wibako

Planuje zakup kruszarki

Planuje zakup kruszarki

Postprzez dawidg2 » 23 Lis 2012 22:59

Nikt dokładnie nie powie że tyle i tyle wytrzymie. Są też różne szczęki z różną zawartością składu metali. Grunt to dobrać odpowiednie do swojego materiału

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Reklama

simmet

Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 07 Gru 2012 17:52

dostałem informacje o sprzedaży takiej kruszarki: Rubblebuster SR2. Kruszarka jest bodajże z 2001, przebieg niby 361h. zepsuta jakas tam pompa chyba (od przesuwania taśmy). Jednak dopiero będę jechał oglądać ją. Możecie powiedzieć co to za marka, podobno austriacka, i coś powiedzieć więcej ze zdjęć.
http://zapodaj.net/c1f9d62eadafa.jpg.html
http://zapodaj.net/312e1b4ed8eea.jpg.html
http://zapodaj.net/2803078ef2f39.jpg.html
http://zapodaj.net/5ee696f4edb68.jpg.html
http://zapodaj.net/ff09273603a21.jpg.html
http://zapodaj.net/97b6432d167c3.jpg.html
http://zapodaj.net/52d6fdc7be438.jpg.html
http://zapodaj.net/42433b9ea19ae.jpg.html
http://zapodaj.net/b96e1e2e0f89b.jpg.html
aha to jest kruszka mlotkowa

grom1717
Pomocnik operatora


Re: Planuje zakup kruszarki

Postprzez Kazik40 » 08 Gru 2012 09:54

Cieżko powiedzieć w jakim jest stanie, dobrze byłoby gdyby ją naprawili i sprzedali ci sprawną z gwarancją rozruchową chociaż tydzień, jak długo stała nie używana nie wiadomo co będzie się działo z silnikiem i hydrauliką może się okazać że po kilku godzinach pracy zaczna sie dziać cuda, byłoby dobrze jak do wymiany bedą oleje, filtry, cześć uszczelnień i węże. Pytanie jakiej marki ma silnik oraz hydraulikę? Poproś o instrukcje do niej.
Nastepna sprawa dostępność cześci zamienych żebys nie musiał ich sciągać z Austrii za krocie i czekać po 6 miesięcy i pytanie do czego chcesz ją używać do recyklingu się nadaje, gruz nią pokruszysz ale nic twardszego.

To jest kruszarka wymaga co jakiś czas w miarę profesjonalnego serwisu, kolego z BH RUDA może wy je serwisujecie???

Kazik40
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 18 Sie 2012 18:47

Re: Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 08 Gru 2012 15:06

Kolego, w googlach ciezko cos znalezc nt. tej kruszarki, nie wiem jak z serwisem i częściami, przydała by sie jakas pomoc :P. Silnik Deutz takze z tym nie byloby problemu w razie awarii. Kruszarka bez komputera. Zabieram ze sobą znajomego, rozkrecimy to i oceni czy to szrot i tylko do ogrodka na kwiatki to trzymali, czy jednak sprawna. Ale po 360h pracy wydaje mi sie, ze nic niema prawa sie dziac, a tam od tasmy silnik hydrostatyczny albo naped hydrostatyczny jest w awarii i tasma nie dziala. Możliwe że kręcona ;/. 10 lat i taki przebieg... Te młotki to sa dedykowane do konkretnego modelu czy kupuje jakies o odpowiednim oznaczeniu, wymiarach? Gruz ok, ale chcialbym tez kamien polny kruszyc, znajomy ma mlotkowa i mowi ze kamien kruszy i narazie wszystko jest ok, gdyby jednak kamien byl za twardy to co wtedy sie dzieje, co psuje, jak szybko, no i czy bardzo drogo naprawa wychodzi?

grom1717
Pomocnik operatora


Planuje zakup kruszarki

Postprzez dawidg2 » 08 Gru 2012 15:14

Młotki idą i płyty. Kolega BHRuda pisał że ktoś na Dolnym Śląsku kruszy na młotkowej granit.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 08 Gru 2012 15:38

No tak, ale jesli przekrusze na tym 100t kamienia i cos pojdzie, a gruzu zrobie pare tysiecy ton, to wole kupic 2 makrumy 40.15 i 40.28, na ktorych zrobie kamien, drobniej i pewnie taniej :) Kolega BH Ruda pisał, że koszty uzytkowania sa bardzo drogie mlotkowej na granicie, wiec tak czesto sie cos psuje?

grom1717
Pomocnik operatora


Planuje zakup kruszarki

Postprzez dawidg2 » 08 Gru 2012 15:57

Nie psuje się ale się wycierają młotki i płyty. I to jest tym kosztem.

Po makrumach niema takiej dobrej kubiczności jak po młotkowej.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 08 Gru 2012 16:27

Aha czyli jednak kamien daje rade tylko sie zuzywa to troche szybciej. Dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam.

grom1717
Pomocnik operatora


Re: Planuje zakup kruszarki

Postprzez Kazik40 » 08 Gru 2012 19:02

Nie jestem przekonany że kazda młotkowa pójdzie na kamieniu polnym, oczywiste ze młotki moment się zużyją ale jesli to jest młotkowa w standardzie nie wzmocniona to się może porostu z czasem się rozsypać tzn. silnik, łożyska może nawet korpus popękać, wiec mocno bym się zastanowił żeby ją używać do kamienia.

Przebieg oczywiście ma znaczenie ale jeżeli ona przez 10 lat stała w trawie nie zabezpieczona odpowiednio to możesz sie spodziewać cudów.

Kazik40
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 18 Sie 2012 18:47

Planuje zakup kruszarki

Postprzez BH RUDA » 08 Gru 2012 21:49

Do otoczaka można dokupić droższe okładziny i droższe młotki, które będą miały inna strukturę (odpowiednio więcej danego stopu lub twardszej klasy ceramiczne)i będą miały przeznaczenie na skały twarde i abrazyjne.
Z Metso można zamówić specjalne okładziny pod tego typu zplikację..

Najlepiej odnaleźć kogoś, kto tak w okolicy robi na młotkowej i popytać na ile starczają młotki i na ile okładziny, lae tu może być mowa o kilku tygodniach...
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 382
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 08 Gru 2012 23:22

A jeśli mówimy o tych droższych okładzinach i młotkach to czy są one bardzo droższe niż standard? Nie planuje kruszyć non-stop, raczej zimą zrobię 10 tyś. ton, to na sezon będę miał materiał. Ta kruszarka to możliwe że Rubblebuster S2R a nie tak jak pisałem SR2, nie jest to zbyt popularne... No i czy te młotki są produkowane tak jak opony, że tylko aby wymiary, oznaczenie się zgadzało, czy jednak są one dedykowane do konkretnego modelu? Kolego BH Ruda mówisz, że parę tygodni jeżeli o te młotki chodzi. No tak, ale czy skłaniałbyś się do dwóch szczęk tak jak pisałem 40.15 i 40.28, powinny zrobić całkiem porównywalny, a może i drobniejszy materiał, czy raczej poleciłbyś tą młotkową?

grom1717
Pomocnik operatora


Planuje zakup kruszarki

Postprzez BH RUDA » 09 Gru 2012 00:43

Czy specjalne młotki o podwyższonych parametrach są o wiele droższe - szczerze mówiąc nie wiem, z częściami nie mam zbytnio do czynienia...
Podejrzewam, że będą droższe o jakieś 15-25% i powinny wytrzymywać do 30-40% dłużej, ale głowy za to nie daję..

Co do młotków, to pewnie producent tej maszyny się jakoś zabezpieczył, żebyś musiał kolego zamawiać jedynie od niego, ale pewnie wszystko da się wyprodukować, jak są odpowiednie wymiary.
Ale nie jest to jak z kołami, a juz na pewno okładziny będą miały specyficzny kształt, a te będą również często wymieniane!
Trzeba kogoś znaleźć, kto się podejmie tak małej roboty by takie młotki dostarczyć no i kwestia odpowiedniego stopu może chromomagnesium albo chromomolibdenowe?
I na ile ta osoba będzie solidna..
Przeważne zamienniki są tańsza ale i o wiele krócej wytrzymują, duże kopalnie w coś takiego się nie bawią, bo częste wymiany powodują przestoje i całościowo wychodzi to drożej.
W tym przypadku jest inaczej, ale ktoś musi mieć wymiary by móc Ci coś takiego wyprodukować.
Pytanie, ile coś takiego kosztuje u producenta tej kruszarki i czy w ogóle maszyna się nadaje – tego nie wiem.

Rzadko który producent ma kilka rodzajów młotków, zwykle mają 1 lub ewentualnie 2.
Tak samo jest zresztą w szczękach, przeważnie każdy ma recycling a czasem quarry, Metso ma 8 standardowych modeli i kilka robionych na specjalne aplikacje, ale o tym producencie żadnej wiedzy nie posiadam, nie mogę sobie przypomnieć czy kiedykolwiek coś takiego widziałem pracujące gdzieś na żwirowni..

W Polsce są żwirownie używające kruszarek młotkowych na otoczakach, produkują oni kruszywo łamane pod masy i kostki, sporo można zobaczyć w północno wschodniej Polsce. Tam radziłbym się udać i rozmawiać.

Co do dylematu udarówka lub 2 szczeki...
Najlepiej byłoby użyć po prostu stożka, jeżeli nadawa będzie do 2-90 to można robić 0-16 o dobrej kubiczności, a jak nadawa 2-200mm można robić 0/63mm
Ewentualnie szczeka i stożek jak otoczak większy - ale to jest "właściwa droga". Trzeba zakupić 2 maszyny oczywiście, Lae tak powinno się obchodzić z otoczakiem. Czasem po pierwszym stożku stosuje się jeszcze drugi.

Jakbym miał sie zastanawiać nad 2 szczeki lub młotkową, to po 2 szczekach wyjdą może i drobne frakcje, ale drobne nie kubiczne formy, w większości blaszki...
Beda one może i spełniać wymogi rozmiaru, ale nie będą spełniać wymogów stopnia przekruszenia ziarna i do niczego nie będą sie nadawać.
Jedyny plus - szczeki wytrzymają 2000 a może i 3000mg.

Mlotkowa przerobi nadawę na idealny produkt, ale listwy będą szły i okładziny również. Koszt eksploatacji znacznie większy, ale zakup jedynie 1 maszyny i sprzedawalne kruszywo.
Jeżeli kruszywo będzie potem płukane i dostarczane pod asfalty lub kostki brukowe, to interes ma sens.
Ale tu trzeba jeszcze płukania po młotkowej i bezwzględnie hydrocyklonu do odpylenia i równocześnie zatrzymania w 0/2 jak najwięcej cząstek, bo ten produkt łamany jest bardzo wartościowy.

Ja bym raczej szedł w młotkową, 2 szczęki nic nie dadzą.
Inne pytanie, czy ta maszyna jest dobrym wyborem – może jeszcze coś innego jest do kupienia?
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 382
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 09 Gru 2012 01:32

Już jakiś czas rozglądam się za tymi maszynami. Do tej pory raczej makrumami 40.15 i 28. Ostatnio znajomy, który ma żwirownie kilka kruszarek podesłał mi informacje, że taka kruszarka jest na sprzedaż, cena jego zdaniem jest okazyjna, moim również, ale kota w worku nie będę kupował jutro jadę kawał drogi to oglądać. Hmm mówisz, że szczęka i stożek dają rade. Dzięki za uwagę porozglądam się za nimi, co moglibyście polecić tak 20-40t/h do 40-50 tys? Hehe kolego BH Ruda napisałeś się dużo, ale świetnie odpowiedziałeś na moje pytania :)

grom1717
Pomocnik operatora


Planuje zakup kruszarki

Postprzez Kazik40 » 09 Gru 2012 17:21

Jeśli chodzi o młotki to mogą nawet tylko dwa tygodnie wytrzymać na otoczkach wiec tutaj bym się zastanowił , kolego z BH RUDA napisałeś ze używają kruszarek młotkowych do otoczaków mam pytanko jakiej produkcji są to kruszarki ?? ja widziałem kruszarkę udarową znanego producenta na otoczkach listwy w ciągu 100 godzin się zużywały a maszyna po 4 miesiącach była do remontu.

Kazik40
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 18 Sie 2012 18:47

Planuje zakup kruszarki

Postprzez BH RUDA » 09 Gru 2012 18:47

Co do 100mg, może to być prawdą.
Dlatego najlepiej szczęka + stożek, a gdy mała nadawa np 2-90mm to sam stożek wystarczy, i wytrzyma 250-350mg albo i więcej.
Wszystko zależy jak twardy kamień i jak bardzo abrazyjny. No i oczywiście, jakich młotków się używa, okładziny zużywają się wolniej.

Co do kruszarek młotkowych, to Hazemag lub Metso, drozsze w zakupie ale przeznaczone do tego typu aplikacji i specjalnie pod coś takiego stworzone, i na pewno po 4 miesiacach nie bądą się rozpadać na części, mogą spokojnie pracować długie lata.

Ale młotkowa ma jedynie sens, jak odbiorca wymaga bardzo kubicznego ziarna i np chce produkować masy i ma takie wymagania, jeżeli wystarczą po stożku, lepiej kupić stożek.

Zresztą po młotkowej musi być bezwzględnie płukanie na cyklonie, bo nikt nie kupi z taką zawartością pyłów, na pólnocy odpylam na 10 zakładach.

Tylko że to już dodatkowy koszt, ja bym szedł w stożek.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 382
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Planuje zakup kruszarki

Postprzez dawidg2 » 09 Gru 2012 19:57

Tylko stożka bardzo ciężko znaleźć, za w miarę sensowne pieniądze.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 09 Gru 2012 20:03

Rozumiem, dziękuje. Początkowo byłem raczej na tą kruszarkę Rubblebuster S2R trochę napalony, ale teraz widzę że z częściami będzie raczej problem, elementy eksploatacyjne będą szły bardzo szybko,towar w pewien sposób będzie wychodził bardzo ponad wymagania, wymogi powinny spełnić szczęka + stożek, chyba nie będę się w to pchał... Nie jest to ciekawe jak jest robota, a przepada bo kruszarka stoi i nie może wyprodukować kruszywa.. Obejrzeć obejrzę, zobaczę co to...
Zamierzam kruszyć głównie kamień polny, gruz mniej pewnie 20% - 30% tylko. Jak maszyna ma mi się rozpaść po kilku tygodniach, to wole bawić się w szczękę i stożek. Jeśli się mylę poprawcie, będzie taniej, ale będzie troszkę zabawy (2 kruszenia). Po pierwszej kruszarce otrzymam 70-100, a potem na stożek wiec "a gdy mała nadawa np 2-90mm to sam stożek wystarczy, i wytrzyma 250-350mg albo i więcej". Tylko teraz kwestia wyboru tej drugiej kruszarki stożkowej i z tym proszę o jakieś wskazówki co wziąć pod uwagę, a co nie. Szukałem po internecie chwilkę, ale nic nie znalazłem co byłoby dla mnie w porządku, głownie chodziło cena była zbyt wielka. Nie szukam Metso za 500 000 zł, raczej coś małego, aby te 30 ton zrobiło :)

grom1717
Pomocnik operatora


Re: Planuje zakup kruszarki

Postprzez Kazik40 » 10 Gru 2012 13:09

Poszukaj uzywanej 40.86 makrum, popytaj w firmach remontujących te maszyny z tego co sie orientuje po remoncie z gwarancja 3 miesięczną koszt takiej kruszarki waha się miedzy 100 -160 tys. to są najpopularniejsze maszyny chociaż jest ich coraz mniej, ale nie bedziesz miał problemu z czesciami zamiennymi, jest chyba z 50 firm w Polsce sprzedających czesci do tych kruszarek.

Kazik40
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 18 Sie 2012 18:47

Planuje zakup kruszarki

Postprzez grom1717 » 10 Gru 2012 23:00

Byłem, oglądałem, szrooooot, nie paliła, blacha - właściwie rdza z dodatkiem blachy.... Cena może i atrakcyjna na sprawną kruszarkę, ale nie za takiego trupa. Produkcja jak się okazało to RPA. Moje przewidywania się pokryły z tym co zobaczyłem. Ktoś kupił to za grosze, a teraz chce zarobić na jakimś głupcu...
Kolego Kazik40, i jak się spisuje ten stożek, przerób, koszty utrzymania? :P

grom1717
Pomocnik operatora


Re: Planuje zakup kruszarki

Postprzez Kazik40 » 11 Gru 2012 15:15

40.86 spisuje się całkiem przyzwojicie , trzeb uważac i czyscic filtry w układzie smarowania , prosta konstrukcja bez zadnej hydrauliki na samych spreżynach hi tech to nie jest ale da sie na tym pracować . torche poszperałem w necie i widze ze stożki wogóle nie chodzą pytanie czy to są tak dobre kruszarki że nikt ich sie niechce pozbyc ???

I tu pytanko do kolegi z BH RUDA widze ze maszyn metso nie ma prawie wogóle z drugiej ręki ???? czy wy wszytskie przejmujecie i sprzedajecie po swoich klientach ???

Kazik40
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 18 Sie 2012 18:47

PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej