wibako

Rozrusznik Cat 301.8 C

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Rozrusznik Cat 301.8 C

Postprzez Bartek_cat » 28 Mar 2021 23:12

Marka i model maszyny: 301.8 C
Rok produkcji: 2010
Numer seryjny: JSB05640

Mam problem z uruchomieniem minikoparki. Podejrzewam, że to wina rozrusznika. Na obecną chwilę sprawdziłem:
-Stacyjka działa. Po przekręceniu kluczykiem słychać przekaźnik. Dla pewności sprawdzałem zwierając przewody i to samo.
- Przekaźniki podmieniałem, bez efektu.
- Dostałem się do rozrusznika odkręcając blachę za siedzeniem. Po zwarciu na krótko, słychać jak bendiks wyskakuje, ale rozrusznik nie kręci.
- Dodatkowo pobiera prąd, bo następnego dnia akumulator już jest rozładowany. Wkładałem drugi i jest to samo. Więc wina akumulatora odpada.

Jak najłatwiej go wykręcić? Dostęp jest kiepski. Jak zdemontować fotel? Byłoby więcej miejsca.

Wszystko zaczęło szwankować po jakimś czasie jak myłem koparkę z gliny i przy okazji silnik. Robiła też się choinka z kontrolek na panelu, ale rozrusznik kręcił i koparka pracowała bez problemu. Dodatkowo świeci się serwis. Jak go wykasować.

Winne okazały się szczotki w rozruszniku. Najlepiej zacząć od wyjęcia fotela co znacznie usprawni dalsze prace. Potem odkręcamy osłony: jedna od dołu pod silnikiem, druga w kabinie na tylnej ścianie. Kolejny krok to demontaż alternatora. Teraz mamy dostęp do rozrusznika, odkręcamy kable i śruby które go trzymają. Po naprawie montujemy w odwrotnej kolejności. Przyda się druga osoba która przytrzyma rozrusznik, bo ciężko samemu go utrzymać i przyłapać śruby. Przy okazji warto sprawdzić stan paska klinowego i go wymienić. Nr paska REMF-1360.
Podsumowując: Koszt nowego szczotkotrzymacza 25 zł, czas naprawy 3-4 godz.

Bartek_cat
Operator

  • Posty: 323
  • Rejestracja: 24 Lut 2012 21:01
  • Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
  • Pochwały: 7

Maszyna: CAT 428D 428 M316D 323EL, Mercedes 2048 4141

Firma: .


Reklama

simmet

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej