wibako

Glina w kamieniu

Glina w kamieniu

Postprzez projektt » 28 Wrz 2015 09:44

Panowie,


ma ktoś jakiś sposób na glinę z kamieniami? Mam parę tysięcy ton kamienia do skruszenia na podbudowę 0/31,5 bądź też przesortować kamienia pow 100 mm np na brzegi lub ogrodzeń w siatkach.
Gliny będzie tak z 40%, więc do stożka to się zaklei, a szczękowa też nie będzie zadowolona z takiej ilości gliny.
Zdjęcie poniżej.
Załączniki
IMG_3091.JPG

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Reklama

simmet

Glina w kamieniu

Postprzez Piotr mc 85 » 28 Wrz 2015 11:10

Przesiewasz to na sucho?
Jedyne skuteczne znane mi rozwiązanie to płuczka mieczowa, ale większość tych maszyn też ma ograniczenia wielkości ziarna przeważnie ok 80 - 100 mm. Pewnie można zamówić lub poszukać używanej na większe frakcje, ale to już grubsza inwestycja na więcej niż parę tysięcy ton.
Też mam podobny materiał 16-100 mm i składam na hałdę, jak komuś pasuje (bardzo dobre na podbudowę dojazdu czy placu) to sprzedaję jak leci.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Glina w kamieniu

Postprzez dawidg2 » 28 Wrz 2015 16:08

Przesiewacz rolkowy może by pomógł. Jak będę na kompie to podrzuce o jaki chodzi.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 28 Wrz 2015 17:54

Też mam to samo. Robię materiał na drogi zagliniony i dorzucam do żwiru trochę gliny. Mam glinę w drobnym i większym kamieniu. Drobny z bryłkami gliny jeden gość u mnie kupuje i podsypuje sobie plac. Mówił, że glina po deszczu osiada na dno i ładnie kamienie się zagęszczają. Jest to frakcja 30-40 mm.
Te większe od 40 mm w górę są z masą gliny. U mnie masakryczna susza i ta glina jest w bryłach. Kruszyłem to, mimo że zaklejało mi górę szczęk. Wtedy wrzucam to razem ze żwirem do przesiewacza i wychodzi ładne zaglinione 0-30, bo akurat taką frakcję robię. Zagęszcza się pięknie i po deszczu nie ma z tym problemu. Trochę kombinacji, ale jakoś mi to schodzi.

http://www.youtube.com/watch?v=MnTnGMuzBvQ
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Glina w kamieniu

Postprzez Piotr mc 85 » 29 Wrz 2015 11:16

peckiel, a staliniec to za ścianę oporową robi :?: :lol:
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 29 Wrz 2015 14:59

:lol: odpychałem nim materiał spod przesiewacza.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Glina w kamieniu

Postprzez projektt » 29 Wrz 2015 16:12

Piotr mc 85 napisał(a):Przesiewasz to na sucho?
Jedyne skuteczne znane mi rozwiązanie to płuczka mieczowa, ale większość tych maszyn też ma ograniczenia wielkości ziarna przeważnie ok 80 - 100 mm. Pewnie można zamówić lub poszukać używanej na większe frakcje, ale to już grubsza inwestycja na więcej niż parę tysięcy ton.
Też mam podobny materiał 16-100 mm i składam na hałdę, jak komuś pasuje (bardzo dobre na podbudowę dojazdu czy placu) to sprzedaję jak leci.



Tak na sucho.
Był u mnie przedstawiciel powerscreenera i też powiedział, że płuczka mieczowa będzie dobrym rozwiązaniem.
Czy ktoś zna jakąś sensowną firmę takiej płuczki?

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 29 Wrz 2015 17:34

BH Ruda jest taki kolega na forum. Może coś doradzi.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Glina w kamieniu

Postprzez dawidg2 » 29 Wrz 2015 19:48

a na odgliniaczu? czyli na prętowym sicie?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 29 Wrz 2015 19:52

To też dobry pomysł. Na pewno tańszy niż płuczka.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Glina w kamieniu

Postprzez projektt » 29 Wrz 2015 22:28

a jak wyrzucić tanio gline z frakcji 0-16 mm, bo tego też mam pre tysięcy ton? Będę segregował na 2-8 i 8-16mm, ale musze pierw pozbyć sie tego gówienka. Prawdopodobnie przesieje jeszcze raz, bądź dozbieram jeszcze więcej tą płuczkę kupie. Płuczka powerscreen jest trochę za droga :)


Tak w ogóle to kupie przesiewacz powerscreena 1400 po 2007 roku!!! Jak ktoś coś ma, to można zagadać.

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Glina w kamieniu

Postprzez BH RUDA » 30 Wrz 2015 04:23

Witam,
Faktycznie aplikacja na płuczkę mieczową jak nic, natomiast ilość mała chyba że w perspektywie będzie tego więcej, bo zakładając wydajność 50 - 70t/h, mamy ze 600t wsadu na dzień, czyli jakieś 13 000 - 14 000t na miesiąc.

Gdyby to miało być 0/16mm czy 0/20mm to można zastosować inną metodę, ale w tym przypadku to raczej nie ma co.
Do 100mm pójdzie na płuczkę, ale z większym kamieniem będzie problem, trzeba na koszu odsiać na kracie lub przedtem na przesiewaczu, szkoda się w to bawić a zakładam że frakcji +100mm nie będzie i tak dużo.

Jeżeli gliny jest 40% to powstaje problem, bo spora szansa że po 1 płuczce nadal będzie glina (pytanie jak bardzo jest elastyczna) i może jej być kilka a nawet kilkanaście (10 - 15) procent.
Jak jest bardzo elastyczna to możesz płukać kilka razy na przesiewaczu na mokro i niewiele zdziałasz (mój rekord to płukanie tej samej nadawy 4 razy na dużym przesiewaczu na mokro, a glina i tak została tylko trochę podczyszczona).

Co do przesiewacza rolkowego, to z samej zasady przesiewacz a nie maszyna do czyszczenia.
Tak samo "odgliniacz" tylko odsieje z nadawy jaką frakcję dolną i górną, ale będziesz miał po nim 3 kupki kamienia z gliną zamiast j hałdy nieprzesianej z gliną.

Niestety jedynie płuczka mieczowa.
Przypomnij mi kolego z jakiego jesteś woj, najlepiej byłoby zrobić jakiegoś testa i zobaczyć co się da.
Wiem że prawdopodobnie będzie można to od następnego roku wynająć płuczkę CDE u nas, ale nikt nie przyjedzie do kliku tyś t.
A zakup dla 10 - 20t ton się nie kalkuluje, lepiej sprzedawać w promocji jak leci ;)

Jeżeli masz jakiś zakład przeróbczy i trochę środków to się dogadaj i wynajmij albo rób przez dotację bo teraz masz jeszcze taką możliwość, wiem że w firmie ponoć coś tam działamy ale nie znam szczegółów.

Powodzenia i jak coś to pisz.
I jak pomogę, to pochwalaj bo coś ostatnio nie mam czasu pisać i mi sie licznik zatrzymał :D

P.S.
Znam jedną kopalnię ale mają do sprzedania cieftaina 2100

Autor postu otrzymał pochwałę
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 30 Wrz 2015 07:09

Do tych kamieni żeby pozbyć się gliny dobra by była łyżka ażurowa.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Glina w kamieniu

Postprzez Piotr mc 85 » 30 Wrz 2015 13:51

peckiel, wydaje mi się że to nic nie da.
BH RUDA napisał(a):mój rekord to płukanie tej samej nadawy 4 razy na dużym przesiewaczu na mokro, a glina i tak została tylko trochę podczyszczona

No to faktycznie, wogóle nie rentowny materiał. U mnie po drugim płukaniu (3 pokłady 3x 1,5m) to czyste żwiry wychodzą, a gliny jest całkiem sporo, jest elastyczna i lepka.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 30 Wrz 2015 19:54

Ażurową do kruszarki idzie elegancko wytrzęść ziemię z kamieni polnych. Myślę, że glinę też dało by się. Gdzieś nawet na yt filmik był. Ja póki co to ładuje jak leci na szczękową. Zabija trochę górę szczęki, ale jakoś idzie. Fakt, że materiał robię na własne potrzeby. W najbliższej przyszłości kupuję ażurową i będziemy wiedzieć czy daje radę z gliną. Mam sporo kamienia polnego do którego kruszenia muszę mieć taką łyżkę. Chyba, że znajdę kupca na te kamienie bez kruszenia, bo na żwirowni mam masę wysianego że żwiru.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Re: Glina w kamieniu

Postprzez projektt » 30 Wrz 2015 20:57

Dobre, że taka płuczka przynajmniej na wartości nie traci, więc jak kupię, to tylko zamrożę kaskę...
Perspektywa ma być, gdyż zaraz mam to wykorzystać na nowej żwirowni...
Ile wody trzeba dolewać do takiej płuczki?

Jestem z woj. Pomorskiego. Dotacji narazie nie ma, jedynie co, to zaraz dostane kredyt 200 tyś zł na 1%.

2100 za ciężki...




BH RUDA napisał(a):Witam,
Faktycznie aplikacja na płuczkę mieczową jak nic, natomiast ilość mała chyba że w perspektywie będzie tego więcej, bo zakładając wydajność 50 - 70t/h, mamy ze 600t wsadu na dzień, czyli jakieś 13 000 - 14 000t na miesiąc.

Gdyby to miało być 0/16mm czy 0/20mm to można zastosować inną metodę, ale w tym przypadku to raczej nie ma co.
Do 100mm pójdzie na płuczkę, ale z większym kamieniem będzie problem, trzeba na koszu odsiać na kracie lub przedtem na przesiewaczu, szkoda się w to bawić a zakładam że frakcji +100mm nie będzie i tak dużo.

Jeżeli gliny jest 40% to powstaje problem, bo spora szansa że po 1 płuczce nadal będzie glina (pytanie jak bardzo jest elastyczna) i może jej być kilka a nawet kilkanaście (10 - 15) procent.
Jak jest bardzo elastyczna to możesz płukać kilka razy na przesiewaczu na mokro i niewiele zdziałasz (mój rekord to płukanie tej samej nadawy 4 razy na dużym przesiewaczu na mokro, a glina i tak została tylko trochę podczyszczona).

Co do przesiewacza rolkowego, to z samej zasady przesiewacz a nie maszyna do czyszczenia.
Tak samo "odgliniacz" tylko odsieje z nadawy jaką frakcję dolną i górną, ale będziesz miał po nim 3 kupki kamienia z gliną zamiast j hałdy nieprzesianej z gliną.

Niestety jedynie płuczka mieczowa.
Przypomnij mi kolego z jakiego jesteś woj, najlepiej byłoby zrobić jakiegoś testa i zobaczyć co się da.
Wiem że prawdopodobnie będzie można to od następnego roku wynająć płuczkę CDE u nas, ale nikt nie przyjedzie do kliku tyś t.
A zakup dla 10 - 20t ton się nie kalkuluje, lepiej sprzedawać w promocji jak leci ;)

Jeżeli masz jakiś zakład przeróbczy i trochę środków to się dogadaj i wynajmij albo rób przez dotację bo teraz masz jeszcze taką możliwość, wiem że w firmie ponoć coś tam działamy ale nie znam szczegółów.

Powodzenia i jak coś to pisz.
I jak pomogę, to pochwalaj bo coś ostatnio nie mam czasu pisać i mi sie licznik zatrzymał :D

P.S.
Znam jedną kopalnię ale mają do sprzedania cieftaina 2100

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Glina w kamieniu

Postprzez BH RUDA » 30 Wrz 2015 22:04

Ile wody to zależy od wielkości płuczki, na początek przed płuczką fajnie jest wstępnie rozbić nadawę na jakimś przesiewaczu rusztowym na mokro lub w jakiejś komorze, tak żeby nadawa już spłynęła do płuczki.

Łącznie tak na 60 - 80t/h powiedziałbym że tak ze 40 - 50 - 60m3/h.
Co do dotacji i cen to nie wiem co i jak i gdzie są, ale wiem że za tym jest latanie duże to może i coś do pomorskiego wpadnie ;)

...................

kolego Piotr, generalnie rozumowanie mamy podobne ale dla wyjaśnienia przesyłam fotkę nadawy, bo dla mnie to jest glina a 4 próby były żeby pokazać specjaliście, który uparcie twierdził że na przesiewaczu da rade... ;)
Image
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Re: Glina w kamieniu

Postprzez projektt » 30 Wrz 2015 23:38

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Re: Glina w kamieniu

Postprzez Piotr mc 85 » 01 Paź 2015 10:17

peckiel napisał(a):Ażurową do kruszarki idzie elegancko wytrzęść ziemię z kamieni polnych. Myślę, że glinę też dało by się.

Suchą ziemię ok, pójdzie, ale o glinie możesz pomarzyć - jak przesiewacz na sucho z ruchomymi sitami o pokładzie 2,8 x 1,4 nie odsiewa Ci gliny to jak ma to zrobić łyżka ażurowa :?: :?: :?: Nawet taka z wibracją nic nie zdziała. :?
BH RUDA napisał(a):który uparcie twierdził że na przesiewaczu da rade...

Tak chyba na 100- metrowym :lol:
projektt napisał(a):http://olx.pl/oferta/pluczka-mieczowa-1 ... 2oquz.html

i nowa płuczka za 70 dyszek

Tylko że ona jest jedno wałowa, takiej w akcji nie widziałem ale albo będzie mniej skuteczna albo będzie niska wydajność.
Ja widziałem na pokazie organizowanym przez BH RUDA rok temu dwu bębnową, to ma sens bo tam materiał jest mocno mieszany i podrzucany, chyba że się mylę i ta z jednym też daje radę.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Glina w kamieniu

Postprzez peckiel » 01 Paź 2015 17:50

Piotr mc 85 z odsianego kamienia tak jak jest u mnie czyli od 50 mm w górę koparką z łyżką azurową wytrzęse na tyle żeby mi w kruszarce nie przeszkadzało. U mnie gliną po przesiewaczu już jest elegancko rozbita także myślę, że będzie szło. Mogę się mylić, ale niebawem spróbuję i na pewno będzie filmik. I tak muszę mieć taką łyżkę do kamienia polnego.
Roboty ziemne i drogowe, sprzedaż kruszyw, wynajem maszyn

Awatar użytkownika
peckiel
Fachoperator

  • Posty: 4455
  • Rejestracja: 05 Mar 2009 22:55
  • Miejscowość: Podlaskie
  • Pochwały: 95

Maszyna: Liebherr A904,Liebherr 576,JCB JS220LC

Firma: Roboty Ziemne i Drogowe


Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej