Strona 1 z 1

Łyżka obrotowa

PostWysłany: 04 Lip 2015 15:53
przez taikoubou
Cześć, to ja.
Podyskutujmy o tym zagadnieniu, jakim jest obracanie łyżki kopiącej 360 stopni i uchylnej.

Jacy są producenci, jakie ceny, jakie wady i zalety.

New Volvo Compact Excavator Tiltrotator

Top Equipement. Tilt Rotator Powertilt - www.topequipement.com

Hydrema 926D With Engcon Rototilt Demonstration

Łyżka obrotowa

PostWysłany: 04 Lip 2015 16:13
przez w.fubar
Producentów jest całkiem sporo, HKS, SMP, Steelwrist, Rototilt, Engcon...

Pracuje na SMP starszego typu w 8 tonówce i Engconie nowszej generacji w 5.5 tonówce. Różnica jest taka, że ta pierwsza potrzebuje 1 wyjście hyrauliczne, a druga dwa. Przez to praca Engconem jest łatwiejsza, bo wymaga tylko przełączników w dżojstikach. SMP to przełączniki + pedał i mniejsza płynność działania.

Same plusy, żadnych minusów. Funkcjonalność powala zwłaszcza jeśli trzeba zrobić całą robotę od A do Z bez pomocnika. To samo tyczy się wykopów pomiędzy kolizjami. Da się zrobić wykop jamisty pod studnie będąc otoczonym istniejącymi ciągami z każdej strony... z tego co pamiętam miało to trochę ponad 2 m głębokości. Pisanie, ze to to jest delikatne jest bezcelowe. To nie służy do rwania kamieni, czy korzeni 100-letnich drzew, tak samo jak skarpówka nie służy do kopania w glinie. Do tych robót zakłada się zwykłą łyżkę i jest spokój. Ze zdejmowaniem asfaltu radzi sobie dobrze, oczywiście nie obrotem. Cena będzie powalać i zakup takiego sprzętu będzie ekonomicznie nieuzasadniony dopóki w Polsce siła robocza będzie tak tragicznie tania. Bo wszystkie rzeczy, które robi się rototiltem da sie zrobić i zwykłą łyżką, tylko zajmie to trochę więcej czasu, będzie wymagało przestawiania się albo zwyczajnie kolega od łopaty i grabi bardziej się upoci.

Łyżka obrotowa

PostWysłany: 17 Sie 2017 20:49
przez Jotka
Witam.Panowie o czym tu mówić ) Super sprawa , mocna , niezawodna , doskonała!!! Pracuje na Engcon 15 , 20 Polecam :ok: :piwo:

Re: Łyżka obrotowa

PostWysłany: 24 Cze 2018 18:33
przez gruszon18
Ogólnie rzecz biorąc. Takie urządzonko bardzo wiele ułatwia. I wiele poręczniej można się materiałem "posługiwać". Większość takirz przyrządow posiada dodatkowo palce chwytne co całkiem usprawnia pracę i przede wszystkim nie wymaga aby pomagali np robotnicy fizyczni. Juz nawet w mniejszych koparko-ladowarkach się spotyka coś takiego. Jest na YouTube filmik gdzie 4cx posiada właśnie taką przystawkę. Ale sama koparko-ladowarka już nie jest typowa tylko ma bardzo wiele dodatków na zamówienie jak pompa o sporo większej wydajności czy też właśnie wzmacniane tylne ramię jak i cała rama maszyny jest wzmocniona.

Łyżka obrotowa

PostWysłany: 25 Cze 2018 06:00
przez dzierzan
Coraz częściej widać to rozwiązanie u nas. Na żywo co prawda jeszcze nie spotkałem, ale widziałem niedawno na allegro 2CX z rototiltem, jakąś kołówkę Atlasa z końca lat `90, a w nowszych maszynach to powoli przestaje być rzadkością i nie szokuje jak jeszcze kilka lat temu.

Jest też jakaś dziewczyna z UK, która ma kanał na YouTube (nie pamiętam nazwy). Pracuje na kołówce Volvo z rototiltem właśnie, dodatkowo ma jazdę sterowaną w joyach, zaczep do przyczepy i wyjścia hydrauliczne na wywrot. Bardzo uniwersalna maszyna i chyba sobie nie przypominam żeby kiedykolwiek miała pomocnika z łopatą, a robi przeróżne rzeczy.

Re: Łyżka obrotowa

PostWysłany: 25 Cze 2018 07:19
przez dawidg2
https://www.youtube.com/channel/UC8DKUY ... s4eGndbl-A o tą Ci pewnie chodzi.

Engcon ma w standardzie chyba sterowanie w dzojach jazda i skrecaniem. Volvo teraz też to ma w maszynach bez głowic. CDC się nazywa. Tak samo jak w ładowarkach co stosuja.

Re: Łyżka obrotowa

PostWysłany: 27 Sty 2019 10:54
przez taikoubou
Koparka Volvo z teleskopem i łyżką obrotową.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image