wibako

Oszustwo przy zakupie maszyny

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez leny1979 » 08 Gru 2011 16:26

Koledzy mam problem,

kupiłem maszynę. Po czym okazało się u mechanika, że jest kompletnie do naprawy, luzy, wycieki, przekręcony licznik.

Co mogę w takiej sytuacji zrobić, zawiadomić policje, skierować sprawę do adwokata?

Czy ktoś miał podobną sytuację?

Dzięki za podpowiedź

leny1979
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 31 Lip 2011 21:34

Maszyna: Atlas


Reklama

simmet

PROSZĘ O PORADĘ

Postprzez Dj_Francuz » 08 Gru 2011 17:04

ale z czym skierujesz sprawę ,że sam maszyny nie sprawdziłeś ?? mogłeś sprawdzić nikt Ci raczej kasy nie zwróci wiele takich sytuacji było i ludzie odchodzą z kwitkiem co innego jak maszyna nowa z salonu i jest popsuta a co innego jak kupujesz używany sprzęt
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Re: PROSZĘ O PORADĘ

Postprzez leny1979 » 08 Gru 2011 17:21

A jednak nie:

Oszustwo zaś jest przestępstwem karalnym z art. 286 kodeksu karnego: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Obok kary pozbawienia wolności sąd może też wymierzyć oszustowi grzywnę, a na wniosek pokrzywdzonego – nakazać naprawienie wyrządzonej szkody.

Oszustwo jest ścigane z urzędu, ale prokurator musi dowiedzieć się o sprawie. Konieczne będzie więc złożenie doniesienia o przestępstwie. Pokrzywdzony musi też wykazać, że sprawca działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, choćby nawet faktycznie wcale jej nie osiągnął.

Przekręcony licznik to poważna wada kupowanego samochodu. Osoba sprzedająca swoją prywatną własność ponosi również odpowiedzialność cywilnoprawną z tytułu rękojmi za wady. Wprawdzie może się od tego uwolnić, gdy wprowadzi do umowy sprzedaży klauzulę wyłączającą odpowiedzialność za stan techniczny rzeczy (art. 558 kodeksu cywilnego), lecz takie wyłączenie jest bezskuteczne, jeśli podstępnie zatai wadę.

Podstępne zatajenie to umyślne działanie lub zaniechanie sprzedającego, którego celem jest ukrycie wady i wprowadzenie kupującego w błąd, po to by skłonić go do zawarcia umowy sprzedaży – stwierdził Sąd Najwyższy.

Umyślnym działaniem będzie właśnie cofnięcie licznika kilometrów. O zaniechaniu może zaś być mowa, gdy np. drugi właściciel auta został poinformowany w serwisie, że nabył samochód z zafałszowanym przebiegiem, a następnie sam zataja tę informację przed kolejnym nabywcą.

W przypadku podstępnego zatajenia nabywca może żądać odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy albo obniżenia ceny. Ma również prawo domagać się naprawienia szkody, jeśli poniósł ją z powodu istnienia wady, czyli np. zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, zwrotu kosztów ubezpieczenia pojazdu, a nawet parkingu. Nie jest przy tym ograniczony miesięcznym terminem na zgłoszenie sprzedawcy faktu istnienia wady oraz swoich roszczeń.

leny1979
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 31 Lip 2011 21:34

Maszyna: Atlas


Re: Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez motodarek » 08 Gru 2011 19:14

Prawnikiem nie jestem (a moze szkoda :wink: ) wiec w tej kwestii się nie będę wypowiadał , ale co do stanu licznika to w maszynie z tego rocznika może być już przekręcony raz a moze nawet dwa razy.
Bo to żadne osiągnięcie dla 16 letniej maszyny + 20tyś mth.
Luzy i wycieki też są na porządku dziennym w takich maszynach , więc trudno chyba będzie Ci odkręcić całą sprawę.
Kilka lat temu też trafiłem taką sztukę w której na dzień dobry musiałem robić silnik, też myslałem że to klęska na całej linii frontu i najchętniej oddał bym ją wtedy. Ale po zrobieniu tego i owego (koszty ok 8 tys) maszyna śmigała u mnie 5 lat i okazała się naprawdę bez problemowa.
Kupując taką maszynę to zawsze ryzyko i loteria co się trafi, bo nie da się jej prześwietlić .
A definicję którą podałeś można różnie interpretować i tu pole do popisu mają prawnicy (tanio chyba nie jest) którzy dużo obiecują i kasę pewnie bądą chcieli z góry.
Współczuję Ci ale chyba będziesz miał problem żeby odebrać kasę.
Napisz czy od jakiegoś handlarza kupowałeś , czy od kogoś kto miał tą maszynę od kilku lat.

motodarek
Operator

  • Posty: 356
  • Rejestracja: 03 Cze 2007 17:54
  • Miejscowość: EP
  • Pochwały: 4

Maszyna: JCB 3CX

Firma: malutka


Re: Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez leny1979 » 08 Gru 2011 21:22

W dzisiejszych czasach to ciężko określić od kogo kupujesz maszynę, wedle zasady "sprzedaję samochód dziadka, który tylko w niedziele jeździł nim do kościoła" to taka stara śpiewka, lekko zmodernizowana w dzisiejszym świecie.

Jadę z maszyną do rzeczoznawcy - koszt sprawdzenia maszyny to 250-300 zł, jeżeli okaże się, że było kombinowane przy liczniku
to tego nie przepuszczę, a "kolegę", który sprzedawał ten sprzęt obciąże dodatkowymi kosztami.

Powiem tak, rok temu miał kolega podobną sytuację, kupił koparkę, która okazała się zepsuta (nie będę tłumaczył co tam nie grało). Sprawa ciągnęła się 3 miesiące. Został wynajęty prawnik - koszt 200 zł, wystosował pismo do sprzedawcy, i pieniądze po kilku dniach znalazły się na koncie.

...ciekawe czasy..., niektórzy myślą, że mogą dorobić się, na czyiś plecach... he

leny1979
Fizol

  • Posty: 26
  • Rejestracja: 31 Lip 2011 21:34

Maszyna: Atlas


Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez Dj_Francuz » 08 Gru 2011 22:06

to nie bedzie takie łatwe o ile uda Ci się udowodnić ze licznik kręcony na podstawie zerwanych "plomb" o tyle wycieki i luzy to rzecz normalna każda używana maszyna posiada jakiś wyciek czy luz nie ma tak dobrze ale wina nie lezy tylko po winie sprzedającego pamiętaj o tym
Jeśli pomogłem kliknij POCHWAŁA!

http://xat.com/Kopaczka Zapraszam na forumowy chat

Awatar użytkownika
Dj_Francuz
Fachoperator

  • Posty: 2154
  • Rejestracja: 06 Sie 2010 10:12
  • Miejscowość: Sochaczew
  • Pochwały: 32

Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez KAMAZ 73 » 08 Gru 2011 22:47

Pewnie cena była promocyjna, a adwokat powie ci tak, że sprawa na 100% do wygrania a jak przegrasz to ci powie żebyś się nie martwił odwołamy się żeby tylko zarobic na tobie, a w umowie masz że kupujący oświadcza że stan techniczny jest mu znany

KAMAZ 73
Fizol

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 15 Paź 2009 22:35
  • Miejscowość: POLSKA
  • Pochwały: 3

Maszyna: JCB 3CX 89 TURBO


Re: Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez TOMPOL » 09 Gru 2011 00:58

Witam.
Warto spróbować. Jeżeli kupiłeś maszynę w rynkowej cenie dobrej maszyny to masz szanse ale jeżeli szukałeś okazji to może być różnie. Chciałbym znać tylko odpowiedź na jedno pytanie: Jak chcesz kupić dobrą maszynę skoro mechanika i rzeczoznawce angażujesz po zakupie a nie przed?????
Pozdrawiam.

TOMPOL
Młodszy operator

  • Posty: 125
  • Rejestracja: 23 Cze 2009 10:22
  • Miejscowość: Lublin
  • Pochwały: 2

Maszyna: JCB TAKEUCHI BOMAG

Firma: Tompol Maszyny Budowlane


Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez ryszard35 » 20 Gru 2011 12:26

Czesc, ja tez wpadlem w taka siec oszustw, kupilem Deta 75 luzy brak istalacji elektrycznej, plug przedni problem z skretami jesli ktos jes zdecydowany na zakup to niech wezmie mechanika albo kogos co robil na takim sprzecie

Awatar użytkownika
ryszard35
Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 13 Lis 2010 16:21
  • Miejscowość: Dresden

Re: Oszustwo przy zakupie maszyny

Postprzez Adebayor » 29 Lip 2018 17:35

Skonsultuj się z prawnikami albo radcą prawnym. Myślę, że oszustwo to już poważna sprawa. Nie zostawiaj tego w ten sposób. Nie bądź przegranym. Porady prawnej możesz zasięgnąć z forum prawnego https://pewny-prawnik.pl/blog/70/forum-prawne-nasze-forum-prawne-umozliwi-tobie-zadanie-pytania-w-nurtujacej-cie-kwestii-prawnej-i-uzyskac-porade-doswiadczonych-prawnikow nie wychodząc z domu.

Adebayor
Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 01 Sie 2015 12:40

Maszyna: Cat

Firma: 434F


Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej