wibako

Kilka pytań dotyczących tulejowania

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Kilka pytań dotyczących tulejowania

Postprzez elloco » 11 Paź 2021 19:14

Cześć wszystkim szukałem po forum, ale nie znalazłem odpowiedzi dlatego zakładam nowy temat.
Rok temu robiłem w swojej 2.7t regenerację w warsztacie gdzie rozwiercono elementy, które miały luz / były wygniecione i wleciały nadwymiarowę sworznie. Niestety rok się jeszcze nie skończył, a zauważyłem luzy w miejscach naprawianych. ( Sam pracuje na koparce dodatkowo jestem wyczulony jeśli chodzi o punktu smarowań itp) W promieniu 50km od mojej miejscowości ciężko o zakład specjalizujący się w tego typu naprawach więc rozszerzyłem "strefę poszukiwań" i podzwoniłem w dalsze zakątki Polski. Jeden z zakładów skrytykował rozwiercanie i następnie pasowanie nadwyiarowych sworzni, a zaproponował mi w miejscu gdzie ramie jest wygniecione wpasowanie tulei, która będzie szersza niż obszar ramienia, które z czasem się wygniata i wydłuży to czas zużycia się elementu. Inny fachowiec zalecił mi tylko i wyłącznie napawanie, a następnie rozwiercenie zachowując oryginalny wymiar sworznia .

Co o tym myślicie ?
(rozumiem, że ważny jest też materiał z którego są sworznie oraz tuleje ślizgowe, ale chodzi mi o sam "patent" / technologie naprawy wygniecionego otworu)

Więc mamy:
1. Rozwiercanie ( o ile dany element na to pozwala) i nadwymiarowe sworznie
2. Rozwiercenie i wpasowanie tulei aby element miał większa powierzchnie i następnie zastosowanie sworzni o wymiarach oryginału.
3. Napawanie i rozwiercanie z zachowaniem oryginalnych wymiarów.
4. Inny ?

elloco
Fizol

  • Posty: 37
  • Rejestracja: 02 Paź 2019 16:44

Maszyna: Wacker Neuson 5002

Firma: brak


Reklama

simmet

Kilka pytań dotyczących tulejowania

Postprzez dawidg2 » 11 Paź 2021 21:08

nawet nie napisałeś w czym, a ma to znaczenie bo producenci maszyn mają i dobre i złe rozwiązania.

Poczytaj posty użytkownika Arcio to się dużo dowiesz.

Powrót do fabrycznych wymiarów ma ten plus że kupujesz tuleje, sworznie i zakładasz bez dorabiania i przestojów.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej