wibako

Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez rousbat » 06 Maj 2019 21:37

Marka i model maszyny: Yanmar VIO30
Rok produkcji: 2006
Numer seryjny: DD2B602172

Witam szanowne grono, proszę o poradę odnośnie przyczyn dużego zamulenia naszego Yanka gdy jest zimny, uprzedzam odpowiedzi - rozgrzej hydraulikę- bo mamy 5 kopaczek i w żadnej nie jest to tak uciążliwe. w Okresie zimowy trzeba pokopać ok 20 min i ruchy stają się w miarę normalne (rozgrzewanie na sucho potrwało by z 1h). Przy zadaniu jazdy na zimnym obroty muszą być prawie na maxa bo mocno przydusza silnik, po rozgrzaniu się oleju jazda już nie sprawia silnikowi takich problemów. W okresie letnim proces trwa znacznie, krócej ale nadal jest spora różnica między rozgrzanym, a nie - po prostu ruchy są zamulone.
Filtry wszystkie wymienione na nowe, olej zakładam, że to HV46, a przynajmniej jego 50% bo tyle uzupełniałem jak urwał się przewód. Jest jeszcze filtr na ssaniu nr 15 na załączonym zdjęciu ale serwis tłumaczy, że się go nie wymienia, a jedynie czyści wg potrzeb bo jest metalowy.
Mi przychodzą dwa pomysły - wywalić cały olej i zmienić na jakiś inny;
Dokopać się do tego filtra i go obejrzeć ale to dniówka zejdzie bo dostęp kiepski.
Proszę o podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.
Załączniki
YanmarImage009.png

rousbat
Pomocnik operatora


Reklama

simmet

Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez mechanior » 07 Maj 2019 00:02

Rzeczywiście filtra ssania się nie wymienia tylko czyści no chyba że jest zawalony albo uszkodzony mechanicznie.
Sprawdź czy olej nie jest mocno spieniony gdy jest zimny.
Wypadało by zacząć od pomiaru ciśnienia na joystickach (pilot) i głównego w czasie występowania problemu i po rozgrzaniu.
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez rousbat » 08 Maj 2019 21:53

Dziękuję za podpowiedzi, o tyle dziwne, że ten model nie ma "oczka" aby sprawdzić poziom oleju więc aby stwierdzić czy się nie pieni muszę odkręcać pokrywę na zbiorniku oleju pod którą jest filtr. Ilekroć tam zaglądałem nigdy nie był spieniony. A ten filtr metalowy zachodzi "mułem"? Czy to rzadki przypadek? Do pomiarów muszę się przygotować bo na razie niem mam żadnego manometru. Ciśnienie sterowania - manometr w skali do 40bar, główne - do 400 dobrze kojarzę?

rousbat
Pomocnik operatora


Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez mechanior » 12 Maj 2019 21:22

O jakim mule piszesz?
Nie ma kontrolki? To jak sprawdzasz poziom oleju?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez rousbat » 18 Maj 2019 21:57

Muł=syf, brud, który mógłby zatkać sitko filtra. Co do kontrolki to jest problem bo kiedyś szukałem dookoła zbiornika oleju, oczka, wskaźnika, miarki i nigdzie nie znalazłem. Jak chcę sprawdzić poziom oleju to odkręcam pokrywę nr 5 i zaglądam ile jest oleju. Ale punktu odniesienia nie mam.

rousbat
Pomocnik operatora


Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez mechanior » 19 Maj 2019 22:50

A 19 to nie przypadkiem wskaźnik poziomu?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20876
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez Arcio » 20 Maj 2019 22:09

rousbat napisał(a):Co do kontrolki to jest problem bo kiedyś szukałem dookoła zbiornika oleju, oczka, wskaźnika, miarki i nigdzie nie znalazłem.

mechanior napisał(a):A 19 to nie przypadkiem wskaźnik poziomu?


Zerknąłem do mojej serwisówki i faktycznie to element z numerem 19 przykręcony do zbiornika na dwóch śrubach M10.
rousbat, zerknij na zbiornik oleju od tyłu koparki poprzez kratkę chłodnicy i powinieneś go zauważyć.

Awatar użytkownika
Arcio
Fachoperator

  • Posty: 1065
  • Rejestracja: 10 Gru 2010 15:05
  • Miejscowość: Rybnik
  • Pochwały: 71

Maszyna: gąsienicowa, japońska :)

Firma: Kant i bubel.


Yanmar VIO30 przy zimnym oleju zamula

Postprzez rousbat » 23 Maj 2019 20:11

Dzięki chłopaki za podpowiedź w końcu namierzyłem ten wskaźnik. Nie znajduje się za kratą chłodnicy lecz po otworzeniu pokrywy akumulatora ukryty jest po wewnętrznej stronie zbiornika oleju hydraulicznego pomiędzy akumulatorem, a zbiornikiem i do tego przysłonięty był przewodem od akumulatora i dla tego nie mogłem go namierzyć.

rousbat
Pomocnik operatora


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej