wibako

Pompa wody do płukania piasku

Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 01 Sie 2016 20:57

Panowie, musze kupić pompe wody do płukania piasku.

Odległość od stawu max 100 metrów, wysokość podnoszenia max do 15 metrów, wydajność do 300 m3/h.

Na allegro czy olx jest dużo pomp, ale nie wiem jaka będzie sie nadawała, gdzie mógłbym się dowiedziec/kupić o takiej pompie?
A może ktoś z Was ma na sprzedaż?

Jak nie będę wykorzystwał maxymlnie pompy np. na 300 m3/h, to czy pobór prądu jest tak, czy owak maxymalny?


http://olx.pl/oferta/pompa-do-wody-lowa ... 59999d496a

ta jest ok?
Ostatnio edytowany przez peckiel, 01 Sie 2016 21:45, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Wydzieliłem posty do nowego tematu. Nie podpinamy się pod tematy.

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Reklama

simmet

Sita poliuretanowe

Postprzez dawidg2 » 01 Sie 2016 21:04

max prąd to masz na maks ciśnieniu, ale czy elektryczne mają regulację wydatku?

zasada w elektrycznym jest jak w dieslu im bardziej obciążony tym więcej prądu zużywa, częste włączanie też pobiera dużo prądu.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Sita poliuretanowe

Postprzez projektt » 01 Sie 2016 21:06

Na poczatku robie mniejsza wydajnosc niz 150 ton/h kruszyw - około 70 ton/h, więc nie chciałbym, aby mi pompa dawała tyle, co ma max wydajność.

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Sita poliuretanowe

Postprzez dawidg2 » 01 Sie 2016 21:08

TO trzeba rozbudować elektrykę o falownik, wtedy sobie regulujesz pokrętłem obroty silnika więc i automatycznie wydajnością pompy. Wtedy masz możliwość nawet zwiększyć silnikowi obroty i mieć większą wydajność tylko czy to pompa zniesie to nie wiadomo. Silnik przystosowany na większą częstotliwość więc bez obaw.
Ostatnio edytowany przez dawidg2, 01 Sie 2016 21:09, edytowano w sumie 1 raz

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Sita poliuretanowe

Postprzez projektt » 01 Sie 2016 21:09

dawidg2 napisał(a):TO trzeba rozbudować elektrykę o falownik, wtedy sobie regulujesz pokrętłem obroty silnika więc i automatycznie wydajnością pompy.



O to milo :)
Pozostało mi znaleść pompe...

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez BH RUDA » 03 Sie 2016 05:46

Licz 2m3 wody na 1t i będzie OK.
Pamiętaj że każde 10m w górę to utrata 1 Bar.
Staraj się na przesiewacz podać 3 Bar, co automatycznie oznacza że twoja pompa powinna mieć w punkcie poboru wody 4 - 5 Bar.
Odległość w linii prostej nawet 100m w niedostrzegalny sposób wpłynie na spadki ciśnienia.

Nie jestem ekspertem od pomp, ale weź jakąś polską bo mamy dużo dobrych pomp a potem jak coś się zepsuje, to masz wszystko na miejscu. Chyba że lubisz podróże do Włoch :)

Q 120 - 345 znaczy z praktyki, że 300 więcej niż pewne że nie zrobi, pewnie max tej pompy to 200 - 250m3/h.

Falownik to fajna sprawa, ciekawe jednak ile taka zabawka będzie kosztować bo nie bywa to standardem.

Zmniejszając wydajność zwiększysz ciśnienie, więc może się okazać że np do 70t/h będzie super, ale potem ciśnienie spadnie jak zwiększysz wydajność i kruszywo może (ale nie musi, nie znam złoża) być słabo wypłukane.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Re: Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 07 Sie 2016 18:20

Napisałem maile z zapytaniem o nowe pompy - Polskie, do LFP i KFP.
Powiedziałem wszystkie parametry i mają mi wycenić i jak cena nie będzie jakaś kosmiczna, to kupie nową, gdyż zapewne dobrze skonfigurowana pompa zrobi lepiej i taniej swoje zadanie, a jak widze, one nie tracą na wartości, bo czy to jest pompa 10 letnia, czy 20-letnia to maja takie same ceny.

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Re: Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 08 Sie 2016 17:00

Po rozmowach z inzynierem, to jeżeli chciałbym uzyskać 3 bary i zdolność na poziomie 150 ton/h nadawy, to pompa musi mieć około 75 kW i kosztuje około 50 tyś netto. Ładne te ceny mają...

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez BH RUDA » 08 Sie 2016 19:50

Jeżeli planujesz dobrze doczyścić kruszywo i dawać 2m3/t, to niestety silnik może być w granicach 55 - 75 kW.
Co do ceny, to rozmawiałem dziś z kolegą ze sprzedaży i odgrzebał jakąś starą ofertę z 2011r z polskiej firmy, mówi że miał ją wtedy za 30 tyś nową do wzięcia.
Nawet licząc jakiś wzrost cen, pewnie są Polskie firmy gdzie się to kupi za jakieś 33 - 35 tyś. czy coś koło tego.

Albo iść w używkę jak coś jest, taka pompa się nie zużywa bo tylko wodę pompuje, no to co szlamówki.
Na allegro jest sporo w zakresie 15 - 20 tyś
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 08 Sie 2016 20:03

Nie ma problemu z kaską i znalezieniem pompy, tylko jest problem z doborem pompy o idealnej zakresie parametrów do danej żwirowni, czy to wysokość podnoszenia, ciśnienie, szerokość doprawdzających rur, liczba natrysków i jej średnica... Normalnie idzie z gupieć...

Jak mamy jeszcze płuczke mieczową i przesiewacz za nim, aby tylko lekko dopłukować i wyfracjonować, to lepiej mieć dwie pomopy.
Jedna o mocy około 55 kW (na głowny przesiewacz o wysokim ciśnieniu), a drugi o wydajności około 30 kW na płuczke mieczową i dopłukiwaniu kamienia na przesiewaczu.

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez BH RUDA » 08 Sie 2016 20:35

Sam wiesz lepiej jak jest u Ciebie i jakie masz potrzeby.
Ja zawsze dobieram 1 pompę i jest ok, znam wiele zakładów z 1 pompą i chodzą.

Nie wiem jaka wydajność płuczki, ale tam pewnie pójdzie ze 40 - 60m3/h a potem na przesiewacz końcowy wystarczy kolejne 40 - 60m3/h,m tym bardziej że jak to jest żwirownia a nie jakiś bardzo zagliniony dolomit czy wapieńn, to 0/2mm powinieneś odsiać bez problemów przed płuczką a tego jest zawsze dużo w nadawie, więc końcowy przesiewacz ma łatwiej i nie potrzeba tyle wody.

Więc ja bym dał 200 - 250m3 na początek i te 100 - 120m3 a 2gi etap, pompa 300 - 400m3 według mnie będzie ok.
Tłumiąc ciśnienie na płuczce zwiększasz je na przesiewaczach, zrób zawory na spryskiwaczach bo nie na każdych dyszach na przeisiewaczu muszą być takie same ciśnienia i coś możesz tym dodatkowo ugrać.

Ale oczywiście jak juz masz oddzielne 2 rurociągi i 2 pompy, to nie ma co kombinować, złoża nie znam.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Re: Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 08 Sie 2016 21:43

Masz racje z tymi wydajnościami, a nawet mniej potrzebuje na początku. Startuje z trzypokładowym sitem 2,44 - 1,22 - powerscreen mark II. Kupuje 2 przesiewacze mark II- trzy pokładowe plus odwadniacz tirdent 1, za całośc 110 tyś netto - od znajomego.

Po przesiewaczu z powerscreenera wpadnie do płuczki mieczowej, a po płuczce wyleci bezposrednio na sito trzypokładowe z demontowane z drugiego Marka II.

Reasumując 70 ton nadawy, to jakies 150 m3, plus płuczka 40 m3 plus dopłukanie 40m3, daje nam 230 m3/h.
Jako iż będzie płuczka mieczowa, to myślę, że nie musze uzyskać cieśnienia na dyszach 3 bar, tylko jakies 2 bary, bądz 1,5.
Załączniki
IMG_3851.JPG
IMG_3850.JPG
IMG_3849.JPG

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Re: Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 09 Sie 2016 13:42

BH RUDA napisał(a):Odległość w linii prostej nawet 100m w niedostrzegalny sposób wpłynie na spadki ciśnienia.

Nie jestem ekspertem od pomp, ale weź jakąś polską bo mamy dużo dobrych pomp a potem jak coś się zepsuje, to masz wszystko



Przy odległości 100 metrów i średnicy doprowadzenia 200 mm, to straty mamy na poziomie 2 m podnoszenia, czyli 0,2 bara - tak dla ciekawostki...

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez BH RUDA » 09 Sie 2016 15:36

Bys raczej pochwale dal zamiast sie znecac. :evil:

0,2 w sumie to malo, ale zawsze sadzilem ze to bedzie blizej 0,1 na 100m w poziomie.
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 09 Sie 2016 16:46

Mało i nie mało, ale faktycznie bardziej jest to mniejszy szczegół, zapewne więcej się traci na samym przesiewaczu.
W załaczniku mam oferte, więc kto ciekawy, może zobaczyć.

Pochwale zapewne Tobie dam jeszcze nie raz, nie dwa :)
Załączniki
Zrzut ekranu 2016-08-09 o 16.43.59.png

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Re: Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 07 Paź 2016 21:09

I kupiłem pompe w ciemno z licytacji - 50 kW.
Okazało się po tabliczce, że wydajność ma tylko 90 m3 i wysokość podnoszenia 60 metrów, ale wskaźnik pokazuje na wyjściu do 25 bar.
Czyli za mała wydajność, a za duże ciśnienie...

Czy idzie wytłumić ciśnienie nie zmiejszając wydajności, bądz wydajność zwiększyć?
Załączniki
IMG_4129.JPG
IMG_4128.JPG
IMG_4127.JPG
IMG_4122.JPG

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez BH RUDA » 08 Paź 2016 08:14

Ciśnienie wytraca się na odległości albo na wysokości, 10m w górę to 1 atmosfera straty ale co do odległości to żeby utracić 1 atm odległość musi być znacznie większa, nie pamiętam dokładnie jak to się liczy ale coś koło 100m chyba.

Na przesiewacz więcej jak 3 - 4 bar ja bym nie radził, przy takim ciśnieniu 20 - 25 to zamiast kruszywo wypłukać to przesiewacz na pół przetnie :) :bangin:

Trzeba się kogoś od pomp poradzić, może da się jakoś to przerobić, motoreduktor może jakiś?
http://www.bh-ruda.pl

Projektowanie i wykonawstwo zakładów do płukania i separacji kruszyw na mokro - CDE.
Mobilne i stacjonarne kruszarki i przesiewacze METSO - nr 1 w Polsce i na Świecie!

METSO, CDE, BELL, EDGE, VERMEER, Manitou..

BH RUDA
Operator

  • Posty: 375
  • Rejestracja: 03 Kwi 2010 16:06
  • Miejscowość: Katowice
  • Pochwały: 23

Maszyna: METSO i CDE

Firma: BH RUDA


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 08 Paź 2016 10:09

Raczej nie da rady, musze kupic inną pompę :)

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez dawidg2 » 08 Paź 2016 16:38

Silnik zostaw tylko inną pompę daj. A sprawdzałeś w ogóle jak to pompuje?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Pompa wody do płukania piasku

Postprzez projektt » 14 Lis 2017 16:54

NIeeee, cos paliwa nie podaje, w poniedziałek będę ją robił. Dziś kruszarke odpalałem.

-- Wto Lis 14, 2017 3:54 pm --

Czy ktoś wie jaki musi być minimalny spadek rury z przesiewacza do odwadniacza, aby piasek się nie osadzał i tamował rure?

Ja mam rurę PCV 315 mm i spadek mam bardzo niewielki i nie chce mi piasku odebrać jak nawet idzie 30 ton piasku :/

Tutaj filmik: https://www.youtube.com/watch?v=jEwQo6T ... bw&index=3

projektt
Operator

Maszyna: Volvo L120E, Cat 323D, Volvo 290B

Firma: .


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej