wibako

Wyciek oleju z rozdzielacza

Forum minikoparek wszystkich producentów

Moderator: mechanior

Wyciek oleju z rozdzielacza

Postprzez makoś » 24 Lip 2010 11:06

Witam
Czy ktoś z kolegów może mi pod powiedzieć jak zlikwidować wyciek oleju z rozdzielacza?
koparka Neuson RDV 2600 z 98r, sieknie najprawdopodobniej między sekcjami.
Wyciek jest dość mocny głównie w czasie jazdy i pracy głównym ramieniem, wycieka jakieś 1l na godzinę pracy.
Wiem że najlepiej byłoby wymontować cały rozdzielacz, tylko jak spuścić olej z siłowników?
Ze zbiornika wiem jak, ewentualnie mogę zakręcić zawór na wyjściu ze zbiornika, ale jak spuścić z reszty układu tak aby nie zalać wszystkiego olejem łącznie z połową podwórka?
Wiem że udzielają się tu też mechanicy z serwisów, może ktoś wie ile taka impreza może kosztować w serwisie.
Chcę też wymienić olej w silniku, jaki olej zastosować do silnika Kubota?

makoś
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 11:04
  • Miejscowość: szczecin

Reklama

simmet

Postprzez keating » 25 Lip 2010 01:55

zaczynając od końca do silnika to najlepiej olej silnikowy 15W-40 (mineralny), jeżeli chodzi o producenta to już drugorzędna sprawa. my lejemy wszystkie oleje Statoila - do silnika RoyalWay 15W-40

jeżeli wyciek jest pomiędzy sekcjami, to niestety trzeba wyciągnąć rozdzielacz. nie musisz spuszczać oleju z siłowników.
trzeba tylko tak ustawić ramię, aby się nie poskładało, gdy odkręcisz przewody (szczególnie, gdy nie masz zamków na siłownikach).
niestety wycieków nie da się uniknąć (możesz np ustawić maszynę na plandece, aby ograniczyć wycieki) oczywiście wypompuj olej ze zbiornika (zawór masz pewnie między zbiornikiem, a pompą. a Tobie olej cofnie się z powrotów z rozdzielacza).
ważne, aby dobrze oznakować przewody przed odłączeniem.

koszt takiego uszczelnienia to trochę trudno oszacować. zależy z jakiego powodu cieknie. jeżeli to tylko uszczelnienia, to nie będzie większego problemu. gorzej, jeżeli jest uszkodzony korpus - pęknięty, wypłukany, itp. no to gorzej - drożej.
KRM MACHINES Sp. z o.o.
www.krm-machines.pl

Serwis maszyn budowlanych |
Naprawa i remonty hydrauliki siłowej | Silników spalinowych | Instalacji elektrycznej | Układów elektronicznych w maszynach.

Awatar użytkownika
keating
Młodszy operator

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 15 Mar 2008 02:37
  • Miejscowość: Wrocław
  • Pochwały: 2

Postprzez makoś » 25 Lip 2010 17:02

Witam
dziękuję za odpowiedź, faktycznie pomysł z wjechaniem na plandekę był dobry. Fakt że dużo oleju nie uciekło, ale po co ma iść w ziemię.
Rozdzielacz wymontowany i rozebrany na sekcje. Nie było to takie trudne jak mi się na początku wydawało, zobaczymy czy uda mi się to teraz poskładać do kupy. :D
Szkoda ze nie da się tu dodać zdjęć, ale zaraz gdzieś je upcham i podam linki.
Po rozebraniu rozdzielacza na sekcje i wymyciu go nie znalazłem żadnych pęknięć a ni uszkodzeń oringów między sekcjami, jednak oczywiście wymienię wszystkie oringi na nowe.
Teraz moje pytania:
Patrząc na wymontowaną sekcję widzę 3 kanały olejowe w połowie wysokości sekcji i jeden jajowaty kanał na dole sekcji, oraz 3 okrągłe otwory na szpilki. Między tym jajowatym kanałem na dole a dolnymi otworami dla szpilek wewnątrz bloku sekcji jest kanał w którym jest jakiś zaworek na sprężynce o od strony otworu dla szpilki jest wałek metalowy z dwoma oringami. W każdej sekcji są 2 takie zaworki z prawej i lewej strony tego dolnego kanału.
Okazało się że te oringi na trzech wałeczkach są wytarte i prawdopodobnie tam właśnie cieknie. Zawsze tam właśnie najpierw pojawiał się olej, ale myślałem że wciekał tam po szpilce.
Czy ktoś może mi powiedzieć jaką rolę pełnią te zaworki?
Następne pytanie to czy mając wszystko wymontowane warto jeszcze coś rozkręcić, coś sprawdzić, może są jeszcze jakieś uszczelnienia wewnątrz które można wymienić? Tak aby już przez dłuższy czas nie wracać to tematu rozdzielacza.
Oringi kupić oryginalne w serwisie czy poszukać zamienników np w sklepie "Oring"?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab9 ... 45a61.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1f9 ... 4a73c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/217 ... 3d26e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/52d ... 2d1f0.html

[ Dodano: Pon Sie 02, 2010 10:07 pm ]
Widzę że chyba zbyt trudne pytania zadałem.
Szkoda bo to forum jest bardzo fajne, lecz jednak ciężko o konkretne odpowiedzi, a przecież są tu fachowcy zajmujący się tym sprzętem na co dzień.

Więc tak rozdzielacz naprawiony i zamontowany. Wymieniłem wszystkie uszczelnienia jakie tylko w nim istnieją. Nie było to tanie, ale mam nadzieję że już nie będę musiał wracać to rozdzielacza.

Pojawił się nowy problem, a mianowicie w DTR jest napisane że powinienem wlać olej SHF-46.
Ja mam dostęp tylko do oleju HV-68 i taki wlałem. Koparka chodzi. Na razie tylko były ruchy bez obciążenia, wydaje się że jest ok. Wprawdzie jeszcze gdzieś chyba siedzi powietrze bo słychać syczenie czasami i nieraz ramie się na chwileczkę zatrzyma. Mam nadzieję że to minie.
W sobotę mam kopanie rowu przez cały dzień to wszystko się okaże.
Pytanie brzmi czy mogę zastosować olej HV- 68 zamiast SHF-46? Czy nic się nie stanie przy dłuższym użytkowaniu?
Bardzo proszę o odpowiedź bo w razie czego trudno przed sobotą wymienię olej na właściwy.

makoś
Fizol

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 21 Wrz 2009 11:04
  • Miejscowość: szczecin

Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej