wibako

Budowa pojazdu gąsienicowego

O czym tylko chcecie :).

Moderatorzy: peckiel, Dj_Francuz

Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 23 Sty 2012 13:38

Witam pisze w imieniu mojego taty, jest on ślusarzem z wyższej półki, robil juz wiele dziwnych pojazdów od replik lotusa 7 po pojazdy buggy i traktorki samoróbki
Wczoraj powiedział mi ze chce zbudowac pojazd gąsienicowy do zrywki drzewa w górach tam gdzie wysyła sie konie,
po wstepnych rozmowach miało by to wyglądac mniej wiecej tak: mocna rama z dwóch dwuteowników takich ok 120, silnik cos prostego takiego, najlepiej chłodzony powietrzem padło wstepnie na silnik od 126p :D podłączenie pod półosie dwie pompy hydrauliczne jedna do napędu druga do wciągarki i małego pługa
naped albo jeden silnik hydrauliczny połączony z jakimś mostem wtedy sterowanie kierunkiem jazdy było by poprzez hamulce
albo dwa silniki na każdą z gąsienic i sterowanie poprzez zatrzymanie jednego z nich
pojaz ma byc jak najmniejszy a zarazem bardzo silny
co o tym sadzicie
problem mamy natomiast z samymi gąsienicami
bo od mini koparki troszke za wąskie, mysłałem nad gąsienicą ze skutera śnieżnego ale strasznie drogie
pomysl padł na pasy cos w stylu transmisyjny o szerokości tak 15 cm na każdą gąske szły by po dwa z przerwą miedzy nimi tak oko 4 cm połączone od spodu ceownikami a od góry da kawałki kątownika 50x50 pod koła prowadzące a między ceowniki gwiazda kola napedowego
prosze o rady gdyż z takim napędem nie mieliśmy wcześniej styczności każda, rada bedzie cenna i moze cos z tego wyjdzie

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Reklama

simmet

Re: pojazd gąsienicowy

Postprzez czaki » 23 Sty 2012 18:50

Jak Twoj ojciec jest takim szpeniem, to moze udaloby mu sie kupic jakis zlom gasienicowy i moze latwiej byloby zrobic maszyne?

czaki
Fachoperator

  • Posty: 649
  • Rejestracja: 05 Lut 2011 22:48
  • Miejscowość: Cieszyn
  • Pochwały: 6

Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez manius » 23 Sty 2012 21:44

silnik z malucha, za słaby na takie bajery, nie uciagnie, albo bedzie jachał bardzo pomalu, tym bardziej przy zrywce. poszukajcie gdzie jakiegos SAM-a S-15 lub 18 bedzie moc jaka potrzebujecie, teraz takich masa jest na sprzedaż, siłą rzeczy maszyna jaką wykonacie będzie cieżka, jazda na gąsienicach jeszcze cieższa, musicie mieć moc, a nie myśleliście nad pojazdem w pół gąsienicowym, z przodu koła, z tyłu gąsienice??
"A teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu."
Król Julian

manius
Fachoperator

  • Posty: 1025
  • Rejestracja: 16 Maj 2010 12:18
  • Miejscowość: brzesko
  • Pochwały: 17

Maszyna: cat 442d ;)


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez mechanior » 23 Sty 2012 21:45

nie ma takich gąsek na rynku, też szukam bo mam zamiar produkować takie podwozia do quadów
pozostaje zamówić gąsienice w zakładzie trudniącym się takimi produkcjami
jako gąsienicowy ciągnik do zrywki polecam miniładowarkę burtową - nie ma sensu dublować sprawdzonych rozwiązań - do większości z nich można dokupić gąsienice zakładane na istniejące koła, by zwiększyć mobilność wystarczy dołożyć kilka rolek jezdnych lub ślizgi...
silnik 126P wydaje mi się śmiesznie mały (26 KM jako nowy) a tu głównie chodzi o moment obrotowy który w muzealnej benzynie jest nijaki...
chyba trochę przesadziłeś z tym zaawansowaniem
takie samoróbne leśne ciągniki od lat produkują bracia Podhalanie, widziałem tego dziesiątki, o dziwo zawsze NA KOŁACH, z silnikiem MB, Perkinsa lub Deutza, na mostach RABA lub rosyjskich GAZ/ZAZ/UAZ, kiedyś nawet pokazywane w TV...
zdolności terenowe są porażające... po co komu gąsienice ?
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Re: Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez piotr 880 » 23 Sty 2012 22:49

jest tego od groma tylko jaka cena podwozia to nie wiem



http://www.google.pl/search?q=%C5%BCela ... 80&bih=861

piotr 880
Fizol

  • Posty: 34
  • Rejestracja: 31 Paź 2009 08:25
  • Miejscowość: Pabianice

Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez mechanior » 23 Sty 2012 22:53

no to jeżeli chodzi o taka popierdółkę to pewnie silnik z malacza wystarczy, ja raczej myślałem o czymś na czym da się usiąść :mrgreen: a raczej W-siąść...
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 24 Sty 2012 00:51

chodziło bardziej o cos takiego http://www.youtube.com/watch?v=InYaqkYK ... re=related
a czemu na gąskach teren u mnie naprawde ciężki góry plus błoto i z tego co wiem chodzi o ochrone srodowiska, gąski po prostu nie rujnują terenu tak jak koła
padło na silnik z malucha ze względu na koszt plus łatwizna w zamontowaniu a wydaje mi sie ze te biedne 20 pare osiolków :) na poczatek starczy
taka popierdułka jak pokazał piotr 880 kosztuje oko 60 pare tys używana na allegro 25-30tys wiec dosc sporo
wiec temat dość warty zachodu, myślałem dzis nad zrobieniem gąsienic samemu całkowicie z metalu pominąć pasy a połączyć tulejkami i sworzniami tzn do wcześniej pisanych ceowników mówie tu o gorąco walcowanych takich 50mm 60mm z jednej str 2 tulejki po zewnetrznej stronie a z drugiej 2 bardziej w srodku i splatac sworzniami powinno wytrzymac ta wage i sily

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez mechanior » 24 Sty 2012 02:09

policz ile cię taka gąska będzie kosztowała i ile będzie ważyła!
sądzę że koszt 25-30 tyś osiągniesz gdzieś w połowie swojej inwestycji (policz robociznę i materiał tak jakbyś go kupował w sklepie a nie znaleziony na placu)
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 24 Sty 2012 11:37

mam dobrze wyposażony warsztat, wyczułes troszke materiału tez jest :) to na razie wstepne rozmyslanie ten pomysł dał znajomy mojego ojca który trudni sie zrywką drzewa ma konie ale myśli nad czyms takim mi sie wydaje ze mozna temat zamknąc w ok 10-15tys ale to po szybkim przeliczeniu
co do gąsek własnie waga może byc problemem, na tym filmie widac własnie z pasów to chyba lepsze rozwiązanie moze ktoś posiada jakieś fotki takich gąsienic bardzo bym prosił
a co było by lepszym rozwiązaniem dwa hydromotory po każdym na gąske czy lepiej jeden i polączenie z mostem drugie rozwiązanie na pewno zdecydowanie tansze

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez Intramex » 24 Sty 2012 11:41

jako naped uzywane silniki hydrauliczne z koparki/frezarki, do tego lancuchy metalowe z plytkami 300mm. zywotnosc 100 razy wieksza niz jakichkolwiek gumowych czy pasowych. do tego ze 2-3 rolki jezdne i slizg na gorze.

silnik z malucha za slaby. jakis maly diesel, 1.6td z vw? kupisz za kilkaset zlotych kompletny, a masz na starcie moc/moment i przystepne spalanie, prosty w obsludze.
Intramex Polska - nasza strona
Podwozia gąsienicowe, napędy gąsienic
Części CAT,Komatsu
Zęby, lemiesze, groty, oleje, filtry
tel. 781-314-101

Nasz facebook - lubię to!

Awatar użytkownika
Intramex
Operator

  • Posty: 329
  • Rejestracja: 16 Lis 2009 16:19
  • Miejscowość: gliwice
  • Pochwały: 1

Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 24 Sty 2012 13:18

intramex podałes niezły pomysl znalazłem na allegro takie cos http://moto.allegro.pl/lancuch-wewnetrz ... 65870.html to chyba dobry kierunek

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez grzegorz200 » 24 Sty 2012 21:07

hmm..tu kilkaset złotych..tam kilkaset...plus metoda prób i błędów....a nie lepiej rozejrzeć się za jakąś uzywaną ładowarką o sterowaniu burtowym na gąsienicach???..dodatkowo byś miał hydraulikę zewnętrzną do np. wciągarki....
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez mechanior » 24 Sty 2012 21:36

taki łańcuch z uchwytami można kupić tanio w dowolnym rozmiarze tam gdzie sprzedają łańcuchy GALLA np w Myszkowie...
do tego płyty z tworzywa albo z lekkiego profila i NAPRZÓD !
silnik VW bardzo dobry pomysł, ja bym zaproponował jakiegoś małego Perkinsa (2L) wtedy moment większy
ale chyba cena dużo wyższa...
do napędu można wrzucić 1 hydromotor ze zwolnicą np z jakiejś większej koparki i most z Żuka czy coś koło tego, będzie tanio i mocno, bo małe zwolnice będą drogie nawet w używce po co najmniej kilka tysięcy, do sterowania hamulce burtowe jak w starym czołgu, gwiazdy dać do wycięcia na plazmie albo laserze (wcale nie wychodzi drogo)
rolki jezdne nylonowe do wózków magazynowych można kupić po kilkadziesiąt złotych, będą tanie i ciche (łożyska kulkowe)

burza mózgów trwa! podoba mi się to... DALEJ! DALEJ!! :lol: :mrgreen:
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez korba71 » 24 Sty 2012 21:59

Kiedys na discovery ogladałem film, robili od podstaw weteranowi kalece własnie taki gasienicowy pojazd do przemieszczania w terenie, na pozór łatwo im to poszło :mrgreen: a tak na prawde pewnie mieli nieograniczone srodki i mnóstwo ludzi, testowali go w różnych warunkach byłem pod wrażeniem, niestety nie pamietam zadnych technicznych szczegółów, moze ten filmik jest gdzies na ich stronce.

Awatar użytkownika
korba71
Fachoperator

  • Posty: 2158
  • Rejestracja: 10 Sty 2011 22:38
  • Miejscowość: Chorzów
  • Pochwały: 43

Maszyna: volvoec210blc


Re: Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez tadeo » 24 Sty 2012 23:30

A ja bym proponowal niewielki ciagnik 2-napedowy do tego wyciagarka na podnosniku jakies 100m liny i nie nie ma drzewa zeby nie wyszlo. U nas w okolicy sa takie i bardzo sobie to chwalą . Ale jezeli ktoś ma pomysł czas i mozliwosci to czemu nie, będzie zajęcia na pare tygodni a potem ile uciechy. Zyczę powodzenia jak będzie gotowe to zamiesc kilka fotek

tadeo
Nowicjusz

  • Posty: 19
  • Rejestracja: 11 Mar 2011 00:48
  • Miejscowość: Małopolska

Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez mechanior » 25 Sty 2012 00:58

SZALONE POJAZDY BLIŹNIAKÓW - BRACIA HOWE
pojazd nazywał się CRAZY RIP CHAIR

http://www.youtube.com/watch?v=EF3hbbYP ... re=related
Image
CATERPILLAR, PERKINS, młoty DHB, osprzęt MB Crusher
tel. +48 607-848-217 >klinikaMaszyn na FB<

Awatar użytkownika
mechanior
Fachoperator

  • Posty: 20878
  • Rejestracja: 15 Gru 2008 20:41
  • Miejscowość: Śląsk
  • Pochwały: 868

Maszyna: Caterpillar, MB Crusher

Firma: klinikaMASZYN.pl
serwis maszyn CAT, MB Crusher


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 25 Sty 2012 12:52

burza mózgów :lol: :lol: :lol: ale sie usmiałem ale to prawda burza straszna mi sie juz sni hehe
wczoraj oglądałem multicara tylny most poprostu idealny i co do silnika vw rzeczywiście mocy nigdy zawiele a co do samej pompy hydraulicznej to nie jest az tak zle cenowo ale taki hydromotor juz kosztuje :cry: :cry:
BRACIA HOWE kiedyś widziałem kilka ich odcinków robili furki dla wojska może kiedys :mrgreen:
panie mechanior podpowiedz jak mozesz jakiej wydajności powinna byc pompa i od czego jakiś tańszy motoreduktor
tadeo jak temat ruszy a sam zastanawiam sie nad zrobieniem dla siebie takiego to postaram sie na zamieszczac foty z budowy ale nie chce nic obiecac

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez grzegorz200 » 25 Sty 2012 16:18

a może na bazie czegoś takiego, trzy koła na stronie +stawiane do pionu zwolnice...
Image
części , serwis maszyn Bobcat.Sambron , MF ..666 601 687

grzegorz200
Fachoperator

  • Posty: 1048
  • Rejestracja: 03 Kwi 2011 19:57
  • Miejscowość: podlaskie
  • Pochwały: 64

Maszyna: Bobcaty......:)


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez marcin 11 » 26 Sty 2012 10:27

grzegorz200 to już za wysokie progi cena 6 zwolnic plus sterowanie pewnie hydrauliczne wysokosci kazdej z nich i jakis komputer ktory cały pojazd bedzie trzymal w poziomie niezależnie od terenu wszystko jest do zrobienia ale tu chodzi by zbudowac tani jak najmniejszy z dużą silą pojazd który nie rujnuje ściółki leśnej, sam leśniczy mówił ze to niezły pomysł bo zimą maja problem z dowozem karmy do pasiek
no a mi sie wczoraj udało kupic hydromotor za 1l vodki :D :D :D na złomie z wtryskarki do tworzywa choc nie znam parametrów sadze że da rade a waży z 30-35kg, kolejna duża bariera za mna

marcin 11
Operator

  • Posty: 378
  • Rejestracja: 11 Lis 2011 10:03
  • Miejscowość: Bolków
  • Pochwały: 4

Maszyna: volvo ew160b , volvo vhd 5oska

Firma: P.P.T.U "KAMAR"


Budowa pojazdu gąsienicowego

Postprzez Intramex » 27 Sty 2012 11:16

łańcuchy tez z frezarki/rozkladarki asfaltu. nawet nowe kosztuja u nas niewiele, a uzywane to juz w cenie zlomu. takie od przenosnikow nie wiem jak sa zbudowane i nie mam pojecia jak wytrzymuja obciazenia.
Intramex Polska - nasza strona
Podwozia gąsienicowe, napędy gąsienic
Części CAT,Komatsu
Zęby, lemiesze, groty, oleje, filtry
tel. 781-314-101

Nasz facebook - lubię to!

Awatar użytkownika
Intramex
Operator

  • Posty: 329
  • Rejestracja: 16 Lis 2009 16:19
  • Miejscowość: gliwice
  • Pochwały: 1

Następna Wyświetl posty z poprzednich: Sortuj według

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

nazwa

tekst alternatywny × Nie pokazuj więcej