wibako

Koparką po drodze publicznej.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 17 Paź 2017 20:23

Przepisy prawa interpretuje się wprost - skoro ustawodawca napisał UMIESZCZANIA to przepis dotyczy umieszczania (umieszczać - kłaść, stawiać gdzieś, lokować w jakimś miejscu). Skoro łyżka czy zęby są elementami wyposażenia maszyny wolnobieżnej, na trwałe z nią związanymi, to znaczy że NIE ZOSTAŁY UMIESZCZONE.

Ja ten przepis interpretowałbym tak, że jeśli na łyżce UMIEŚCISZ coś wystającego czy niebezpiecznego to wtedy łamiesz prawo. Jeśli jedziesz pojazdem, którego częścią składową są np. zęby łyżki to nie UMIEŚCIŁEŚ zabronionych elementów, a zatem nie naruszasz przepisów prawa.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Reklama

simmet

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 17 Paź 2017 21:15

Poczytaj sobie

Dz.U.2015.305
2015.08.15 zm. Dz.U.2015.1077 § 1
2016.01.01 zm. Dz.U.2015.1966 § 1
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego
wyposażenia

Wtedy jeszcze się dowiesz że łyżka przednia ma być zdjęta ramie koparkowe jak i ładowarkowe ma być zdjęte. I wszystkie elementy ostre jak i krawędzie mają być wygładzone. Technicznie sam tylko pojazd bez osprzętu.

Jak myślisz czemu mercedes, jaguar zrezygnował z znaczka na masce?

Oczywiście DTR-ka też mówi o poruszaniu po drodze publicznej i też mówi o ostrych krawędziach że lemiesze, zęby trzeba nakładki stosować bo inaczej naruszasz przepisy ruchu drogowego.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 18 Paź 2017 13:56

Czy możesz wskazać konkretne przepisy, uwzględniając zmienione i uchylone w kolejnych aktach, które zmieniały to rozporządzenie ?

Jak myślisz czemu mercedes, jaguar zrezygnował z znaczka na masce?

To oczywiste, są to pojazdy podlegające homologacji, tymczasem maszyny wolnobieżne jej nie podlegają.

DTR nie ma nic wspólnego z przepisami obowiązującymi na drogach publicznych.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 18 Paź 2017 21:18

DZIAŁ IV
WARUNKI TECHNICZNE CIĄGNIKA ROLNICZEGO, LEŚNEGO I POJAZDU
WOLNOBIEŻNEGO ORAZ PRZYCZEPY PRZEZNACZONEJ DO ŁĄCZENIA Z TYMI
POJAZDAMI
Rozdział 1
Warunki ogólne
§ 44. Ilekroć w niniejszym dziale jest mowa o "pojeździe", rozumie się przez to ciągnik
rolniczy, leśny i pojazd wolnobieżny oraz przyczepę przeznaczoną do łączenia z tymi
pojazdami.
§ 45. 1. Ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz przyczepa przeznaczona do łączenia
z tymi pojazdami są zbudowane, wyposażone i utrzymane tak, aby:
1) wystające części, które mogą naruszać stateczność pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu
innych uczestników ruchu, mogły być na czas jazdy zdemontowane lub złożone; § 39
stosuje się odpowiednio;
2) poziom hałasu zewnętrznego mierzony podczas postoju pojazdu silnikowego z odległości
0,5 m nie przekraczał 104 dB (A);
3) maksymalna prędkość konstrukcyjna ciągnika rolniczego i leśnego nie przekraczała o
więcej niż 3 km/h wartości 40 km/h zmierzonej zgodnie z przepisami o homologacji
pojazdów.
2. Do pojazdów, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 7 ust. 1 i 7, § 8 ust. 4
pkt 2 i 3 oraz ust. 5, § 9 ust. 1 pkt 2, 3, 5, 6, pkt 7 lit. a-d, pkt 9 i 12, § 11 ust. 1 pkt 18
oraz § 41.


ezsimo napisał(a):DTR nie ma nic wspólnego z przepisami obowiązującymi na drogach publicznych.


Nie był bym taki pewny

Art. 38. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie;
4) zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.6));
5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.

5 punkt daje spory wachlarz , Ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy jak i pewnie inne tez ustawy.

Wiec twierdzenie tez czy do kierowania wystarczy tylko prawo jazdy jest błędne policjant może wymagać uprawnienia na podstawie tego punktu.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 18 Paź 2017 21:59

Ja nie widzę wśród tych przepisów niczego, co ograniczałoby możliwość poruszania się koparką po drodze publicznej - bo takie było pierwotne pytanie. Przecież to chyba oczywiste, że trzeba tak zabezpieczyć maszynę aby nie stwarzała zagrożenia i była stabilna. Natomiast w przepisach prawa jak dotychczas nie znaleźliśmy niczego, co z prawnego punktu widzenia powodowałoby brak możliwości przejazdu po drodze publicznej.

Jeśli chodzi o art 38 to:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem; - prawo jazdy kat. B
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu; - na podstawie art. 71 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu bez dodatkowych dokumentów
3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie; - wymagane potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu wolnobieżnego
4) zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.6)); - nie dotyczy
5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy. - tutaj intencja ustawodawcy była inna niż to, o czym piszesz.

Pamiętajmy, że nadużycie prawa jest bezprawne. Po pierwsze policjant musiałby znać takie przepisy i umieć je zastosować w skuteczny sposób, a to już jest wątpliwe. Po drugie, złośliwe użycie takich przepisów byłoby wbrew prawu. Policjant kontrolujący pojazd poruszający się po drodze publicznej powinien działać jako funkcjonariusz publiczny w ramach przepisów prawa. Osobiście uważam, że próba "egzekwowania" przez policjanta wymogów wynikających np. z Ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy byłaby nadużyciem (a może nawet dałoby się podciągnąć pod przekroczenie uprawnień), bo do kontroli przestrzegania tych przepisów powołane są zupełnie inne organy.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 19 Paź 2017 17:39

Spytam się cie w prost czy miałeś wypadek z udziałem "pojazdu wolnobieżnego" ? byłeś ciągany i tarany?

ezsimo napisał(a): Po drugie, złośliwe użycie takich przepisów byłoby wbrew prawu.


To nie jest wbrew prawu jeden też tak myślał kiedyś że policja nadużywa "prawa" pozbył się swoim zachowaniem 60 silników do aut samochodowych i był pewnie ciągany sprawami. A tylko z pozoru zablokował teren budowy. A policja jak trzeba bez problemu ściągnie co trzeba.


ezsimo napisał(a):Ja nie widzę wśród tych przepisów niczego, co ograniczałoby możliwość poruszania się koparką po drodze publicznej - bo takie było pierwotne pytanie. Przecież to chyba oczywiste, że trzeba tak zabezpieczyć maszynę aby nie stwarzała zagrożenia i była stabilna. Natomiast w przepisach prawa jak dotychczas nie znaleźliśmy niczego



To tylko ty tak sądzisz, ostre krawędzie są nie dozwolone na pojeździe samobieżnym i wyżej jest jak byk.
. A tylko z pozoru zablokował teren budowy. A policja jak trzeba bez problemu ściągnie co trzeba.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Pająk » 19 Paź 2017 19:50

Taka np.przyczepa rolnicza,nowa z homologacją też jest wyposażona w stopnie na dyszlu,balkon,tylny odstający zaczep do drugiej przyczepy -wszystko kańciaste. Inne maszyny (rolnicze),to raczej bardziej ostre krawędzie,niż obłości.
Jak z tym jeździć za zagrodą?

Jeszcze mi się przypomniało,jak byłem w Wydziale Komunikacji -chodzi o pojazd nienormatywny. Poprosiłem o zezwolenie kategorii II. Jest mi potrzebne,żeby legalnie poruszać się po drogach publicznych ciągnikiem rolniczym z kołami bliźniaczymi (szerokość nieprzekraczająca 3,5m.).
Panie w rejestracji pojazdów popatrzyły na mnie jak na :crazy: i mnie wysłały tam,gdzie dają prawo jazdy.
Pan i pani z prawa jazdy - :woot: ,ale że zrobią rozpoznanie.

Jak żyć Drogie Bravo? :mrgreen:
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 19 Paź 2017 23:36

Bo większość ludzi reprezentuje takie podejście jak kolega Jarewa. I przez to wszyscy cierpią i nic się nie zmienia. Kilkanaście lat temu Pan Policjant - Milicjant, to była świętość i był niemalże wyrocznią. Ale czasy się zmieniły i obowiązują treści aktów prawnych, a nie to co pan policjant sobie wymyśli.

W zupełnie innych tematach niż maszyny budowlane prowadziłem z Policją jako drugą stroną bardzo złożone postępowania administracyjne. I było dokładnie jak tutaj piszecie, Policjanci uważali się za niewiadomo co, normalnie za jakąś wyrocznię. Tworzyli własne interpretacje prawne, ba nawet mieli własne prawo - inne niż ustawy (tak tak, próbowali przekonywać że ich wewnętrzne dokumenty mają priorytet nad treścią ustaw). Ale po wielu pismach, doniesieniach do prokuratury i innych takich uprzejmościach zeszli na ziemię. Sprawy rozpatrzone pozytywnie - wszystkie, a każdy mówił że się nie da. To tylko kwestia konsekwencji i pilnowania swoich praw.

Wracając do tematu - Policja jest po to żeby działać w ramach przepisów prawa - to jest realizować zadania określone głównie w art. 1 Ustawy o Policji. Wiele artykułów Ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje na intencję ustawodawcy, aby w rozsądnym zakresie umożliwić poruszanie się maszynami wolnobieżnymi po drogach publicznych. Jeśli Policjant próbuje na siłę znaleźć przepisy aby "udupić" operatora to zdecydowanie przekracza swoje uprawnienia. Jak wszędzie, tutaj musi być zachowany rozsądek z obu stron. Nie widzę koparki zasuwającej ulicą koło dworca centralnego w Warszawie w piątkowe popołudnie. Ale czepianie się przez policjanta operatora, który normalnie i bezpiecznie jedzie po drodze trzeba zdecydowanie tępić.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 20 Paź 2017 19:34

ezsimo napisał(a):Bo większość ludzi reprezentuje takie podejście jak kolega Jarewa



Bo miałem prokuratora na głowie wiec wiem o co byłem oskarżany. Ostre krawędzie ranty są nie dozwolone.

ezsimo napisał(a):Nie widzę koparki zasuwającej ulicą koło dworca centralnego w Warszawie w piątkowe popołudnie.


No właśnie my o tym mówimy jazda po drogach publicznych miasto itd.


Gdyby było tak prosto jak piszesz było by sporo rzeźbionych kładów czy innych wynalazków po drogach publicznych wystarczyło by tylko zrobić homologacje na pojazd wolnobieżny co nie jest trudne.

Pająk napisał(a):Taka np.przyczepa rolnicza,nowa z homologacją też jest wyposażona w stopnie na dyszlu,balkon,tylny odstający zaczep do drugiej przyczepy -wszystko kańciaste. Inne maszyny (rolnicze),to raczej bardziej ostre krawędzie,niż obłości.
Jak z tym jeździć za zagrodą?


Masz homologacje i tu jest źródło ktoś dopuścił do ruchu publicznego przeszło testy. Bo inaczej tego byś nawet nie zarejestrował w wydziale komunikacji.


Dlatego pisałem wyżej koparki -koparko-ładowarki to pojazdy specjalne z homologacją gdzie nie obowiązują ich warunki techniczne dlatego na podstawie homologacji możemy poruszać się po drogach publicznych.

Nawet w urzędzie skarbowym i ich ustawami jest napisane jak byk że koparki itd to pojazdy specjalne i należy się 100% zwrotu watu a pojazd wolnobieżny nie i nlezy się mniej.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 20 Paź 2017 22:42

Podawałem już wcześniej odpowiednie przepisy - prędkość konstrukcyjna do 25 km/h => pojazd wolnobieżny. Homologacja niepotrzebna. Powyżej 25 km/h => pojazd specjalny i wtedy masz rację co do homologacji.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 23 Paź 2017 18:45

A tak jeszcze coś wrzucę, czy widziałeś to?

https://scr.hu/gm5z04

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 23 Paź 2017 19:04

Rozporządzenie to wydane zostało w związku z delegacją prawną z przepisu art. 237(15) Kodeksu pracy. Nie ma nic wspólnego z Ustawą o ruchu drogowym. Pisałem już wcześniej jakie są wymagania formalne do zgodnego z prawem kierowania pojazdem wolnobieżnym na drodze publicznej. Próbuj dalej :)

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 23 Paź 2017 20:43

Nic nie muszę jednie co wiem to pojazd wolnobieżny nie spełnia wymogów art.66 1.1 wiec koparka-ładowarka koparka itd. jako pojazd wolnobieżny ma zakaz poruszania się po drodze publicznej nie spełnia warunków technicznych.

Zobacz co jeszcze znalazłem w dzienniku ustaw, ciekawe kto to stosuje hihi.

6. Pojazd wolnobieżny powinien być wyposażony także w tabliczkę o wymiarach nie mniejszych niż 25 x 15 cm,
umieszczoną na prawym boku pojazdu, podającą imię i nazwisko (nazwę) właściciela pojazdu oraz jego adres; jeżeli jeden
właściciel posiada kilka pojazdów, na tabliczce należy dodatkowo umieścić numer kolejny pojazdu.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 23 Paź 2017 22:43

Art. 66 par 1 ust 1 to "Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;"

W mojej ocenie odpowiednio zabezpieczona maszyna nie narusza tego przepisu. Pola do interpretacji są szerokie, ale w każdą stronę można znaleźć rozsądne argumenty - i za, i przeciw.

Co do tej tabliczki to widziałem kiedyś już ten przepis, wymiata po prostu ;)
Jako ciekawostkę dodam, że taki sam przepis jest w warunkach technicznych dla pojazdu zaprzęgowego. Niby ma to sens, bo te typy pojazdów nie mają tablicy rejestracyjnej, więc wypada aby była jakaś możliwość identyfikacji. Ale konia z rzędem komuś, kto taką tabliczkę widział, hehe.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Jarewa » 23 Paź 2017 23:18

ezsimo napisał(a):W mojej ocenie odpowiednio zabezpieczona maszyna nie narusza tego przepisu. Pola do interpretacji są szerokie, ale w każdą stronę można znaleźć rozsądne argumenty - i za, i przeciw.

Jarewa napisał(a):§ 45. 1. Ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz przyczepa przeznaczona do łączenia
z tymi pojazdami są zbudowane, wyposażone i utrzymane tak, aby:
1) wystające części, które mogą naruszać stateczność pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu
innych uczestników ruchu, mogły być na czas jazdy zdemontowane lub złożone


Czytałem też wyroki SN itd w tej kwestii jest szerokie pojecie, ale trzeba pamiętać że w razie "w" kierujący jest odpowiedzialny za wszystko i SN będzie po stronie pokrzywdzonego.

Pytałem się znajomego inspektora policji ma się jeszcze dopytać chłopaków z drogówki.


Zasadniczo przepisy nie są niestety precyzyjne w kwestii regulacji ruchu pojazdów wolnobieżnych. Brak ich spójności w pełnym tego słowa znaczeniu. Niemniej gdyby zebrać to co udało mi się przestudiować możnaby uznać, że: pojazd wolnobieżny wymyka się nieco spod ustalonych dla innych pojazdów warunków technicznych. Choziaż i tych pojazdów nie pozostawiono bez usystematyzowani ich ruchu. Tak więc podstawową podstawą prawną jest Prawo o RD. Art. 66 ust. 1 podaje jak powinien być pojazd zbudowany. Ust. 4 z kolei podaje obostrzenia (zabrania umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów).
Tak więc wniosek płynący z tych zapisów jest taki, że o ile pojazd taki jak koparko-ładowarka będzie miała możliwość zabezpieczenia elementów wystających, ostrych a więc niebezpiecznych poprzez ich np. złożenie czy też w inny sposób nie zagrażający innym uczestnikom czytaj ich bezpieczeństwu wówczas mógłby się poruszać. Oczywiście nie po każdej drodze (np. autostrada).
Oczywiście do tego dochodzi kwestia treści w rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów (...) Głównie chodzi o szerokość pojazdu.
Tak więc moim zdaniem jest tak: uprawnienia kat. B, poruszanie się wyłącznie na ww zasadach i do tego żółte światło ostrzegawcze wyłącznie podczas wykonywania pracy na drogach. Wiemy jednak, że bywa zgoła odmiennie. Ale to już inna bajka.
Odstępuje się od szerszego represjonowania z uwagi na okoliczności. Między innymi miejsce pracy i odległość przemieszczania się jak i infrastruktura drogowa etc. Ale oczywiście wiemy również, że kieujący czy też operatorzy naginają prawo o wiele bardziej. Więc mamy do czynienia z kwestią nielegalnego zachowania (czyt. bezprawnego) a z drugiej zaś strony z niekiedy pobłażliwym lub niezrozumiałym postępowaniem policjantów. Obie te kwestie nie są jednak przedmiotem dywagacji.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Koparką po drodze publicznej.

Postprzez ezsimo » 25 Paź 2017 20:31

Tutaj się z Tobą zgodzę w całej rozciągłości, z treści przepisów wynika, że intencją ustawodawcy (słuszną zresztą) było dopuszczenie ruchu pojazdów wolnobieżnych po drogach publicznych, z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz w ograniczonym zakresie. Widać to szczególnie po artykule, który podaje że pojazdy przystosowane w szczególności do pracy na placach budowy itd. nie podlegają homologacji. Intencja ta jest słuszna, tym bardziej że już sama natura pojazdu wolnobieżnego (prędkość do 25 km/h) powinna skutecznie ograniczyć nadużywanie przepisu do np. transportu takich pojazdów "o własnej sile" na duże odległości. U nas oczywiście znajdą się tacy, co przepisy te nadużywają, a nawet przekraczają granice zdrowego rozsądku blokując ulice w godzinach szczytu przejazdami tak wolnymi pojazdami. W mojej ocenie ustawodawcy chodziło o umożliwienie normalnej pracy przy drodze, poruszanie się na nieduże odległości (np. przejazd między blisko położonymi placami budowy) itd. Nie było raczej intencją ustawodawcy dopuszczenie regularnego ruchu takich pojazdów w każdych warunkach. Przepisy są nieprecyzyjne, ale jak to zapisać i wyegzekwować że np. dopuszcza się przejazdy na odcinkach do X km ?

Jeśli chodzi o praktykę to w moich okolicach policja nie jest uciążliwa, jeśli operator nie jest uciążliwy. Tzn. jeśli jedziesz poza godzinami szczytu komunikacyjnego, nie blokujesz ruchu itd to się nie czepiają. Jak zobaczą że zasuwasz koparko - ładowarką w największy ruch, a za Tobą robią się korki to wtedy są mało przyjemni i "szukają dziury w całym", ale po wyjaśnieniach i dokładnej kontroli dokumentów zazwyczaj nie sprawiają większych problemów. Patrząc obiektywnie, to jest dobre podejście.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez dawidg2 » 26 Paź 2017 00:48

Jeśli jedziesz a za Tobą tworzy się korek to trzeba zjechać i ich przepuścić. Nawet jest taki zapis w kodeksie bodajże. Oczywiście jeśli jest gdzie zjechać. Pomijając fakt że jeśli jedzie maszyna np 35-40km/h to jest ją trudniej wyprzedzić niż przy np 20.

Sam jeżdżąc ładowarką to przepuszczałem jak było kilka aut za mną a było gdzie zjechać.
Raz mijałem się z ciągnikiem za którym była kilometrowa kolejka, akurat do wyprzedzania przeszkadzała gęsta mgła i wieczór. Nie wiem czy kierowca ich przepuścilł czy nie ale akurat miał możliwość zjechać na przystanek.

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Pająk » 26 Paź 2017 07:21

ezsimo napisał(a):
Co do tej tabliczki to widziałem kiedyś już ten przepis, wymiata po prostu ;)
Jako ciekawostkę dodam, że taki sam przepis jest w warunkach technicznych dla pojazdu zaprzęgowego. Niby ma to sens, bo te typy pojazdów nie mają tablicy rejestracyjnej, więc wypada aby była jakaś możliwość identyfikacji. Ale konia z rzędem komuś, kto taką tabliczkę widział, hehe.

Ostatnio w jakimś odcinku "Uwaga Pirat" zatrzymali ładowarkę do kontroli.Wszystko przez to,że jechała przez miasto na włączonym kogucie.Dopatrzyli się też braku wspomnianej tabliczki z danymi właściciela i tablicy trójkątnej z tyłu pojazdu oznaczającej pojazd wolnobieżny.
Nie rób dziadostwa!
-skręć drutem.

Pająk
Operator

  • Posty: 257
  • Rejestracja: 03 Maj 2017 20:22
  • Miejscowość: PCT -Wielkopolska
  • Pochwały: 6

Maszyna: Same stare,ale jare.

Firma: Ośrodek Hodowli Pstrąga


Re: Koparką po drodze publicznej.

Postprzez Piotr mc 85 » 11 Gru 2017 15:55

Trochę mało czasu miałem aby dobrze przeszperać forum i stąd moja spóźniona odpowiedź.
Pająk napisał(a):Ostatnio w jakimś odcinku "Uwaga Pirat" zatrzymali ładowarkę do kontroli.

Właśnie to miałem pisać, to był chyba 8 odc. 19 serii, zapamiętałem bo chciałem jeszcze raz obejrzeć ale nie mogę znaleźć.
Tabliczki z danymi właściciela nie zapamiętałem. Zobaczyli gościa jak miał włączony "kogut" a nie wykonuje prac na drodze i zatrzymali przez to do kontroli. Ogółem dostał 800,-, za żółte światło ostrzegawcze 100, brak trójkąta "pojazd wolnobieżny" myślałem że 700,-, ale jak tabliczka właściciela też była ujęta to mniej, trzeba jeszcze raz obejrzeć albo zadzwonić jaki mandat za brak tabliczki to będzie wiadomo. Reszta czyli OC, prawko i uprawnienia miał, ale za tego koguta to taki zdziwiony był, tłumaczenie standard: "To maszyna budowlana, wszyscy tego używają", a policjant: "Czyli wszyscy narażają się na mandat".

Co do ostrych krawędzi:
dzierzan napisał(a):Za takie ostre części można uznać zęby przedniej łyżki kop-ład, tyle że do jazdy po drodze powinny one być zabezpieczone osłoną.

Zgadza się powinna być osłona na zęby, jak ktoś kupuje nową maszynę wyposażoną w łyżkę z zębami, to na bank dostaje osłonę do jazdy po drogach publicznych, chyba że ktoś ukradnie przy dostawą do klienta. Także osłona zęby musi być na wyposażeniu jak się porusza maszyną po drogach.
Pozdrawiam Piotr

Piotr mc 85
Fachoperator

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 16 Cze 2008 22:26
  • Miejscowość: Jaźwina
  • Pochwały: 34

Maszyna: VOLVO L150E, XCMG ZL50GCE, Hanomag55D,W K611, CAT 301.5

Firma: Kopalnia


Koparką po drodze publicznej.

Postprzez MateuszHyundai290 » 12 Gru 2017 07:32

Kolega w skasował auto na skrzyżowaniu atlasem 1604... ,, Nie zaciągnął hamulca obrotu,, podwozie w lewo kabina w prawo i bum... Policja nie miała zastrzeżeń do niczego poza skutkiem i wyciekiem z kolumny obrotu...
Wszyscy jeździmy po drogach i jest ok...
Z tego co mi prezes mówił chcą wprowadzić zakaz jazdy koparkami.... ,, Tylko podczolgowka,, nawet k-l więc wnioskuje że chęć wprowadzenia takiego zakazu wyklucza to iż taki zakaz istnieje...
Nie popsuje tylko ten co nic nie robi.

MateuszHyundai290
Fizol

  • Posty: 28
  • Rejestracja: 05 Gru 2017 08:07
  • Miejscowość: Polska

Maszyna: Hyundai 290

Firma: Jak każda


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej