wibako

Terex HR18 '03 Nie podnosi ramienia boom brak jednej jazdy

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Terex HR18 '03 Nie podnosi ramienia boom brak jednej jazdy

Postprzez wyborowy_browar » 07 Wrz 2023 16:01

Cześć wszystkim kupiłem uszkodzonego "chrupka" z dwoma problemami :) TEREX HR18 z 2003 roku.
Wszystkie funkcję poza trzema działają bez zarzutu. Problem jest z podnoszeniem ramienia boom oraz jego opuszczaniem, lewa jazda ruszy się minimalnie, a po chwili wywala olej z zakucia przewodu (robi się spore ciśnienie).
Koparka na minimalnym gazie ma siłę się podnieść do góry na plugu oraz łyżce, ale dopiero jak dołożę dodatkowo AUX bez tego ramie nie chce współpracować. (pług i reszta funkcji działają normalnie)
Dotychczas zmierzyłem ciśnienie bezpośrednio przy pompie na wszystkich 3 portach jest katalogowe jak w serwisówce.

Zauważyłem, że:
1. Przewód od powrotu oleju do chłodnicy jest dosłownie zassany/załamany.
2. W przewodzie zaznaczonym na 2 obrazku podczas próby włączenia lewej jazdy do przodu (do tyłu chyba też) robi bardzo duże ciśnienie przez co wywala olej aż z zakucia przewodu. (prawa jazda działa bez problemu)

Zamierzam po weekendzie wyjąć na stół rozdzielacz bo ktoś przy nim majstrował może źle go poskładali, muszę też od nowa poustawiać zawory ponieważ wszystkie są wkręcone na MAX.
Ewentualnie może ktoś z was ma jeszcze jakiś pomysł na co zwrócić uwagę?

-- 07 Wrz 2023 15:01 --

Cześć ponownie dopiero wczoraj wyjąłem rozdzielacz hydrauliczny i zacząłem go rozbierać.
Sytuacja wygląda następująco:
1 Sprężyna suwaka pęknięta.
2 Trzy małe sprężynki między sekcjami połamane.
3 Dwóch małych sprężynek między sekcjami brakuję.
4 Uszczelnienia O-ring w kiepskim stanie jeden cały rozwalony.

5 ktoś na sekcje środkową, gdzie rozchodzi się reszta fachowo dociął kawałek blaszki z nierdzewki ... tylko po co?

Z racji, że wszystkie zawory przeciążeniowe były wkręcone na maxa, rozebrałem je. Sprężyny jak i iglice wyglądają ok.

‐------------------

Gdzie mogę szukać takich sprężyn? Napisałem do kilku firm znalezionych na Google, ale póki co bez odpowiedzi.
Załączniki
20230906_175910.jpg
20230907_154731.jpg
20230907_154712.jpg
20230907_154632.jpg
1.jpg
OBRAZEK 1
2.jpg
OBRAZEK 2
3.jpg
4.jpg

wyborowy_browar
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lip 2018 23:17

Maszyna: YANMAR b17

Firma: brak


Reklama

simmet

Re: Nie podnosi ramienia boom brak jednej jazdy

Postprzez rudesmen » 08 Wrz 2023 21:27

Nie pomogę Ci merytorycznie z Twoim problemem. Chcę Cię pochwalić za skrupulatne opisy usterek od razu z przemyśleniami i pomysłami wzbogacone o zdjęcia i screeny schematów. Z przyjemnością czyta się Twoje perypetie :ok:

Awatar użytkownika
rudesmen
Fachoperator

  • Posty: 2188
  • Rejestracja: 08 Paź 2005 17:05
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
  • Pochwały: 49

Re: Nie podnosi ramienia boom brak jednej jazdy

Postprzez wyborowy_browar » 26 Wrz 2023 19:44

Po skompletowaniu części oraz poskładaniu wszystkiego w całość funkcję wróciły :).
Dotakowo zmieniłem wszystkie uszczelnienia o-ring
Sprężyny dorobiła mi lokalna firma wzorując się na "oemowskich" za sprężyne suwaka zapłaciłem całe 30zł, a te małe 15zł szt :) więc ogólnie całość wyszła dosłownie groszę...

Poskładałem tak jak było z tą blaszką...
Ma ktoś jakąś sugestie po co ona tam jest? czy jest to fabryczny zabieg ? Bo nie daje mi to spokoju... Rozdzielacz KYB.
Załączniki
20230922_113337.jpg
20230922_103718.jpg
20230922_103714.jpg

wyborowy_browar
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 18 Lip 2018 23:17

Maszyna: YANMAR b17

Firma: brak


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej