wibako

EC15XTV '06 Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

EC15XTV '06 Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Postprzez Kapral » 10 Kwi 2021 22:39

Witam

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Problem dotyczy minikoparki Volvo EC 15B XTV rocznik około 2006. Podczas normalnej pracy zaczęły mrugać na czerwono lampki: stop oraz ciśnienia oleju silnikowego (engine oil pressure). W załączniku przesyłam zdjęcie - na żółto zaznaczyłem o których lampkach mowa. Lampki te normalnie nie świecą, podczas pracy w monecie kiedy maszyna ma ciężej zaczynają świecić. Dodatkowo mam wrażenie jakoby w tym monecie silnik nieco nierówno zaczynał pracować (przydusza się) choć może być to błędne uczucie. Zaznaczam, że problem występuje głównie na wolniejszych obrotach. Po zwiększeniu obrotów problem ten nie występuje. Oczywiście sprawdzałem poziom oleju w silniku i jest prawidłowy (2/3 pomiędzy wskaźnikami). Proszę o informację czy jest to poważna usterka oraz co mogło się zepsuć? Dodam, że maszyna odpala bezproblemowo.

Pozdrawiam
Kapral
Załączniki
tablica kontrolek.jpg
Kontrolki, które się zapalają

Kapral
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 09 Wrz 2019 11:26

Maszyna: Volvo EC15B XTV

Firma: Elektrosilesia


Reklama

simmet

Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Kwi 2021 00:09

Trzeba zmierzyć manometrem ciśnienie oleju. Nie wróży to nic dobrego, radzę nie pracować kiedy świeci się kontrolka ponieważ możesz zatrzeć silnik.
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Postprzez Kapral » 11 Kwi 2021 08:50

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że pomiar ciśnienia wykonuje w miejscu czujnika ciśnienia po jego odkreceniu. Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie? Możliwe że to pompa oleju siada czy raczej wskazuje to na grubszy problem z silnikiem np uszkodzone panewki. Zakładając najgorszy scenariusz jakie są wstępne koszty naprawy oraz gdzie najlepiej na Śląsku udać się z tym problemem? Silnik to MITSUBISHI L3E.

Kapral
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 09 Wrz 2019 11:26

Maszyna: Volvo EC15B XTV

Firma: Elektrosilesia


Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Postprzez zeppelin zm 15 » 11 Kwi 2021 10:25

Tak, w miejscu czujnika. Przyczyn może być kilka, uszkodzona pompa olejowa, zawór ciśnienia oraz co najgorsze właśnie "zjechane" panewki. Trzeba by to zweryfikować. Nie wiem jakie dopuszczalne najniższe ciśnie ma ten silnik ale podejrzewam że poniżej 2 bar na rozgrzanym silniku to już nie jest dobrze...
Kiedy wymieniałeś olej w silniku???
Dyskusja z idiotą jest jak zapasy w błocie z świnią.
Po pewnym czasie zauważasz że świni się to podoba.

zeppelin zm 15
Fachoperator

Maszyna: Wszystkie

Firma: Wspaniała


Re: Miga lampka kontroli ciśnienia oleju

Postprzez Kapral » 11 Kwi 2021 10:36

Dzięki. Sprawdzę ciśnienie. Wszystkie płyny i filtry wymieniane były na zimę jakieś 100 mg temu. Olej to 10w40.

Kapral
Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 09 Wrz 2019 11:26

Maszyna: Volvo EC15B XTV

Firma: Elektrosilesia


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej