wibako

Kara za wypadek przy pracy

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Kara za wypadek przy pracy

Postprzez Brodaty84 » 14 Cze 2018 13:01

Witam. Mam pytanie. Niedawno zdarzył się wypadkek w mojej firmie. Podczas kopania lekko naruszyłem kabel i zrobiło sie zwarcie. Niestety 3 moich kolegów uległo poparzeniu. Jeden nie groznie bez konsekwencji drugi na L4 w domu a trzeci niestety ma oparzenia 2 stopnia i jest na oparzeniówce. Oparzenia 2 stopnia na ręce. Najwazniejsze ze nic wiekszego się nie stało. W takich sytuacjach wiadomo PIP plus prokurator. Jak wiem że chłopakom nic powazniejszego sie nie stało chcialem.was zapytać jakie konsekwencje mi grożą ze strony PIPu i prokuratury. Nie wiem czy ktos miał podobne doswiadczenia. Dzięki za ew odpowiedz
Ps. Wszystkie uprawnienia posiadam

Brodaty84
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 14 Cze 2018 12:48

Maszyna: Komatsu93r

Firma: Wodociągi


Reklama

simmet

Kara za wypadek przy pracy

Postprzez dawidg2 » 14 Cze 2018 13:56

Kabel był na mapie czy go nie było?

dawidg2
Fachoperator

  • Posty: 6204
  • Rejestracja: 14 Kwi 2008 20:47
  • Miejscowość: Krzemieniewo
  • Pochwały: 134

Maszyna: JCB, Schaeff

Firma: Szukam


Re: Kara za wypadek przy pracy

Postprzez Brodaty84 » 14 Cze 2018 14:05

Jeden był...okazało że się ze jest ich tam kilka

Brodaty84
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 14 Cze 2018 12:48

Maszyna: Komatsu93r

Firma: Wodociągi


Re: Kara za wypadek przy pracy

Postprzez Jarewa » 14 Cze 2018 14:19

Będziesz oskarżony o nieumyslne spowodowanie wypadku.Pewnie wyrok w Zawieszeniu.O ile koledzy w porządku bo jeszcze mogą grozić pozwy cywilne. A to czy był kabel czy nie na mapie jest mało znaczące bo mapy są zabezpieczone na takie okoliczności.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Kara za wypadek przy pracy

Postprzez Brodaty84 » 14 Cze 2018 18:59

Oki. Dzięki a odpowiedz.
Pozdrawiam

Brodaty84
Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 14 Cze 2018 12:48

Maszyna: Komatsu93r

Firma: Wodociągi


Re: Kara za wypadek przy pracy

Postprzez Jarewa » 15 Cze 2018 18:01

Pracodawca czy tam wykonawca zależności kto prowadzi tą budowę oberwie jeszcze gorzej bo przerwałeś kabel 20KV a przy takim kablu prace powinne być zgłoszone do energetyki i tylko za ich zezwoleniem i wytycznymi mogą być prowadzone prace.

Jarewa
Fachoperator

  • Posty: 2789
  • Rejestracja: 09 Sie 2006 22:04
  • Miejscowość: DOLNOSLASKIE
  • Pochwały: 56

Kara za wypadek przy pracy

Postprzez ezsimo » 19 Cze 2018 19:40

Kolego Brodaty84 - wszystko zależy od okoliczności, których nie sposób szczegółowo przedstawić na forum, a tym bardziej, że każdy (PIP, prokurator, pracodawca) może mieć swoją interpretację i swoje wnioski. Podstawowa sprawa to czy zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako ciężki wypadek przy pracy. Tutaj masz krótki artykuł na ten temat:
https://e-specjalistabhp.pl/artykuly/news,151,kwalifikacja-wypadku-przy-pracy-jako-wypadku-ciezkiego.html

Druga sprawa to taka, że jeśli PIP lub prokurator będzie chciał kogoś karać, to wcale niekoniecznie Ciebie jako operatora. W pierwszej kolejności pod lupę pójdzie kierownik prac i to czy były spełnione podstawowe wymagania BHP. Jeśli nie byłeś kierownikiem prac, a prokurator będzie chciał Ci postawić zarzuty to broń się (najlepiej z adwokatem, bo samemu łatwo popełnić błędy i wtedy faktycznie ktoś może Cię wrobić w jakiś wyrok w zawiasach czy inną głupotę). Jeśli będziesz przesłuchiwany to wcześniej też skontaktuj się z prawnikiem abyś miał świadomość swoich praw.

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej