesie np 10 Bar. To sprawi ze pompa przy tych samych obrotach 1000rpm bedzie miec ciut mniejsza wydajność np 0,95L/min (spadek wydajnosci ze wzgladu na przecieki wewnetrzne pompy). Ale uwaga do przewdodu hydraulicznego w ciegu 1 minuty nadal wpłynie tyle samo co i wypłynie

Trzeba też dodac ze przedów tej długosci muiał by byc na tej samej wysokosci co pompa bo inaczej dojcie cisnienie słupa cieczy (1bar na 10m słupa cieczy)
Masz problem z zanikającymi ruchami na dżojstikach ?
Po rozgrzaniu ramie zwalnia lub wcale nie reaguje ?

Rozwiążemy twój problem ! Dotyczy on najczęściej JCB 8014 8018, Neusony, Schaeff/Zeppelin HR 12 i inne o wadze 1.5tony

tel 517 440 673

rydzyk673
Pomocnik operatora

  • Posty: 84
  • Rejestracja: 26 Sty 2013 16:25
  • Miejscowość: Południe Polski - Małopolska

Maszyna: Volvo, JCB, Takeuchi, Komatsu. Zeppelin/Schaeff

Firma: FHU


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 17:18

Ty wprowadziłeś jeszcze inną teorie że spadnie ciśnienie na pompie co się akurat nie stanie

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 18:27

zakub napisał(a):Ciężka jest ta dyskusja.
To jeszcze inaczej. Na końcu węża dajemy zawór. Mamy stabilny przepływ oleju i zamykamy zawór całkowicie. Przepływu na końcu węża nie ma bo zawór jest zamknięty a olej jest jeszcze przez chwilę wtłaczany. Też stwierdzisz że tak nie jest?


Załóżmy że tak jest. Olej sobie płynie pod pewnym ciśnieniem (czyli wypełnia całą objętość węża), zamykamy zawór. Twierdzisz, że olej jeszcze chwilę płynie, a zarazem jest nieściśliwy. To gdzie wpłynie ten olej, który był podawany po zamknięciu zaworu :?:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 19:53

1 po pierwsze olej jest ściśliwy tak jak każda ciecz
2 jeśli by nie wpływało tak jak twierdzisz to jak po zamknięciu zaworu dochodziło by do wyrównania ciśnienia w wężu i w pompie

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez rydzyk673 » 27 Maj 2019 19:58

zakub napisał(a):1 po pierwsze olej jest ściśliwy tak jak każda ciecz


Ja widze że tu "nowa" fizyka wkracza wiec opuszczam ten temat :)
Masz problem z zanikającymi ruchami na dżojstikach ?
Po rozgrzaniu ramie zwalnia lub wcale nie reaguje ?

Rozwiążemy twój problem ! Dotyczy on najczęściej JCB 8014 8018, Neusony, Schaeff/Zeppelin HR 12 i inne o wadze 1.5tony

tel 517 440 673

rydzyk673
Pomocnik operatora

  • Posty: 84
  • Rejestracja: 26 Sty 2013 16:25
  • Miejscowość: Południe Polski - Małopolska

Maszyna: Volvo, JCB, Takeuchi, Komatsu. Zeppelin/Schaeff

Firma: FHU


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 20:03

rydzyk673 napisał(a):
zakub napisał(a):1 po pierwsze olej jest ściśliwy tak jak każda ciecz


Ja widze że tu "nowa" fizyka wkracza wiec opuszczam ten temat :)


Ja również kończę dyskusję :woot:

zakub napisał(a):Jestem inżynierem mechatroniki więc możemy się kłócić.


Napisz tylko, jeśli możesz, na jaką politechnikę nie wysyłać dzieci :?:
Ostatnio edytowany przez dzierzan, 27 Maj 2019 20:06, edytowano w sumie 1 raz

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 20:04

Dla Pana bardzo prawdopodobne że nowa. Fizyka na poziomie szkoły średniej i niższej mówi o tym że ciecz jest nieściśliwa że względu na to że to upraszcza kilkugodzinne liczenie czegokolwiek do jednego wzoru. Gdyby skończył Pan studia nie twierdził by że ciecz w tym olej nie jest nieściśliwy.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 20:13

Nawet trochę racji masz, bo rzeczywiście ciecze są w niewielkim stopniu ściśliwe. Tylko że ten "niewielki stopień" jest tak mały że właśnie na potrzeby mechaniki płynów czy hydrauliki przyjmujemy że jednak ciecze są nieściśliwe, bo nie operujemy takim ciśnieniem żeby ciecz odkształcić w stopniu mającym jakiekolwiek znaczenie.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 20:31

Jest jakiś postęp, jednak ciecze i olej są ściśliwe (stał też jest).
Nie wiem czy klika procent to jest wartość która nie ma żadnego znaczenia.
Może jeszcze kilka stron i Panowie dojdą do wniosku że to jednak nie jest takie proste jak wam się wydaje i nie macie o tym za bardzo pojęcia. Gdyby to takie było to konstruktorzy maszyn byli by po podstawówce bo studia nie były by potrzebne. Jak już zrobimy jeszcze te kilka stron teorii to będę mógł już powiedzieć jak bezsensowna i nic nie dająca jest ta przeróbka pompy

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 20:45

Ty jesteś inżynierem, ja tylko skończyłem studia (jakoś nie mam weny żeby napisać pracę inżynierską i się obronić), Mechanior jest "tylko" technikiem, ale nawet Pan Bernoulli układając swoje równanie (wokół którego notabene krąży dzisiejsza dyskusja) zakładał nieściśliwość cieczy i nawet równanie dla cieczy rzeczywistej na tym opierał.

Może jeszcze kilka stron i Panowie dojdą do wniosku że to jednak nie jest takie proste jak wam się wydaje i nie macie o tym za bardzo pojęcia.


Jeśli twierdzisz że Bernoulli również nie miał o tym pojęcia, tak samo jak tysiące konstruktorów korzystających z jego równania i dziesiątki doktorów i innych profesorów na uczelniach to ja wymiękam.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez rydzyk673 » 27 Maj 2019 20:59

Ciecze sa nie scisliwe w mechanice, hydraulice i tym podobnych dziedzinach techniki i tak musi zostac. Nie rozumiem tylko po co roztrząsasz teorie o ściskaniu cieczy na poziomie atomowym w warunkach które nigdy nie nie będą miały wpływu w hydraulice. Chyba ze to układ hydrauliczny promu kosmiczynego ktory może pracowac w nadzwyczajnych warukach :D
Masz problem z zanikającymi ruchami na dżojstikach ?
Po rozgrzaniu ramie zwalnia lub wcale nie reaguje ?

Rozwiążemy twój problem ! Dotyczy on najczęściej JCB 8014 8018, Neusony, Schaeff/Zeppelin HR 12 i inne o wadze 1.5tony

tel 517 440 673

rydzyk673
Pomocnik operatora

  • Posty: 84
  • Rejestracja: 26 Sty 2013 16:25
  • Miejscowość: Południe Polski - Małopolska

Maszyna: Volvo, JCB, Takeuchi, Komatsu. Zeppelin/Schaeff

Firma: FHU


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 21:08

Jak widać było to niepotrzebne, ale chciałem zwrócić uwagę że Pan Inżynier słyszał jakieś dzwony, tylko nie wiedział z jakiego kościoła. Poza tym już wcześniej kilka razy zwracałem uwagę, że jego teorie prowadzą do ściśliwości cieczy, ale wcześniej zaprzeczał :roll:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 21:09

Wskaż mi gdzie napisałem że ciecze nie są ściśliwe

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 21:17

Pierwszy raz:

dzierzan napisał(a):Czy mi się wydaje czy Ty właśnie ścisnąłeś ciecz :?:

zakub napisał(a):Nie


Drugi raz:

dzierzan napisał(a):Prosty układ.

Pompa - 1000m przewodu z olejem - siłownik.

Włączamy układ na 1 minutę. Pompa przepycha 1l oleju, do siłownika wpływa 0,8, twierdzisz że w przewodzie zostaje 0,2. Jeśli pomijamy sprężystość linii i wycieki to olej musiał się ścisnąć.


Trzeci raz:

dzierzan napisał(a):3) Wydaje mi się że mylisz pojęcia. My rozmawiamy o wydatku objętościowym/ przepływie/ wydajności pompy [l/min]
(nazwij to jak chcesz) i on się nie może zmieniać na wejściu i wyjściu jeśli ciecz jest nieściśliwa. Poza ciśnieniem i wydatkiem jest też prędkość samej cieczy [m/s]. Prostym przykładem jest kryza/ dysza/ zwężka. Wyobraź sobie wąż ogrodowy przytkany palcem. Przed palcem woda ma większe ciśnienie i mniejszą prędkość, za palcem ciśnienie wody jest małe i prędkość duża, ale ilość wody napływającej na palec jest dokładnie taka sama jak ilość wody wypływającej za nim.


Co prawda za 2 i 3 razem bezpośrednio nie zaprzeczasz, ale nie odrzucasz założenia że ciecz jest nieściśliwa więc logiczne wydaje się że uznajesz to założenie za poprawne.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 21:33

Nie ściskałem w takim sensie w jakim mi to w tym miejscu sugerowałeś.
Traci to znowu sens. I teoretycznie tak jest i w praktyce tak jest. Przetłaczałem ciecze na duże odległości rzędu kilkuset metrów pompami o dużej wydajności i widziałem jakie są efekty.

Na zakończenie tej dyskusji wbije jeszcze bardziej kij w mrowisko i powiem że przy zamkniętym zaworze na końcu węża czyli 0 przepływie na końcu może dojść do przepływu z początku węża do pompy czyli wystąpi ujemny przepływ.

Wracając całkowicie do tematu przeróbka jest bezsensowna bo większą wydajność pompy nie przyczyni się do wzrostu przepływu oleju w wężu i szybkość jak i siła na siłownikach będzie taka jak była. Żeby to miało prawo działać to wraz z pompą należało by wymienić każdy element przez który przepływa olej czyli węże, rozdzielacze, zaworu itd. na elementy o większym przekroju bo tylko wtedy zwiększy się przepływ i szybkość działania siłownika.

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 21:49

Problem w tym, że ani teoretycznie, ani tym bardziej w praktyce tak nie jest i nie wiem na ile sposobów czy też w jakim innym sensie można ściskać ciecz.

Tak czy inaczej dalsza polemika nie ma najmniejszego sensu.

-- 27 Maj 2019, o 20:49 --

zakub napisał(a):Wracając całkowicie do tematu przeróbka jest bezsensowna bo większą wydajność pompy nie przyczyni się do wzrostu przepływu oleju w wężu i szybkość jak i siła na siłownikach będzie taka jak była. Żeby to miało prawo działać to wraz z pompą należało by wymienić każdy element przez który przepływa olej czyli węże, rozdzielacze, zaworu itd. na elementy o większym przekroju bo tylko wtedy zwiększy się przepływ i szybkość działania siłownika.


Jakiś czas temu zmieniałem w aucie pompę o wydajności około 60l na taką o wydajności około 80l i to była jedyna modyfikacja. No i jakoś dziwnym trafem HDS i kiper zaczęły szybciej działać :wink:

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez Sa2k » 27 Maj 2019 22:04

Trochę opanowania panowie w dyskusji.

Kolega Zakub trochę się zagalopował, a dokładniej może niezbyt precyzyjnie określił rodzaj oporu przepływu cieczy w przewodach hydraulicznych.

Bardzo dobrym przykładem byłby tu zwykły zawór umocowany na przewodzie lub w odniesieniu do elektroniki (jak komu pasuje) zwykły rezystor w obwodzie.

Generalnie chodzi o to, że przy źle dobranym rozdzielaczu i złych przekrojach przewodów, zwiększanie wydajności pompy w niczym nie pomoże, a jedynie co może odrobinę pomóc to zwiększenie ciśnienia.
Ciśnienia też nie da się podnosić bez ograniczeń, bo silnik nie da rady lub układ nie wytrzyma.
Trzeba zbadać w pierwszej kolejności jaki mamy typ rozdzielacza i na jakie przepływy jest fabrycznie zbudowany.
Następne to przekroje przewodów hydraulicznych.
Z całą pewnością ich zmiana na nieco grubsze przekroje polepszy nieco sytuację.

A tak na marginesie chwalenie się kto, jaką szkołę skończył, jest tu co najmniej bezcelowe.
Sam osobiście znam osoby, które są po zwykłych zawodówkach, a swoją wiedzą i umiejętnościami przytłaczają.

Znam nawet mega speca od elektroniki, który jest z wykształcenia rolnikiem, a zbudował sobie GPSa geodezyjnego za promil wartości ceny rynkowej fabrycznego.



Nie jest sztuką opisywać wszystko wzorami i tabelkami, sztuką jest umiejętne wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.

Spadki ciśnień w przewodach i osprzęcie, są były i będą i nie ma co z tym polemizować.

Na poprawę humoru i rozluźnienie sytuacji proponuję filmik i koniecznie zobaczcie 4 minutę 7 sekundę.
https://www.youtube.com/watch?v=-YfbyFbtsbo

Sa2k
Pomocnik operatora

  • Posty: 92
  • Rejestracja: 19 Lis 2014 12:38

Maszyna: Atlas AM16 R

Firma: Prywatna


Re: Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez dzierzan » 27 Maj 2019 22:07

Sa2k napisał(a):Generalnie chodzi o to, że przy źle dobranym rozdzielaczu i złych przekrojach przewodów, zwiększanie wydajności pompy w niczym nie pomoże, a jedynie co może odrobinę pomóc to zwiększenie ciśnienia.
Ciśnienia też nie da się podnosić bez ograniczeń, bo silnik nie da rady lub układ nie wytrzyma.
Trzeba zbadać w pierwszej kolejności jaki mamy typ rozdzielacza i na jakie przepływy jest fabrycznie zbudowany.
Następne to przekroje przewodów hydraulicznych.
Z całą pewnością ich zmiana na nieco grubsze przekroje polepszy nieco sytuację.


Dokładnie tak jak piszesz, samo wymienianie pompy nie będzie podnosiło wydajności w nieskończoność.

Sa2k napisał(a):A tak na marginesie chwalenie się kto, jaką szkołę skończył, jest tu co najmniej bezcelowe.
Sam osobiście znam osoby, które są po zwykłych zawodówkach, a swoją wiedzą i umiejętnościami przytłaczają.

Znam nawet mega speca od elektroniki, który jest z wykształcenia rolnikiem, a zbudował sobie GPSa geodezyjnego za promil wartości ceny rynkowej fabrycznego.


Zgadzam się w 100%.

dzierzan
Fachoperator

  • Posty: 663
  • Rejestracja: 19 Kwi 2010 10:26
  • Miejscowość: Włocławek
  • Pochwały: 22

Maszyna: JCB 3CX
MB Actros 2635 PK12000
MB Actros 3241

Firma: Transportowa


Neuson 2500rdv przyspieszanie minikoparki

Postprzez zakub » 27 Maj 2019 22:09

Nie miałem zamiaru się chwalić, po prostu pierwsza wypowiedź mechaniora w moim kierunku była w dużym skrócie przekazem typu nic nie wiesz to po co się wypowiadasz

zakub
Pomocnik operatora

  • Posty: 76
  • Rejestracja: 30 Mar 2015 00:17
  • Miejscowość: Częstochowa
  • Pochwały: 1

Maszyna: Volvo EC25

Firma: .


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej