wibako

Pytania na egzaminie.

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Pytania na egzaminie.

Postprzez o&k mh city » 13 Lut 2017 22:23

Witam od 01.04.2017 wchodzą nowe przepisy
Warszawa, dnia 20 stycznia 2017 r.
Poz. 134
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW1)
z dnia 11 stycznia 2017 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn
i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych
Na podstawie art. 23715 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255
oraz z 2017 r. poz. 60) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. poz. 1263)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§ 2. Świadectwa oraz wpisy do książki operatora stwierdzające uzyskanie uprawnień na podstawie przepisów dotychczasowych
wydane na:
1) koparki jednonaczyniowe klasy II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na koparki jednonaczyniowe klasy I

2) koparki wielonaczyniowe klasy III i II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na koparki
wielonaczyniowe klasy I,
3) koparki wielonaczyniowe łańcuchowe klasy III są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na
koparki wielonaczyniowe łańcuchowe do rowów klasy III,
4) spycharki klasy II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na spycharki klasy I,
5) równiarki klasy III i II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na równiarki klasy I,
6) zgarniarki klasy III i II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na zgarniarki klasy I,
7) ładowarki jednonaczyniowe klasy II są równoważne ze świadectwem oraz wpisem do książki operatora na ładowarki
jednonaczyniowe klasy I,

o&k mh city
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Gru 2013 19:46

Maszyna: o&k mh city

Firma: xyz


Reklama

simmet

Pytania na egzaminie.

Postprzez o&k mh city » 13 Lut 2017 22:42

od 01.04.2017 pojemność łyżki zostaje zamieniona na masę całkowitą koparki i tak uprawnienia kl III będą do 25 ton po nowemu a nie od pojemności łyżki np 0,8m3 jak było teraz klasy II czyli do 1,5 m3 nie będzie a wszyscy co mieli kl II zostaną z automatu przeniesieni do klasy I czyli waga koparki bez ograniczeń

o&k mh city
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 11 Gru 2013 19:46

Maszyna: o&k mh city

Firma: xyz


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez slepy101 » 14 Lut 2017 22:09

Czyli co ? Klasa trzecia biorac pod uwage tonaz maszyny po nowelizacji bedzie to jako klasa II ? Czy bede dalej mial III o powiekszonej masie maszyny
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Pytania na egzaminie.

Postprzez Brandix » 14 Lut 2017 23:03

Jeśli masz klasę III to dalej będziesz ją miał, tylko zmieni się zakres, którego dotyczy - zamiast 0,8 m3 będzie 25t, II klasy nie będzie, a I klasa - bez ograniczeń. Posiadacze uprawnień II klasy (teraźniejsi) po wprowadzeniu nowelizacji automatycznie staną się posiadaczami uprawnień I klasy.
"Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi największe szkody."

Brandix
Fachoperator

  • Posty: 1326
  • Rejestracja: 20 Maj 2015 20:37
  • Miejscowość: Czyżowice
  • Pochwały: 153

Maszyna: CAT: 428C, 301.8C
Mecalac 12 MXT

Firma: Roboty ziemne


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez slepy101 » 15 Lut 2017 09:58

Rozumiem . Dzieki
" Prostotą i niezawodnościa zawojujesz cały świat " . M Kalasznikow

slepy101
Fachoperator

  • Posty: 583
  • Rejestracja: 23 Cze 2015 12:58
  • Miejscowość: DOL / DW
  • Pochwały: 12

Maszyna: atlas 1304

Firma: Robię na czarno :)


Pytania na egzaminie.

Postprzez Jacek Jacek » 05 Mar 2017 23:21

Czy ktoś zdawał na piły mechaniczne do scinki drzew i pamięta pytania od komisji?jeśli tak to prosze napiszcie.

Jacek Jacek
Nowicjusz

  • Posty: 18
  • Rejestracja: 23 Gru 2016 02:10

Maszyna: Volvo 150g hsw15 25

Firma: Państwa


Pytania na egzaminie.

Postprzez babazjajem » 11 Mar 2017 08:04

Witam w związku z tym że temat jest egzaminacyjno kursowy mam pytanko do szanownego towarzystwa czego najbardziej brakowało wam na wykładach co później w pracy wyszło. Jakie tematy były zbyt słabo rozwinięte a o jakich było zbyt dużo waszym zdaniem.
Otrzymałam ofertę prowadzenia takich wykładów i chciałabym zasięgnąć waszej opini w tej sprawie.
Sama widzę że młodzi po kursie zupełnie nie mają pojęcia o zasadach działania sprzętu z czego to waszym zdaniem wynika?

babazjajem
Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 11 Mar 2017 06:39

Maszyna: Komatsu WB97R, XCMGZL50 ,Ł34, Waryński

Firma: ZPiB Lipowiec


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez Pavlo1 » 11 Mar 2017 12:51

Mi na wszelkich kursach brakuje wykładów osób z długą praktyką, jak ktoś parę lat nie grzebał przy maszynach albo na nich nie pracował to może mi co najwyżej dać książkę albo dtr maszyny i wyciągnę z tego więcej..
Teoria a praktyka to różne sprawy

Pavlo1
Operator

Maszyna: jcb 803, 3cx

Firma: fhu izd


Pytania na egzaminie.

Postprzez MARIO/MECALAC » 11 Mar 2017 17:21

Jeszcze jeden post nie związany z tematem i walnę każdemu ostrzeżenie. Tu mają być pytania egzaminacyjne a nie o dupie marynie
Proszę nie wydzwaniać w sprawie naprawy Mecalaca. Nie jestem mechanikiem


Jeśli pomogłem nie pisz Dziękuje kliknij POCHWAŁA!!
Rezerwiści To Specjaliści Pędzą Bimber Nawet Z Liści

Awatar użytkownika
MARIO/MECALAC
Fachoperator

  • Posty: 3306
  • Rejestracja: 29 Paź 2009 19:39
  • Miejscowość: CZĘSTOCHOWA
  • Pochwały: 132

Maszyna: MECALAC 12 MXT

Firma: OL-KOP


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez Qmil » 13 Sie 2017 19:07

Witajcie, za miesiąc mam egzamin na koparke jednonaczyniowa kl I , przegladając forum złożyłem zestaw pytań na które myślę że odpowiem . Mam tylko problem z "Organizacja budowy i Prawo budowlane " . podeśle ktoś jakieś materiały w tych tematach ?

Qmil
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 13 Sie 2017 19:04

Maszyna: narazie brak

Firma: bezrobotny :)


Pytania na egzaminie.

Postprzez Bagins » 19 Sie 2017 10:32

Witam.Miałem dzisiaj egzamin teoretyczny na koparko ładowarke oczywiscie wynik pozytywny,zeby zdac to trzeba sie uczyc,i sie nie bac egzaminu bo to nic strasznego.pozdrawiam obecnych kopaczy oraz przyszłych

Bagins
Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 30 Cze 2017 21:03

Maszyna: brak

Firma: brak


Pytania na egzaminie.

Postprzez Orzechonator » 19 Sie 2017 12:43

1.Wady i zalety wykonywania wykopów koparką jednonaczyniową z osprzętem podsiębiernym.
2.Wymień podstawowe zasady BHP przy pracy koparką jednonaczyniową.
Do 2 napisałem o prawidłowej eksploatacji maszyny, prowadzenia regularnego serwisu zgodnie z DTR i przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy i stosowanie się do zaleceń pracodawcy, ale coś nie mam pewności czy to wystarczy.
Pozdrawiam

Orzechonator
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 19 Sie 2017 12:39

Maszyna: Brak

Firma: Brak


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez gasterosteus » 04 Wrz 2017 12:23

kurs ukonczony, co moge napisac, troche prowizorka ale w tej prowizorce jest jakas metoda

niektorzy jezdzili bez blokady wysiegnika albo z opuszczona lyzka lub tez konczac prace nie kladli jej na plasko, nie wierze ze egzaminator tego nie widzial, on musial wyjsc ze slusznego zalozenia ze drobny blad na ,,placu manewrowym'' (najczesciej wywolany stresem) nie powinien determinowac calego egzaminu

po drugie, wiele wykladow to sciema, np. przyszla babka ktora poklepala 2-3h o bhp, bez notatek i mysle ze nastepnego dnia nikt nie pamietal z tego wykladu wiecej niz 10%, zas materialy ktore mozna zgrywac na pendrive od wykladowcow to jeden wielki syf, bezwzglednie najwazniejsza czescia byl rozdawany wszystkim zeszycik z zawartymi pytaniami i odpowiedziami, szkoda tylko ze dopiero po 2 tygodniach kursu, sprawa jest prosta - NIE WOLNO CZEKAC, najlepiej od razu na wlasna reke poszukac w necie pytan i odpowiedzi (nawet przed startem kursu); temat jest rozlegly i nie ma opcji zeby opanowac wszystko w tak krotkim czasie (a ja zaczynalem totalnie od zera, wczesniej umialem co najwyzej wskazac w samochodzie akumulator czy silnik jako calosc), niemal na pewno trafia sie pytania na ktore nie znasz odpowiedzi ale jesli z innych wybrniesz w dobrym stylu to mozesz liczyc na podpowiadanie przez egzaminujacego, przykladowo mialem pytanie o uklad rozrzadu i stoje w miejscu, mialem za to obcykany cykl pracy silnika oraz uklad zasilania i po chwili sie dowiedzialem ze to jest praktycznie tozsame

na egzaminie ZAWSZE jest klin odlamu, bardzo czesto pojawia sie turbosprezarka oraz cos o olejach (co i gdzie jest, jak mierzymy...) a takze zmiennik momentu obrotowego, powinno tez byc cos z BHP; nierzadko trafia sie jedno pytanie o KMB, DTR oraz jakas obsluge

gasterosteus
Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 28 Cze 2017 09:18

Maszyna: brak

Firma: brak


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez Qmil » 21 Wrz 2017 19:26

W jakim mieście kurs odbywa się pisemnie ??? Myślałem ze nie ma takiej możliwości .

Qmil
Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 13 Sie 2017 19:04

Maszyna: narazie brak

Firma: bezrobotny :)


Pytania na egzaminie.

Postprzez Pietras82 » 21 Paź 2017 15:14

Witam, jestem tuż przed egzaminem.

Dostaliśmy pytania otwarte i mam pewien problem z dwoma pytaniami proszę o pomoc :(

1) jakie parametry eksploatacyjne charakteryzują koparko ładowarkę.

2) W jakim celu producent lub serwis plombuje zawór w instalacji hydrostatycznej.

Pietras82
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 19 Paź 2017 21:02

Maszyna: volvo bl71

Firma: Weg-Bet. Transport samochodowy


Pytania na egzaminie.

Postprzez ezsimo » 22 Paź 2017 16:11

Ja odpowiedziałbym tak:
1) Pytanie dotyczy parametrów eksploatacyjnych, czyli związanych z użytkowaniem maszyny. Można spróbować odpowiedzieć, że chodzi o parametry takie jak masa maszyny, wysięg osprzętu, wysokość operowania osprzętem ładowarkowym, głębokość kopania, udźwig na łyżce ładowarkowej i koparkowej itd.

2) Pytanie jest ciekawe. Samowolna regulacja przez użytkownika (szczególnie bez odpowiednich manometrów i pomiarów ciśnienia) lub celowe podniesienie maksymalnego ciśnienia w układzie może doprowadzić do uszkodzenia lub szybszego zużycia elementów układu hydraulicznego. Producent lub serwis może zaplombować zawór aby ustrzec się przed tym i uniknąć odpowiedzialności w przypadku zniszczenia / uszkodzenia maszyny poprzez nadmierne podniesienie ciśnienia (podniesienie ciśnienia zwiększa "siłę" maszyny więc ktoś mógłby na taki pomysł wpaść).

ezsimo
Operator

  • Posty: 272
  • Rejestracja: 11 Wrz 2016 12:02
  • Miejscowość: Mazowieckie
  • Pochwały: 43

Maszyna: Cat 301.5, JCB 3C, JCB 3CX

Firma: AST


Pytania na egzaminie.

Postprzez Przyszły kopacz » 04 Lut 2018 18:07

Witam
Czy miał ktoś z państwa juz w tym roku egzamin w województwie Mazowieckim na koparko-ładowarki?
Mógłby ktoś sie podzielić pytaniami jakie padają? Z tego co czytałem to komisje na dany region sa stałe i warto by było poznać pytania jakie padły u was.
Pozdrawiam

Przyszły kopacz
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 04 Lut 2018 17:59

Maszyna: Brak

Firma: Brak


Pytania na egzaminie.

Postprzez Kiszlo » 04 Lut 2018 21:50

Witam, zakończyłem teorie i zaczynam praktykę na koparkę jednonaczyniową klasy 3, czy ma ktoś może notatki, lub jakieś inne rzeczy do nauki? Może ktoś ma swoje? Niestety nie mogłem być na wszystkich zajęciach.

Kiszlo
Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 04 Lut 2018 21:47

Maszyna: Brak

Firma: Brak


Pytania na egzaminie.

Postprzez Nowy2 » 06 Lut 2018 19:50

Książki nie dostałeś? Ja sie wszystkiego uczyłem z "maszyny do robót ziemnych ABC OPERATORA" Macieja Jodłowskiego i bez problemu zdane.

Nowy2
Pomocnik operatora

Maszyna: *

Firma: *


Re: Pytania na egzaminie.

Postprzez Norweski » 04 Lip 2018 15:12

Witam
Uczę się i przypominam sobie materiały na egzamin z koparki i mam takie pytanie.
Jakie zadanie pełni dyfuzor w zbiorniku oleju? Czy wyrównuje różnice ciśnień?

Norweski
Nowicjusz

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 04 Lip 2018 15:08

Maszyna: Nie mam

Firma: Nie mam


PoprzedniaNastępna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej